”Kiedy razu pewnego(jako nastolatka) zatrzymałam się wraz z moim ojcem na stacji, by zatankował, powiedziałam mu, że to super, bo sobie jeszcze kupię podpaski, na co on zagotował się z oburzenia i krępacji i warknął:
-Co, nie wstydzisz się!?
Ja mu na to (lekko ironicznie) -Tak, wstydzę – to może ty mi kup.”

To słowa mojej koleżanki, anegdotka, którą za jej pozwoleniem cytuję, bo wspaniale obrazuje to, jak kultura „przystosowuje” kobiety i wszystkie osoby, które mają okres, do ukrywania się z tym, jak z ciężkim grzechem. Pisałam o tym zaledwie kilka dni temu.
A teraz wracam do tematu, bo jestem głęboko przekonana, że wszystkie te sytuacje można uleczyć, jeśli tylko pozwolimy sobie mówić o miesiączce między sobą, z kobietami, mężczyznami, siostrami, mężami, koleżankami i „na salonach”. Rozmawiając – pozbędziemy się wstydu, wyjdziemy poza przymus ukrywania się, a także – co pewnie najważniejsze – wiele się na ten temat nauczymy. Nauczymy się przede wszystkim tego, że ból związany z krwawieniem to nie dożywotni wyrok i można sobie z nim poradzić(nawet jeśli ginekolodzy nie wiedzą jak i rozkładają ręce). A także tego, jak z tym – dla wielu – „bezsensownym cyklem” można się zżyć i wykorzystać go na swoją korzyść, bo można!
Zobaczcie nam filmik z cyklu „Miłej miesiączki!”

Zobacz też: Tylko nie o miesiączce! Tabu, które wykańcza

A jeśli Cię boli i chcesz z tym bólem coś zrobić, lub po prostu dowiedzieć się więcej o miesiączce i różnych prokobiecych tradycjach, sięgnij po nasz bezpłatny ebook, który przypadł do gustu wielu kobietom:

miesiaczka-ebook.jpg
Dajcie znać w komentarzach, jak to naruszanie tabu Wam się podoba. 🙂

Voca Ilnicka
edukatorka seksualna, trenerka, twórczyni serwisu Seksualnosc-Kobiet.pl, popularyzatorka pozytywnego i życzliwego podejścia do cielesności i seksualności; autorka e-booka „Seksualność kobiet” (2010) i współautorka „Weź kąpiel w płatkach róż. Jak polubićmiesiączkę” (2010). Warsztaty dotyczące płci i seksualności prowadzi od roku 2007, a warsztaty tylko dla kobiet od 2011 roku. Prowadzi także zajęcia spotkaniowo-przytulankowe dla wszystkich, kursy samoświadomości seksualnej, sporadycznie rozmaite warsztaty, spotkania i wykłady. Tworzy przestrzeń pełną serdeczności dla seksualności zarówno kobiet, jak i mężczyzn (i pozostałych osób). Na jej kanale You Tube można znaleźć wiele krótkich, bezpruderyjnych filmików ukazujących seksualność jako część życia i doświadczenia kobiet. Tematykę seksualności zgłębia od lat, ucząc się od kobiet takich, jak: dr Betty Dodson, dr Shakti Mari Malan, Nancy Friday, Catherine Blackledge, Deborah Sundahl, Pema Gitama, Natalia Miłuńska, Luna Mierzewicz, Karo Akabal i wielu innych kobiet i mężczyzn. Uczestniczy w warsztatach i kursach edukacji seksualnej, rozwoju osobistego, edukacji dorosłych, tantry, świętej i świadomej seksualności. Jej wypowiedzi, relacje z jej warsztatów oraz wywiady z nią znaleźć można m.in. w „Wysokich Obcasach”, „Sensie”, „Polityce”, „Elle”, „Zwierciadle” itp.
Udostępnij ten post: