dział: miesiączka

Tylko nie o miesiączce! Tabu, które wykańcza

Voca Ilnicka
dodano: 2016.01.16
Tamtego dnia byłam całkowicie wykończona i to zmęczenie nie przeszło mi od południa do wieczora. Wtedy poczułam na własnej skórze, co to jest praca z tematem menstruacji.

miesiaczka-tabu-560.jpg
"Szokujące" zdjęcie, które wielokrotnie było usuwane i blokowane przez FB jako łamiące "zasady społeczności". Ciekawe...


Ciekawe, co skłoniło Cię do kliknięcia w ten link. Przecież w tytule jest to słowo. Przerażające jak śmierć. Nieciekawe jak starość i odrzucające niczym brzydota.

Nawet tylko pobieżnie przeglądając ten artykuł, wchodzisz w sferę tabu. Naruszasz „odwieczny” i „niepodważalny” porządek.


To zadziwiające, jak wielkim tabu naszej kultury jest miesiączka. Dostają ją nastolatki. Dziewczynki mające po jedenaście, trzynaście, piętnaście lat. Można powiedzieć, że jest doświadczeniem bardziej dziecięcym, takim dziewczyńskim niż kobiecym – ta pierwsza. Miesiączka to tylko trochę krwi i wyściółki macicy, w której nie doszło do zapoczątkowania nowego życia.


O miesiączce uczy się w szkole. Bardzo krótko i pobieżnie – ale jednak. Kobietom towarzyszy przez wiele lat. Gdybyśmy zsumowały wszystkie dni, kiedy mamy miesiączkę, okazałoby się, że łącznie jest to około 6 lat. Trudno jej nie zauważyć, a jednak jest niezauważalna. Niektórzy dorośli mężczyźni, którzy najwyraźniej nie uważali na lekcjach i zaufali reklamom, wierzą nawet w to, że kobieta nie traci krwi miesięcznej, tylko jakiś bliżej niezidentyfikowany niebieski płyn (serio! Taką historię usłyszałam i wkrótce podam link do materiału).


Ale – zauważa ją w końcu prawie każda kobieta. Jest to wspólne doświadczenie wielu istot. Połowy ludzkości. Mimo wszystko o miesiączce jest tak cicho. Nie mówi się o niej, tylko szepce. Bardzo wiele dziewczynek od mam dostaje pudełko podpasek i na tym się kończy całe „wtajemniczenie w kobiecość”.


Gdzieś tam głęboko jest to przekonanie, że nie można rozmawiać. Że to coś, co nie warte jest słów. Że mówić o tym głupio i nie ma po co. Kultura popularna nie nazywa sprawy po imieniu, reklamy pokazują ten właśnie nieszczęsny niebieski płyn, a aktorzy w reklamach mówią o „tych dniach”. Nie miałam w ręce ani jednej lektury szkolnej, której bohaterka miałaby miesiączkę. Jedyny Żeromski w „Wiernej rzece” coś tam wspomniał – ale i tak nie o krwi Salomei, tylko o krwi powstańca, którego ukrywała. Nie przypominam sobie, żeby miesiączkę miała Ania z Zielonego Wzgórza, ani później pani Blythe (chociaż urodziła chyba ośmioro dzieci, więc musiała mieć i macicę, i miesiączkę); ani też Gabrysia Borejko, Janina Krechowicz czy Aniela Kowalik. Nie przypominam sobie miesiączkującej Smerfetki, księżniczki Fiony, ani syrenki Arielki. Nie pamiętam, żeby miesiączkę miała bohaterka filmu „Pretty Woman”, „Dirty Dancing”, „Moulin Rouge” czy najnowszego „Mad Maxa” (jednym z nielicznych wyjątków był film „Agora” o Hypatii – ale ta z wielką pogardą mówiła o krwi). Krew miesiączkową w kinie widziałam w filmach o osobach transłciowych, np. „Nie czas na łzy”. Wątek miesiączki – jeśli w ogóle – przewija się najczęściej tylko, gdy pojawia się motyw strachu przed niechcianą ciążą.


Chociaż XX wiek trochę miesiączkę odczarował, to miesiączka nadal nie trafia do głównego nurtu. Wywiad o miesiączce, który jedna z dziennikarek przeprowadziła z Natalią Miłuńską w 2014 r., odrzuciły wszystkie papierowe magazyny kobiece. Po roku opublikował go Onet.


Dlaczego?


Mówienie o miesiączce, to nie jest mówienie o spiskowej teorii dziejów, seksie, polityce, narkotykach, zabijaniu, kapitalizmie, komunizmie, wojnie, aborcji czy kreacjonizmie – dlaczego jest więc „gorsza” i bardziej niechciana niż wszystkie te tematy razem wzięte? Miesiączka to powszechne, codzienne doświadczenie większości kobiet. Ciche. Zwyczajne. Z założenia – absolutnie neutralne. Czemu więc aż tak szokujące?


Nie uwierzę, że jedynym powodem jest fakt, że to „krew stamtąd”. Nie wierzę! Nawet jeśli w polskiej telewizji słowo „vagina”1 tłumaczono jako macica – to przecież ta macica przeszła lektorowi przez usta!


Więc niby wiem, jakim tabu jest miesiączka – ale wciąż i wciąż mnie to zadziwia. To jest ta część kobiecej seksualności – która nawet jeśli zupełnie niewinna – jest tak ukrywana i zamaskowywana, jakby była największym kobiecym „grzechem”. Wstyd, który się łączy z mówieniem o miesiączce – nie tylko w formie „mam dzisiaj okres”, ale także jako o zjawisku – jest wręcz niewyobrażalny.


Ale ogrom całego tego tabu poczułam chyba w pełni dopiero, kiedy właśnie z „panią od miesiączki”, Natalią Miłuńską, która od lat w Polsce przywraca tradycję Czerwonego Namiotu, postanowiłam nagrać serię miesiączkowych filmików. Mówiłyśmy w nich o wstydzie, bólu, kulturze, przyjemności, seksie, amerykańskich naukowcach, którzy poszukiwali toksyn w krwi miesięcznej (i nie znaleźli, mimo że powtórzyli ten eksperyment kilka razy), chłopaku, który myślał, że miesiączka to niebieski płyn i innych ciekawych, zabawnych lub trudnych sprawach. Mówiłyśmy przez jakąś godzinę, nagrywając krótkie, kilkominutowe filmy. I całkiem nieźle się bawiłyśmy.


Aż nagle poczułyśmy, że przyda się nam chwila przerwy. I wtedy, kiedy kamera została wyłączona, ogarnęło nas tak ogromne zmęczenie, jakbyśmy wykonywały jakąś niezwykle wyczerpującą pracę fizyczną i to przez cały dzień. A dochodziło dopiero południe. I nic tego dnia, poza zjedzeniem śniadania, nie zrobiłyśmy.


Tamtego dnia byłam całkowicie wykończona i to zmęczenie nie przeszło mi od południa do wieczora. Wtedy poczułam na własnej skórze, co to jest praca z tematem menstruacji. Jak wielkie to tabu. Bo sądzę, że to właśnie to – wszelkie zakazy mówienia o miesiączce, nakaz niepokazywania jej, nieujawniania – to całe kłębowisko „trzeba”, „nie można”, „nie wypada” itp. - i przebijanie się przez nie, stawanie w opozycji, przełamywanie i odczarowywanie – tak nas zmęczyło.


miesiaczka-tabu.jpg
Nowy cykl filmików już można zobaczyć :)


*Tak przetłumaczono fragment filmu „Gliniarz w przedszkolu”. Fragment: "boys have penises and girls have vaginas" jako: chłopcy mają penisy, a dziewczynki macice.   Zobacz też: Seks w trakcie miesiączki

'Miesiączka - wielka nieobecna kultury'. Wywiad z Natalią Miłuńską
Ceremonia pierwszej miesiączki

 

podobne artykuły

Niech płynie łagodnie, czyli miesiączka bez bólu
Relacje kobiet, które uzdrowiły swój ból, często zaczynają się od stwierdzenia: „Teraz wiem, że mam miesiączkę, kiedy widzę krew”. Zazwyczaj tym słowom towarzyszy uśmiech ulgi i zadowolenia – że tak może być. I ja bym właśnie tak chciała dla Ciebie: żebyś mogła przez Twoje krwawienie przejść lekko, radośnie, bez bólu. Wiem, że jest to możliwe. Wierzę, że jeśli teraz czytasz te słowa, to jesteś coraz bliżej znalezienia sposobu na ukojenie swojego bólu.
 
Mama podarowała mi wstyd seksualności. Aby mnie chronić
Mnie też matka nauczyła wstydu, podarowała mi ten wstyd, bo w tamtym czasie, tamtym miejscu i przy tamtej świadomości, to był jedyny dar, który znała i który mogła mi przekazać, by mnie jakoś chronić.
 
Uzdrawianie doświadczenia miesiączki i przygotowanie córek
Wiele kobiet, jak te, o których czytałaś w tym rozdziale rozdziale, uzdrowiło bolesne doświadczenie związane z menstruacją i zaczęto odzyskiwać należne nam dziedzictwo: cielesną i menstruacyjną mądrość. Czyniąc to, kobieta przekazuje następnemu pokoleniu bardziej pozytywny obraz ciała i lepszy kontakt z cielesnością. W ten sposób uwalnia siebie i inne kobiety od patriarchalnej degradacji kobiecości i zwiększa szansę uzdrowienia kobiecych cyklów.
 
Ceremonia miesiączki dla córki – wprowadzenie
W innych rejonach świata popularne, konieczne i wyczekiwane, w Polsce powoli odzyskują swoje miejsce w naszej kulturze – co takiego? Ceremonie pierwszej miesiączki, zwane także ceremoniami Pierwszej Krwi. Na tym spotkaniu porozmawiamy o tym, dlaczego warto zorganizować swojej córce czy jakiejkolwiek znajomej dziewczynce taką ceremonię, jak może to wyglądać i jakie dary można złożyć u jej stóp na tę drogę stawania się seksualną kobietą, Czerwoną Boginią.
 
Fu Yuanhui ma okres na olimpiadzie
Chińska pływaczka powiedziała otwarcie, że nie popłynęła tak dobrze, jak mogła, bo dostała okres. Polskie media piszą, że ”przyznała”, jakbyśmy do okresu wciąż musiały się przyznawać. Jak do zbrodni.
 

najnowsze artykuły

O zgodzie na cesarkę
seksualność kobiet » macierzyństwo
O zgodzie na cesarkę
komentarze (1)
Lisa pojawia się w tej książce, aby dać świadectwo temu, iż poród jest taki, jaki jest. Stanowi ona godny podziwu przykład prawdy, że najlepsze dla naszych dzieci niekoniecznie są takie porody, jakie chciałybyśmy dla nich wybrać. Cieszę się z obecności Lisy w tej książce, ponieważ jest ona cichym i odważnym przypomnieniem, że choć robimy wszystko, co w naszej mocy, narodziny, podobnie jak życie, nie są doskonałe.
 
Natalia Przybysz o aborcji
seksualność kobiet » aborcja
Natalia Przybysz o aborcji
Chciałabym, żeby kobiety przemówiły swoim głosem. Żeby zaczęły mówić o tym doświadczeniu. Tak jak w latach 60. przemówiły Amerykanki. A potem w latach 70. Francuzki. To doświadczenie istnieje, jest częścią kobiecego życia. To indywidualna sprawa i każda kobieta powinna móc zadecydować o tym sama – czy chce urodzić, czy nie. A to, jak do tego potem podchodzimy, czy to był problem, czy nie, to też nasza sprawa – jakie ceremonie będziemy chciały odprawiać, by sobie z tym poradzić. To nie sprawa mężczyzn w rządzie i w Kościele.
 
„Zdążę wyjąć”, czyli o tym, że ciąża nie bierze się z masturbacji
seksualność kobiet » artykuły
„Zdążę wyjąć”, czyli o tym, że ciąża nie bierze się z masturbacji
komentarze (3)
Założę się, że gdyby mężczyźni – zamiast ciążowego brzucha – mieli np. status na fejsie typu „Adam jest w ciąży z Basią” (i ciekawe co na to jego żona), to „nielubienie prezerwatyw” nie byłoby tak popularne, a metoda „zdążę wyjąć” przyprawiałaby o palpitacje serca i nieprzespane noce nie tylko „rozhisteryzowane” kobiety. Sądzę też, że szybko okazałoby się, że prawo do aborcji Polsce nagle postrzegane jest jako prawo człowieka, a nie „mordowanie niewiniątek”, bo nagle stałoby się potrzebne mężczyznom.
 
Całkowita kontrola nad kobiecą seksualnością
seksualność kobiet » kultura
Całkowita kontrola nad kobiecą seksualnością
W czasach pokoju i dobrobytu zarówno przyjemność, jak i macierzyństwo były kwestiami osobistymi, intymnymi doświadczeniami, do których zachęcano i które chwalono. Poeci pisali o kobiecych orgazmach, o ”muszelkach” czy innych ”różanych pączkach”, a malarze i rzeźbiarze przedstawiali je w swoich dziełach.Ale jak tylko nadchodził kryzys - polityczny, ekonomiczny, religijny albo wszystkie jednocześnie - i w społeczeństwie zaczynał panować strach, pierwszym symptomem tego, że zbliżają się konserwatywne rządy autorytarne, była zmiana w postrzeganiu kobiet. Nawet nie praw kobiet, ale ich pozycji. Słowa stają się bardziej wulgarne.
 
Pozytywnie o porodzie
seksualność kobiet » linki
Pozytywnie o porodzie
komentarze (2)
Pozytywnie o porodzie, grupa wsparcia założona i prowadzona przez trzy doule z Warszawy, jest częścią międzynarodowej sieci grup wsparcia Positive Birth Movement, założonej przez Milli Hill w Wielkiej Brytanii (www.positivebirthmovement.org).
 
zobacz też

”Voca i Karo o seksie gadajo”: Like a virgin

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter