Co robiłam wczoraj w nocy? Wczoraj w nocy oglądałam wywiad o tym jak na poród wpływa Twój ród, rodzina.

To, jaki jest Twój poród, według Anny Brzozowskiej jest powiązane z tym, jakie rzeczy działy się w przeszłości kobietom i mężczyznom z rodów dziecka; czy mamie, babci łatwo było urodzić?

Czy czuła, że może się otworzyć i wydać dziecko na świat? A w czasie wojny czy innym trudnym czasie, kiedy była bieda, głód, zagrożenie życia, brak mężczyzny – ojca dziecka itp? Co jej się przydarzyło jako kobiecie? Może została zgwałcona, może kilka razy, może poroniła, także kilka razy? Te wszystkie doświadczenia mogą być zapomniane, wyparte, uznane za nieważne, ale na jakimś poziomie mogą być tak raniące, że na ciężką próbę – także w porodzie – mogą wystawiać następne pokolenia.

Dlaczego kobiety boją się porodu – czy to paranoja? Skąd te lęki? Skąd trudne doświadczenia porodu kobiet, które rodzą teraz – w czasach,gdy niczego nam nie brakuje? Dlaczego jest tyle interwencji medycznych? I jak te interwencje wpływają na kobietę i dziecko?

Anna Brzozowska mówi także o doświadczeniu porodu przez cesarskie cięcie, o tym, co może symbolizować blizna po cesarskim cięciu, jak możną ją pielęgnować i czerpać z niej moc. I o wielu ciekawych sprawach związanych z porodem. Mówi trochę nie naszym językiem, takim jakby urwanym, „hellingerowskim”, ale można ją zrozumieć, a to, co mówi, wydaje mi się ciekawym spojrzeniem na tzw. sprawy oczywiste. Ponad godzina wywiadu, oglądajcie, komentujcie, piszcie, czy coś z tego, o czym mówi, pokrywa się z Waszym życiem i doświadczeniem.

„Współczesny poród jako pokłosie gwałtu pokoleniowego” z Porozmawiajmy TV:

o-po-rodzie.jpghttps://www.youtube.com/watch?time_continue=3901&v=fDCejaHZtnA

Więcej na temat znajdziesz na stronie www Anny Brzozowskiej.

A niedługo na portalu wywiad z Anną Brzozowską. Chcesz, żebym zapytała ją o konkretną rzecz? Zadaj pytanie w komentarzu. 🙂

Voca Ilnicka
edukatorka seksualna, trenerka, twórczyni serwisu Seksualnosc-Kobiet.pl, popularyzatorka pozytywnego i życzliwego podejścia do cielesności i seksualności; autorka e-booka „Seksualność kobiet” (2010) i współautorka „Weź kąpiel w płatkach róż. Jak polubićmiesiączkę” (2010). Warsztaty dotyczące płci i seksualności prowadzi od roku 2007, a warsztaty tylko dla kobiet od 2011 roku. Prowadzi także zajęcia spotkaniowo-przytulankowe dla wszystkich, kursy samoświadomości seksualnej, sporadycznie rozmaite warsztaty, spotkania i wykłady. Tworzy przestrzeń pełną serdeczności dla seksualności zarówno kobiet, jak i mężczyzn (i pozostałych osób). Na jej kanale You Tube można znaleźć wiele krótkich, bezpruderyjnych filmików ukazujących seksualność jako część życia i doświadczenia kobiet. Tematykę seksualności zgłębia od lat, ucząc się od kobiet takich, jak: dr Betty Dodson, dr Shakti Mari Malan, Nancy Friday, Catherine Blackledge, Deborah Sundahl, Pema Gitama, Natalia Miłuńska, Luna Mierzewicz, Karo Akabal i wielu innych kobiet i mężczyzn. Uczestniczy w warsztatach i kursach edukacji seksualnej, rozwoju osobistego, edukacji dorosłych, tantry, świętej i świadomej seksualności. Jej wypowiedzi, relacje z jej warsztatów oraz wywiady z nią znaleźć można m.in. w „Wysokich Obcasach”, „Sensie”, „Polityce”, „Elle”, „Zwierciadle” itp.
Udostępnij ten post: