Jeśli chodzi o kobiece genitalia oraz ukryte części łechtaczki, „zobaczyć” nie od razu znaczy „uwierzyć”. Musisz polegać na wszystkich swoich zmysłach, a szczególnie na dotyku. W wydanej przez Feministyczne Centrum Zdrowia książce A New View of a Woman’s Body wyróżniono osiemnaście elementów układu łechtaczkowego.
Większość z nich jest niewidoczna, jakkolwiek odczuwalna bądź niezbędna, by doznawać przyjemności. Przyjrzyjmy się wewnętrznym elementom łechtaczki.
Wewnętrzne części łechtaczki
(ich znajomość Ci się przyda, gdy będzie trzeba zrobić minetkę:-)
Ten tekst stanowi uzupełnienie tekstu Seks oralny a układ łechtaczkowyi pochodzi z książki „Jej orgazm najpierw” autorstwa Iana Kernera.
Korpus łechtaczki. Połączony z główką i przebiegający bezpośrednio pod powierzchnią skóry trzon łechtaczki można bez trudu wyczuć, zwłaszcza kiedy jest pobudzony i napełniony krwią. Mający formę małej miękkiej rurki trzon jest zbudowany z gąbczastej, wzwodnej tkanki, niezwykle wrażliwej na bodźce. Kieruje się on na północ, w stronę wzgórka łonowego, w odległości półtora centymetra od główki rozwidlając się i dzieląc na dwie cienkie odnogi. Te z kolei rozciągają się ku dołowi, na całej długości warg wewnętrznych, otaczając podwójne zgrubienia unaczynionej tkanki zwane opuszkami łechtaczki.
W szczytowym momencie pobudzenia żołądź łechtaczki zdaje się cofać i znika pod swym ochronnym kapturkiem. Dzieje się tak za sprawą skurczu podtrzymującego ją więzadła, które drugim końcem sięga aż do jajników.
Dodatkowo łechtaczka otoczona jest mięśniem zwykle utożsamianym z mięśniami pochwowymi albo dna miednicy. Jest to owalnego kształtu mięsień okalający, który opiera się pomiędzy wargami mniejszymi a opuszkami łechtaczki. Łączy się on z mięśniem otaczającym odbyt i po części z tego powodu stymulacja analna często wpływa na układ łechtaczkowy.
Poniżej znajduje się rozłożysty płat mięśniowy o nazwie pubococcygeus, określany także jako PC (lub łonowo-guziczny). Znany jest również pod nazwą „mięśnia Kegla”, od nazwiska lekarza, który zaobserwował, że mięsień ten kurczy się podczas orgazmu. Doktor Arnold Kegel opracował później serię ćwiczeń mających na celu wzmocnienie mięśni miednicowych, co prowadzi do zwiększenia przyjemności u obojga partnerów. Zarówno kobietom, jak i mężczyznom nietrudno zidentyfikować ten mięsień, gdyż to właśnie on pozwala powstrzymać oddawanie moczu.