Czy zastanawiałaś się kiedyś, w jaki sposób miesiączka cię inspiruje? Jak wzbogaca twoje życie? Zwróć uwagę na wszystkie, choćby najmniejsze pozytywne doświadczenia w czasie swojego okresu, a możesz poczuć się mile zaskoczona.
Nawet jeśli wydaje ci się to trudne na początku, nie rezygnuj. Za każdym razem gdy próbujesz, ocierasz się o źródło swej mocy, stajesz się bliższa sobie, silniejsza, radośniejsza
Fragment tekstu pochodzi z książki Izy Sznajder Kobieta, księżyc i czerwona sukienka.
Nie bez powodu od wieków menstruację łączono z magią. Magia oznacza intuicję, wyobraźnię i wizje. Powracając do swojego ciała i słuchając, co ono ma ci do powiedzenia, zwłaszcza w czasie menstruacji, z łatwością sięgasz po swoją intuicję, poruszasz ducha wyobraźni i odnajdujesz swoje wizje. Kiedy naprawdę zaufasz odczuciom własnego ciała i mądrości swojej krwi, przemienisz swój los.
[…]
Nie ulega wątpliwości, że pierwsza menstruacja to ważny moment kobiecego losu. Nieodwołalnie coś się kończy, by mógł się rozpocząć następny etap. Wszystkie kobiety przeżywają to w mniej lub bardziej dramatyczny sposób. Negatywne skutki przykrych przeżyć związanych z pierwszą miesiączką na różnorodne sposoby powracają w życiu kobiet. Między innymi w postaci napięć przedmenstruacyjnych. Ojciec psychoanalizy Zygmunt Freud oraz jego następcy rozpisywali się dość obszernie na temat traumy, jaką przywołuje pojawienie się pierwszej miesiączki u dziewczyny. Trauma ta może być tak głęboka, że niekiedy jest przyczyną swoistej amnezji. W spadku po wielu kobiecych pokoleniach otrzymałyśmy bóle miesiączkowe, lęk, drażliwość, wstyd, cierpienie, humory. To bardzo trudne dziedzictwo. Dziedzictwo, które nie daje nam dużego wyboru, przede wszystkim więc koncentrujemy się na ciemnej stronie okresu i zaprzeczamy jego kreatywnej sile.
Czy zastanawiałaś się kiedyś, w jaki sposób miesiączka cię inspiruje? Jak wzbogaca twoje życie? Zwróć uwagę na wszystkie, choćby najmniejsze pozytywne doświadczenia w czasie swojego okresu, a możesz poczuć się mile zaskoczona. Nawet jeśli wydaje ci się to trudne na początku, nie rezygnuj. Za każdym razem gdy próbujesz, ocierasz się o źródło swej mocy, stajesz się bliższa sobie, silniejsza, radośniejsza. Aby cię zachęcić do tego przedsięwzięcia, przytaczam historie paru kobiet.
To były pierwsze miesiączki, te, których zresztą chciałam. Pamiętam zamieszanie, które działo się wówczas we mnie za każdym razem, gdy zbliżał się okres. Może to głupio brzmi, ale byłam szczęśliwa. Roznosiła mnie energia, galopowała we mnie, wydobywała się z zamkniętych bram w moim ciele. Byłam żywa od stóp do głów i śmiałam się z radości. Potem spoważniałam, gdy nauczono mnie, że okres to choroba, a stan przed miesiączką niesie zagrożenie. I co gorsza, radość, którą czułam, była nieprawdziwa. Dopiero po latach raz jeszcze odkryłam i wciąż odkrywam, że to, co czuję, jest prawdziwe.
Agata, 43 lata, Polska.
***
Bardzo lubię stan przed miesiączką. Czuję, że zaczynam żyć. Nagle, nie wiadomo skąd, przychodzą mi do głowy świetne pomysły i rozwiązania moich nawet najtrudniejszych problemów. Ponadto świat wygląda jakoś bardziej realnie, więcej rzeczy do mnie dociera. Czuję, że istnieje całą pełnią bytu, że jestem piękną kobietą, powabną i w zasadzie nie ma wówczas rzeczy niemożliwych.
Judy, 28 lat, Kanada
***
Dni przed okresem i sam okres są pełne niespodzianek. Wtedy naprawdę czuję, że żyję. Wzrasta moja kreatywność, z łatwością rozwiązuję problemy i załatwiam masę spraw. Dobrze mi się wówczas pracuje. Często właśnie wtedy maluję. Czuję, że moje ciało pięknieje, z przyjemnością się ubieram, czeszę, jem, zapalam świece, spaceruję, kocham się, jest wspaniale.
Sara, 45 lat, Zimbabwe
***
Lubię okres. Lubię moje ciało, gdy krwawi. To jest taki szczególny czas, kiedy wszystko może się zdarzyć. To mój osobisty czas. Chciałabym móc wówczas pozostać w domu. Być sama ze sobą, robić to, co chcę. W Europie nie ma czasu na menstruacje – to jest okropne!
Barbara, 44 lata, Kenia