Chyba wszyscy znamy nazwiska takie jak Freud czy Kinsey – nawet, jeśli ich teorie były błędne, a oni sami nie rozumieli do końca kobiecej seksualności. Pora także zapoznać się z nazwiskami kobiet-seksuolożek, kobiet-femistek, kobiet-badaczek seksualności.
Bo to również dzięki nim, a może szczególnie dzięki nim, obecnie cieszymy się większą wolnością seksualną i lepszymi orgazmami. Mężczyźni, badający seks z własnej perspektywy, tego dla nas nie odkryli. Poznajcie więc nazwiska tych szczególnych kobiet. Współczenych bogiń seksu.
data urodzenia 1925
Dziś ma 89 lat i chyba wszystkim z nas o uszy obiło się jej nazwisko. Jest amerykańską psycholożką, członkinią słynnego duetu Masters i Johnson. Była pionierką badań nad naturą ludzkiej reakcji seksualnej oraz diagnozowania i leczenia zaburzeń i dysfunkcji seksualnych. Wraz z Mastersem (swoim późniejszym mężem) zdefiniowała seksualność jako cechę człowieka zdrowego. Chwała jej!
Betty Dodson
data urodzenia 1929
Betty Dodson w filmie „Kobiecy orgazm” opowiada, że wieku trzydziestu sześciu lat była przekonana, że jej genitalia są zdeformowane. Że nie podobały jej się w ogóle i dlatego odmawiała sobie radości seksualnej. I że dopiero po rozwodzie, dzięki nowemu kochankowi spojrzała na własną waginę przychylniej. Na tyle przychylnie, że jako artystka – postanowiła fotografować i rysować kobiece genitalia, aby inne kobiety miały pojęcie o ich wyglądzie oraz rozmaitości.
Betty Dodson jest artystką i edukatorką seksualną, ma tytuł doktorski. Przez wiele lat prowadziła warsztaty z masturbacji dla kobiet, ucząc je poznawania własnego ciała i doprowadzania siebie samej do orgazmu. W latach 80. miała swój program telewizyjny na ten temat. Jej książka Sex for One (Seks w pojedynkę) została sprzedana w ponad milionowym nakładzie, to chyba dzięki niej dr Dodson została okrzyknięta matką masturbacji.
Pisze: „Każdy ma prawo do utrzymywania swego życia seksualnego w sferze prywatności. Ja zdecydowałam się swoje własne upublicznić dlatego, że wiele razy przekonałam się, że najlepszą metodą nauczania czegoś tak subiektywnego jak satysfakcja seksualna, jest wykorzystanie siły przykładu. Od lat siedemdziesiątych podejmowałam wyzwania i odnosiłam sukcesy w wyjaśnianiu istoty satysfakcji seksualnej. To, co mi się przydarzyło w zakresie mojej seksualności, nie jest odosobnionym przypadkiem występującym w próżni. Jest duże prawdopodobieństwo, że wielu ludzi spotyka się z podobnymi sprawami. Chociaż idea satysfakcji seksualnej, w świecie będącym na krawędzi strasznej katastrofy może wydać się błaha, jestem przekonana, że jedna z największych nadziei na przeżycie zależy pielęgnowania ludzkiej seksualności jako siły życia.”
Betty Dodson ma dziś 82 lata i wciąż jest aktywna zawodowo, polecam jej stronę http://dodsonandross.com/.
Sue Johanson
data urodzenia 1930
Rok młodsza od Dodson kanadyjska terapeutka seksualna i pielęgniarka, edukatorka seksualna. Autorka jednego z najpopularniejszych programów telewizyjnych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie Talk Sex with Sue Johanson, w Polsce znanego pod nazwą Porozmawiajmy o seksie. Jest autorką kilku książek z zakresu poradnictwa seksualnego m.in.: „Sex, sex and more sex”, wydanej w polskiej wersji językowej pt. „Porozmawiajmy o seksie”. Co jest w niej wyjątkowego? Obejrzyjcie kiedyś ten program, zobaczycie w nim 80-latkę, która bez owijania w bawełnę opowiada o tym, jak cieszyć się seksem, doradza młodym i starym ludziom, jak się kochać, tłumaczy, jak wykonać wibrator z elektrycznej szczoteczki do zębów.
data urodzenia 1933
Specjalistka od fantazji seksualnych. Uwolniła kobiety od poczucia winy rozmyślania o „tych sprawach”. Pokazała światu (w 1973 roku!), że kobiety też fantazjują i że w tych fantazjach nie są ani bardziej „grzeczne”, ani „przyzwoite” od mężczyzn”. Wydała sporo książek na temat fantazji, kobiecości, relacji kobieta a kultura. Badała też fantazje seksualne mężczyzn. Niektórzy mężczyźni przysyłali jej listy i pisali, że w fantazjach kochają się z nią – dr Friday! Po polsku zostały wydane 4 jej książki: „Mój tajemny ogród”, „Zakazany owoc”, „Kobiety górą” oraz „Zakochani mężczyźni”.
Shere Hite
data urodzenia 1942
„Istnieje przekonanie, że stosunek seksualny jest jedynym prawdziwym sposobem uprawiania seksu i że normalna kobieta powinna szczytować podczas penetracji, tak samo jak mężczyzna. Mężczyźni nadal często przez to, jak się zachowują, dają do zrozumienia, że zakładają, iż kobieta osiągnie orgazm w wyniku stosunku, „o ile nie powie mi, że chce czegoś innego”. Przez to stawiają kobiety w niewygodnej sytuacji, w której to kobiety muszą prosić o coś, co nie ma nazwy, o coś pewnie nietypowego, skoro mężczyzna nie zna tego z doświadczenia, co nie jest oferowane automatycznie (tak jak oczekuje się, że kobiety podczas seksu, zaoferują stosunek waginalny).”
Catherine Blackedge
Biolożka, autorka kompendium wiedzy o waginie – Wagina. Kobieca seksualność w historii kultury, w której opisuje stosunek do waginy i kobiecości w czasach historycznych, przedstawia mity i wierzenia na ten temat, prezentuje prehistoryczną, starożytną i średniowieczną waginalną sztukę, opisuje także waginę z punktu widzenia biologii i anatomii. Tropi ślady uprzedzeń i seksizmu we współczesnej nauce, zastanawia się, jak to mogło być możliwe, że najpierw człowiek stanął na Księżycu, a dopiero lata później odkrył budowę kobiecej łechtaczki (to też oczywiście odkryła kobieta – Australijka w roku 1998). Dzieli się również ciekawostkami na temat 18-centymetrowej łechtaczki hieny, błony dziewiczej foki, ulubionych technik masturbacyjnych młodych delfinów itp. Co najważniejsze – przywraca waginie szacunek. We wstępie do książki pisze tak:
„Opowieść o waginie jest zatem i opowieścią o mnie samej. Nie jest to opowieść zwyczajna. Nie jest to opowieść zakończona. Jestem przekonana, że wraz z upływem czasu tekst książki będzie ulegał zmianom. Moim celem było spisanie tego, czego dotychczas nie napisano, w sposób możliwie wszechstronny, z przeznaczeniem dla możliwie największej liczby odbiorców. Z pobudek naukowych pragnęłam, aby książka ta ukazywała kluczową rolę żeńskich narządów płciowych w przeżywaniu rozkoszy seksualnej i rozmnażaniu. Z emocjonalnego punktu widzenia chciałabym, aby przedstawione w niej poglądy przekonały kobiety i mężczyzn, że wagina, a tym samym i samice poszczególnych gatunków, kryją w sobie wartość. Łatwo lekceważymy i niszczymy to, czego nie znamy i nie doceniamy – dobitnym tego dowodem są dzieje koncepcji dotyczących żeńskich narządów płciowych. Życzyłabym sobie, aby poznanie narządów płciowych kobiety – ich budowy, funkcji, zapachu, rozkoszy seksualnej, jakiej dostarczają, orgazmu oraz związanej z nimi sztuki, nazewnictwa i mitologii – doprowadziło do uznania waginy za narząd cenny, fascynujący, podniecający, zaskakujący i piękny.”
Deborah Sundahl
Lista jest otwarta, kogo proponujecie dodać?