V-day w Poznaniu: Monologi Waginy i Tydzień Waginy, który potrwa aż trzy tygodnie. Serdecznie namawiam nie tylko osoby z Poznania do wzięcia udziału w tej imprezie, bo warto.

V-Day Poznań 2011

Po raz pierwszy w Polsce mamy okazję gościć V-Day, kampanię mającą zwrócić uwagę świata na problem przemocy wobec kobiet. Tegoroczna, polska edycja V-Day 2011 odbywa się w trzech miastach:  Warszawie, Pile i Poznaniu. 

Poznańskie obchody, obfitujące w szereg wydarzeń, rozpoczną się wystawieniem „Monologów Waginy” autorstwa Eve Ensler – wielokrotnie nagradzanej sztuki teatralnej, która do tej pory nie doczekała się inscenizacji w Poznaniu. Stowarzyszenie Kobiet Konsola zaprasza na premierowy spektakl „Monologów Waginy”, który odbędzie się w Małym Domu Kultury w Klubie Dragon już 2 kwietnia o godzinie 20:00. Przedstawienie będzie można jeszcze oglądać 6 i 8 kwietnia. Poznańskie „Monologi Waginy” są tworzone przez aktorki-amatorki, kobiety w różnym wieku, które w sposób zabawny, niekiedy zaś przejmujący i bolesny uzmysławiają złożoność problemu kobiecej seksualności i wymierzonej w nią przemocy. Kampania V-Day ma charakter dobroczynny. Całkowity koszt biletów oraz środki pieniężne zebrane podczas imprez organizowanych w ramach V-Day Poznań zostaną przekazane Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu „La Strada”. Bilety można kupić w klubie Dragon lub kontaktując się ze Stowarzyszaniem Konsola.

Poza spektaklem w ramach ,,V-Day Poznań 2011” odbędzie się szereg alternatywnych wydarzeń artystycznych i edukacyjnych. Między 15 a 21 kwietnia zapraszamy do Galerii Nowej przy ul. Mielżyńskiego 20 na „Święto Cipki”. Organizatorki, chcąc odczarować słowa „pochwa” i „wagina”, zapraszają wszystkich zainteresowanych to tego, aby bez wstydu i pruderii porozmawiać o seksualności. Planowana jest także wystawa fotografii, pokazy filmów, warsztaty literackie, wykłady i dyskusje, kreatywne warsztaty artystyczne, performance fotograficzny oraz warsztaty tańca flamenco. Pełen program „Święta Cipki” można znaleźć na stronie internetowej Stowarzyszenia Konsola (www.konsola.org.pl).

Inspiracją wszystkich wydarzeń kampanii V-Day są „Monologi Waginy”. Sztuka powstała w 1996 roku na podstawie kilkuset wywiadów z kobietami różnego pochodzenia, ras, profesji, orientacji seksualnych. Do tej pory wystawiono ją w ponad 130 krajach i przetłumaczono na 40 języków. W broadwayowskich adaptacjach spektaklu występowały takie gwiazdy jak Cate Blanchett, Glenn Close, Kate Winslet, Meryl Streep, Salma Hayek, Jane Fonda, Whoopi Goldberg czy Sinead O’Connor. „Monologi Waginy” to zbiór bezpruderyjnych historii, które rzucają wyzwanie społecznym tabu dotyczącym kobiecej cielesności i seksualności. Simone de Beauvoir napisała, że nikt nie rodzi się kobietą, ale się nią staje – Eve Ensler pokazuje tę trudną drogę wiodącą często przez wstyd, kompleksy i upokorzenie.

Po tym jak sztuka odniosła ogromny sukces, Ensler zrozumiała, że „Monologi Waginy” mogą stać się czymś znacznie więcej niż tylko przedsięwzięciem teatralnym. Tak zrodził się V-Day – międzynarodowy ruch działający na rzecz powstrzymania przemocy wobec kobiet i dziewcząt. W zeszłym roku, dzięki zorganizowaniu ponad 5400 imprez pod szyldem V-Day udało się wesprzeć lokalne organizacje działające na rzecz kobiet, które stały się ofiarami przemocy, gwałtów i molestowania, a także uświadomić setkom tysięcy osób biorących udział w tych wydarzeniach rzeczywisty rozmiar problemu przemocy wobec kobiet. Ruch V-Day, działający od 1998 roku, zebrał do tej pory ponad 75 milionów dolarów, co pozwoliło ufundować ponad 12 tysięcy lokalnych programów przeciwdziałania przemocy wobec kobiet oraz schronisk dla ofiar przemocy od Demokratycznej Republiki Kongo, Haiti, Kenii, po Południową Dakotę, Egipt i Irak. Misją V-Day jest urzeczywistnienie wizji świata, w którym kobiety są wolne i bezpieczne.

„V” w V-Day oznacza waginę (vagina) oraz zwycięstwo (victory).

Program: 

Gdzie? Poznańska Galeria Nowa, Stowarzyszenie Twórcze NOWA NOWA

ul. Mielżyńskiego 20 (budynek GBW SA, wejście G)

Kiedy? 15-21 kwietnia 2011

Program wydarzeń:

 • Wernisaż wystawy „Eleousa”. Fotografia Anity Lipiec

15 kwietnia (piątek), godz. 18.00

 • Performance fotograficzny „Being like a VAGINA” /”Stawanie się waginą”. Anita Lipiec

15 kwietnia (piątek), godz. 18.00

 • Pokaz kinowy filmu „Shortbus”, reż. John Cameron Mitchell, Dramat USA, 101’ (2006)

15 kwietnia (piątek), godz. 22.00

Miejsce: kino Muza

 • Warsztaty Tańca Flamenco

16 kwietnia (sobota), godz. 16.00

Prowadzenie: Katarzyna Burgiel Szkoła Flamenco„La Tormenta”, www.tormenta.pl

Miejsce: Szkoła Flamenco La Tormenta, Poznań, ul. Zielona 8 (wejście od ul. Długiej)

 • Władza, język i sny: psychoanaliza a kobiety” Debata panelowa. Udział wezmą: dr Joanna Bednarek (filozofka), mgr Agnieszka Izdebska (UAM, seksuolożka) oraz Andrzej Marzec (UAM, filozof). Prowadzenie: Marianna Szczygielska

16 kwietnia (sobota), godz. 16.00

 • Waginatyzm”. Prace Iwony Demko. Otwarcie wystawy oraz wykład artystki.

16 kwietnia (sobota), godz. 19.00

 • Waginalne warsztaty artystyczne

17 kwietnia (niedziela), godz. 13.00

 • Literackie warsztaty menstruacyjne

18 kwietnia (poniedziałek), godz. 18.00

Prowadzenie: Weronika Zawadzka (Genderowe Koło Literaturoznawcze UAM)

 • Wykład:  Sytuacja kobiet na Haiti przed i po trzęsieniu ziemi w 2010 roku. Prowadzenie: Natalia Matczak

19 kwietnia (wtorek), godz. 18.00

 • Pokaz filmów dokumentalnych „Strajk matek” (2010) reż. Magda Malinowska oraz „Białe Miasteczko” (2008) reż. Robert Kowalski i Magda Mosiewicz. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z Magdą Malinowską.

19 kwietnia (wtorek), godz. 20.00

 • Krótka herstoria Wielkiej Waginy”. Wykład Lucyny Marzec (UAM, Pracownia Krytyki Feministycznej)

20 kwietnia (środa), godz. 18.00

 • Warsztat słowa/obrazu/okolicy, Pisanie Waginy

20 kwietnia (środa), godz. 20.00

Prowadzenie: Agnieszka Frankowska

 • Projekcja filmu dokumentalnego „Poza zasadą łagodności” 32′ (2008) oraz spotkanie z reżyserką Adą Kovachevą

21 kwietnia (czwartek), godz. 16.00


Kampania V-Day ma charakter społeczny – charytatywny. Całkowity koszt biletów ze spektaklu oraz środki pieniężne zebrane podczas imprez organizowanych w ramach V-Day Poznań zostaną przekazane Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu „La Strada”.


Więcej informacji na: www.konsola.org.pl, strona Facebook „V-Day Poznań” oraz www.vday.org.

Marianna Szczygielska

Organizatorka V-Day 2011 Poznań

Stowarzyszenie Kobiet KONSOLA

Tel. (+48) 880507113 / marianna@konsola.org.pl

Redakcja
Przewodniczka po kobiecej seksualności, feministka-waginistka, aktywistka, ekstatyczna rebeliantka, edukatorka, trenerka, twórczyni portalu Seksualnosc-Kobiet.pl; autorka sprzedanej w ponad tysiącu egzemplarzy książki Uniesienie spódnicy, popularnego ebooka Sekretnik kobiecej waginy i współautorka książki 7 skutecznych sposobów na bolesne miesiączki. Zajmuje się przywracaniem seksualności należnego jej miejsca i odkłamywaniem krzywdzących przekonań na temat kobiecej i męskiej seksualności.