dział: opowiadania

Pytasz

Kiniama
dodano: 2012.08.21
Kobiety nie powinny brać udziału w wojnie. Pytasz, co znaczy dla mnie wojna. Jestem kobietą, przepraszam. Wojny powodujecie Wy. Od zawsze lubiliście zabijać. Im większe łowy, tym większa radość. Krew. Krew. Krew. Lubujecie się w krwi.

Dla mnie – kobiety – wojna oznacza całkowite odarcie z godności. Odczłowieczenie. Dlaczego? Jestem sentymentalna, do początków XX wieku wojny chyba jeszcze miały kroplę sensu, były waszą – męską - sprawą. Toczyły się na polach, gdzie dwie przeciwne armie ścierały się na jasno określonych zasadach. Patos rycerza, i bohaterstwo i zasady gry nieurągające człowieczeństwu, wszystko tam było. My bezpiecznie oczekiwałyśmy Was w domu, marząc o rychłym spotkaniu, doglądając waszych dzieci. XX wiek pokazał kobietom, co znaczy wojna. XX wiek rozłożył kobietom obtłuczone nogi karabinem na boki. Odczłowieczył je. Uczynił naczyniami na spermę jednorazowego użytku. Bez wartości, bez godności. XX wiek...


Jakie to uczucie, gdy wpuszczają Ci szczury między nogi? Strasznie boli. Jesteś przytomna, a oni śmieją się okrutnie. Brzydzą się Ciebie, a szczury są głodne. Gryzą Cię tam, dotykają ud wąsami, przesuwają swoimi nagimi ogonami po pachwinach. A kaci patrzą znad swoich okularów. Przyjemność sprawia im Twoje cierpienie. Próbujesz nie krzyczeć, żeby im nie dać satysfakcji, ale nie możesz, bo przecież szczury chodzą po Tobie i gryzą i patrzą tymi swoimi przenikliwymi oczyma, nieświadome tego, ze sprawiają Ci ból. Są brzydkie, zawszone może nie mniej niż Ty, odrażające. Uczucie, gdy wpuszczają Ci szczury między nogi, nie przypomina niczego znajomego. Niestety, nie umiem barwnie o tym opowiedzieć.


Całe szczęście nie uszkodzili mi twarzy, jestem kobietą. Mam włosy ukryte za kolorową chustką, mieszkam w byłej Jugosławii. Z czym mi się kojarzy wojna? Wojna jednoznacznie kojarzy mi się z gwałtem, jakiego dokonało na mnie piętnastu młodych mężczyzn, którzy spacyfikowali moją wioskę. Całe szczęście, nie uszkodzili mi twarzy, jestem kobietą. Nie walczyłam z nimi, jakie miałam szanse? Wzięli mnie w błocie, obok chlewika. Potem poderżnęli gardło, cała krew wsiąkła w ziemię, zmieszała się z błotem. Całe szczęście, nie uszkodzili mi twarzy, jestem kobietą. Zawsze byłam uważana za tę najładniejszą w mojej wsi. Podcięcie gardła... chyba nie żyję, śmieszne, nie zauważyłam. Kiedy we mnie wchodzili, śmiali się i pluli w moją twarz, to pamiętam najbardziej. I jeszcze ten ból, ten ból okrutny. Zimno na udach, twardy kształt, kolba pistoletu wpijała się w ciało. Mój pies szczekał, jeden zastrzelił go i jeszcze sąsiadów. Całe szczęście...


Nie wiem, co to fizyczna miłość. Ja nie miałam tyle szczęścia. Piętnaście lat... ten, który mnie wziął pod drzewem, tłukł mnie wcześniej. Bo się opierałam niepotrzebnie, bałam się. Bałam się panicznie i ciała było mi szkoda. Uciekałam z wioski z innymi kobietami autobusem, myślałyśmy, że uda nam się wydostać z tego piekła. Był nas pełen autobus kobiet i dzieci, kilku starców jeszcze. Ostrzelali nas trzy kilometry od wioski, pojedynczym z młodych dziewczyn nie poszczęściło się, ja byłam w tej grupie. Bolało strasznie, najbardziej ten wstyd... sprzed śmierci pamiętam tylko straszny ból i martwe oczy mojej matki, spoglądające na krwotok, jakiego przez to dostałam. I jeszcze jego oczy nienawistne pamiętam. Jak gryzł mnie, odgryzł mi kawałek ucha. Później rozłupał mi głowę. A tak się bałam kochać się z moim chłopcem miesiąc wcześniej. Przez to, nie wiem, co to fizyczna miłość. Moje wojenne doświadczenia sprzęgły się z wyjątkowo deszczową jesienią i nagimi gałęziami drzew. Nie wiem też, co to zbawienie, krzątam się tu i tam, szukam swojego cienia. Pewnie to dlatego, że w momencie gdy pierwszy wdzierał się we mnie, i ten ból poczułam, rozdzieranie ciała i odzieranie mnie z godności, przyszło mi do głowy, że Boga nie ma, nie ma, nie ma. Nie wiem, co to fizyczna miłość.


Co z tego, że mnie bili i gwałcili? Co z tego, że dla żartu pili moje mleko? Najgorsze było, gdy wyrwali mi mojego miesięcznego synka i uderzyli jego ciemną główka o brzeg parapetu.


I rzeczy piękne dzieją się również, Niemka Lilly - żona żołnierza Wermachtu miewa orgazmy, gdy jej Żydowska kochanka całuje ją po udach, nad iskrzącą się w słońcu rzeką. I tak opętana straszliwą namiętnością odwiedzi ją w obozie koncentracyjnym, czym przyspieszy wyrok śmierci, nie wiadomo, czy ją błogosławić, czy przeklinać za to. Mimo niereformowalnej śmierci panoszącej się na ulicach, żyje się w wojnie i przeciwko niej. Żyje się, ersatzem wypychając kieszenie płaszcza, udając, że to przecież nic takiego, że gwałty, mordy, tłuczenie szklanych butelek między nogami i wieczny strach to naturalne doświadczenia w życiu każdej kobiety, co najmniej jak macierzyństwo. Wojna równa się tysiącom naczyń na spermę odzianych w kobiece łaszki, przemykających pod samymi murami, z zakrytymi twarzami i wzrokiem wbitym w chodnikowy bruk.


Wieczny wstyd i brak środków higienicznych. Naloty, gwałty, pobicia, śmierć. Wyobraź sobie, że krwawisz jak co miesiąc i atakują Twoją wioskę. Na oczach wszystkich rozbierają Cię do gwałtu, a Ty gubisz purpurowe krople, wojna przecież nie zatrzymuje owulacji, krwawienie też takie samo, jak w czasach pokoju. Ciało nie rozróżnia. Twoja rodzina i sąsiedzi i tak nie przeżyją. Ani Ty. Ale wasze ostatnie chwile z sobą naznaczone są wstydem. I nikt na to... nikt z tych, co Ci to gotują, na to nie patrzy. Bo tu jest konflikt zbrojny i zastosowano odpowiednie dla sytuacji środki. Kobiety nie powinny brać udziału w wojnie.


Tekst ukazał się w ramach letniego konkursu

 

komentuj

autor:


komentarze: (1 - 6)

czytaj wszystkie komentarze:  »
# 12012.09.18, 21:25

Rosa
"Toczyły się na polach, gdzie dwie przeciwne armie ścierały się na jasno określonych zasadach. Patos rycerza, i bohaterstwo i zasady gry nieurągające człowieczeństwu, wszystko tam było. "

Przykro mi, ale jako historyczka sie nie zgodze. Izracelskie wojska Starego Testamentu, wyrzynajace zdobyte miasta. Juliusz Cezar, mszczacy sie za powstanie w galii ogniem i mieszem i calkowitym spustoszeniem jednej z prowincji. Sredniowieczni rycerze, wiecznie napadajacy na wioski sasiadow. Renesans i wojny chlopskie. Wojna trzydziestoletnia, w ktorej zostala zabita polowa ludnosci Niemiec. Barok. Nasz pulk Dragonow ze zla slawa gwalcicieli i mordercow, ktory pewnej nocy kosztowal ich zycie. Rewolucja francuska. Spustoszenie wywolywane przez armie Napoleonska. Dopiero pozny 19 wiek zaczal w ogole tworzyc konwencje o ochronie ludnosci cywilnej. Poczatek wieku 20 byl ich zlamaniem, ale wierzcie mi: gdyby te miliony zginelyby w 16 czy 17 wieku, nikt by sie tym specjalnie nie przejal.
# 22012.09.19, 12:36

Rosa
Poza tym, Droga Autorko, kolejny kiks historyczny. W obozach nie odwiedzalo sie nikogo, bo oficjalnie nie istnialy. Za bycie lesbijka ladowalo sie w obozie zaglady z kategoria "asocjalna". Wiec obie panie moglyby sie calowac po udach ile wlezie. O ile nie zostalyby zaszczute przez reszte wiezniarek za "nieprzyzwoitosc" w obliczu smierci. Do dzis temat gejow i lesbijek w obozach jest przemilczywany, niekiedy nawet negowany przez wiezniow/wiezniarki.
# 32012.09.19, 18:15

Wojciech
Co to za brednie?? "kobiety nie powinny brać udziału w wojnach"? chyba powinno być coś w stylu że nie powinno być wojen no ale to trochę zbyt idealistyczne.
Podczas masakr nie cierpiały tylko kobiety ale wszyscy równo szli pod nóż. . . no ale chyba według autorki mężczyźni mogą ginąć na wojnie ale kobiety już nie powinny.
Ach na wojnach nie licząc tego XIX w. to nie było żadnych konwencji itp, nie było żadnych ustalonych reguł
# 42012.09.23, 01:14

aa
miało być prę słów o zgodności z historią, ale po przeczytaniu komentarza Rosy i mogę się tylko pod nim podpisać. reszta opowiadania to jakaś grafomania z pogranicza porno.
# 52012.09.24, 18:30

kreseczka
Autorka nawiązuje do: "Aimee i Jaguar" E. Fischer(odwiedziny w Teresienstadt- Niemka Lilly zachowuje się wbrew rozsądkowi i wybiera się do obozu, żeby zobaczyć swoją żydowską ukochaną-Felice ), "Monologów Waginy"E. Ensler(fragment o Jugosławii), pewnie też do "Kobiety w Berlinie"Anonymy i innych. "Pytasz" to kolaż z niezgrabnie posklejanych obrazków z tekstów kultury i naiwnych sądów.
# 62012.09.25, 19:28

vic
Powiem tylko jedno ktoś powienien cenzurować artykuly na stronie

podobne artykuły

Kobiety odzyskują głos i wpływ!
Świat się zmienia, a kobiety stają się coraz bardziej odważne i solidarne.
 
„Nie wychodź po zmroku, bo Cię zgwałcą.”
Media obiega informacja o brutalnym gwałcie na Polce we Włoszech i szokująca informacja o śmierci 26-latki, gwałconej i torturowanej przez 10 dni w Łodzi. Dziś idę na Krąg Ciszy we Wrocławiu w związku z tą sprawą.
 
Mężczyźni, kobieta i gwałt
Obejrzałam te filmy i zaczęłam się zastanawiać – co takiego w nas tkwi, że ojciec nie wierzy córce? Że wstawia się za sześcioma gwałcicielami, którzy torturowali ją całą noc i zostawili półżywą?
 
O po-rodzie, czyli co do Twojego porodu ma Twoja babcia?
Co robiłam wczoraj w nocy? Wczoraj w nocy oglądałam wywiad o tym jak na poród wpływa Twój ród, rodzina. To, jaki jest Twój poród, według Anny Brzozowskiej jest powiązane z tym, jakie rzeczy działy się w przeszłości kobietom i mężczyznom z rodów dziecka; czy mamie, babci łatwo było urodzić?
 
Hollywoodzki „seks”, czyli przemoc i poniżenie
Dlaczego ”walenie i pieprzenie”, dlaczego przemoc i poniżenie tak dobrze sprzedają się pod przykrywką erotyki?
 

najnowsze artykuły

Kobiety odzyskują głos i wpływ!
seksualność kobiet » wiadomości
Kobiety odzyskują głos i wpływ!
komentarze (1)
Świat się zmienia, a kobiety stają się coraz bardziej odważne i solidarne.
 
Mit monogamicznej samicy
seksualność kobiet » artykuły
Mit monogamicznej samicy
Poliandria, praktyka kopulacji z licznymi samcami, jest [...] jedną z najbardziej rozpowszechnionych strategii rozrodczych samic. Aż dziw bierze, że dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku naukowcy zaczęli zdawać sobie sprawę z tego, że normę u samic stanowi właśnie poliandria, a nie monogamia (dokonywanie rozrodu z jednym partnerem).
 
Czy rutynowa mammografia sprzyja zdrowiu kobiet?
seksualność kobiet » artykuły
Czy rutynowa mammografia sprzyja zdrowiu kobiet?
komentarze (1)
Zmieńmy konwersację na temat naszych piersi z „jak uniknąć raka piersi i wcześnie go wykryć” na „jak mieć zdrowe piersi i czerpać z nich radość”.
 
Seks po menopauzie i kobiety zasiewające nasiona mądrości
seksualność kobiet » artykuły
Seks po menopauzie i kobiety zasiewające nasiona mądrości
W kulturach celtyckich młodą dziewicę postrzegano jako kwiat; matkę jako owoc; starszą kobietę jako nasiono. Nasiono niesie wiedzę i potencjały wszystkich zawartych w nim składników. Zadaniem kobiety po okresie menopauzy jest zasiewanie w społeczności tej kwintesencji prawdy i mądrości.
 
Odsłoń cipkę na Wawelu! O rytuale ana-suromai w praktyce
seksualność kobiet » artykuły
Odsłoń cipkę na Wawelu! O rytuale ana-suromai w praktyce
komentarze (6)
Ana-suromai to starożytny rytuał błogosławienia świata i udzielania mu swojej seksualnej mocy poprzez odsłonięcie kobiecych genitaliów. Tak kobiety błogosławiły świat m.in. w starożytnym Egipcie, o czym możemy przeczytać u Herodota i Diodora Sycylijskiego.
 
zobacz też

”Wagina. Nowa biografia” Naomi Wolf - recenzja

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter