Poddałam się redukcji warg sromowych i kapturka łechtaczki. Wierzyłam, że to pomoże mi przeżyć orgazm w czasie stosunku. W efekcie straciłam 1/3 krwi. Gdyby nie natychmiastowa pomoc lekarzy, umarłabym z wykrwawienia. A orgazmu i tak nie mam.

Ginekolodzy i seksuolodzy mówią, że „zabiegi kosmetyczne na wulwie” to okaleczanie. Chirurdzy jednak nie mają dylematów moralnych, kiedy kroją i odcinają po kawałku wulwy dorosłych kobiet i nastolatek. Na świecie istnieją tysiące gabinetów kosmetoginekologii. I pewnie będzie ich coraz więcej. Skutkiem tego coraz więcej kobiet będzie się w różnoraki sposób okaleczało, aby zadowolić kogoś, kto dyktuje „kanon waginalnej urody”.
Ryzyko takiego „upiększania” to: chroniczny ból, niezdolność do stosunków seksualnych, infekcje, utrata czucia, blizny.

W filmie Płatki pada stwierdzenie, że takie kosmetyczne operacje na genitaliach są jak chodzenie po ogrodzie z nożycami i przystrzyganie płatków kwiatów.

A jak reklamują się zakłady, które proponują takie zabiegi? Po pierwsze chwalą swoje wyniki:

„Operacje kosmetyczne genitaliów (zew. narządów płciowych) – labioplastyka – przynoszą pacjentkom bardzo zadowalające wyniki. […] Ten rodzaj operacji nie cieszy się popularnością wśród niektórych lekarzy – seksuologów – którzy obawiają się pojawienia się słabszego odczuwania doznań seksualnych u operowanych kobiet. […] Kobiety, które poddały się temu zabiegowi, w większości mówią o zwiększeniu wrażliwości odczuwania bodźców podczas współżycia seksualnego w operowanych miejscach. Dużą rolę z pewnością odgrywa to, że operacja usuwa psychiczną barierę związaną z wyglądem narządów płciowych i powoduje, że kobieta nabiera pewności siebie, dzięki czemu czerpie większą satysfakcję z życia seksualnego1.”

W Polsce te zabiegi jeszcze nie są tak popularne, jak w USA. Pytanie: kiedy dziewczyny dojdą do wniosku, że aby swobodnie uprawiać seks, muszą najpierw zoperować waginę? Media rozpisujące się o tych operacjach, jakby pisały o doklejaniu tipsów, na pewno pomagają wielu kobietom w kompleksy wpaść. Oto próbka: – Na ten zabieg decydują się kobiety po porodach albo te, które z takim „defektem” się urodziły i twierdzą, że utrudnia im on życie, bo zbyt duże wargi sromowe podwijają się podczas stosunku2 – obok tego tekstu duże zdjęcie pięknego kobiecego ciała w płatkach róż. A ja się zastanawiam, co to znaczy, że zbyt duże wargi sromowe podwijają się podczas stosunku? Wam też się podwijają w trakcie? I czy utrudnia to wam życie?

Widzicie to wytłuszczone zdanie: Dużą rolę odgrywa to, że operacja usuwa psychiczną barierę związaną z wyglądem narządów płciowych? Co proponuje nam „medycyna”? Usuwanie bariery psychicznej za pomocą niebezpiecznej operacji!

Pytanie tylko: czy naprawdę musimy odciąć część siebie, żeby siebie zaakceptować? Czy naprawdę wydać 5.000 zł, żeby przełamać barierę psychiczną? Skoro psychiczna – to czy nie lepiej poradzić sobie z nią u psychologa? Cóż, chirurdzy znaleźli sposób prostszy (tylko 8 tygodni rekonwalescencji) – i zdecydowanie bardziej korzystny. Problem w tym, że okaleczanie naszych wulw to sposób korzystny dla nich, nie dla nas.

Przypominam, że ryzyko takiej operacji to: chroniczny ból, niezdolność do stosunków seksualnych, infekcje, utrata czucia, blizny.

Drogie Panie, jeśli któraś z Was weszła na ten portal po haśle „labiaplastyka” i zastawia się nad zabiegiem, gorąco Was proszę: idźcie do teatru na Monologii waginy. Albo przeczytajcie je sobie do poduszki. Porozmawiajcie z koleżankami. Nie okaleczejcie się. Nie przycinajcie swoich kwiatów. Porozmawiajcie z psychologiem.

Jedna z bohaterek filmu Orgazm sp. zoo. mówi:

Zabiegi, którym się poddałam to redukcja warg sromowych i usunięcie kapturka łechtaczki. Wierzyłam, że dzięki temu będę mogła osiągnąć orgazm w trakcie stosunku. Mój ginekolog też miał taką nadzieję. Operacja przebiegła pomyślnie. Gdy wróciłam do domu, wzięłam lusterko, żeby przyjrzeć się zoperowanej części. Zobaczyłam wielką plamę krwi. Wtedy zrozumiałam, że poszedł szew. Nim dotarłam na pogotowie, krew ciekła mi po nogach i na posadzkę w izbie przyjęć. Trzeba było natychmiast przeprowadzić operację. Lekarz powiedział, że straciłam 1/3 krwi. Gdybym tak szybko nie otrzymała pomocy, mogło by być gorzej. Istniało ryzyko śmierciLiczyłam na to, że po operacji będę mogła osiągnąć orgazm podczas stosunku. Ale tak się nie stało.

***

Jedną z przyczyn, dla których ginekolodzy oferują te metody, jest to, że dotąd zajmowali się ciążą, pomagali kobietom. Ale po jakimś czasie zmęczyli się byciem na telefon, bieganiem, odbieraniem porodów w środku nocy. Ten zabieg chirurgowi lub ginekologowi daje możliwość wieść życie lepszej jakości – mówi Lisa Thorson – inna bohaterka filmu, pracownica Global Med Technologies.

Link do filmu Orgazm sp. zoo. http://www.iplex.pl/vod/p2182-orgazm_sp_z_o_o.html

1 http://www.chirurgia-plastyczna.tv/zabiegi/plastyka-warg-sromowych-labioplastyka

http://kobieta.wp.pl/gid,12076094,img,12076172,kat,52556,title,Operacje-plastyczne-miejsc-intymnych-Labioplastyka,galeriazdjecie.html

Voca Ilnicka
Przewodniczka po kobiecej seksualności, feministka-waginistka, aktywistka, ekstatyczna rebeliantka, edukatorka, trenerka, twórczyni portalu Seksualnosc-Kobiet.pl; autorka sprzedanej w ponad tysiącu egzemplarzy książki Uniesienie spódnicy, popularnego ebooka Sekretnik kobiecej waginy i współautorka książki 7 skutecznych sposobów na bolesne miesiączki. Zajmuje się przywracaniem seksualności należnego jej miejsca i odkłamywaniem krzywdzących przekonań na temat kobiecej i męskiej seksualności.