dział: film

Sztuka kochania, czyli łysy w kajaku

Voca Ilnicka
dodano: 2017.01.27
„Kobiety mi tę książkę wydały” - takie zdanie pada z ust Wisłockiej w ostatnich słowach filmu. I o tym też jest ta historia – o siostrzeństwie. O serdeczności, z jaką bohaterka – lekarka, edukatorka, kobieta - traktuje inne kobiety, jak je wspiera, jak je uczy walczyć o swoje i jak je uczy osiągania orgazmów, słuchając Czerwonych Gitar. O tym też, jak wygląda świat, w którym to mężczyźni rozdają karty – i to zarówno w rządzie, w medycynie, jak i w seksie.

Sztuka-kochania.jpg


Film Marii Sadowskiej przedstawia zmagania Michaliny Wisłockiej o wydanie książki. Jedna książka – napisana przez kobietę – jest niezwykle rewolucyjna i wciąż niewydana. Dlaczego taka rewolucyjna? Dlatego że głos w sprawie seksu zabiera kobieta. I to wszystko zmienia! Kobieta rozumie inne kobiety. Kobieta zna swoje ciało i jego orgazmiczne możliwości. Kobieta wie, że seks może być męką i udręką. Kobieta wie, co to znaczy, bać się niechcianej ciąży. Wie także, jak to jest, gdy partnerzy siebie rozumieją i gdy odpływa się w ekstazie. Ma doktorat, ale ma także wiele życiowego doświadczenia i to jest jej siła. Natomiast jej piętą Achillesową jest to, że jest – tak, kobietą! A nie panem profesorem – mężczyzną! Że pisze prosto, przystępnie i bez ogródek. A nie naukowo. Że wie o czym pisze – a nie tylko zna to ze słyszenia.


Gdy oglądałam film, historia tak mnie wciągnęła, że ani przez sekundę nie pomyślałam o Virginii Johnson czy Margaret Sanger. Ale porównania się same narzucają. Gdyby nie Virginia Johnson, pan William Masters o kobiecym orgazmie pisałby na postawie „orgazmów”, które udają prostytutki. Tak samo – co omija Michalinę – tego nie wiedział jej mąż. A może nie miał pojęcia, jak jej to dać (ilu mężczyzn nie wiedziało tego w tamtych czasach? Ilu mężczyzn nadal tego nie wie? Ilu kobiet, takich jak Wisłocka, potrzebujemy, aby w końcu wiedza ta była dostępna i oczywista?). Ponieważ zaś „potrzebował tego” dla siebie, wziął sobie kochankę.


I to jest kolejny plan tej historii – niestereotypowe życie rodzinno-miłosne Michaliny Wisłockiej. Miłość. Najlepsza przyjaciółka ratująca życie. Macierzyństwo. Ustępstwa. Kłamstwa. Dramatyczne wybory. Historia zarówno filmowa, jak i do bólu ludzka. Nie będę Wam psuć zabawy szczegółowym streszczeniem.


lechtaczka-sztuka-kochania.jpg
Michalina Wisłocka - edukatorka 


Przenieśmy się za to na jedną letnią noc do Lubniewic. Aby zobaczyć jedną, przepiękną, nastrojową i wręcz edukacyjną scenę seksu. Oralnego. W której to on pieści ją. I ją wysyła do nieba.


Dziękuję scenarzyście za tę scenę.

Przecież dla większości kobiet nie ma orgazmów bez seksu oralnego!

Niech żyje łechtaczka!

Niech żyje łysy w kajaku!


kobiety-wydaly-ksiazke.jpg
Kobiety robią, co mogą, aby wydać książkę Wisłockiej

michalina-wisłocka.jpg

Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej, reż. Maria Sadowska


Autorką artykułu jest

VI.jpg

Voca Ilnicka, przewodniczka po kobiecej seksualności, edukatorka, trenerka, twórczyni portalu Seksualnosc-Kobiet.pl, popularyzatorka pozytywnego i życzliwego podejścia do cielesności i seksualności; autorka e-booka „Seksualność kobiet” i współautorka książki „7 skutecznych sposobów na bolesne miesiączki”. Regularnie prowadzi  warsztaty tylko dla kobiet, zajęcia spotkaniowo-przytulankowe dla wszystkich, kursy samoświadomości seksualnej dla kobiet i mężczyzn. Tworzy przestrzeń pełną serdeczności dla seksualności zarówno kobiet, jak i mężczyzn (i pozostałych osób). Na jej kanale You Tube można znaleźć wiele krótkich, bezpruderyjnych filmików ukazujących seksualność jako część życia i doświadczenia kobiet.
Jej wypowiedzi, relacje z jej warsztatów oraz wywiady z nią znaleźć można m.in. w „Wysokich Obcasach”, „Sensie”, „Polityce”, „Elle”, „Zwierciadle” .

Kontakt: v.ilnicka [at] seksualnosc-kobiet.pl
 

komentuj

autor:


najnowsze artykuły

Życie po porodzie. Na wesoło
seksualność kobiet » humor
Życie po porodzie. Na wesoło
Ten filmik mnie porwał!
 
Jak wrócić do satysfakcjonującego życia seksualnego po porodzie?
seksualność kobiet » macierzyństwo
Jak wrócić do satysfakcjonującego życia seksualnego po porodzie?
komentarze (1)
Powrót do satysfakcjonującego życia seksualnego po narodzinach dziecka może być bułką z masłem, ale może również okazać się nie lada wyzwaniem.
 
O miesiączce dla mężczyzn
seksualność kobiet » miesiączka
O miesiączce dla mężczyzn
Kochasz kobiety czy może ich się boisz?
Chcesz je lepiej zrozumieć, oswoić się z nimi, pomóc im?
To wszystko jest możliwe!
 
Poród i masturbacja. Zamiast nacięcia krocza
seksualność kobiet » macierzyństwo
Poród i masturbacja. Zamiast nacięcia krocza
Dwie łyżeczki masła orzechowego? Mąż ssący Twoje sutki? A może Twoja przyjaciółka ssąca Twoje sutki? A może masturbacja? Czy to nie brzmi jak dobra impreza? Taniec, świece, masaże, muzyka, pieszczoty piersi i łechtaczki, głaskanie ciała, głęboki relaksujący oddech, wanna pełna ciepłej wody? A może jeszcze orgazm porodowy, który przenika Twoje ciało?
 
Poród. Podniecenie większe niż kiedykolwiek wcześniej
seksualność kobiet » macierzyństwo
Poród. Podniecenie większe niż kiedykolwiek wcześniej
Przyszły położne i pomogły mi głęboko oddychać w trakcie skurczów. Głęboki oddech zmniejszał ból. Intensywność skurczów wzrosła i nie byłam pewna, czy wytrzymam. Widząc moje przerażenie, Ina May zasugerowała, żebym w trakcie kolejnego skurczu pocałowała męża.
 zobacz też

”Voca i Karo o seksie gadajo”: Czy można żyć bez masturbacji?

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter