Poniedziałek, 28 października, to właśnie dziś z grupą kobiet zaczęłam wyzwanie „Ukochane ciało”. Za nami już pierwsze spotkanie, które odbyło się na FB, a które możesz zobaczyć w ciągu najbliższych kilku dni, gdy dołączysz do tej grupy – Klub Uniesionych Spódnic.

Robiłam je pod hasłem „Lubienie swojego ciała to siła, która może zmiażdżyć patriarchat”. Naprawdę tak uważam. Dlaczego? Bo widzę te więzi, które zaczynają się tworzyć między kobietami, które się lubią, które akceptują własną cielesność i seksualność, m.in. na Kursie Akceptacji Ciała czy kursach online, które prowadzę. Akceptacja dla siebie to klucz do tego, aby stworzyć dobrą relację z innymi. Sztywne normy dotyczące wyglądu i seksualności zaś idealnie wpisują się w tworzenie podziałów i rywalizację między kobietami. Nierealne normy dotyczące wyglądu ciała są wspaniałym narzędziem kontroli zachowań nastolatek i dorosłych kobiet. Sprawiają, że poczucie własnej wartości dramatycznie spada, a radość życia zastępuje ciągłe zamartwianie się o wygląd i odmawianie sobie przyjemności, takich jak choćby wyjście na basen czy seks przy zapalonym świetle, bo „źle wyglądam”. Osoba, której ciało na każdym kroku jest oceniane, punktowane i taksowane, może nawet myśleć, że nie zasługuje, na szczęście, miłość i seks, bo nie spełnia „norm ładnego wyglądu”. Kobieta, która nie lubi siebie i przyzwyczajona jest do ciągłych ocen, o wiele łatwiej będzie oceniać innych, niż ta, która akceptuje siebie.

M.in. dlatego robię to wyzwanie. Bo wierzę, że siostrzeństwo i wzajemne wsparcie zrobi nam lepiej niż rywalizacja i krytyka. A także dlatego, abyś mogła poczuć większą lekkość w życiu, zadowolenie z siebie, przyjemność na co dzień. Abyś widziała w sobie piękno i wierzyła w swoje możliwości.

Bo tak często spotykam kobiety, które mówią, że z takim ciałem, jakie mają, nie mogą mieć dobrego seksu. Wręcz „nie zasługują na seks”.


Koniec października to bardzo dobry czas, aby pozwolić umrzeć kompleksom i starym przekonaniom. Dlatego zapraszam Cię – dołącz teraz do wyzwania. Teraz jest najlepszy czas na zmiany! Zapiszesz się tutaj: https://www.subscribepage.com/ukochanecialo. Musisz potwierdzić zapis, aby dostać pierwszą praktykę. 

Voca Ilnicka
Przewodniczka po kobiecej seksualności, feministka-waginistka, aktywistka, ekstatyczna rebeliantka, edukatorka, trenerka, twórczyni portalu Seksualnosc-Kobiet.pl; autorka sprzedanej w ponad tysiącu egzemplarzy książki Uniesienie spódnicy, popularnego ebooka Sekretnik kobiecej waginy i współautorka książki 7 skutecznych sposobów na bolesne miesiączki. Zajmuje się przywracaniem seksualności należnego jej miejsca i odkłamywaniem krzywdzących przekonań na temat kobiecej i męskiej seksualności.