Mooncup to brytyjska firma, która produkuje z troską o zdrowie kobiet i stan środowiska naturalnego i nie hołduje konsumenckim zapędom. Ulotki drukuje na ekologicznym papierze, ekologicznym tuszem, a kubeczki robi tylko w dwóch rozmiarach i jednym kolorze – właśnie dlatego, żeby nie nakręcać sprzedaży dla sprzedaży. 

Mooncup przeszedł do mnie od Natalii Kozdry, właścicielki http://www.ekokobieta.com.pl/. Natalia razem z siostrą i mamą prowadzą firmę dostarczającą kobietom alternatywne środki higieniczne na czas miesiączki. Jest to jedna z niewielu polskich firm (a może jedyna), która oferuje nie tylko coraz bardziej popularne kubeczki menstruacyjne (tutaj: Mooncup), ale także i takie, o których może nigdy nie słyszałyście, a na samą myśl o nich złapiecie się za głowę, gdyż są to m.in.: naturalne gąbki używane jako tampony, oraz tampony wielokrotnego użytku. Fajne? Mnie zafascynowały. Co prawda nie używałam, ale bardzo się cieszę, że są w ofercie polskiego sklepu i że nie trzeba tego ściągać z zagranicy. Bardzo cieszy mnie to, że są kobiety, które łamią tabu nie mówienia o miesiączce i pomagają nam dostrzec, że mamy wybór, że poza plastikowymi podpaskami coś jeszcze istnieje. A co za tym idzie: pomagają nam wybrać zdrowie. Gdyż nie wszystkie popularne produkty z supermarketów służą zdrowiu naszych joni. I o tym trzeba pamiętać. Oczywiście, każda dziewczyna i kobieta sama wybiera, co jej odpowiada najbardziej, ale wyboru można dokonać dopiero, gdy naprawdę mamy spośród czego wybierać.

EkoKobieta w komplecie: mama Jolanta oraz córki: Natalia i MelaniaA EkoKobieta daje naprawdę duży wybór, możecie znaleźć w jej ofercie:

-kubeczki menstruacyjne firmy Mooncup (których recenzję znajdziecie poniżej),

-kolorowe, materiałowe podpaski wielokrotnego użytku (takie do prania),

-jednorazowe podpaski (ale bez tzw. chemii),

-jednorazowe tampony (także bez „chemii),

tampony wielokrotnego użytku (do prania),

gąbki używane jako tampony.

Wszystkie powyższe linki prowadzą do strony http://www.ekokobieta.com.pl/ – a daję ich tyle, bo wiem, że pewnie dla większości Czytelniczek i Czytelników rzeczy, które można znaleźć w tym sklepie, to absolutna nowość i dlatego chcę się z Wami tymi linkami podzielić. Nawet jeśli czegoś nie będziemy używać – warto wiedzieć, że coś w ogóle istnieje. Miesiączka to przecież bajka prawie na całe życie i dobrze by było swoją waginę potraktować w tym czasie delikatnie i z miłością. Nie zawsze plastikowa podpaska jest tym, co służy jej najlepiej. Dla wielu z nas problem jest też fakt, że kupując „ultracienkie” gadżety, przyczyniamy się do produkowania ton śmieci. A istnieją też takie podpaski, które nie zawierają różnych dodatków i rozkładają się bez szkody dla środowiska. Oczywiście, cena jest nieco inna, ale życzę nam wszystkim, abyśmy zawsze miały tyle pieniędzy, żeby pudełko podpasek za 15-20 zł było dla nas groszowym wydatkiem. 🙂

Kubeczek menstruacyjny firmy Mooncup – recenzja

MOON-CUP-green-ecological.jpg
Mooncup to brytyjska firma, która produkuje z troską o zdrowie kobiet i stan środowiska naturalnego i nie hołduje konsumenckim zapędom. Ulotki drukuje na ekologicznym papierze, ekologicznym tuszem, a kubeczki robi tylko w dwóch rozmiarach i jednym kolorze – właśnie dlatego, żeby nie nakręcać sprzedaży dla sprzedaży. Te z Was, które chciałyby mieć np. słodki różowy kubeczek, mogą się poczuć rozczarowane, ale te, które po prostu chcą mieć kubeczek, mogą mieć zamieszania z wyborem np. rozmiaru, gdyż rozmiary są tylko dwa: mniejszy (dla tych, co nie rodziły) i większy (dla tych, co rodziły siłami natury). Co ważne – kubeczki są produkowane w Wielkiej Brytanii, nie są więc kolejnym gadżetem z Chin.
Kubeczek i akcesoria

Kubeczek Mooncupa przychodzi zapakowany w pudełko, w którym znajdziecie materiałowy woreczek oraz ulotkę w kilku językach – w tym po polsku. W ulotce wytłumaczone jest wszystko, co musicie wiedzieć – jest naprawdę bardzo rozbudowana i rzetelna (chociaż mogę być nieobiektywna, gdyż sama kubeczka używam od kilku lat, więc być może to, co dla innych kobiet byłoby może niezrozumiałe, ja chwyciłam w lot – i bez czytania.:P) Sam kubeczek jest z bezbarwnego silikonu – jest przyjemny w dotyku i wydaje się dość miękki. U góry ma 6 dziurek, przez które może przepływać powietrze. Dziurki są zrobione tak sprytnie, że prawdopodobieństwo, że przeleje się przez nie krew, jest bliskie zeru (dziurki są zrobione w pionie, jakby na takiej obwódce, wiele kubeczków jest po prostu dziurkami przekutych (jak np. ten niebieski MeLuna ze zdjęcia). Mooncup ma też zaznaczoną miarkę – rozmiar B, czyli mniejszy, ma zaznaczone 6 i 12 ml.  W porównaniu z małymi kubeczkami wydaje się dość duży (ale każda firma ma swoje własne wymiary; wielkość Mooncupa jest więc raczej przeciętna). Zakończony jest prążkowaną nóżką o długości 21 mm – palce się nie ślizgają na prążkach, ale za to mnie te prążki drapały.

Jak używać?

Tym razem nie będę się rozpisywać, jak używać kubeczka, tylko odeślę Was do tego artykułu – generalnie, z każdym kubeczkiem obchodzimy się podobnie: przed miesiączką dobrze go wygotować (wystarczy zwykła woda i garnuszek), w czasie miesiączki umieszczamy go w pochwie, gdzie zbiera krew i tę krew wylewamy, opłukujemy go pod kranem (ewentualnie wycieramy papierem, gdy nie mamy dostępu do wody) i ponownie wkładamy do pochwy. Opróżniać kubeczek trzeba mniej więcej tyle razy, co wymieniać tampon lub podpaskę.

Jak włożyć mooncup – czyli wymiary i sposoby składania

Jedną w ważnych rzeczy, przy kupnie i wkładaniu kubeczka są wymiary – po pierwsze wymiary kubeczka (mooncup mniejszy i większy są bardzo podobnej wielkości); po drugie – nasze wymiary. Jednak i to można przeskoczyć, bo kubeczek da się złożyć tak, żeby gładko wślizgnął się do pochwy. Ale – lepiej, żebyście wiedziały, że firmy oferujące kubeczki mają bardzo różną rozmiarówkę i można dobrać sobie coś idealnego – podobnie jak np. z kulkami gejszy. Ja sama przyzwyczajona do małego kubeczka MeLuna i widzę, i czuję różnicę i przy wkładaniu, i przy używaniu kubeczka starego i mooncupa. I np. mooncup muszę składać inaczej, żeby wszedł do waginy. Bardziej komfortowo przy wkładaniu jest mi zdecydowanie z mniejszym kubeczkiem i tym z Was, które wiedzą, że wolą mniejsze wymiary – polecam coś mniejszego.

Więc – jeśli jesteśmy trochę szersze możemy kubeczek bez problemu ścisnąć w literkę C i włożyć do pochwy, gdzie sam się otworzy (po włożeniu należy sprawdzić palcem, czy faktycznie się otworzył), jeśli jesteśmy trochę węższe, dobrze kubeczek ścisnąć „w dziubek” (obrazki poniżej).

mooncup-folding-techniques.gif

Kolejnym wymiarem tego kubeczka jest też „ogonek” – mooncup wyposażony jest w taki silikonowy niby-sznureczek, żebyśmy mogły go wyciągnąć jak tampon. Ten ogonek ma fabrycznie około 2 cm długości, ale same go skracamy nożyczkami do takiej długości, jaka nam pasuje. Niektóre z nas zostawią go w spokoju, inne mocno przytną. Ogonek od mooncupa jest solidny i raczej się nie urwie (moja MeLuna straciła swój ogonek po kilku miesiącach używania – był cieńszy), z drugiej strony – dla niektórych może być dość gruby i drażniący (o ile, oczywiście, będzie się ocierał o wargi sromowe; ale wszystko jest kwestią przyzwyczajenia – podobnie jak z noszeniem stringów).

To, co podoba mi się w mooncupie, to fakt, że jest przezroczysty. W związku z tym, przy wyciąganiu widać, ile w środku krwi się zebrało – czy jest tylko na samym dnie, czy np. jest wypełniony do połowy. To jest naprawdę dobra rzecz, bo gdy widać, że jest prawie pusty, wiemy, że nie trzeba z nim nic robić (pomocne szczególnie tym kobietom, które mają manię sprawdzania, czy im coś nie przecieka:)). Jeśli go trochę wyciągniemy, wystarczy delikatny ruch palcem, żeby wrócić go na miejsce bez wyciągania. Mooncup w wersji i mały, i duży jest naprawdę pojemy. Więc dobry dla tych kobiet, które obficie krwawią.

Plusy: miękki sylikon, przezroczysty sylikon, duża pojemność, solidnie wykonany „ogonek”, rzetelna ulotka, kubeczek wyprodukowany w UK, miarka na kubeczku – wiemy, ile w nim krwi

Minusy: solidnie wykonany, prążkowany ogonek może drapać, niewielka różnica między rozmiarem dużym i małym – dla niektórych kobiet oba rozmiary mogą być za duże.

Rozmiary:
Mooncup B
43 mm średnicy i 50 mm długości + 21 mm nóżka/ogonek (do indywidualnego przycięcia)

Mooncup A
46 mm średnicy i 50 mm długości + 21mm nóżka/ogonek (do indywidualnego przycięcia)

Jeżeli zastanawiacie się nad mooncupem albo innym z alternatywnych produktów menstruacyjnych, ale macie pytania lub wątpliwości, piszcie do EkoKobiety na kontakt@ekokobieta.com.pl Ambicją prowadzących sklep jest pomaganie kobietom w wyborze najodpowiedniejszego dla nich produktu i asystowanie w uczeniu się ich obsługi.

Voca Ilnicka
Przewodniczka po kobiecej seksualności, feministka-waginistka, aktywistka, ekstatyczna rebeliantka, edukatorka, trenerka, twórczyni portalu Seksualnosc-Kobiet.pl; autorka sprzedanej w ponad tysiącu egzemplarzy książki Uniesienie spódnicy, popularnego ebooka Sekretnik kobiecej waginy i współautorka książki 7 skutecznych sposobów na bolesne miesiączki. Zajmuje się przywracaniem seksualności należnego jej miejsca i odkłamywaniem krzywdzących przekonań na temat kobiecej i męskiej seksualności.