W książce „Nasze ciała, nasze życie” możemy znaleźć 12 przesądów i stereotypów, które ograniczają kobiecą seksualność i sprawiają, że kobiety godzą się na rzeczy, których nie chcą.

Udają orgazmy, godzą się na seks, kiedy nie mają na niego ochoty, rezygnują z używania prezerwatyw, bo przez nie „mężczyźni nic nie czują”, nie interesują się seksem, bo to kobiecie nie wypada… Lista przykra, lecz prawdziwa. Jak bardzo pasuje ona do naszego zachowania?

Problem władzy w relacjach seksualnych z mężczyznami
Mężczyźni – jako grupa – mają więcej władzy w społeczeństwie niż my, kobiety. Nawet jeżeli czujesz się równa wobec swojego partnera, przyjaciela, kochanka czy współpracownika, to możesz jednocześnie odczuwać, że społeczeństwo ceni go wyżej niż ciebie. Owa wyższa ranga społeczna (nawet jeżeli twój partner, jako jednostka, nie czuje się wcale „lepszy” niż ty) odgrywa w życiu seksualnym szczególną rolę, na przykład w postaci szeregu niepisanych seksualnych przykazań, mitów ograniczających naszą kobiecą seksualność. Oto kilka z nich:

1. Powinnaś zgodzić się na seks bez względu na to, czy masz ochotę, czy też nie („Jeśli będę odmawiać, to będzie miał powód do zdrady”). Wiele kobiet sądzi nawet, że seks to obowiązek małżeński.

2. Prezerwatywa zmniejsza przyjemność mężczyzny, więc to raczej ty powinnaś zadbać o jakąś antykoncepcję lub też nie powinnaś w ogóle jej stosować, jeśli mężczyzna sobie tego nie życzy.

3. Ty jesteś stroną, która powinna ciągle dbać o swoją atrakcyjność, szczególnie wtedy, gdy pracujesz tylko w domu.

4. Twoim obowiązkiem jest zadbać o to, aby dzieci nie przeszkadzały, gdy się kochacie.

5. Powinnaś udawać orgazmy, aby upewniać go w przekonaniu, że jest świetnym kochankiem.

6. Powinnaś akceptować fakt, że nie zaspokaja twoich potrzeb seksualnych (albo nie wie jak, albo wydaje mu się, że jest świetny), żeby nie urazić jego ego.

7. Jeśli masz większe potrzeby seksualne niż twój partner, musisz to ukrywać.

8. Jeśli nie macie stosunku (na przykład masz miesiączkę), powinnaś inaczej zadbać o to, żeby rozładował napięcie seksualne (na przykład poprzez seks oralny albo masturbując go); mężczyzna bardzo źle znosi brak wytrysku.

9. Nie powinnaś wiedzieć więcej o seksie niż mężczyzna, ponieważ to go wprawi w

zakłopotanie.

10. Jeśli zaproponujesz jakieś urozmaicenie w waszym życiu seksualnym, możesz narazić się na pytania typu: „Skąd to wiesz? Kto cię tego nauczył? Masz kogoś?”.

11. Nie powinnaś inicjować seksu, ponieważ to zadanie dla mężczyzny.

12. I na koniec: mężczyzna, który miał wiele partnerek seksualnych, jest po prostu

doświadczony; kobieta, która miała wielu partnerów, jest puszczalska.

Jak kobiety kierują się tymi niepisanymi zasadami w codziennym życiu?

„Zawsze myślałam, że to ja mam sprawiać przyjemność drugiej stronie. Zrobiłabym wszystko, żeby zadowolić mężczyznę. Dopiero niedawno, w wieku 23 lat, uświadomiłam sobie, że ja też mam potrzeby seksualne, i zaczęłam o tym nieśmiało napomykać.”

„Trudno powiedzieć NIE mężczyźnie, który już kilka razy zaprosił mnie na kolację i dał mi tak wiele. Czuję się zobowiązana…”

„Tak wiele razy mówię TAK, kiedy wcale nie mam ochoty na seks, tylko po to, żeby uniknąć męczącej dyskusji na temat: „Dlaczego NIE?”.”

„Kiedy wreszcie zaczęłam mieć orgazmy i częściej chciałam się kochać, mój mąż rzadziej miał ochotę na seks. Nie mógł przywyknąć do tego, że byłam tak podniecona i asertywna w łóżku. Podejrzewam, że brakowało mu władzy i kontroli nad naszym seksem.”

„Mam pewną szczególną niepełnosprawność, która spowalnia moje odczuwanie w obszarach genitalnych. Dopiero z moim mężem uczę się przekraczać paniczny lęk, że nic TAM nie poczuję. Wcześniej przez pięć lat udawałam orgazmy, aby moi partnerzy mieli pewność, że są świetnymi kochankami. Dzisiaj złości mnie fakt, że sama się upokarzałam tym udawaniem.”


nasze_ciala.jpgKsiążka „Nasze ciała, nasze życie” jest dostępna w księgarniach w całej Polsce. Może także zostać zamówiona w biurze wydawcy: Fundacja Współpracy Kobiet NEWW-Polska, ul. Miszewskiego
17/100, 80-239 Gdańsk, Polska

Redakcja
Przewodniczka po kobiecej seksualności, feministka-waginistka, aktywistka, ekstatyczna rebeliantka, edukatorka, trenerka, twórczyni portalu Seksualnosc-Kobiet.pl; autorka sprzedanej w ponad tysiącu egzemplarzy książki Uniesienie spódnicy, popularnego ebooka Sekretnik kobiecej waginy i współautorka książki 7 skutecznych sposobów na bolesne miesiączki. Zajmuje się przywracaniem seksualności należnego jej miejsca i odkłamywaniem krzywdzących przekonań na temat kobiecej i męskiej seksualności.