Wydawnictwo CoJaNaTo niedawno wypuściło na rynek kolejną książkę Większy apetyt na seks – której matronujemy i którą polecamy. Sądzimy, że Większy apetyt na seks będzie pozycją przydatną tym wszystkim kobietom, które lubią wiedzieć, lubią brać sprawy w swoje ręce i lubią siebie.
Jednoosobowe i nieprofesjonalne Wydawnictwo CoJaNaTo niedawno wypuściło na rynek kolejną książkę Większy apetyt na seks – której matronujemy. Jeśli spojrzymy na tytuły czy nazwiska wśród oferty CoJaNaTo, znajdziemy m.in. książki Iny May Gaskin, czyli rzeczniczki na rzecz naturalnych porodów, czy też kochaną przez znajome mi kobiety książkę 13 pierwotnych Matek Klanowych Jamie Sams. Sądzę, że Większy apetyt na seks będzie pozycją równie ważną i przydatną tym wszystkim kobietom, które lubią wiedzieć, lubią brać sprawy w swoje ręce i lubią siebie.
Tytuł Większy apetyt na seks może sugerować wszystko. Ja spodziewałam się, że dostanę książkę, która będzie zawierała milion trików co do tego, jak się na seks nastroić (jeśli, oczywiście, jesteś zdrowa) – ale zawiera jeden króciutki rozdzialik tego typu. Co więc jest siłą książki? Zdecydowanie cała wiedza dotycząca hormonów i wpływu hormonów na kobiece zdrowie i popęd seksualny.
Gdy apatyczna lub rozchwiana emocjonalnie kobieta o zerowym libido udaje się do lekarza, po to, aby nie tylko poprawić swój stan zdrowia fizycznego, ale i seksualnego, może często pomocy nie uzyskać. Po pierwsze dlatego, że wielu lekarzy ma ugruntowane zdanie na temat kobiecej seksualności i ciała i sądzi, że kobiety „w pewnym wieku” powinny raczej dać sobie spokój z seksem, a także dlatego że nie mają oni wiedzy na temat działania różnych hormonów na kobiecy organizm. Z książki doktor Cabot możemy się dowiedzieć, w jaki sposób i jakimi bezpiecznymi preparatami (oczywiście, niedostępnymi obecnie na polskim rynku lub też dostępnymi, ale w bardzo ograniczonym stopniu) możemy wyrównać swój poziom hormonów i odzyskać dobrostan. Pisze ona nie tylko o sposobie na przywrócenie libido u kobiety po menopauzie, ale też kobiet, które chorowały na raka i np. straciły macicę. Cabot jest rzeczniczką hormonów o działaniu identycznym z naturalnym (w odróżnieniu do syntetyków), pisze o zaletach tych, które w najmniejszej możliwej dawce, dostępne w kremach a nie tabletkach, przywracają zdrowie, nie powodując skutków ubocznych. Podkreśla rolę pacjentki w obserwowaniu wpływu preparatu na jej zdrowie, a także wagę dobrego kontaktu i komunikacji pomiędzy pacjentką a lekarzem, który będzie umożliwiał w praktyce dostosowanie dawki leku do potrzeb organizmu pacjentki. Ubolewa też nad standardowym działaniem lekarzy, którzy często bardziej szkodzą niż pomagają kobietom, przepisując sztuczne hormony, które tylko chwilowo poprawiają zdrowie, ale w ogóle nie przywracają ochoty na seks.
W książce znajdziecie trochę ogólników na temat relacji kobiet i mężczyzn, trochę o budowie i reakcji seksualnej kobiet, co moim zdaniem można pominąć. Jest mnóstwo książek, które zajmują się tymi tematami w sposób wyczerpujący i bardziej profesjonalny; chociaż przyznać trzeba, że i w tym (nie do końca udanym) wstępiku dr Cabot mocno podkreśla ważną rzecz, mianowicie, że każda z nas jest inna i żadne normy czy wykresy nie powinny nam spędzać snu z powiek, a także, że wszystkie mamy prawo do przyjemności, wymienia np. korzyści, które wynikają z używania wibratora. Na niedostatki książki można przymknąć oko, a zająć się warto tym, co w tej niegrubej książce (ma 118 stron) unikatowe i cenne – czyli wpływem hormonów na nasz organizm. Jeśli masz jakieś wahania hormonalne – jest to lektura obowiązkowa dla Ciebie.
W środku znajdziemy też porady nt. lubrykantów czy sposobu wzmocnienia odporności organizmu. Ponieważ Cabot wymienia wiele chorób i dolegliwości mających wpływ na kondycję seksualną (w tym opryszczkę narządów płciowych, wulwodynię czy infekcje dróg moczowych), sugeruje również, jak można się z nich wyleczyć.
Moim zdaniem jest to książka warta uwagi. Wprowadza wiedzę w Polsce niedostępną lub trudno dostępną. Tytuł zmieniłabym raczej na Większa wiedza o hormonach i wpływie na apetyt seksualny kobiety, ale… Sam fakt ukazania innego spojrzenia na terapię hormonalną, dokładny opis tego, jak wpływają na nas hormony o działaniu identycznym z naturalnym oraz hormony syntetyczne i przywrócenie kobietom prawa do bycia szczęśliwymi i usatysfakcjonowanymi seksualnie bez względu na wiek i stan zdrowia – są bardzo ważne. Książkę rekomenduję do przeczytania i przetrawienia w pierwszej kolejności lekarkom i lekarzom, w drugiej kobietom z zaburzoną równowagą hormonalną, a dalej nam wszystkim, żebyśmy mogły zrozumieć, czym jest menopauza i że nie jest ona zdarzeniem, które koniecznie musi oddzielić nas od seksu i sprawności seksualnej. I wybaczam wpadki korektorskie (’żołędź’ łechtaczki, brak niektórych przecinków), zamieszanie anatomiczne (m.in. dowiedziałam się, że strefa G jest gładka i że wargi sromowe wewnętrzne są zawsze mniejsze, bo to wskazuje ich nazwa) i inne słabostki. Doktor Sandra Cabot zrobiła świetną robotę pomagając kobietom i pisząc o tym książkę, natomiast Blanka Łyszkowska-Zacharek zrobiła świetną robotę wydając tę książkę w Polsce. Przyświecała jej idea krzewienia wiedzy, wpływania na lekarzy i rynek medyczny. W jednym z przypisów możemy przeczytać, że publikacja ma za zadanie spopularyzować hormony o działaniu identycznym z naturalnym (które obecnie nie są dostępne na naszym rynku) i być narzędziem nacisku na lekarzy i apteki, aby i u nas można je było kupić. Oby stało się to jak najszybciej.