W Stanach Zjednoczonych wiele kobiet docenia dobrodziejstwa płynące z regularnego samobadania waginy i szyjki macicy. W ten sposób możesz zaobserwować, co dla twojego ciała jest normą, jak wyglądają twoje wydzieliny, jakiego koloru, rozmiaru i kształtu jest twoja szyjka macicy i jakie zmiany zachodzą w śluzie waginalnym podczas kolejnych etapów cyklu menstruacyjnego.
Fragment tekstu pochodzi z książki Nasze ciała, nasze życie
Wykonując samodzielne badanie, obserwujemy te elementy naszego ciała, które nauczano nas ignorować, których kazano się wstydzić, przed którymi odczuwamy strach Samodzielnie używając wziernika, wykorzystujemy proste narzędzie medyczne, by uzyskać pewien rodzaj kontroli nad naszymi ciałami.
Kiedy miałam 13 lat i leczyłam się u ginekologa-endokrynologa polecił mi co rano mierzenie temperatury w waginie i odznaczanie na wykresie. No, nie powiem, miałam duży problem: „Jak ja tam trafię?”. Mama mi wcześniej mówiła, że dziewczynki mają trzy dziurki, a na dodatek te tereny były mi zupełnie nieznane. Na szczęście miałam odwagę zapytać pielęgniarkę – poleciła mi użyć lusterka. To była bardzo dobra rada! Termometrem trafiłam doskonale, tylko doczytać jeszcze musiałam, jak głęboko go wsadzić. Wszystko się udało, ufff. Jednak szkoda, że tego wszystkiego nie powiedział mi lekarz.
Techniki i narzędzia stosowane przy samodzielnie wykonywanym badaniu ginekologicznym
Do przeprowadzenia samodzielnego badania szyjki macicy będziesz potrzebowała zaledwie kilku podstawowych przyrządów:
• Dobrego źródła światła i wziernika. Plastikowe wzierniki nie są drogie. Możesz je kupić w aptece bądź w sklepie z artykułami medycznymi (koszt – kilka złotych).
• Ginekologicznego kremu nawilżającego, takiego jak żel K-Y (około 15 – 20 zł) bądź po prostu cieplej wody.
• Lusterka na długiej rączce.
• Antybakteryjnego mydła lub alkoholu do dezynfekcji.
Poszukaj wygodnego miejsca na podłodze lub kanapie i przyjmij rozluźnioną pozycję. Niektóre kobiety zdecydowanie wolą pozycję siedzącą, na przykład na podłodze, z podłożoną pod pośladki poduszką. Zapoznaj się z budową wziernika, a następnie odchyl tułów, zegnij kolana, a stopy rozstawione szeroko oprzyj na podłodze. Możesz posmarować wziernik żelem nawilżającym: Trzymaj wziernik w pozycji zamkniętej, a uchwyt skieruj ku górze. Niektóre kobiety wota umieścić w waginie wziernik skierowany uchwytem do boku. a następnie obrócić go. Poeksperymentuj, zanim znajdziesz najlepszy dla siebie sposób wprowadzania wziernika.
Kiedy już umieściłaś wziernik w waginie, złap za uchwyt i mocno pociągnij do siebie jego krótszy element. Pozwoli to na otwarcie się wziernika w waginie. Następnie popchnij zewnętrzną część do momentu, aż usłyszysz charakterystyczne kliknięcie które oznacza, że wziernik został unieruchomiony.
Niektórym kobietom umieszczenie wziernika i rozpoznanie szyjki macicy może sprawić trudność,
W trakcie tych czynności oddychaj głęboko i posługuj się wziernikiem bardzo delikatnie, cały czas spoglądając w lusterko. Skieruj na nie źródło światła, co pozwoli ci widzieć lepiej (lub poproś przyjaciółkę, aby pomogła ci w trakcie badania} Mając wziernik umieszczony w prawidłowej pozycji, będziesz mogła zobaczyć zarówno strukturę ścianek waginy, jak i szyjkę macicy, która powinna być różowa, mokra i zgrubiała (u kobiety w ciąży szyjka macicy ma niebieskawy odcień, w trakcie lub po menopauzie jest blada). W zależności od tego, w jakiej fazie cyklu miesiączkowego się znajdujesz, wydzielina waginalna może być biała i gęsta lub przezroczysta i ciągliwa.
Część kobiet wyjmuje wziernik w pozycji otwartej, cześć zaś zamyka go przed wyjęciem. Po użyciu umyj go mydłem antybakteryjnym lub alkoholem Przechowuj wziernik w czystości do następnego użycia.
Tekst i zdjęcie z książki Nasze ciała, nasze życie