Vagina dentata to łacińskie określenie „zębatej pochwy”. Otóż, taka uzębiona i zagrażająca mężczyznom i ich klejnotom wagina, występuje w mitologiach i folklorze wielu kultur: Ameryki Południowej i Północnej, Afryki, Europy oraz Indii.

W czasach średniowiecza nawet Kościół katolicki potwierdzał ten mit, sugerując, że czarownice waginami potrafiły odgryźć penisy! 

Pochwa była niebezpiecznym miejscem, niektóre ludy twierdziły też, że w kobiecej joni zamieszkiwać może wąż, który kobiecie dostarcza rozkoszy, a mężczyznę bezlitośnie kąsa. Oprócz węży waginę mogą zamieszkiwać także węgorze (!) a nawet smoki! Muzułmanie wierzą, że wagina może oślepić mężczyznę, który odważy się do niej zajrzeć (tak jak to zrobił jeden z sułtanów Damaszku). Wagina to krwiożerczy potwór, który czai się i chce zniszczyć mężczyznę!

Vagina dentata dookoła świata

Jedno z plemion amerykańskich wierzyło, że „jako jedna z pierwszych zamieszkała na Ziemi kobieta, której pochwa przekształciła się w uzębione usta, a te posłużyły do odcięcia penisa partnera.” Inny lud wierzy, że polinezyjska bogini swoją pochwą przecięła na pół mężczyznę, który dostając się do jej łona, chciał zyskać nieśmiertelność. Wiele opowieści o uzębionych waginach kończy się tragiczną śmiercią mężczyzny, który umiera na skutek odgryzienia członka. Niektóre ludy, na przykład Apacze, wierzyły, że uzębiona pochwa mogła istnieć niezależnie od kobiety i ucinać sobie spacerki, w czasie których gryzła i kąsała!

Oprócz opowieści o waginach, istnieją też mity opowiadające o tym, jak mężczyźni w obronie próbowali wyłamać zęby kobiecym pochwom.

„Żyła raz córka Rakshasy [demona], która miała w pochwie zęby. Gdy tylko zobaczyła mężczyznę, przemieniała się w piękną dziewczynę, uwodziła go, odcinała mu prącie, po czym zjadała je, rzucając resztę ciała na pożarcie tygrysowi. Któregoś dnia spotkała w dżungli siedmiu braci i poślubiła najstarszego, aby móc spać ze wszystkimi. Po jakimś czasie zabrała najstarszego brata w pobliże legowiska tygrysów, zmusiła, aby się z nią położył, odcięła mu prącie, a resztę ciała rzuciła na pożarcie tygrysowi. W ten sam sposób zamordowała pozostałych braci, aż został tylko najmłodszy. Kiedy nadeszła jego kolej, bóg zesłał nań sen. Powiedział mu: Jeśli wybierasz się z dziewczyną, wykuj rurę z żelaza, wetknij do pochwy i wyłam jej zęby”. Tak też chłopiec postąpił…

Dlaczego pochwa gryzie?

Mit o zębatej waginie można interpretować jako ucieleśnienie męskich lęków. Po pierwsze mężczyźni mogą się bać waginy jako takiej – miejsca nieznajomego, ciemnego, pełnego tajemnic i (może?) pułapek? Po drugie motyw zębatej waginy można rozumieć jako strach przed ogromem i mocą kobiecej namiętności seksualnej. Kobieta przecież wciąż i wciąż może, a mężczyzna boi się, że nie zaspokoi apetytu kobiety, że nie podoła i okryje się hańbą.

Na podstawie rozdziału „Otwarcie puszki Pandory” z książki „Wagina. Kobieca seksualność w historii kultury”, s. 201- 208. Wszystkie cytaty pochodzą z tego rozdziału.

Redakcja
Przewodniczka po kobiecej seksualności, feministka-waginistka, aktywistka, ekstatyczna rebeliantka, edukatorka, trenerka, twórczyni portalu Seksualnosc-Kobiet.pl; autorka sprzedanej w ponad tysiącu egzemplarzy książki Uniesienie spódnicy, popularnego ebooka Sekretnik kobiecej waginy i współautorka książki 7 skutecznych sposobów na bolesne miesiączki. Zajmuje się przywracaniem seksualności należnego jej miejsca i odkłamywaniem krzywdzących przekonań na temat kobiecej i męskiej seksualności.