To spotkanie odbędzie się online na zoomie – bezpłatnie i dla wszystkich.
Jeśli chcesz dostać przypominajkę tuż przed spotkaniem – zapisz się przez ten formularz https://www.subscribepage.com/krewimoc
W gronie artystek, szamanek i przewodniczek po kobiecej seksualności porozmawiamy o kobiecej krwi, miesiączce i tym, co z cyklem miesięcznym zrobił patriarchat.
W tradycyjnym myśleniu krew to moc. Pytanie, jaka to moc, jak ją odkryć, jak z niej skorzystać, co z nią zrobić? Dlaczego daliśmy (wszyscy) się przekonać, że miesiączka to symbol słabości i ułomności kobiety? Jak odkryć tę moc, co z nią zrobić? Jak ją doświadczyć?
Voca Ilnicka: Interesuje mnie to, dlaczego kobieca krew tak bardzo jest wyklęta, a zarazem fascynująca. Nie rozumiem tego, chociaż temat zgłębiam od lat. Chciałabym dowiedzieć się, o co tutaj chodzi. Zapraszam więc poszukiwaczki prawdy i kobiecości: Izę Moczarną-Pasiek, która od kilku miesięcy realizuje projekt „Ćwiczenia z Krwawienia” oraz Klarę Wojtkowską, łączniczkę międzykulturową do wspólnej rozmowy na ten temat. Sama o miesiączce rozmawiałam z dziesiątkami, jeśli nie setkami kobiet, robiłam o niej warsztaty z kobietami i mężczyznami, uczyłam się o niej w Czerwonym Namiocie u Natalii Miłuńskiej oraz innych nauczycielek, śpiewałam piosenki i rysowałam rysunki. Przepytałam o miesiączkę dziesiątki kobiet, kiedy pisałam „Uniesienie spódnicy”. Zgłębiałam temat miesiączkowego wstydu i rytuałów magicznych. Do dziś więcej nie wiem, niż wiem…
Klara Wojtkowska jest muzykiem, artystką teatru, absolwentką Yale, i tradycyjną uzdrowicielką. Skutkiem druzgocącej choroby szamańskiej i konsekwentnych inicjacji, uczyła się tradycji w USA (Nez-Pierce), Peru (Shipibo), Zimbabwe (Shona), i również uczyła się od Malidomy Some (Dagara, Burkina Faso). Rozwija teatr ceremonii 'Śnienie Mhondoro’, w Polsce i Zimbabwe. Jest również autorką książek 'Będziemy się za was modlić: z Polski do Zimbabwe ścieżkami Przodków’, i 'Wild Medicine: a Journey to Zimbabwe’ (z laudacją od Dr. Gabor Mate), jak i płyty muzyki Polsko-Afrykańskiej (BANGIZA 1 i BANGIZA 2). Więcej na stronie www.masibanda.net, albo 'śnienie mhondoro’ na facebooku.
Voca Ilnicka, przewodniczka po kobiecej seksualności, aktywistka, feministka-waginistka, trenerka i blogerka. Obecnie wydaje książkę „Uniesienie spódnicy”.
Iza Moczarna-Pasiek jest feministką, artystką, która swoich projektach walczy ze stereotypowym postrzeganiem kobiecości. Ukazuje obszary kobiecości ukryte za zasłoną tabu zbudowanego przez religię i kulturę polskiego społeczeństwa. Obecnie przygląda się tematowi krwi miesięcznej prowadząc projekt: Czerwony Namiot – Ćwiczenia z Krwawienia; https://www.facebook.com
Nagranie z panelu możesz zobaczyć tutaj – kliknij.