Autorka: Katarzyna Kucharska – Akademia Przyjemności

Mam 47 lat i przygotowuję się do przejścia na drugą stronę. Nie, nie umieram. Czekam z ekscytacją na czas, który będzie tylko mój. Skąd wiem, że tak będzie?

Zrób prosty test. Wpisz hasło menopauza w wyszukiwarkę, w wyszukiwarkę zdjęć, otwórz TV i przyjrzyj się reklamom, które są poświęcone tej „chorobie”. Mam nadzieję, że zauważyłaś cudzysłów, tak samo jak zauważyłaś to, co się pojawia w wynikach Twoich poszukiwań. Starość, otyłość, osteoporoza, uderzenia gorąca, sztuczne hormony, ewentualnie ogródek, wnuki i tabletki na wątrobę podczas proszonego obiadku. Jest na co czekać, prawda?

A teraz sprawdź, co zostało w Tobie po tym poszukiwaniu. Lęk, niechęć, wyparcie, w najlepszym wypadku obojętność. Ja tak właśnie miałam. Całe spectrum emocji, które sprawiły, że zaczęłam się naprawdę bać. Moje ciało zaczęło protestować! Nie nażyłam się jeszcze! Nie nakochałam! Dopiero co uzdrowiłam swoją seksualność, odzyskałam czucie, odkryłam nowe orgazmiczne przestrzenie, zupełnie inne, głębsze, piękniejsze, mokre, energetyczne, całe bogactwo, a tu mam chować swój seks do kuferka, brać tabletki na wątrobę i sadzić kwiatki w ogródku? Lubię w ogródku się kochać latem i słuchać czerwcowych żab z parku, ale nie koniecznie widzę w jego pielęgnacji sens życia! Czy to jest znikanie? Stawanie się niewidzialną dla mainstreamu, dla reklamy, dla mody, dla pracodawcy, dla mężczyzn?

Zaczęłam pytać inne kobiety o to, jak mają się z menopauzą. Początek był trudny. Przygnębiający. Wyniki ankiety potwierdzały tylko to, co już sama wiedziałam. Potem jednak zaczęły się pojawiać inne głosy. Wychodziły do świata kobiety, które kochały seks, tak, jak kochały życie. Soczyste, piękne, mądre, prawdziwe, bezkompromisowe. Chciały menopauzy, bo oznaczała wolność. Wolność od bylejakości i wolność do prawdy o sobie samej.

Też tak chcę! – wszystko we mnie krzyczało. Teraz czekam na menopauzę, jak na drzwi, za którymi jest to, co będę chciała, żeby było. Wierzę w to bardzo.

By to był tekst o seksie, chcę Ci powiedzieć, że:

  • twoje zadowolenie z relacji, stosunek do seksu, starzenia się, suchość pochwy i tło kulturowe mają znacznie większy wpływ na funkcjonowanie seksualne, niż menopauza,
  • to, co nazywa się dysfunkcją seksualną może być logiczną adaptacją do zjawisk, które były twoim doświadczeniem, jak np. ból podczas stosunku, zmęczenie, negatywne przeżycia, traumy, depresja, a nawet brak emocjonalnej bliskości z partnerem,
  • nie ma nic takiego w menopauzie, co skutkowałoby wprost obniżeniem libido – nawet u kobiet, które wcześniej miały takie problemy, nowy, uważny partner może to libido skutecznie przywrócić,
  • reaktywność kobiet przed i po menopauzie nie różni się w znaczący sposób,
  • dla wielu dojrzałych kobiet problemem staje się męska seksualność – zaburzenia erekcji wpływają na seks obydwojga partnerów,
  • palenie ma większy wpływ na twoje życie seksualne, niż menopauza,
  • niższy poziom estrogenów może powodować suchość pochwy – jednak odpowiednie pobudzenie zapobiega ewentualnej bolesności podczas stosunku,
  • w średnim wieku mogą ulec zmianie preferencje seksualne – seksualność jest znacznie bardziej płynna, niż nam się wydaje,
  • orgazmy i seks są po prostu korzystne dla zdrowia – zachęcają do budowania więzi i pomagają zapobiegać skokom ciśnienia krwi przez wydzielaną podczas seksu oksytocynę (oksytocyna wydziela się również podczas dotyku, masażu)
  • to trzymanie się starego gniewu, żalu i urazy skutecznie tłumi libido!

Jaki chcesz mieć seks po pięćdziesiątce?

Bo możesz mieć taki, jaki chcesz, dziki i słodki, wyuzdany i subtelny, o smaku wanilii i skórzanych rzemyków. Bez wstydu i pruderii. Wolny od lęku od prokreacji. Po prostu wolny.

Na zdjęciu Agnieszka Ledwon i Katarzyna Kucharska – Akademia Przyjemności

Kurs dla kobiet online: Menopauza. Mistrzostwo – Mądrość – Moc organizowany przez Katarzynę Kucharską i Agnieszkę Ledwon z Akademii Przyjemności:


Zabierz się z nami w podróż przez dary menopauzy. 5 tygodni podróży do siebie. Czy masz lat 40 i jeszcze nie czujesz zbliżającego się czasu, czy 50 i już jesteś pod rękę z nią. Zawsze jest czas, by przyjrzeć się sobie, znaleźć odpowiedzi na ważne pytania, pozwolić sobie czuć życie. Będziemy zaglądać w takie kawałki jak Zgoda i święty gniew, Emocje, Ciało, Zdrowie, Seksualność. Zaprosiłyśmy cudowne gościnie, przygotowałyśmy filmy i ćwiczenia. Podróż odbywa się na tajnej grupie na fb. Zapisz się tu: hello@akademiaprzyjemnosci.pl. Specjalnie dla czytelniczek portalu Seksualność Kobiet na hasło MENOSK dostaniesz 15% zniżki. Link do opisu kursu tutaj.