Ta książka jest – jak znalazł – dla każdej nastolatki, dziewczyny, młodej kobiety. Jest to pozycja, która powinna się znaleźć w każdej bibliotece szkolnej i to na honorowym miejscu.

Tak, żeby dziewczyny (i dziewczynki) wiedziały, czym jest antykoncepcja, aborcja i ciąża, zanim jedna z ich koleżanek stanie przed dylematem, czy donosić, czy przerwać ciążę. 
Autorki, Katarzyna Bratkowska i Kazimiera Szczuka, piszą o historii, kościele i polityce. O prawach człowieka i prawach kobiet. O absurdach naszej rzeczywistości, w której kobiety umierają w polskich szpitalach, bo lekarze boją się, że leczenie matki może zagrozić ciąży. O absurdach rzeczywistości zza Oceanu, w której biskup ekskomunikuje z kościoła lekarzy, po tym, gdy ci przerwali ciążę u 9-letniej dziewczynki oraz o tym, że taką ekskomuniką nie został objęty mężczyzna, który zgwałcił przybraną córkę.

Ale przede wszystkim jest to książka o normalności wyboru. O tym, że każda dziewczyna i kobieta ma niezbywalne prawo decydować o swoim życiu, o tym, czy rodzić i wychowywać, czy rodzić i oddać do adopcji, czy też – przerwać ciążę. W Polsce prawo to zostało nam odebrane prawie 20 lat temu i wiele z nas ma przeświadczenie, że dobrze się stało, że kobieta nie powinna decydować sama. Ale prawo do wyboru mają nasze sąsiadki: Białorusinki, Rosjanki, Ukrainki, Czeszki, Słowaczki, Niemki, Szwedki. Mają je kobiety w całej Europie i w wielu krajach świata, nawet tak egzotycznych jak Indie, Urugwaj czy Zambia. I dla nich fakt, że mogą decydować same, jest czymś naturalnym i normalnym. Bo prawo do wyboru (pro choice) uważane jest za podstawowe prawo człowieka.

Autorki piszą, że wszystkie ważne światowe organizacje, takie jak: Europejski Trybunał Sprawiedliwości, Organizacja Narodów Zjednoczonych, Światowa Organizacja Zdrowia, Parlament Europejski – wszystkie one stoją po stronie kobiet, po naszej stronie. Pokazują kwestię aborcji z zupełnie innej perspektywy niż ta, do której przyzwyczaiły nas media. Bez kontrowersji krzyku i skandalu. Po ludzku, spokojnie, rzetelnie. Warto przeczytać.

Redakcja
Przewodniczka po kobiecej seksualności, feministka-waginistka, aktywistka, ekstatyczna rebeliantka, edukatorka, trenerka, twórczyni portalu Seksualnosc-Kobiet.pl; autorka sprzedanej w ponad tysiącu egzemplarzy książki Uniesienie spódnicy, popularnego ebooka Sekretnik kobiecej waginy i współautorka książki 7 skutecznych sposobów na bolesne miesiączki. Zajmuje się przywracaniem seksualności należnego jej miejsca i odkłamywaniem krzywdzących przekonań na temat kobiecej i męskiej seksualności.