Co składało się na rewolucję seksualną? Jak ona przebiegała? Co jej zawdzięczamy? Odpowiedzi na wszystkie pytania i dużo więcej przydatnych i ciekawych informacji znajdziemy w filmie „Rewolucja seksualna”.
Film składa się z czterech odcinków po około 40 minut. Dowiemy się z nich m.in. jak purytańska Ameryka była w latach 50. XX wieku, co młodzieży zrobił rock’n’roll, który nie znał segregacji rasowej, dlaczego pigułka antykoncepcyjna była dostępna tylko dla mężatek, jak to możliwe, że studentki mogły mieszkać tylko w akademikach i wracać do nich najpóźniej o 22.30, a studenci mogli mieszkać, gdzie chcieli.
Rewolucja seksualna zaczęła się w latach 50. za sprawą Alfreda Kinseya, Elvisa Presleya, wydawcy Playboya – Hugha Hefnera i wielu innych. W tym czasie osoby homoseksualne były uważane za chore i trafiały do więzienia za samo podejrzenia homoseksualności, a Ameryka wierzyła, że niezamężne kobiety są dziewicami. Kilkanaście lat później Lou Reed pytany czy jest homoseksualistą lub transwestytą odpowiadał: „Czasami bywam”, a David Bowie stwierdzał, że wszyscy chcieli wtedy wyglądać jak homo. W dobrym tonie było znać film pornograficzny „Głębokie gardło” i wymieniać się partnerami seksualnymi. Do rady miejskiej został wybrany pierwszy jawny gej – Harvey Milk.
W latach 70. do głosu doszły kobiety, które zwróciły uwagę na to, że do tej pory nikt nie zadbał o ich podmiotowość w seksie – że w klubach Playboya, w prasie i filmach wciąż są przedmiotami. Rewolucja w jej początkach pozwalała mężczyznom uprawiać seks z kobietami, jednak wszystko odbywało się ramach kultury patriarchalnej. Nierówność seksualna była ogromna. Dopiero ruch kobiecy, który wywalczył kobietom możliwość legalnej aborcji, zmienił trochę tę sytuację. Jednak niektóre feministki, patrząc na rewolucję z perspektywy lat 90. XX, mówią, że rewolucja trwała, ale nigdy się nie dokonała.
Rewolucja seksualna
USA 2008
reżyseria: Hart Perry
Film dokumentalny ma 4 odcinki: Nie przed ślubem kochanie, Róbcie swoje, Skażona miłość, Wielki orgazm