Katarzyna Pabijanek

Pamiętacie rok 1993? Ja też nie pamiętam. To właśnie wtedy sejm przyjął ustawę antyaborcyjną, odbyła się pierwsza zbiórka Orkiestry Świątecznej Pomocy, upadł rząd Suchockiej, miała miejsce premiera Listy Shindlera. No i wprowadzono na rynek kondomy dla kobiet.

Te pierwsze miały rozmiar plastikowych torebek do ważenia warzyw w supermarketach. I wydawały taki sam odgłos. Obecnie kondom dla kobiet pierwszej generacji wydaje się tak samo archaiczny jak niebieskie albo różowe reklamówki w blade paski, które zastąpiłyśmy ekologicznymi płóciennymi torbami na zakupy. A FC2 (female condom 2), czyli zreformowana prezerwatywa dla kobiet, zaczyna ofensywę i ma szansę zrewolucjonizować nasze podejście do mechanicznej antykoncepcji.

FC2, zwana też femidomem drugiej generacji, ma formę miękkiej, luźnej torebki z elastycznymi pierścieniami na obu końcach. Ma długość 170 mm i 79 mm szerokości. Dopasowuje się idealnie do wnętrza pochwy, jest szeroka i nie uciska członka, więc nadaje się dla każdego rozmiaru penisa.

Prezerwatywa dla kobiet jest wykonana z miękkiego nitrylu, nawilżonego od środka i na zewnątrz silikonowym lubrykantem. Grubość – zaledwie 50 mikronów, czyli tyle ile najcieńsze tradycyjne prezerwatywy, i dobre przewodzenie ciepła wpływają na podniesienie jakości stosunku. Działanie prezerwatywy dla kobiet jest identyczne z tym, jakie mają tradycyjne męskie kondomy – chroni przed bezpośrednim kontaktem nasienia z narządami płciowymi kobiety.

Prezerwatywa dla kobiet zbiera spermę przed, w trakcie i po ejakulacji. Jej skuteczność przy właściwym stosowaniu to około 95 % – wskaźnik Pearla (określający prawdopodobieństwo zajścia w ciążę) waha się między 5 a 21. Prezerwatywa uniemożliwia kontakt żeńskich narządów płciowych ze spermą partnera, a więc blokuje dostęp wirusów i bakterii. Co więcej, pierścień utrzymujący prezerwatywę na zewnątrz osłania także okolice wejścia do pochwy, przez co daje jeszcze większą ochronę przed infekcjami skóry, np. opryszczką. 

femidom.jpg

Jako środek, którego zastosowanie jest w pełni kontrolowane przez kobiety, femidom stał się symbolem równości w decydowaniu o antykoncepcji. Femidom daje użytkowniczce poczucie kontroli i pozwala zapomnieć o stresie, który wiąże się czasami z użyciem tradycyjnej prezerwatywy. Jest również świetnym rozwiązaniem dla mężczyzn mających problemy ze wzwodem, dla których korzystanie z prezerwatyw może być źródłem dodatkowego napięcia.

Femidom podobnie jak kondom jest środkiem jednorazowym. Cena przewyższa jednak znacznie koszt zwykłej prezerwatywy. W zależności od kraju od 3 do 18 razy. Problem stanowi również dostęp. W normalny kondom można zaopatrzyć się w najbliższym kiosku. Zakup femidomu nie jest już taki prosty, femidom nie ma dystrybutora w Polsce, sprzedają go tylko niektóre sklepy internetowe. 

Pierścionek na szczęście każdej dziewczyny…

Nieoficjalnym hymnem promującym prezerwatywę dla kobiet w Stanach Zjednoczonych stała się piosenka Beyonce Single Ladies z refrenem „Put the ring on“ (Załóż pierścionek). I nie chodzi bynajmniej o pierścionek zaręczynowy. Prezerwatywa dla kobiet ma dwa elastyczne pierścienie. Wewnętrzny pierścień umieszcza się za kością łonową (która utrzymuje kondom w odpowiednim położeniu w trakcie stosunku). Pierścień zewnętrzny pozostaje poza pochwą. Zewnętrzny pierścień przykrywa wargi sromowe dostarczając dodatkowej ochrony przeciwko chorobom przenoszonym drogą płciową, takim jak opryszczka, wirus brodawczaka ludzkiego albo innym przenoszonym przez kontakt ze skórą.

zakładanie prezerwatywy.JPG

Dlaczego dla niej?

Prezerwatywa dla kobiet jest świetną alternatywą do tradycyjnej. Nitryl jest nawet 10 razy wytrzymalszy niż lateks i lepiej przewodzi ciepło, przez co dostarcza bardziej naturalnych doznań. Prezerwatywę dla kobiet można włożyć do pochwy nawet na osiem godzin przed planowanym stosunkiem, dzięki czemu zakładanie nie zakłóci płynnego przejścia od gry wstępnej do stosunku. A dla tych, którzy chcą urozmaicić grę wstępną, uzyskanie wprawy w jej zakładaniu, może być świetnym pretekstem do ćwiczeń.

FC2.JPGMoże w tym miejscu trzeba zastanowić się nad nazwą: prezerwatywa dla kobiet, prezerwatywa dla mężczyzn. Przecież, kiedy mówimy o wykorzystaniu prezerwatywy w stosunku heteroseksualnym służy ona obojgu partnerom. To co najistotniejsze w przypadku prezerwatywy dla kobiet, to fakt, że nie da się jej prawidłowo założyć bez porządnego pobudzenia partnerki. Zatem jeśli twojemu partnerowi zdarza się zapomnieć o grze wstępnej, czym prędzej zapoznaj go z damskim kondomem. Eksperymentowanie z nowym gadżetem może okazać się przełomowym doświadczeniem! Nie tylko dla kobiet…

Także dla niego

Prawdopodobnie para, która raz spróbuje seksu z damskim kondomem, niełatwo da się przekonać do powrotu do tradycyjnych gumek: pierścienie zapewniają obu kochankom dodatkowe pobudzenie w trakcie penetracji. Wewnętrzny pierścień dostarcza nowych bodźców członkowi, a tarcie zewnętrznego pierścienia dostarcza dodatkowej stymulacji łechtaczce.

Dodatkową zaletą korzystania z prezerwatywy dla kobiet jest fakt, że nie trzeba zmieniać prezerwatywy w przypadku ustąpienia erekcji i, że partner nie musi wyprowadzać członka bezpośrednio po ejakulacji.

Oprócz tego, prezerwatywa dla kobiet sprawdza się lepiej niż tradycyjna w trakcie stosunków odbywanych w wodzie. Nie tylko eliminuje ryzyko zsunięcia się tradycyjnej prezerwatywy, ale jest odporniejsza niż prezerwatywa lateksowa na działanie spotykanych w wodzie chemikaliów takich jak chlor.

Za i przeciw

Podsumowując, zapobieganie zarówno ciąży jak i chorobom przenoszonym drogą płciową, wykonanie z nieuczulającego nitrylu, możliwość założenia nawet na osiem godzin przed planowanym stosunkiem i fakt, że nitryl rozgrzewa się szybko do temperatury ciała to niewątpliwe zalety. Natomiast trudna dostępność i zaporowa, w porównaniu do prezerwatywy męskiej, cena to najważniejsze wady produktu.

Czy stosowałyście kiedyś prezerwatywy dla kobiet? Jakie są wasze odczucia? Podzielcie się swoimi doświadczeniami – czekamy na komentarze! Pierwszym 5 osobom, które prześlą swój adres pocztowy na adres federa@astra.org.pl wyślemy zestawy damskich prezerwatyw do wypróbowania.

Redakcja
Przewodniczka po kobiecej seksualności, feministka-waginistka, aktywistka, ekstatyczna rebeliantka, edukatorka, trenerka, twórczyni portalu Seksualnosc-Kobiet.pl; autorka sprzedanej w ponad tysiącu egzemplarzy książki Uniesienie spódnicy, popularnego ebooka Sekretnik kobiecej waginy i współautorka książki 7 skutecznych sposobów na bolesne miesiączki. Zajmuje się przywracaniem seksualności należnego jej miejsca i odkłamywaniem krzywdzących przekonań na temat kobiecej i męskiej seksualności.