Nawet jeśli w przeszłości kobieta doznała uszkodzenia rdzenia kręgowego, wcale nie oznacza, że jej życie seksualne legło w gruzach wraz z wypadkiem.
W dalszym ciągu może być atrakcyjną, zadowoloną z życia osobą, która nie rezygnuje z tej sfery i czerpie z niej przyjemność. Badacze twierdzą, że mimo urazu stosunkowo duża grupa kobiet zachowuje możliwość osiągania orgazmu, pomimo przerwanego połączenia między mózgiem a narządami płciowymi. Oczywiście prawdopodobieństwo doznania orgazmu jest zależne od miejsca, w którym nastąpiło przerwanie. W najtrudniejszej sytuacji są kobiety, które mają uszkodzoną dolną część rdzenia kręgowego – wśród nich orgazm ma mniej niż 20%.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że w kwestii orgazmu największym i najważniejszym organem seksualnym jest mózg. Dowodem na to są kobiety szczytujące bez żadnej stymulacji, wyłącznie dzięki fantazjom czy snom erotycznym. Dodatkowo organizm ludzki ma niesamowitą zdolność do zastępowania jednych elementów czy obszarów drugimi. Gdy stracimy wzrok, wyostrzają się inne zmysły – słuch, węch, dotyk. Tak samo gdy osoby z uszkodzonym rdzeniem kręgowym straciły czucie w dolnych partiach ciała, bardzo często ich strefy erogenne ulegają przesunięciu na obszary, które wcześniej nie były kojarzone z seksualnością. Przyjemność prowadzącą do rozkoszy mogą wówczas sprawiać pieszczoty szyi, uszu, karku, ust, szyi czy piersi. Dobrze jest więc nie poddawać się i szukać nowego punktu rozkoszy. Czasami również z nie do końca znanych przyczyn z organów płciowych do mózgu przekazywane jest echo bodźców seksualnych.
Przy powrocie do życia seksualnego po wypadku niesamowicie ważne jest podejście partnera. Obecny stan zdrowia wykluczy pewne rzeczy, które w przeszłości dawały satysfakcję, a zatem para musi udać się na poszukiwania nowych sposobów uzyskiwania przyjemności – znaleźć pozycje, które są najwygodniejsze i najprzyjemniejsze, na nowo nakreślić mapę stref erogennych, a przede wszystkim przełamać obawy kobiety przed sprawdzeniem się w roli kochanki, przełamać jej lęki związane z wątpliwościami we własną atrakcyjność. Dla związku jest to ogromna próba, ale gdy wyjdzie się z niej zwycięsko, na nowo można odkrywać radość seksu.
Wypadek stanowi ogromne obciążenie dla psychiki. Jeśli kobieta ma problem powrotem do życia seksualnego, nie powinna obawiać się udania się po pomoc do dobrego psychologa-seksuologa, który jest obeznany z problematyką osób niepełnosprawnych. Może on ułatwić przełamanie barier psychicznych, wyjaśni wątpliwości związane z tym, co odczuwa w trakcie pieszczot, na co powinna uważać w trakcie współżycia. Pomocny może okazać się również kompetentny ginekolog oraz urolog.
Na koniec jeszcze raz podkreślę – osoby niepełnosprawne mają prawo do życia seksualnego i do zabiegania o to, żeby dawało im satysfakcję. Trzeba o tym mówić, żeby przełamać tabu i rozwiać wątpliwości samych zainteresowanych.