Spójrz na Lingam Śiwy, piękny jak stopione złoto, mocny jak Himalaje, czuły jak zawiązek liścia, dający życie jak słoneczna kula, podziwiaj urok jego połyskującego klejnotu!
-Linga Purana, hinduski tekst religijny
Lingam dosłownie oznacza „słup światła” i jest również sanskryckim określeniem fallusa i wywyższonej zasady męskiej. Słowo to wyraża godność i szacunek wobec penisa i odbiega od słów używanych w mowie potocznej. Lingam jest czystą energią życia, najwyższym potencjałem mocy twórczej. Symbol Lingamu jest czczony w całych Indiach, zarówno w świątyniach, jak i w naturze jako manifestacja mocy Śiwy.
W świątyni okrągły stożkowaty kamień reprezentujący fallusa spoczywa na wyrzeźbionej Joni. Stoi pośrodku świątyni, dumnie obwieszczając ze swojego j miejsca, że jest osią nie tylko świątyni, ale także świata.
Słowo Lingam może również oznaczać „znak” lub „symbol”. Kiedy Lingam przechodzi z biernego miękkiego stanu to stanu erekcji, oznacza to, że jego twórcza moc jest gotowa rozpalić życie. Kiedy jest w stanie erekcji, pulsuje boską energią, budząc podziw.
Lingam jest nie tylko twórczą mocą kreującą życie na Ziemi, jest również potężnym organem przebudzenia świadomości, wynoszącym mężczyzn i kobiety do stanu boskości.
Energia związana z organami seksualnymi i okolicą bioder narasta w ciele stopniowo i umiejscawia się w miednicy, skąd dostarcza mocy życiowej do organów i gruczołów. W Jodze lub Tantrze ta energia m nazwę Kundalini i jej uśpiony stan jest przedstawiany w postaci zwiniętego węża. Seks jest najskuteczniejszym sposobem przebudzenia energii Kundalini, która rozwija się ze stanu uśpienia i jest uwalniana poprzez ejakulację (u mężczyzny) lub wzrasta wzdłuż kręgosłupa (zarówno u mężczyzny, jak i kobiety), odsłaniając nowe poziomy rozkoszy, błogości i świadomości.
Symbol Lingamu jako słupa światła można znaleźć na całym świecie, od Azji i Afryki, poprzez Europę, Ameryki oraz Australię. Wśród starożytnych symboli znajdziemy również rzeźbione okrągłe kamienie lub ostro zakończone stożkowate slupy. Dziś symbol fallusa można dostrzec w obeliskach w wielu miastach świata. Jako że fallus jest osią mocy, jeśli występuje sam, bez balansującego wpływu Joni, w której spoczywa, może zostać użyty do uwolnienia negatywnych kontrolujących energii.
W zrównoważonych społecznościach w celu zapewnienia społecznej harmonii hołd Lingamu jest równoważony hołdem Joni.
Fragment tekstu pochodzi z książki Sarity „Święta seksualność”.
Dla ciekawostki podajemy, że inne tantryczne określenia lingama, to m.in. „boski organ”, „berło światła”, wadżra (wadźra) od 'vajra’ – to ostatnie słowo używane jest m.in. w buddyźmie tybetańskim i tantrze tybetańskiej i oznacza „diament”, a także „zręczne środki”, przy czym połączenie seksualne (akt) określane jest w niektórych tekstach jako połączenie głębokiego poznania (które symbolizuje zasadę żeńską) oraz zręcznych środków (zasady męskiej).
A Ty jakie znasz określenia na penisa, które nas zaskoczą? 🙂
Jedno co jest piękne w tantrze to przekonanie, że nie jestem jakimś tam przybłędą rzuconym we Wszechświecie przez nie wiadomo kogo i właściwie nie wiadomo po co. Poczucie, że ten cały Wszechświat może być moim sprzymierzeńcem, gdy zaśpiewam tę pieśń „gdy w spokojną, cichą noc, spoglądam na niebo pełne gwiazd…”, gdy pomyślę: czy życie ma jeszcze jakiś sens?… Zło istnieje przecież także we Wszechświecie i nie mogę żyć tylko po jednej stronie życiowego wahadła, zapominając o ludzkim cieniu, które będzie dla mnie jak ten potworny sen. Ziemia – moje cudowne energetyczne korzenie, choć pamiętać muszę, że właśnie na tej ziemi na krętych drogach czyhać może na mnie wróg. A więc pragnie człowiek dobra, a jakże często wychodzi zło jak na polu pszenicy wyrasta i chwast. Istnieje ewidentne zło bez jakichkolwiek widoków na coś lepszego, a mimo to dobro w ostateczności zwycięża jak ten dobry Samarytanin. Czysta filozofia? Czy samo życie?… Oto jest pytanie w tej tantrze!