Ania Gąsiorowska

Ćwiczenia mięśni Kegla to jeden z topowych tematów ostatnich kilkunastu miesięcy w wielu portalach i magazynach kobiecych, na forach internetowych i innych bardziej lub mniej wiarygodnych miejscach w sieci. A kulki gejszy, to obok wibratorów, jeden z najchętniej kupowanych przez Polki produktów w sklepach z akcesoriami erotycznymi, a może nawet najchętniej :). Najwięcej pytań, które dostajemy od Klientek, również dotyczy tego gadżetu.

ania-gąsiorowska.jpg
Autorką artykułu jest Anna Gąsiorowska, właścicielka sklepu Frywolnie.pl
Mimo że dużo zostało już na temat kulek powiedziane, nadal jest wiele wątpliwości, niespójności, niedomówień. Chyba najczęściej przewijającymi się pytaniami są „Czy te kulki będą dla mnie dobre?” „Które kulki powinnam wybrać?” „Które kulki będą lepsze?” I właśnie na te pytania postaram się dzisiaj odpowiedzieć :).

Moja pochwa jest zbyt luźna – dlaczego tak jest i co mam zrobić?

Zanim jednak do nich przejdę chciałabym poruszyć inny, równie ważny temat. Z różnych źródeł (od Klientek, od osób, które zajmują się kobiecą seksualnością, z forów internetowych) wiem, że wiele kobiet boryka się z poczuciem zbyt luźnej pochwy. Piszecie, że przeszkadza Wam to w życiu erotycznym, bo Wasze odczucia są mniejsze, albo Partner ma problemy z osiągnięciem orgazmu, bo jest mu za „luźno”. Zastanawiając się nad powodami takiego stanu rzeczy bardzo często do głowy przychodzi prosta odpowiedź – moja pochwa jest luźna, bo uprawiam za dużo seksu / za dużo się masturbuję wibratorem czy dildem. Dziewczyny, nie dajmy się zwariować! Częste kontakty seksualne rzadko kiedy przyczyniają się do znacznego rozluźnienia pochwy. Jeśli Wasz Partner ma bardzo dużego penisa albo używacie zabawek o pokaźnych rozmiarach, to może to mieć niewielki wpływ na elastyczność mięśni w pochwie. Pamiętajcie jednak, że nasza pochwa jest tak fantastycznie zbudowana, że ma duże możliwości „adaptacyjne”. Potrafi całkiem mocno się rozciągać, dostosowując swoje rozmiary do dużego penisa, ale przy mniejszym również jest w stanie „otulić” go swoim wnętrzem.

Ponadto kiedy pożądanie w nas rośnie, pochwa się poszerza, wydłuża i nawilża. To wszystko sprzyja lepszemu przygotowaniu pochwy na penetrację, ale wpływa również na poczucie większego luzu w środku.

Tajemnicą większej elastyczności pochwy, panowania nad jej kurczliwością oraz poczucia mniejszego luzu są ćwiczenia mięśni Kegla. Bo to właśnie te mięśnie są odpowiedzialne za to, jak mocno obejmujemy penis czy zabawkę w trakcie penetracji.

Wracając do naszego pytania. Jest szereg innych czynników, które w większym stopniu, niż częste uprawianie seksu, wpływają na utratę elastyczności mięśni Kegla. Są to głównie:

 • – przebyty poród naturalny,
 • – zmiany hormonalne (głównie niedobory estrogenu),
 • – dojrzały wiek,
 • – znaczna otyłość,
 • – przebyte operacje chirurgiczne w obszarze układu moczowo-płciowego,
 • – dźwiganie bardzo ciężkich przedmiotów,
 • – siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej.

Nie martwcie się więc i kochajcie się do woli :). A jeśli uważacie/czujecie, że Wasze pochwy są zbyt luźne, chciałybyście zwiększyć odczucia w trakcie stosunku i dodatkowo zadbać o swoje zdrowie intymne, ćwiczcie mięśnie Kegla!

Cwiczenia_miesi_kegla560.jpg
O samych ćwiczeniach również pojawiło się w Internecie wiele informacji, nie będę się więc teraz o nich rozpisywać. Jeśli jednak macie pytania, które dotyczą tego w jaki sposób ćwiczyć, jak często itp., to dajcie znać, a wrócimy do tematu :). Pamiętajcie, że ćwiczyć można zarówno na różnego rodzaju gadżetach (kulkach gejszy, twardych dildach lub specjalnych „przyrządach”) ale również bez ich użycia, po prostu zaciskając i rozluźniając mięśnie. Wszystkie sposoby są dobre. Używanie kulek gejszy pozwala jednak na szybsze osiągnięcie efektów. Trzymając je w pochwie łatwiej jest namierzyć mięśnie Kegla (po prostu ściskając kulki swoim wnętrzem), a małe ciężarki znajdujące się w kulkach obijają się o ścianki pochwy i w ten sposób dodatkowo stymulują je do pracy.

I w ten sposób wróciliśmy do pytania z początku artykułu, czyli „Jak wybrać kulki gejszy?”. Spróbujmy znaleźć na nie odpowiedź. Chociaż „odpowiedź”, to może zbyt szumne słowo, bo szczerze wątpię, żeby istniała jedna, najlepsza recepta. Nie ma tu jednej miary, którą można przypiąć do każdej Kobiety. Bo każda z nas jest inna, każda ma inną budowę, inne doświadczenia seksualne, inny tryb życia, jest w innym wieku. Jedne z nas mają dzieci, które przyszły drogą naturalną, inne nie. Różnimy się też wrażliwością, progiem bólu i poczuciem komfortu lub dyskomfortu. I te wszystkie cechy sprawiają, że każda z nas inaczej będzie odczuwała noszenie takiego samego modelu kulek gejszy. Ale żeby nie było, że wykręcam się od odpowiedzi, to podrzucam Wam garść porad, jak ułatwić sobie wybór kulek gejszy.

Kulki_gejszy_Smartballs_Duo.jpgMałe czy duże?

Jeśli choć raz próbowałaś sprawić sobie parę kuleczek, to pewnie natknęłaś się na przeróżne modele, które różniły się między sobą np. wielkością. Każdy producent zachwala, że jego kulki są najlepsze, ale skoro jedne są małe, a drugie duże, a i te i te mają być najlepsze, to które są w końcu lepsze? Można się całkiem pogubić, prawda :)? Rozstrzygnięcie tego sporu nie jest proste. Ogólna zasada jest taka, że osoby początkujące powinny zaczynać od kulek o dużej średnicy (ok. 3,5 – 3,8 cm). Taką średnicę mają m.in. kulki: LELO Luna, Smartballs, Je Joue Ami (kulka nr 1) i Fascinate Vibe Therapy. Przy mało elastycznych mięśniach Kegla duże kulki lepiej się trzymają w środku. Poza tym łatwiej ćwiczy się mięśnie czując, że faktycznie na czymś się zaciskają. Przy małych kulkach może tego uczucia po prostu nie być.

Z własnego doświadczenia ale również z rozmów z Klientkami i koleżankami wiem jednak, że kulki o średnicy 3,5 – 3,8 cm bywają za duże. Szczególnie dla kobiet, które mają wąskie wejście do pochwy albo są jeszcze bardzo młode, przed porodem, z krótką historią współżycia (penetracji). W takich przypadkach wkładaniu i noszeniu kulek może towarzyszyć dyskomfort, a nawet ból. I niestety nie pomaga nawet żel nawilżający. Najlepszym wyjściem jest zmiana kulek na mniejsze. W przeciwnym wypadku można szybko zniechęcić się do noszenia kulek i ćwiczenia mięśni Kegla.

Jeśli jesteś bardzo młoda, czujesz, że masz wąska pochwę, jeszcze nie rodziłaś i podejrzewasz albo już wiesz, że wkładanie i noszenie dużych kulek będzie/jest dla Ciebie mało komfortowe, to polecam Ci kulki o średnicy do 3,20 cm (np. LELO Luna Mini albo Emigi). I nie martw się, że większe kulki nie chcą Ci się zmieścić. Od średnicy ważniejsza jest waga kulek.

Kulki_gejszy_luna_mini_wymi.jpgZmianę średnicy na mniejszą polecam również kobietom, które od jakiegoś czasu ćwiczą już mięśnie Kegla i czują, że dotychczas używane większe kulki są już doskonale przez te mięśnie obejmowane. Kulki o mniejszej średnicy pozwalają mięśniom na większy zakres ruchu. Trzeba mocniej napiąć mięśnie, żeby poczuć ściskanie takich kulek przez pochwę.

Lekkie czy ciężkie?

Tutaj odpowiedź jest znacznie łatwiejsza – na początek zdecydowanie lekkie (do ok. 60 gramów). Mięśnie, które są wiotkie, zupełnie niewyćwiczone, nie utrzymają ciężkich kulek, które będą po prostu wypadać z pochwy. Uczucie wypadania kulek z pochwy jest dobre, bo zmusza mięśnie do automatycznego zaciskania się, ale już ich faktyczne wypadanie dobre nie jest.

Ciężar kulek powinien być zwiększany stopniowo, w zależności od postępów ćwiczeń i ich efektów. Im bardziej elastyczne stają się nasze mięśnie w pochwie, tym łatwiej jest nam utrzymać większy ciężar. To tak samo jak na siłowni. Żadna początkująca osoba nie zacznie od dużego obciążenia. Jej słabe mięśnie po prostu nie udźwigną dużego ciężaru. Dopiero wraz z rozwojem mięśni zwiększa się wagę ciężarków. Tak samo jest z mięśniami w naszej pochwie :).

Najcięższe kulki gejszy, z którymi się spotkałam to 3 kulka z zestawu Je Joue Ami (106 gramów), chociaż nie wykluczam, że można znaleźć cięższe.

progresywne_kulki_gejszy_je_joue_ami_fuksja.jpgĆwiczenia progresywne

Skoro weszłam już na temat zestawów kulek do ćwiczeń progresywnych, to chciałbym nieco go rozwinąć. Jednym z pierwszych takich zestawów, który pojawił się w sklepach, są kulki LELO Luna. Zestaw składa się z 4 kulek o dwóch różnych wagach (28 i 37 gramów), które umieszcza się w specjalnej silikonowej osłonce. Wkładając do osłonki różne kulki, można osiągnąć 3 różne warianty ciężarów, od 56 gramów do 74 gramów. Wagę zmienia się oczywiście wraz ze wzmocnieniem mięśni Kegla. Niestety wszystkie kulki mają taką samą średnicę, nie możemy więc jej modyfikować w zależności od stopnia wyćwiczenia mięśni. Mamy jednak wybór pomiędzy wersją regularną LELO Luna (średnica 3,50 cm), a wersją Mini (średnica 2,90 cm).

Drugi zestaw warty polecenia, to kulki Smartballs Uno i Duo firmy Fun Factory. Na rynek weszła właśnie ich ulepszona wersja – łatwiejsza do wkładania (pierwsza kulka w modelu DUO jest mniejsza i stożkowata), noszenia i czyszczenia. Zaczynamy od kulki pojedynczej ważącej ok. 42 gramy, a później przechodzimy na kulki podwójnej (85 gramów). Średnica kulek w obydwu przypadkach jest taka sama, ale Smartballs DUO składają się z dwóch kulek, co sprawia, że ogólnie są większe (dłuższe).

Kobietom, które szukają mniejszych kulek polecam zestawy Emigi. Są dwa – zestaw lekki (kulki o wadze 42 gramy i 58 gramów) oraz ciężki (72 gramy i 92 gramy). Zakres ćwiczeń jest więc spory. Kulki również występują w jednej wielkości.

Najlepszy moim zdaniem zestaw do ćwiczeń progresywnych, to kulki Je Joue Ami. W tym zestawie znajdziemy 3 różne kulki, które nie tylko różnią się wagą (47 gramów, 78 gramów i 106 gramów) ale również wielkością i kształtem. Pierwsza kulka ma dużą średnicę (3,6 cm) – słabe mięśnie mają na czym się zacisnąć. Druga kulka to już inny kształt (bardziej wydłużony) i mniejsza średnica (3,2 cm). Ostatnia, najcięższa kulka ma jednocześnie najmniejszą średnicę (2,80 cm). Mocno wyćwiczone mięśnie nie tylko utrzymają duży ciężar, ale również z łatwością zacisną się na mniejszym przedmiocie.

Progresywne_kulki-560.jpg
Żeby uporządkować całą wiedzę, którą przed chwilą zdobyłyście, przedstawiam wszystkie zestawy progresywne w tabelce. Mam nadzieję, że ułatwię Wam tym sposobem wybór najlepszych kulek dla Was :).

Nazwa Producent Średnica (w cm) Waga (w g) Przybliżona cena
Luna LELO 3,50 56, 65 i 74 149 zł
Luna Mini LELO 2,90 56, 65 i 74 149 zł
Smartballs UNO i DUO Fun Factory 3,20 – 3,60 42 i 85 174 zł (75 zł + 99 zł)
Emigi lekkie Wolwin 3,17 42 i 58 119 zł
Emigi ciężkie Wolwin 3,17 72 i 92 119 zł
Ami Je Joue 3,6 i 3,2 i 2,8 47, 78 i 106 199 zł

I co jeszcze?

Pamiętajcie jeszcze o kilku ważnych zasadach przy wyborze kulek gejszy:

 1. 1. Kupujcie tylko kulki wykonane z bezpiecznych dla ciała, nietoksycznych materiałów, nie zawierających ftalanów. Najlepszy będzie silikon albo hipoalergiczne elastomery.
 2. 2. Sznureczek, za który wyciąga się kulki również powinien być zrobiony z higienicznego materiału (takiego samego jak kulki). Unikajcie „szmacianych” sznureczków – to siedlisko ciężkich do wytępienia bakterii!
 3. 3. Jeśli macie możliwość obejrzenia kulek „na własne oczy” albo zobaczenia ich na dokładnych zdjęciach, to patrzcie czy nie mają żadnych ostrych spojeń czy innych nierówności, które mogłyby uszkodzić delikatne ścianki pochwy.
 4. 4. Zwracajcie uwagę na takie „smaczki” jak woreczki do przechowywania kulek dołączane do produktu czy rozwiązania ułatwiające używanie kulek (jak np. wgłębienie na palec easy-on w kulkach Smartballs).
 5. 5. Kupując kulki, warto od razu zaopatrzyć się w żel nawilżający, który znacznie ułatwia ich aplikację.

A na koniec mam dla Was niespodziankę. Dla wszystkich Czytelniczek i Czytelników portalu seksualnosc-kobiet.pl przygotowaliśmy rabat 10% na całe zakupy w naszym sklepie frywolnie.pl. Rabat obowiązuje na wszystkie produkty, nie obowiązuje na koszty dostawy. Ważny do 31 lipca 2013. Żeby z niego skorzystać wystarczy wpisać w koszyku, w polu „Kupon rabatowy” kod: LATO2013SK

Artykuł sponsorowany

Redakcja
Przewodniczka po kobiecej seksualności, feministka-waginistka, aktywistka, ekstatyczna rebeliantka, edukatorka, trenerka, twórczyni portalu Seksualnosc-Kobiet.pl; autorka sprzedanej w ponad tysiącu egzemplarzy książki Uniesienie spódnicy, popularnego ebooka Sekretnik kobiecej waginy i współautorka książki 7 skutecznych sposobów na bolesne miesiączki. Zajmuje się przywracaniem seksualności należnego jej miejsca i odkłamywaniem krzywdzących przekonań na temat kobiecej i męskiej seksualności.