Przeprowadzając wywiad do książki, usłyszałam od dziewczyny, która straciła włosy i od jakiegoś czasu nosi perukę, że kobieta łysa w żaden sposób nie jest atrakcyjna.

lysa-kobieta-3.jpg

Przez chwilę się zastanawiałam, czy to prawda, bo pamiętałam zdjęcia Sinead O’Connor z początku lat 90…

Ale potem w zasadzie się zgodziłam z przedmówczynią. Tak, łysa po prostu musi być brzydka! Inaczej być nie może!

Zapomniałam na chwilę o sprawie, ale potem do niej wróciłam, bo cały czas coś mi się nie zgadzało.

Usiadłam więc przy komputerze i na próbę wpisałam w wyszukiwarkę „łysa kobieta”. Wyskoczyły wyniki. Przejrzałam je przelotnie a potem i wnikliwie.

No, nie z każdą z tych kobiet bym poszła do łóżka, ale z niektórymi tak! Znaczy, że jednak i łyse kobiety mogą być atrakcyjne. Chociaż plotkarskie portale udowadniały, że tylko szalone kobiety mogą z własnej woli ogolić się na łyso, bo włosy są przecież atrybutem kobiecości. Zapewne są, ale atrakcyjność seksualna i kobiecość to też coś, co słychać w barwie Twojego głosu, co jest w sposobie Twojego poruszania się i co błyszczy w Twoim uśmiechu. Atrakcyjne może być to, jak trzymasz głowę, to jak patrzysz, to jak wypowiadasz słowa, jak poruszasz dłońmi. Przeróżne kobiety i przeróżni mężczyźni podobali mi się w życiu! Łysi też!

Teraz już wiem, czemu zgodziłam się z przedmówczynią – po pierwsze – była przekonująca. Po drugie – w przestrzeni społecznej łyse kobiety to wielka rzadkość! Ja ich na co dzień raczej nie widzę. Skąd, poza internetem, i ewentualnie filmami (łysa Tilda Swinton ostatnio w „Doktorze Strange”), miałabym wiedzieć, jak taka łysa kobieta wygląda? Jak miałabym się z nią opatrzeć, oswoić z jej wyglądem? Jeśli na coś nie patrzysz, nie znasz tego, możesz się tego bać, brzydzić, a już na pewno, skoro na to nie patrzysz, nie dajesz sobie szansy znalezienia w tym piękna! Im więcej patrzysz, tym więcej widzisz!

Ja najwięcej łysych kobiet widziałam wśród transseksualistek. Niektóre z nich były wręcz prześliczne. I to zanim włożyły peruki!

Kiedyś zaś weszłam na Pinterest i popatrzyłam na niektóre zdjęcia, zobaczyłam, że łyse kobiety mogą być nie tylko atrakcyjne, ale i bardzo piękne.

lysa-kobieta-2.jpg

lysa-kobieta.jpg

Voca Ilnicka
Przewodniczka po kobiecej seksualności, feministka-waginistka, aktywistka, ekstatyczna rebeliantka, edukatorka, trenerka, twórczyni portalu Seksualnosc-Kobiet.pl; autorka sprzedanej w ponad tysiącu egzemplarzy książki Uniesienie spódnicy, popularnego ebooka Sekretnik kobiecej waginy i współautorka książki 7 skutecznych sposobów na bolesne miesiączki. Zajmuje się przywracaniem seksualności należnego jej miejsca i odkłamywaniem krzywdzących przekonań na temat kobiecej i męskiej seksualności.