Hermine Hayes-Klein, amerykańska prawniczka i współorganizatorka konferencji Prawa Człowieka w Porodzie w Hadze, w Holandii powiedziała: “Sposób w jaki prowadzony jest poród w wielu krajach jest wysoce problematyczny.
Miliony ciężarnych kobiet są zaganiane do szpitali, kładzione na plecach i rozcinane. Poddaje się je niepotrzebnym interwencjom farmakologicznym i chirurgicznym, które stosowane są z powodów finansowych i wygody personelu medycznego, do czego ten otwarcie się przyznaje. Do kobiet na całym świecie dociera właśnie fakt, że poród nie musi i nie powinien tak wyglądać. Brak szacunku i nadużycia nie są konieczną ceną za bezpieczeństwo.”
Hermine Hayes-Klein, amerykańska prawniczka i współorganizatorka konferencji Prawa Człowieka w Porodzie w Hadze, w Holandii powiedziała: “Sposób w jaki prowadzony jest poród w wielu krajach jest wysoce problematyczny. Miliony ciężarnych kobiet są zaganiane do szpitali, kładzione na plecach i rozcinane. Poddaje się je niepotrzebnym interwencjom farmakologicznym i chirurgicznym, które stosowane są z powodów finansowych i wygody personelu medycznego, do czego ten otwarcie się przyznaje. Do kobiet na całym świecie dociera właśnie fakt, że poród nie musi i nie powinien tak wyglądać. Brak szacunku i nadużycia nie są konieczną ceną za bezpieczeństwo.”
Film brytyjskich twórców – Toni Harman i Alexa Wakeforda, Uwolnić Poród, opowiada historię węgierskiej położnej Agnes Gereb, która została skazana za asystowanie kobietom w porodach domowych. Jedna z matek, którą Gereb się opiekowała, postanowiła zająć stanowisko w tej sprawie.
Podczas ciąży z drugim dzieckiem, Anna Ternovsky, pozwała swój kraj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka i wygrała przełomową sprawę, która ma ogromne znaczenie dla kwestii porodu na całym świecie.
Toni Harman, jedna z twórczyń filmu, powiedziała: “Sprawa Ternovsky przeciwko Węgrom w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w 2010 roku oznacza, że teraz każda ciężarna Europejka ma pełne prawo decydować, o tym gdzie i jak będzie rodzić. A w skali światowej oznacza to, że każda kobieta, która uzna, że jej prawa człowieka są pogwałcane, ponieważ nie w pełni wspiera się jej wybory, może użyć mocy prawa, aby je chronić. Mamy nadzieję, że wypuszczenie filmu “Uwolnić Poród” sprawi, że miliony kobiet staną się świadome swoich praw. Nasz film ma zatem potencjał stać się iskrą zapalną w rewolucji w systemach opieki okołoporodowej na całym świecie. Nazywamy to Rewolucją Matek.”
Cathy Warwick, sekretarz generalna Royal College of Midwives (RCM), powiedziała: “Bezpieczny poród powinien być fundamentalnym prawem człowieka dla kobiet. Niestety, dla wielu milionów kobiet i ich dzieci na całym świecie, tak nie jest. Na świecie bardzo brakuje osób, które mogłyby pomóc egzekwować to prawo człowieka, położnych. Brakuje też przywódców, którzy zainwestowaliby w swoich krajach system, w którym opiekę na kobietami sprawują położne. Mam nadzieję, że produkcja tego filmu, który RCM wspiera organizując pokaz, wspomoże tworzenie fachowej opieki dla tych kobiet, które obecnie nie mają do niej dostępu.”
Lesley Page, rektorka Royal College of Midwives dodaje: “Zbyt wiele kobiet na świecie umiera lub straszliwie cierpi z powodu braku fachowej opieki położniczej. Nie możemy tego akceptować. Wzywam rządy na całym świecie, aby dały kobietom prawo i dostęp do bezpiecznej opieki w czasie ciąży i porodu.”
Pani Hayes-Klein konkluduje: “Uwolnić Poród” zawiera w sobie odpowiedź jak zmienić system. Porody zmienią się, kiedy kobiety zdadzą sobie sprawę ze swego prawa do odpowiedniego wsparcia podczas porodu i zaczną się tego domagać. Porody zmienią się, jeśli kobiety powstaną przeciwko nadużyciom, których tak wiele z nich obecnie doświadcza. Dość tego.”
Na premierę w Warsztacie zaprasza Łagodny Poród http://www.lagodnyporod.pl/
Więcej informacji o Uwolnić Poród można znaleźć na http://freedomforbirth.com/
Twórcy filmu pragną, aby 20 września 2012 odbyło się 1000 seansów. Kraje, w których już potwierdzono seanse, to m.in.: Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy, Francja, Dania, Hiszpania, Grecja, Włochy, Norwegia, Holandia, Szwecja, Austria, Polska, Bułgaria, Chorwacja, Słowenia, Słowacja, Belgia, Węgry, Izrael, Finlandia, Islandia, Rosja, Stany Zjednoczone, Kanada, Meksyk, Kolumbia, Brazylia, Argentyna, Chile, Urugwaj, Panama, Australia, Nowa Zelandia, Malezja, Filipiny, Chiny, RPA i Indie.
Każdy pokaz organizowany jest przez miejscowe organizacje działające na rzecz godnego porodu.
Film został zakwalifikowany do pokazu na Festiwalu Filmowym w Cambridge dnia 20 września. http://www.cambridgefilmfestival.org.uk/
Toni Harman i Alex Wakeford to para filmowców, która stworzyła multimedialny filmowy projekt międzynarodowy One World Birth, który ma dostarczać materiałów edukacyjnych z udziałem światowej sławy ekspertów w dziedzinie porodu http://oneworldbirth.net/
Uwolnić Poród to trzeci dokument Harman i Wakeforde’a dotyczący porodu. Do pracy nad filmami o tej tematyce zainspirował ich trudny poród córki, cztery lata temu. Kaskada interwencji przy porodzie doprowadziła do nieplanowanego cesarskiego cięcia.