(…) trójskładnikowa hipoteza miłości zakłada, że na związek miłosny składają się trzy elementy: intymność, namiętność i zaangażowanie. I to właśnie proporcje między tymi trzema składnikami określają aktualny etap relacji. Teoria ta zakłada również, że (…) namiętność musi się kiedyś skończyć. Że jej potencjał jest wyczerpywalny. Zostają nam do dyspozycji intymność i zaangażowanie w relację, jednak bez ognia (…)
Popularność i nośność tej teorii bierze się zapewne z tego, że przedmiotem badania są efekty mierzalne statystycznie, nie zaś potencjał relacji. Słyszymy przecież o coraz większej liczbie rozwodów. My jednak nie opieramy się na statystykach (…) moja i Zosi perspektywa będzie inna niż klasycznych psychologów (…) mogę potwierdzić, że nie tylko przywrócenie, ale też pogłębienie namiętności w związku – na dowolnym jego etapie – jest możliwe.”
To cytat z książki „Życie seksualne rodziców. Jak budować długoterminowe związki partnerskie”.
Co sprawia, że w długoterminowym związku nie chce nam się seksu?
A co sprawia, że jednak nam się go chce?
Czy namiętność to jedynie domena zakochanych?
A może i w długoterminowym związku można mieć namiętność? Jeśli tak – co robić, żeby była?
O tym wszystkim rozmawiam z Zosią Rzepecką, nauczycielką tantry i psycholożką, współautorką (wraz z Dawidem Rzepeckim) książki „Życie seksualne rodziców. Jak budować długoterminowe związki partnerskie”. Zosia nie powie Wam o kupowaniu koronkowej bielizny, wibratorów czy wspólnym oglądaniu porno jako remedium na seksualną posuchę… Nie. Co z tym wszystkim wspólnego mają komunikacja, bliskość i intymność? Posłuchajcie sami!
IG @tantralove.eu_zosiaidawid