Słyszałaś o męskim ego, którego nie wolno zranić w łóżku? O zazdrości męża o wibrator żony? A o nieobecnych ojcach oraz partnerach, którzy uciekają przed bliskością?
A o tym, że chłopaki mogą mieć psychikę wykrzywioną przez „tradycyjne wychowanie”?
W Polsce w 2022 roku (wg statystyk policji) 4261 mężczyzn popełniło samobójstwo (kobiet 847).
Co roku ponad 70% więcej kobiet niż mężczyzn kończy studia (badanie „Przemilczane nierówności. O problemach mężczyzn w Polsce”).
Chłopaki zdają maturę o 20% rzadziej niż dziewczyny.
Dlaczego tak się dzieje, że na wielu polach to mężczyźni są w gorszej kondycji, częściej są samotni, częściej chorują na depresję, częściej gorzej radzą sobie w związkach?
7 rzeczy, których nie wiesz o mężczyznach, czyli przekleństwo toksycznej męskości:
1. Życie daje im wpierdol już od kołyski
Za brutalnie powiedziane? Niestety, jest to prawda. Badania Gerdje* ujawniły, że w części rodzin niemowlęta płci męskiej dostają mniej czułości i uwagi ze względu na swoją płeć. Badania Block** pokazały, że rodzice charakteryzują swój stosunek do córek jako cieplejszy i bliższy fizycznie (w porównaniu z synami).
2. Wychowanie „na mężczyznę” to traumatyzowanie chłopca
Tak to właśnie opisał terapeuta Terry Real, który mówi o “znormalizowanej traumatyzacji chłopców”***, czyli przemocy stosowanej wobec nich tak często i powszechnie, że jest ona uznana w zasadzie za coś… normalnego, zwyczajnego. A część z niej to przemoc, którą jedni chłopcy zadają drugim i na którą społeczeństwo nie reaguje, to „chłopcy już tacy są”.
3. Tak wychowani są później… niezdolni do związków
Dlaczego? Bo złe doświadczenia z dzieciństwa kładą się cieniem na kolejnych latach życia. Real to, co przydarza się chłopcom w trakcie “tradycyjnego wychowania do roli mężczyzny”, nazywa utratą relacyjności.
Wychowanie, które przeszli i zasady, które im wpajano, zabiły w nich zdolność tworzenia związków, odczuwania emocji, nawiązywania głębokich relacji. Wielu z nich doświadcza w zw. z tym wypalenia emocjonalnego, czyli nie czuje nic. Poszukuje więc odczuwania w sportach ekstremalnych i innych ryzykownych zachowaniach: hazardzie, przemocy, używaniu alkoholu i innych narkotyków.
4. Albo jesteś dobrym człowiekiem, albo „prawdziwym mężczyzną”
Taką zależność zauważył profesor socjologii Michael Kimmel. Gdy pytał on uczniów australijskich szkół o cechy “dobrego człowieka” i “prawdziwego mężczyzny” – wymieniali oni inne zestawy cech. Dobry człowiek wg nich był: uczciwy, odpowiedzialny, honorowy, chroni innych itp. Natomiast prawdziwy mężczyzna jest: silny, twardy, nigdy nie płacze, nie okazuje uczuć, zaciska zęby i rywalizuje, wygrywa za wszelką cenę, jest bogaty i zalicza panienki.
5. Oddzielają relacje od seksu, bo…
wg Rona Levanta tego chce od mężczyzn kultura: tradycyjną męskość konstytuuje oddzielenie relacji od seksu. Im serce dalej od kutasa, im ten seks bardziej odhumanizowany – tym lepiej wychodzi bycie “męskim”. Ta strategia pozwala też na „zaliczanie panienek”.
6. Homofobia jako część bycia “męskim”
Skąd tyle homofobii u trumpistów czy innych konfederatów? Prof. Ron Levant wymieniając cechy konstytutywne męskości, zalicza do nich właśnie homofobię. A więc – chcesz być postrzegany jako “prawdziwy mężczyzna”? To proste – będziesz, o ile będziesz siać nienawiść do gejów. Wielu „obrońców kościołów” czy „prawdziwych Polaków” atakujących marsze równości stosuje tę metodę z powodzeniem…
7. “Męskość” bardzo łatwo utracić
Inaczej niż w przypadku kobiet – patriarchalna męskość w świecie toksycznych wzorców nie jest dana raz na zawsze. Nie wystarczy, że chłopak czuje się facetem i ma pen1sa. Nie. Każdego dnia musi ją udowadniać. Walczyć o nią. I swoją “męskość” może stracić w każdej chwili – coś źle powie, zrobi, podpadnie kumplom – a oni w jednej chwili mogą go ogłosić nie-mężczyzną, tchórzem, mogą go poniżyć i zniszczyć. Dlatego wielu mężczyzn tak bardzo drży o swoją pozycję (i pod presją robi wiele głupich i złych rzeczy).
I stąd już łatwo przechodzimy do samobójstw, depresji i dziwnych zachowań w łóżku. Ma się źle psychicznie? A jak ma się mieć dobrze, skoro było tak trudno i nie dostał znikąd pomocy a do psychologa nie pójdzie, „bo nie”? Mówiono mu tylko, żeby nie był beksą i zacisnął zęby. Na dodatek ten swój stan totalnego rozstroju psychicznego uważa za naturalny, bo … ma tak od zawsze.
Jest przewrażliwiony i o wszystko zazdrosny? Nie umie się wyluzować nawet w łóżku? Przeszkadza mu wibrator czy bardziej frywolne zachowanie? Jego poczucie wartości oraz bezpieczeństwa zostały zdruzgotane. Wszystko, co nowe lub inne – stanowi zagrożenie. Poza tym jako “prawdziwy mężczyzna” to on zna się na seksie a Ty tylko sobie wymyślasz.:P
To wszystko brzmi bardzo źle?
Owszem. I, niestety, wielu mężczyzn, których znamy, doświadczyło tego – przynajmniej w jakimś stopniu. Dziś o gnębieniu w domu, szkole i ogromnych problemach psychicznych i relacyjnych młodych mężczyzn uważających się za przegrywów i inceli opowiada książka-reportaż Wieczorkiewicz i Herzyk: „Przegryw. Mężczyźni w pułapce gniewu i samotności”.
Na szczęście wzorce kulturowe się zmieniają i nie wszyscy chłopcy odbierają takie wychowanie a z nim “wpierdol od kołyski”. Uff. Świadoma męskość powoli wypiera chore wzorce starej kultury. Ale toksyczna męskość wciąż jest obecna w naszej kulturze. To od nas zależy, czy będziemy ją stawiać na piedestale, czy jednak pozwolimy jej odejść do lamusa razem z przemocą, homofobią i wyrządzaniem ludziom krzywdy w imię tradycji.
Więcej w kursie online Zmysłowa Królowa.
* P. Gerdje: Alterantive Pathways to Chronic Depressive Symptoms in Young Adults: Gender Differences in Development Trajectories”, Child Developmnet 1995.
** J. Block, „Another Look at S.x Differentation in the Socialization Behaviors of Mothers and Fathers” [w:] F. Denmark, J. Sherman (red.), Psychology of Women, Future Directions of Reaserch, New York, Psychological Dimensions 1978.
*** T. Real, Jak mam do ciebie dotrzeć, Warszawa 2007.
**** T. Real, Nie chcę o tym mówić, Warszawa 2020.
Fot. Sammie Chaffin on Unsplash
Dobra.
Znaczy się mamy opis stanu faktycznego. Znamy przyczyny takiego a nie innego podejścia do wychowania chłopców, oraz skutki w dorosłym życiu.
…
A więc, jakie podjąć działania zapobiegawcze?
„Czym skorupka za młodu …”
Ta strona internetowa jednak nie wygląda jak blog parentingowy.
Jakie rady wychowawcze usłyszeliby rodzice.
Pewnymi aspektami edukacji młodego chłopca powinna zająć się wykwalifikowana niania, przyjaciółka rodziny, tutorka.
Scenariusz z tuzinów włoskich, francuskich i hiszpańskich filmów fabularnych z lat 1965/85.
Jak taki projekt się ziści szykujcie się na pokojową Nagrodę Nobla.
A po latach wniosek o beatyfikację.