Mieszkańcy Jawy wierzą, że seks z nieznajomym na górze Kemukus przynosi bogactwo i szczęście. Wyznawanie islamu nie kłóci im się z seksualnym rytuałem. Na górę przybywają tysiące pielgrzymów i turystów. Mężowie, żony, rolnicy i politycy, wszyscy przyjeżdżają w jednym celu.
Wszystko zaczęło się w XVI w. Swój początek rytuał wiąże z legendą sułtańskiego syna Pangerana Samodro. Książę utrzymywał intymny związek z swoją macochą, przez co wygnano ich z miasta. Schronienie znaleźli na górze Kemukus. W czasie stosunku seksualnego nakryli ich żołnierze sułtana. Na rozkaz władcy zabito ich, a ciała spalono na szczycie góry, w miejscu, w którym dziś wznosi się świątynia. Tysiące wiernych przybywają na górę, by dopełnić przerwanego aktu seksualnego księcia, tym samym zyskać sobie jego błogosławieństwo, które zapewni szczęście i majątek.
Aby rytuał był skuteczny musi być wypełniony ściśle według zasad. Akt seksualny należy powtórzyć 7 razy w odstępie 35 dni. Jedni utrzymują, że musi być odbyty z 7 różnymi osobami, inni twierdzą, że partnerzy mogą się powtarzać. W dniu przybycia na górę pielgrzymi uczestniczą w nabożeństwach religijnych w świątyni, następnie obmywają swoje ciała w świętym strumieniu i wybierają partnera, z którym spędzą noc. Ważne jest, aby pary nie łączył żaden związek. Partner na czas rytuału musi być osobą poznaną na górze Kumukus i być przeciwnej płci.
Na Jawie mieszkańcy wyznają Islam. W religii tej cudzołóstwo jest zakazane dlatego wielu przybywających na górę małżonków, robi to potajemnie. Duchowni islamscy zabraniają uczestnictwa w rytuale, jednak siła wiary w jego powodzenie wydaje się być silniejsza. Wielu pielgrzymów twierdzi, że to właśnie dzięki rytuałowi ich sytuacja materialna znacznie się poprawiła. Władze kraju nie ingerują w sprawę, ponieważ rząd otrzymuje duże profity z pobieranych od pielgrzymów opłat za wejście, czy wynajem miejsca na stragan w obrębie góry.
Pielgrzymi są źródłem utrzymania również dla okolicznych właścicieli hoteli. Wśród pielgrzymów przeważają mężczyźni, dlatego pojawia się problem z doborem partnerki do rytuału. Z tego powodu w wielu wypadkach sięgają do usług prostytutek. Wraz z rozwojem prostytucji wokół świątyni szybko rośnie liczba zarażonych wirusem HIV. Wśród kobiet znajdują się również te, których kiepska sytuacja materialna zmusza do przyjmowania dobrowolnej zapłaty od mężczyzn.
Pomimo licznych kontrowersji i zakazów religijnych rytuał na górze Kumukus nadal jest odprawiany. Pochodzi on z czasów przed rozpowszechnieniem się islamu na wyspach. Występuje jedynie w Centralnej Jawie, gdzie islam łączy się z wieloma wpływami z hinduizmu i buddyzmu. Pielgrzymi, nawet ci silnie wierzący i konserwatywni nie widzą problemu w łączeniu religii z zakazanym rytuałem.
Gunung Kemukus (Góra Seksu) na Jawie w Indonezji (kadry z filmu telewizji SBS)
Źródło: Onet podróże