dział: wiadomości

Zakaz prostytucji?

km
dodano: 2012.06.28
„Norweskie prawo tylko pogarsza sytuację kobiet, zajmujących się prostytucją” - skomentowała Anniken Hauglie z partii konserwatywnej raport nt. sytuacji tej grupy zawodowej.

Dokument pt. „Niebezpieczne związki” (norw. "Farlige Forbindelser") opublikowało w piątek, 22 czerwca, centrum pomocy prostytutkom Pro Sentret, administrowane przez miasto Oslo.„Aktualne prawo trzeba wyrzucić na śmietnik. Naszą polityczną odpowiedzialnością jest wzięcie na poważnie tego raportu. Moim zdaniem należy zlikwidować zakaz kupowania seksu” - podkreśla Hauglie.


Norweskie prawodawstwo zakłada, że kobiety uprawiające prostytucję są ofiarami handlu ludźmi, stąd płacenie za seks jest tam od 2009 r. zakazane, natomiast sprzedawanie usług seksualnych - dozwolone.


Zdaniem autorów raportu przez ostatnie 3 lata usługi seksualne zeszły do podziemia a efektem tego jest większe narażenie prostytutek na przemoc ze strony klientów niż przed 2009 r. Co więcej, osoby, sprzedające usługi seksualne są przekonane, że popełniają przestępstwo, przez co rzadziej niż wcześniej szukają pomocy lub zgłaszają przypadki przemocy. Raport „Niebezpieczne związki” wykazuje, że prawie 59% prostytutek pracujących w Oslo w ciągu ostatnich trzech lat padło ofiarą przemocy. Podobne badanie opracowane w 2008 r. mówiło 52 procent.


Wiele kobiet, z którymi rozmawiali autorzy raportu, podkreśla również, że nowe prawo wystraszyło stałych, zaufanych klientów, nie odstręczając natomiast tych „przemocowych” i „powodujących kłopoty”.„Przemoc wobec kobiet, uprawiających prostytucję jest brutalna i częsta - komentuje Ulla Bjørndahl z Pro Sentre. - To często przemoc ekstremalna – jedenastu osobom grożono śmiercią, wiele padło ofiarą rabunku i gwałtu czy było zmuszanych do stosunku wbrew ich woli” - dodaje Bjørndah.


Raport został opracowany na podstawie wywiadów prowadzonych od stycznia do marca tego roku z 123 prostytutkami, które oferują usługi seksualne na norweskich ulicach, w mieszkaniach i salonach masażu. Rozmowy przeprowadzono z kobietami z 16 krajów świata, z czego aż 50 pochodziło z Tajlandii, 24 z Nigerii a 21 z Norwegii.


Jako pierwszy kraj na świecie zakaz korzystania z usług prostytutek wprowadziła w 1999 Szwecja, tamtejsze raporty rządowe wykazują jednak, że penalizacja prostytucji przyczyniła się do zwalczenia tego zjawiska jak i handlu ludźmi.We wrześniu 2011 r. spotkały się Helsinkach przedstawicielki norweskich i szwedzkich organizacji zrzeszających kobiety trudniące się nierządem. Ich zdaniem zakaz kupowania seksu wcale nie położył kresu prostytucji ani nawet nie zmniejszył jej skali, ponieważ prostytucja zeszła do głębszej konspiracji. „W efekcie ulice rzeczywiście oczyściły się z prostytutek ale ich sytuacja znacznie się pogorszyła” - ogłosiły uczestniczki zjazdu w Helsinkach.


Konkluzje raportu są dosyć wstrząsające dla środowisk walczących o prawa kobiet: do tej pory abolicjonizm - tj. delegalizację kupowania usług seksualnych - uznawano często za rozwiązanie najkorzystniejsze z punktu widzenia kobiet i zapewniające im maksymalne bezpieczeństwo. Smutny triumf święcą tymczasem zwolenniczki i zwolennicy daleko idącej legalizacji prostytucji i usług erotycznych. 


Źródło:

http://www.lewica24.pl/swiat/955-norwegia-penalizacja-klientow-prostytutek-pogarsza-sytuacje-kobiet.html

 

komentuj

autor:


komentarze: (1 - 1)

czytaj wszystkie komentarze:  »
# 12012.06.29, 10:09

Gunia
To trochę dziwacznie to prawo zadziałało w Norwegii. Ostatecznie dlaczego postytutki miałyby się czegoś obawiać, prostytucja według powyższego artykułu jest legalna, to klienci powinni się mieć na baczności. Nie ma żadnego powodu dla którego pobita prostytutka nie miałaby pójść na policję i donieść na agresywnego klienta podwójnie.
Nie wiem jak to działa w Szwecji, ale Szwedzi po prostu przyjeżdżają do nas. Z Kopenhagi zrobił się jeden wielki burdel.

W Danii prostytutki mają nawet coś na kształt związku zawodowego z charyzmatyczną przywódczynią walczącego o ich prawa i lepsze warunki pracy. O ile Duńczycy maja bardzo wyrozumiałe podejście do seksu i prostytucja, o tyle rozrost branży spowodowany przez prawo Norweskie i Szwedzkie rodzi problemy i budzi niezadowolenie. Ogólnie ta sytuacja podsumowuje moje podejście do prostytucji. Jeśli się ją wyeliminuje w jednym miejscu, jakieś inne miejsce będzie musiała stać się jej zagłębiem. Duńskie prawo zmieniło się kilka lat temu, zdelegalizowano sutenerswo. Podobno to pogorszyło warunki pracy wielu dziewczyn. Zamiast po prostu iść do pracy muszą ją sobie same zogranizować. Wyobraźcie to sobie w każdej innej branży, niewykonalne. Do pracy prostytutki nie potrzeba komputerów i elektroniki z najnowszym oprogramowaniem, ale i tak podobno fajniej jest jak pracodawca zapewni warunki (lokal, pranie, ochronę, sprzątanie itp. ).

Ja jestem za legalizacją i regulacją tej profesji. Wszystko co jest zakazane staje się bardziej pożądane, ceny rosną a to przyciąga wszelkiego rodzaju bandytów do tego biznesu. Tak jak z narkotykami, ich legalizacja zrujnowałaby kartele narkotykowe. Musiałyby konkurować cenowo z uczciwymi rolnikami i wydajnymi fabrukami farmaceutycznymi i skończyłoby się rumakowanie.
Prostytutki powinny mieć te same prawa co inne profesje. Przede wszystkim emeryturę, ubezpieczenia społeczne itp. Prawo do renty i wypłacane za nadgodziny. Biznes szybko stałby się dużo mniej opłacalny dla wszelkich pijawek i już wkrótce każdy pimp ciężko pracowałby na swoje pieniądze, zamiast żerować na bezradności swoich podopiecznych.

podobne artykuły

Święta seksualna kobieta
Kobiety, które rezydowały w świętych przedsionkach boskiej przodkini, brały za kochanków mężczyzn z lokalnych społeczności, którzy przychodzili do świątyni, by składać hołd Bogini.
 
Spotkanie z Boginią
Dawno temu seks był święty i traktowany jako dar Bogini dla ludzi. Nie pamiętamy już tych czasów, bo było to dawno przed Facebookiem i Coca-Colą. Nikt nie wie dokładnie, ani na pewno, jak to właściwie wyglądało, ale ja lubię sobie wyobrażać, że było właśnie tak, jak piszą o tym Fromm, Bachofen czy Marilyn Stone. A co piszą?
 
Anioły.net - wystawa o prostytucji
Iwona Demko, artystka znana z afirmacji kobiecości, pokaże w Legnicy swój najnowszy projekt „anioly.net”, który ukazuje tematykę seksualności prostytucji.
 
Święta Ladacznica
Bóstwem była Bogini Księżyca, odpowiedzialna za seks i prokreację, co nie przeszkadzało jej w tym, by nosić zaszczytny przydomek Dziewicy lub Dziewicy-Matki, bo bogini ta nie potrzebowała męskiego partnera, który miałby ją uzupełniać czy nadawać jej swoją tożsamość.
 
Projekt o prostytucji. Kobiety do zdjęć
Iwona Demko, dr ASP Kraków, autorka m.in. Kaplicy Waginy, poszukuje kobiet chętnych do udziału w projekcie o prostytucji.
 

najnowsze artykuły

Kurs samoświadomości seksualnej: Spotkania Rogatego Boga i Potrójnej Bogini
seksualność kobiet » wiadomości
Kurs samoświadomości seksualnej: Spotkania Rogatego Boga i Potrójnej Bogini
komentarze (1)
We właśnie Wrocławiu rozpoczyna się już szósta edycja popularnego cyklu spotkań-warsztatów dla mężczyzn i kobiet.
 
Kobiety odzyskują głos i wpływ!
seksualność kobiet » wiadomości
Kobiety odzyskują głos i wpływ!
Świat się zmienia, a kobiety stają się coraz bardziej odważne i solidarne.
 
Mit monogamicznej samicy
seksualność kobiet » artykuły
Mit monogamicznej samicy
Poliandria, praktyka kopulacji z licznymi samcami, jest [...] jedną z najbardziej rozpowszechnionych strategii rozrodczych samic. Aż dziw bierze, że dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku naukowcy zaczęli zdawać sobie sprawę z tego, że normę u samic stanowi właśnie poliandria, a nie monogamia (dokonywanie rozrodu z jednym partnerem).
 
Czy rutynowa mammografia sprzyja zdrowiu kobiet?
seksualność kobiet » artykuły
Czy rutynowa mammografia sprzyja zdrowiu kobiet?
komentarze (1)
Zmieńmy konwersację na temat naszych piersi z „jak uniknąć raka piersi i wcześnie go wykryć” na „jak mieć zdrowe piersi i czerpać z nich radość”.
 
Seks po menopauzie i kobiety zasiewające nasiona mądrości
seksualność kobiet » artykuły
Seks po menopauzie i kobiety zasiewające nasiona mądrości
W kulturach celtyckich młodą dziewicę postrzegano jako kwiat; matkę jako owoc; starszą kobietę jako nasiono. Nasiono niesie wiedzę i potencjały wszystkich zawartych w nim składników. Zadaniem kobiety po okresie menopauzy jest zasiewanie w społeczności tej kwintesencji prawdy i mądrości.
 
zobacz też

„Dojdź dla mnie” albo Grey nie do końca instruktażowy

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter