dział: wiadomości

Wścieknij się i powiedz o tym! Sejm wczoraj nie odrzucił ustawy-bubla, która skazuje kobiety na śmierć

dodano: 2011.07.10
Macie dość rozmów o aborcji? Ja też. Ale chciałabym, żeby zgwałcona 11-latka miała w Polsce prawo do przerwania ciąży. Niestety, wczoraj Sejm nie odrzucił „obywatelskiego” projektu ustawy zaostrzającej ustawę antyaborcyjną. Mimo że ta ustawa jest bublem prawnym, sprzecznym z Konstytucją RP i prawami człowieka, Sejm jej nie odrzucił w pierwszym czytaniu.

Teraz, jeśli nadejdzie sprzyjający moment, bezmyślni politycy i polityczki mogą tę ustawę przegłosować i wejdzie ona w życie. A będzie to oznaczało, że do przerywania ciąży nie będzie miała prawa żadna kobieta ani dziewczynka bez względu na okoliczności, nawet zgwałcona 11-latka! Trzeba będzie donosić ciąże z gwałtów, kazirodztwa, także wtedy, jeśli ciąża będzie zagrażała życiu kobiety.  


W całej Europie, z wyjątkiem niechlubnych wyjątków (Polska!), ciążę można usunąć w pierwszych jej tygodniach z przyczyn zdrowotnych oraz społecznych – od Rosji, Ukrainy i Czech po Hiszpanię i Portugalię. Polkom prawo do decydowania o donoszeniu/przerwaniu ciąży  przysługiwało od 1956 do lat 90. Niestety, w wolnej Polsce politycy zdecydowali, że kobiety są zbyt głupie, żeby samodzielnie mogły podejmować decyzję i to prawo zostało odebrane. Jeszcze kilka lat wcześniej nikomu nawet by nie przyszło do głowy, że w wolnym, demokratycznym i niekomunistycznym państwie coś takiego w ogóle może się wydarzyć. Do wczoraj też nikt nie przypuszczał, że politycy mogą chcieć nie odrzucić od razu ustawy-bubla, a jednak jej nie odrzucili. Co nimi kieruje? Czy nie rozumieją, że skazując kobiety na śmierć (jeśli kobieta w wyniku ciąży umrze, tak jak Agata Lamczak, której lekarze odmówili leczenia), nie ochronią niczyjego życia? Czy nie rozumieją, że zmuszanie do rodzenia dziewczynek czy zgwałconych kobiet, to łamanie im życia i wpędzanie w depresję? Czy nie rozumieją, że rodzenie niechcianego dziecka to trauma i dla dziecka i dla kobiety, która nie chce być matką?


Zobacz też: Jestem za PRAWEM do przerywania ciąży. Co to znaczy?


Jeśli chcesz, żeby osoby, które zagłosowały za dalszą pracą nad tą antydemokratyczną ustawą, poczuły, że patrzymy im na ręce, napisz do nich. Nie bądźmy obojętne. To się już dzieje. Jeśli uznamy, że to nie nasza sprawa, politycy i polityczki utwierdzą się w przekonaniu, że mogą zrobić wszystko, a i tak na nich/nie zagłosujemy i pozwolimy im, aby w dalszym ciągu decydowali/ły o naszym życiu. Nawet, jeśli zdecydują, że kobiety w Polsce mają mniejsze prawo do życia niż płody.


Przykładowe wzory listów i adresy Posłanek znajdziesz tutaj. Możesz napisać coś od siebie, a potem, jeśli zechcesz, udostępnić tekst w Internecie, tak żeby inne osoby też mogły z tego skorzystać. Akcja na Facebooku tutaj.


I jeszcze jeden apel – powiedz o tym, co się dzieje swoim koleżankom, przyjaciółkom, siostrom i znajomym. Zadziwiająco wiele osób nie wie, co się dzieje. Tak długo, jak jesteśmy obojętne/ni, tak długo pośrednio dajemy przyzwolenie na to, co się dzieje. Ty być może wiesz, że sama nigdy nie usunęłabyś ciąży, ale czy – mimo tego – nie uważasz, że dobrze jest, gdy każda kobieta może zdecydować sama za siebie/ z mężem / z partnerem/ z mamą/ ze swoją rodziną/ ze swoim lekarzem, co zrobić?


sejm.jpgJeśli na swojej stronie, blogu itd. masz ad taily lub możliwość wstawiania reklam, obrazków, możesz wrzucić tam przykładowy banerek przekierowujący to tej strony lub innych, na których znajdują się treści listów do Posłanek lub informacje o głosowaniu, np. taki jak ten z lewej. Możesz też zrobić swój własny i podesłać go, umieścimy go do pobrania tutaj. Jeśli masz pomysł na to, co na takim banerku może być napisane - zostaw hasła w komentarzach.


Boy Żeleński w 1929 roku tak pisał o skutkach calłkowitego zakazu aborcji:  

ciaza-125x125.psd.jpgOto sprawozdanie lekarza okręgowego i sądowego: „. Dziesięcioletnia dziewczynka, nadużyta płciowo przez swego ojczyma, zaszła w ciążę. Zarówno lekarz właściwego szpitala, jak i kierownictwo uniwersyteckiej kliniki kobiecej odmówili pomocy powołując się na § 218 niemieckiej ustawy karnej. Również odniesienie się do misterium sprawiedliwości pozostało bez skutku. Dziecko musiało płód donosić.” Cytują i inny wypadek, gdy dziecko, mniej więcej w tym samym wieku, zapłodnione przez własnego ojca, gdy mu odmówiono przerwania ciąży, skończyło samobójstwem! Dodajmy, że dziecko urodzone przez takie dziecko niezdolne jest do życia i rychło umiera; cała więc męczarnia jest „społecznie” daremna.


aborcja 1 bialo-czerwona.psd.jpg

Dobra strona tej sprawy jest taka, że ustawa antyaborcyjna stała się tematem. Właśnie ruszyło zbieranie podpisów pod ustawą liberalizującą aborcję. Wystarczy, że i my zbierzemy 100 tys. podpisów i Sejm też będzie musiał nad nią pracować. Jeśli chcesz w jakikolwiek sposób zaangażować się w zbieranie podpisów/nagłaśnianie zbierania, przejdź na stronę TAK dla Kobiet i zapoznaj się z możliwościami działania.


31 sierpnia 2011 roku odbyło się głosowanie. Sejm, przewagą - UWAGA! - 5 głosów (191 do 186) odrzucił ten projekt. Z jednej strony - możemy odetchnąć, z drugiej - przewaga osób przyznających kobietom prawo do życia była bardzo mała. Gdyby 5 osób zmieniło zdanie, nie przyszło na głosowanie lub wstrzymało się od głosu, mielibyśmy prawo jak Nikaragua, w której i zgwałcone 11-latki muszą rodzić dzieci.Zobacz też:

1079162_vector_arrow.jpgPodziemne państwo kobiet - film o nielegalnej aborcji w Polsce
Aborcja dla puszczalskich?

Aborcja – historia w pigułce

Jestem za PRAWEM do aborcji. Co to znaczy?

 

komentuj

autor:


komentarze: (1 - 63)

czytaj wszystkie komentarze:  »
# 12011.07.02, 13:45

Kko
tego tekstu i maili nie da się kopiować. . .
# 22011.07.02, 16:25

v.
Już się da.
# 32011.07.04, 11:07

Moni
G. . . prawda, że ustawa jest z czymkolwiek sprzeczna
# 42011.07.04, 20:37

rosa
G. prawda, je autorka postu przede mna ma odrobine wstydu i sumienia.
# 52011.07.04, 22:23

Łukasz
prawda jest taka że prawo do legalnej aborcji już od dawna nie przysługuje polkom (chciażby sprawa alcji tysiąc) a granie na emocjach ludzi zgwałconą jedenastolatką nie przystoi sprawie gdzie chodzi o przede wszystkim o prawa jednostki do decydowania o swoim życiu i wybór innej niż katolicki system wartości
# 62011.07.04, 22:43

agatch
Ubolewam nad faktem, że w naszym kraju dyskryminowane jest słowo ludu. Dlaczego nic o tym nie wiedziałam? Według mnie najpierw powinno zostać sprawdzone ile kobiet (chodzi mi o statystyki) w normalnych okolicznościach poddało by się aborcji. Jeśli było by ich wiele to powinna być ona kontrolowana (aborcja). Jednak nie ZAKAZANA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
# 72011.07.04, 22:44

agatch
Pisała piętnastolatka.
# 82011.07.04, 23:16

Voca
@ Łukasz - mówisz o graniu na emocjach? Zapraszam do lektury książki "Wojny reprodukcyjne" albo "Dlaczego Bóg nienawidzi kobiet". Albo choćby tekstów Boya Żeleńskiego sprzed lat. To nie jest granie na emocjach, to się naprawdę dzieje! To jest przerażające, okrutne, oburzające, ohydne, drastyczne i nigdy nie powinno się wydarzyć - ale się dzieje. Dziś w Polsce kobiety sobie same usiłują przeprowadzić aborcję - domestosem! Czy mówienie o tym, też jest graniem na emocjach? Dziś jeszcze teoretycznie mamy prawo przerywania ciąży w drastycznych sytuacjach, ale od 1 września problem zgwałconej 11-latki może CODZIENNOŚCIĄ. Skąd wiesz, że ta ustawa nie przejdzie? Jest mnóstwo powodów, żeby ją przepchnąć. Np. to że po wprowadzeniu dyrektywy transgranicznej NFZ nie stać na to, żeby Polkom refundować legalną aborcję przeprowadzaną zagranicą.
# 92011.07.05, 08:02

Justyna
W całej sprawie nie chodzi o granie na emocjach, chociaż wiadomo że to najlepszy argument, chodzi o prawo do wyboru. Do podejmowania własnych decyzji.
Moje wartości nie pokrywają się z katolickimi, dlaczego religia jakiej nie wyznaję ma decydować za mnie jak mam żyć???
# 102011.07.05, 16:55

Kxdknfd
Dodajmy, że dziecko urodzone przez takie dziecko niezdolne jest do życia i rychło umiera; cała więc męczarnia jest „społecznie” daremna.

NIe chce wdawac sie w polemike, to bardzo trudny temat, tragedia dla wielu osob, nie tylko kobiet. Ale na jakiej podstawie, ktos wnioskuje, ze 11 latka nie moze urodzic zdrowego dziecka". Sa przypadki, ze matkami zostaly znacznie mlodsze dziewczynki ( pomijam fakt, ze to nienaturalne i krzywdzace dla dzieci) i ich dzieci byly/ sa zdrowe.
# 112011.07.05, 17:51

Wilczyca
@Kxdknfd I uważasz, że nawet jeśli istnieje taka szansa to jest moralne skazywać 11letnie dziecko na taką torturę? Poza miesiączką takie dziecko nie jest fizycznie gotowe na ciążę, ani tym bardziej psychicznie, dla dorosłej kobiety torturą jest zmuszenie jej do noszenia niechcianej ciąży, a co dopiero 11letniego dziecka.
# 122011.07.05, 18:03

Tera
Żeby życie płodu było ważniejsze od życia kobiety. . . Ciekawe dosyć.
# 132011.07.05, 20:20

Qwax
To wszystko za mało!!!
Mówienie o zgwałconych 11-latkach to czysta demagogia. W przypadku gwałtu wystarczyć powinna decyzja kobiety (dziewczyny !lub! jej rodziców). I lekarze nie maja tu nic do gadania - odmówienie wykonania zabiegu powinna się skończyc utratą prawa wykonywania zawodu DOŻYWOTNIO!!!
a poza tym moim zdaniem Rodzice - działając wspólnie i w porozumieniu - powinni mieć prawo(!) zabić SWOJE dziecko ZAWSZE!!!
To ich geny i ich prawo do ich przenoszenia dalej. Jeżeli Państwo, lub ktokolwiek inny !!zabiera!!! im to prawo powinien również zabrać im obowiązki i świadczyć pełnię usług związanych z karmieniem, ubieraniem, leczeniem, i kształceniem ZA DARMO - i DOZYWOTNIO.
Jeżeli ktoś pozbawiony moralności zabije SWOJE geny to nie przeniosą się one dalej, co będzie tylko pożytkiem dla świata! Przy okazji - dzieci nauczą się szanować rodziców wiedząc, że ich życie od nich zależy ;-)))

I proszę mi nie mówić o tzw. najwyższej wartości życia - to tylko polityczny bełkot. Życie człowieka - samo z siebie nie jest więcej warte od życia glizdy, owsika, osła czy truskawki - wartość życiu nadajemy my sami lub nadają nam ją inni (czasami wbrew lub bez udziału naszej woli).

# 142011.07.05, 20:25

Wilczyca
A demagogią nie jest nadmierna personifikacja płodu? Sugerowanie, że potrafi odczuwać ból nawet jeśli nie ma mózgu i układu nerwowego? Porównywanie 12tygodniowego płodu do niemowlęcia, a kobiety do zbrodniarzy hitlerowskich? To jest demagogia, problemy zgwałconych 11latek są realne, takie rzeczy się dzieją i takie dziecko (11latka) potem jest psychiczną kaleką do końca życia.
# 152011.07.05, 20:28

Wilczyca
Żeby było jasne, nie zgadzam sie tylko, że mówienie o zgwałconych 11latkach to demagogia, z resztą co napisałeś sie absolutnie zgadzam.
# 162011.07.05, 20:35

Qwax
Demagogią jest podawanie przykładu (dowolnego) mającego wpływać na poczucie moralne (lub jakiekolwiek inne) odbiorcy przekazu w celu uzyskania zamierzonego efektu. (jest częścią manipulacji)
# 172011.07.05, 23:59

Voca
@Qwax - dzięki za opinię. Może Ci się nie podobać to, co piszę, ale są ludzie, do których właśnie taki przykład przemówi. Dla mnie to nie jest demagogia. Otwórz sobie, proszę książkę "Wojny reprodukcyjne" - tam aż się roi od "demagogicznych" przykładów.
# 182011.07.06, 00:02

Voca
@Qwax - Dziś rozmawiałam z psycholożką, która ma styczność z kobietami po terminacji ciąży oraz tymi, które urodziły bardzo chore dzieci, pozbawione kilku zmysłów itd. To, co usłyszałam od niej, było jeszcze bardziej przerażające niż przykład z 11-latką.
# 192011.07.06, 08:30

www. paulicjada. pl
Wrzucam do siebie na bloga
TO się w głowie nie mieści!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Do legionnaire:

Dla Ciebie oprawimy w ramkę fotkę zgwałconej nastolatki podczas porodu i fotkę matki, która urodziła chore, martwe dziecko.
# 202011.07.06, 10:48

Voca
Dzięki za zdecydowane ruchy!
# 212011.07.06, 12:10

socjolożka
to nie o to chodzi, żeby aborcja była legalna w każdym stopniu, tylko o to, żeby kobieta mogła sama decydować
# 222011.07.06, 14:15

!!!
a dlaczego bezbronne dzieci mają cierpieć i być zabijane za zło swoich ojców???
# 232011.07.06, 15:15

Freja
> a dlaczego bezbronne dzieci mają cierpieć i być zabijane za zło swoich ojców???

A dlaczego niekatolicy mają cierpieć za dogmaty katolików wierzących, że zapłodniona komórka jest już człowiekiem? I to w brew zdrowemu rozsądkowi i faktom wskazującym, iż z takiej zapłodnionej komórki może rozwinąć się tak pojedynczy człowiek, jak i bliźniaki jednojajowe albo i inne wieloraczki?
# 242011.07.06, 17:07

Julka
>a dlaczego bezbronne dzieci mają cierpieć i być zabijane za zło swoich ojców???

Freja dobrze napisała. Poza tym, by podeprzeć jej wypowiedź dodam, iż początek rozwoju (!) układu nerwowego, pozwalającego płodowi ZACZĄĆ odbierać bodźce, ba!, najpierw jeszcze posiadać mózg, który owe bodźce przetworzy, odbywa się po kilku tygodniach ciąży!
# 252011.07.06, 17:22

Zeza
Ta banda czubów może uważa, że ich problem zgwałcenia, choroby płodu, zagrożenia życia matki nie dotyczy, bo przecież to z wyższych szczebli towarzystwo jest >(((

Każdemu kto się pluje przeciw aborcji zgodnej z prawami człowieka i najwyraźniej nie ma pojęcia o czym mówi, życzę takiej ciąży. Zobaczymy, co zrobi wtedy. I czy będzie taki kozak, jak w taką ciążę zajdzie jej/jego córka/siostra/inna bliska osoba.

Polsko, gratuluje polityków, gratuluję wyborców.
# 262011.07.06, 17:27

Zeza
Dodajmy, że ci przeciw aborcji chcą bronić życie. Życie, do k. n. dziecka, które wegetuje ileś lat podłączone do aparatury, bez przerwy zainfekowane, zapieluchowane, jedzące przez rurkę. Życie matki, która musi jakoś poradzić sobie z przewinięciem 50kg porażonego dziecka, kopiącego, plującego, krzyczącego, która nie może iść do pracy, bo nie może zostawić dziecka nawet na chwilę, i która musi żyć z mini renty od naszego wspaniałego państwa, bo tatuś widząc karykaturę człowieka gdzieś się ulotnił.
# 272011.07.06, 20:16

ri
> a dlaczego bezbronne dzieci mają cierpieć i być zabijane za zło swoich ojców???

A dlaczego ma cierpieć matka? Oczywiście, że x% nie zechce usunąć ciąży, bo kocha, bo chce, mimo zagrożenia, mimo gwałtu. Ale reszta ma prawo mieć wybór. Legalnie. I wiadomo, że nie w 8 miesiącu przecież, tylko w przeciągu pierwszych 12 tygodni.

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
# 282011.07.07, 09:12

Aga
Miło jest wiedzieć, że swoim ukochanym kraju z wieloletnimi tradycjami i jakże wspaniałą demokracją jestem traktowana tylko i wyłącznie jako żyjący inkubator (no i czasami ktoś do kogo trzeba się ładnie uśmiechnąć gdy się wybory zbliżają.
Miło est także wiedzieć, że w razie sytuacji zagrażającej mojemu zdrowiu fizycznemu bądź też psychicznego mogę liczyć na pełną pomoc osób za to odpowiedzialnych.
Ale najlepsze jest to, że mam pełną wolność do decydowania co jest dla mnie najlepsze raz do wyboru religii i poglądów i np. fanatyczni katolicy nie wpychają mi swoich na siłę.

Przecież nikt nie wymaga, żeby pierwsza lepsza nastolatka po grze w słoneczko miała możliwość usunięcia 8-miesięcznego dziecka, ale żeby zraniona kobieta po gwałcie (co samo w sobie jest traumatyczne) nie musiała się męczyć przez kolejne 9 miesięcy, podczas których każde spojrzenie na brzuch będzie jej o tej traumie przypominało.
Nie mówiąc już o takich historiach jak wspomniana w artykule historia Agaty Lamczak, gdzie przez takie właśnie myślenie zginęła i matka i dziecko. Czy w takiej sytuacji nie lepiej jest uratować chociażby jedno życie, to któremu jest pewne, że można pomóc?

Czy ma ktoś informacje o tym jaka partia jest za prawami kobiety?
# 292011.07.07, 19:16

Bells
Przykro mi to pisać, ale przez to co "oni" robią zaczynam się zastanawiać nad swoim podejściem do Polski. Jestem jeszcze młoda i może mało wiem o świecie i polityce, ale za to wiem, że przez ich wybryki wstydzę się swojego pochodzenia. Oni sprawiają, że ja naprawdę zaczynam czuć nienawiść do tego miejsca, do tego całego syfu i do tego, że odbiera mi się podstawowe prawa. Kim oni są żeby decydować o moim sumieniu, moim ciele. . . o mnie.
# 302011.07.07, 21:40

Voca
@Bells - rozumiem Twój ból, ale to nie jest tak, że od nas nic nie zależy, bo dużo zależy. Skąd wiesz, jak będzie za 5 lat? Chcemy teraz zebrać podpisy pod obywatelskim projketem ustawy liberalizującej, w której zapisana jest też refundacja antykoncepcji i obowiązkowa edukacja seksualna. Skąd wiesz, że za 5 lat nie będzie u nas wolnościowo i wesoło?:) Może będzie! Przynajmniej robię, co mogę :)
# 312011.07.08, 13:50

MP
Niedługo wybory, będziecie więc miały, drogie panie, możliwość podziękowania za godne reprezentowanie Was w rządzie. A idąc na wybory pamiętajcie, że w Polsce jest więcej partii niż PO-PiS-PSL-SLD. GŁOSUJCIE NA PARTIE SPOZA SEJMU!!! JAKIEKOLWIEK!!!
# 322011.07.08, 14:05

Flower
Fajnie by było, gdyby nawet poza Sejmem była jakaś partia, której członkowie mają jakieś ludzkie podejście (SLD? Już sama nie wiem, czy istnieje takowa). Mogłaby zyskać rzesze wyborców
# 332011.07.08, 18:45

Voca
Rzesze? Gdyby zyskała rzesze, to by było cudownie. Mam nieprzyjemne wrażenie, że większość moich znajomych - a są to zazwyczaj osoby dorosłe, po studiach często nawet doktoranckich, niby obywatelskie, a na wybory nie chodzą, bo "to i tak nic nie zmieni", polityką się nie interesują, uważają, że PO pomoże im w realizacji marzeń i tyle.

Polacy chyba w ogóle nie lubią polityki, bo im się wciąż kojarzy z poprzednim systemem, kiedy udział w głosowaniu był obowiązkowy. . . Sama nie wiem. Ja bardzo często głosuję na partie spoza Sejmu, ale jak dotąd te moje głosy nie wiele dały :)
# 342011.07.08, 19:13

jezkovidlo
demotywatory. pl/3258924/Stop-z-barbarzynstwem-wobec-kobiet kwejk. pl/obrazek/241024/stop,z,barbarzy%C5%84stwem,wobec,kobiet!. html
# 352011.07.10, 17:00

tuja
Wbrew rozsądkowi wszyscy w tym państwie jesteśmy od urodzenia poddawani religijnej indoktrynacji, której konsekwencją jest uznawanie religijnych pomysłów wpływowego kleru. Rozsądek i wartości etyczne nie mają miejsca. W każdej rozmowie na temat aborcji zabiera głos przynajmniej jeden duchowny, kiedy dyskusje na ten temat można oddać co najwyżej etykom nie związanym z jakąkolwiek religią.
Kobiety ze względu na możliwość urodzenia dziecka wciąż są traktowane o wiele gorzej, jednocześnie nie mogąc dokonywać wyboru. Ustawa ma decydować za nich. Czy w prozaicznej sytuacji kobieta mając już jedno dziecko nie ma prawa przerwać ciąży, jeśli kolejna spowoduje wyrzucenie jej z pracy? Co wówczas ma robić bez środków do utrzymania z dwójką szkrabów? Jednocześnie to kobieta ponosi ryzyko choroby a nawet śmierci, gdyż każda ciąża jest potencjalnym zagrożeniem. W sytuacjach skrajnych brak zgody na aborcję, gdy ciąża zagraża zdrowiu i życiu matki, odmowa wykonania badań prenatalnych uderzają bezpośrednio w kobietę i dziecko.
Decydowanie za kobiety odbiera im nawet godność bycia człowiekiem, sprowadza do roli brzucha, a nie myślącej istoty. Skoro ustawa precyzuje, kiedy kobiecie wolno podejmować własne decyzje, a kiedy nie, gdzie dowód na to, że posiada rozum?
Każdy mężczyzna bez problemów podejmuje własne decyzje - chcę być ojcem czy wypnę się na własne dziecko. To prawo zostało odebrane kobietom. Niezależnie od poglądów religijnych wszystkich wypowiadających się na forum pytam: Dlaczego pozwalam na to, by o mnie samej decydowali inni?
Dlaczego tylko kobieta ma ponosić konsekwencje prowadzenia życia seksualnego?
# 362011.07.10, 18:21

Kasik
Co do najbliższych wyborów. Warto zapoznać się z programem Nowej Prawicy, z poglądami jej lidera i osób związanych z tą partią. Oni m. in. są za tym, aby człowiek miał prawo samodecydowania o sobie.
# 372011.07.10, 21:10

Neila
ja uwazam, ze aborcja powinna byc legalna ale w przypadkach gwałtu wlasnie lub kiedy ciąża zagraża życiu kobiety. . .
# 382011.07.11, 12:10

Voca
@ Neila - Dzisiejsze prawo pozwala kobietom przerwać ciążę w tych wypadkach, o których mówisz - ale tylko w TEORII. Faktycznie mamy pełny zakaz aborcji, o czym świadczą tragedie Agaty Lamczak (nieleczona zmarła), Alicji Tysiąc (straciła wzrok w wyniku ciąży), Barbary Wojnarowskiej (ma dwoje niepełnosprawnych dzieci, bo nie pozwolono jej na badania prenatalne), czy zgwałconej Małgorzaty A. , która została zmuszona do rodzenia. Polecam dokument "Piekło kobiet trwa" www. federa. org. pl/dokumenty_pdf/aborcja/pieklo2. pdf - tu znajdziecie współczesne historie poniewieranych kobiet.

Tu zacytuję fragment:

Mam 28 lat. Chciałam przerwać ciąż ze względu na stan zdrowia. Cierpię na ostrą niewydolność żylną. Ciąża źle wpływa na stan układu naczyniowego. Kolejna ciąża i poród pociągały za sobą konieczność poddania się operacji nogi, a później wielomiesięcznej rehabilitacji. Kto wówczas zająłby się moją rodziną?

Wychowuję samotnie trójkę małych dzieci.

Nie orientuję się za bardzo w kwestiach prawnych. Sądziłam (jak wielu Polaków), że aborcja jest zupełnie zakazana, zabieg wykonuje się jedynie w podziemiu, a jak się wyda – kobieta trafia do więzienia. Dlatego nie zgłosiłam się do poradni K, tylko do prywatnego gabinetu.

Ginekolog zażądał za zabieg 2,5 tys. zł. Prosiłam żeby rozłożył na raty. Nie zgodził się. Chciałam wziąć kredyt z banku. Odmówili. Załatwiłam w drugim. Przyznali mi 300 zł. Czas mijał […]

Po powrocie do domu 11 lutego przez brzuch wstrzyknęłam sobie płyn do mycia szyb. Zemdlałam, dostałam torsji. Ze strachu przed karą nie wezwałam pogotowia. Nie poroniłam. To był tani płyn. Żałuję, że nie miałam na domestos. Zawiera chlor, jest bardziej żrący. […]

# 392011.07.11, 12:52

Wilczyca
Czytam właśnie "Piekło kobiet trwa", jest tu o dziewczynie, której lekarka nie chciała wypisać recepty na tabletki anty. Przypomniało mi się jak sama mając 19 lat poszłam do gina po tabletki (mama mi wpoiła, że jeśli seks to trzeba się dobrze tabletkami zabezpieczać), chodziłam do niej od dawna, znała mnie. Powiedziałam jej (lekarce) o co chodzi, a ona mi na to "A po co ci tabletki? Przecież jesteś taka młoda!". Ręce opadają, poszłam do prywatnego gabinetu i już kłopotu nie było.
# 402011.07.12, 15:41

Qwax
Tak sobie czytam ten wątek i zaczyna mnie powoli brać choroba na "ch".
Dlaczego te biedne, gnębione kobiety, które:
- WYCHOWUJĄ następne pokolenia;
- są szyjami KRĘCĄCYMI głowami rządzących;
- RZĄDZĄ w kuchni i w sypialni
jednocześnie:
- zapełniają kościoły
- pędzą z dzieckiem do chrztu jak tylko się urodzi
- pozwalają swoim dzieciom iść 'na księdza'
- nie wyrzucają z domu (z łóżka, od stołu) posłów idiotycznie głosujących
- nie skrzykują się i nie zakładają partii, w celu ochrony własnych praw
- itd. itp.
?
Przecież Wy kobiety macie w rękach wszystkie atuty by rządić. . . a tylko dajecie d. . .

# 412011.07.12, 17:11

Voca
@Qwax - Jakaś część z nas nie robi tak, jak mówisz. Inną rzeczą jest jednak szklany sufit czy brak parytetów. Ale tak, masz rację, możemy podziękować oświeconym paniom posłankom za to, że sobie i nam życzą śmierci:(
# 422011.07.13, 14:21

legionnaire
Do: www. paulicjada. pl

nie rozumiesz pewnej sprawy. Ludzie to z reguły kretyni. Jeżeli dasz im możliwość samodecydowania o sobie to się zrobi ogromny bałagan, pozabijają się. Zezwolenie aborcji w ekstremalnych przypadkach jest dobre - ale konsekwencje tego nie są. Dlaczego? Proste. Jak udowodnisz gwałt? Do kliniki zaczną się zgłaszać młode dziewczyny, które chcą się pozbyć dziecka ze względu na swoją głupotę, a nie ze względu na gwałt. No i będą robiły z siebie ofiary - 'zgwałcił mnie a potem zaginął bez śladu'. A tak na prawdę ciąża zdarzyła się w dyskotekowej toalecie. Co wtedy?

Ludzi trzeba trzymać krótko, bo potem się rodzą patologie. Pozdrawiam
# 432011.07.13, 17:06

Wilczyca
@legionnaire Tak, najlepiej zakazać wszystkiego, zwłaszcza alkoholu, bo przecież WSZYSCY będą alkoholikami. Aż mi się nie chce wierzyć w to co czytam. Z tym gwałtem przegiołeś/ przegiełaś. Nawet nie wiesz jak trudno wyegzekwować legalną aborcję zgwałconej kobiecie. Oczywiście niech aborcja będzie nielegalna i niech powrócą brudne zielarki z szydłem. Kobieta jest człowiekiem i jeśli ciąża jest wynikiem głupoty to tym bardziej jeśli nosicielka chce ją przerwać powinna mieć do tego święte prawo, tak samo przypadki zawodzące antykoncepcji, że o podstawach jak ratowanie zdrowia i życia nie wspomnę. Nie jesteśmy inkubatorami, ani maszynkami do rodzenia, jak kobieta nie chce dziecka jej święte prawo ciążę przerwać.
# 442011.07.13, 19:38

Voca
Nie karmić troli, proszę!
# 452011.07.13, 19:41

Wilczyca
Przepraszam :(
# 462011.07.13, 19:49

Voca
@Wilczyca - No co Ty:) To trole powinny przepraszać :) Ale moim zdaniem dyskusja z fanatykiem jest . . . e. . . no wiesz:)
# 472011.07.14, 14:04

Gunia z Grodu Kraka
Jestem przeciwna zmuszaniu ludzi do czegokolwiek od mycia zębów, przez pracę po rodzenie dzieci. Do tego uważam, że przymus obniża jakość wszystkich działań. Jak każdy ma wybór, to jest odpowiedzialny za swoje wybory i ponosi konsekwencje, a jak wyboru nie ma to kto ma ponosić konsekwencje i dlaczego? Jak można na kimś wymuszać coś, co czyni go niewolnikiem na co najmniej 18 lat? Jakbym miała zużywać swoje siły i przychody przez 20 lat na coś czego nie chcę, bo taka jest polityka państwa to chyba szlag by mnie trafił. Macierzyństwo jest piękne tylko wtedy, kiedy jest chciane, inaczej jest takie, jakie jest. Bite, porzucane, głodne, wykluczone intelektualnie i społecznie dzieci, chowane przez matki z przymusu.
# 482011.07.17, 21:55

Noelle
.
# 492011.07.21, 15:18

nikt

legionnaire Do: www. paulicjada. pl

nie rozumiesz pewnej sprawy. Ludzie to z reguły kretyni. Jeżeli dasz im możliwość samodecydowania o sobie to się zrobi ogromny bałagan, pozabijają się. Zezwolenie aborcji w ekstremalnych przypadkach jest dobre - ale konsekwencje tego nie są. Dlaczego? Proste. Jak udowodnisz gwałt? Do kliniki zaczną się zgłaszać młode dziewczyny, które chcą się pozbyć dziecka ze względu na swoją głupotę, a nie ze względu na gwałt. No i będą robiły z siebie ofiary - 'zgwałcił mnie a potem zaginął bez śladu'. A tak na prawdę ciąża zdarzyła się w dyskotekowej toalecie. Co wtedy?

Ludzi trzeba trzymać krótko, bo potem się rodzą patologie. PozdrawiamLudzie kretynami z reguły z jakiej reguły ? A Ciebie nie trzeba trzymać krótko? Może nie należysz do gatunku ludzi? Jeśli tak jest to nie wypowiadaj się w ludzkich sprawach . Jeśli czujesz się odpowiedzialny za mnie to znaczy że z jakiejś twojej dziwacznej reguły stawiasz się wyżej ode mnie . Ja człowiek mówię Ci poszołwąt ,bo odpowiedzialny to możesz być tylko za swoje gacie
# 502011.07.21, 18:45

tph
Damn. . . Poczytajcie w kontekście. . . Projekt i tak nie przejdzie, Schetyna bodajże powiedział, że przyjmują go do czytania tylko z "szacunku dla tych, którzy go podpisali", ale na pewno go nie poprą. A Wy tak klepiecie i powtarzacie ślepo. . .
# 512011.07.21, 20:19

Wilczyca
I z tego wielkiego "szacunku" nie poddali podpisów weryfikacji, żeby przypadkiem nie wyszło, że połowa jest zdublowana, albo podrobiona. Jestem stuprocentowo pewna, że jak pójdzie do sejmu projekt liberalizacji ustawy to każdą podpisaną osobą prześwietlą do rozmiaru buta. W normalnym kraju nie powinno w ogóle być mowy o pracach nad ustawą tak koszmarną. A gdyby ktoś wniósł projekt do sejmu o obowiązkowym odcinaniu jednego jądra męskim noworodkom to też by pracowali nad nim z szacunku dla osób podpisanych?
# 522011.07.27, 20:02

Qwax
Ad Voca
trochę mnie nie było. . . więc trochę przeskoczyłem, ale w odpowiedzi na odpowiedź pragnę zwrócić uwagę że "szklany sufit" jest ze szkła - materiału dosyć kruchego, a kwestia parytetów jest idiotyzmem u samej zasady. Jak ktoś (kobiety) uważają że mają za mało miejsc w parlamencie to niech założą własną partię, na listach umieszczą 100% kobiet, wygraja wybory i niech idiotyczne pomysły z parytetami wsadzą pomysłodawcom w d. . . tam gdzie słońce nie dochodzi.
(zresztą nie tylko te pomysły!!!)
# 532011.07.28, 10:42

Gunia
@Qwax:
Błędnie odczytałeś metaforę, szklany sufit odnosi się do przeźroczystości szkła nie to jego kruchości. Szklany sufit to zjawisko, kiedy wykwalifikowana w swoim zawodzie kobieta, awansuje w swojej karierze tylko do pewnego momentu, a następnie jej kariera staje w miejscu, mimo, że mężczyźni o tych samych lub mniejszych kwalifikacjach i/lub doświadczeniu awansują wyżej w jej firmie/organizacji. Niemniej jednak "nikt" nie jest w stanie zobaczyć tego sufitu bo praktycznie nie ma żadnych przeciwwskazań do jej dalszej promocji (poza tym, że jest kobietą, ale tego nikt nie powie).

Szkło jest w tym przypadku zbrojone i nie do rozbicia w żaden sposób. Jej przełożeni na pytanie o to dlaczego nie awansuje, odpowiadają "chcieliśmy dać szansę młodeny Iksińskiemu, wydaje się obiecujący" , "bardzo dobrze się sprawdza na obecnym stanowisku, więc po co ją przenosić" - unikanie, lub " a co, nie podoba jej się obecne stanowisko" - onieśmielanie/zawoalowana groźba.

Oczywiście szkło owe jest niewidzialne dla wszystkich, którym ten układ odpowiada, ale poza tym nie ma żadnych właściwości szkła, jest twardsze niż beton.

Używanie metafor zawsze jest ryzykowne, ktoś w szklanym suficie dostrzeże kruchość szkła, inny pomyśli, że nic piękniejszego od kryształowych nocy. . .
# 542011.07.28, 12:50

Gunia
@szklany sufit: precz z eufemizmami! Szklany sufit to po prostu dyskryminacja kobiet.
# 552011.07.28, 19:10

Karola
Nie wiem już w jaki sposób tłumaczyć otaczającym mnie ludziom głupotę tej ustawy antyaborcyjnej. Denerwuję się na samą myśl, że banda łysiejących staruchów po podstawówce ma decydować o mojej macicy i o moim życiu i jeszcze brać za to pieniądze z moich podatków. Ręce opadają. . . . . .
# 562011.07.28, 20:52

Qwax
Niestery masz rację, ale jak to zmienić ?!
# 572011.07.29, 22:47

tomek
Zorganizujmy się, Porozumienie Kobiet 8 Marca, Partia Kobiet, Fundacja Boela, Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, KPH, Feminoteka i wiele innych już planują obwatelski protest i zbieranie podpisów pod petycją do (p)osłów. Każdy głos będzie się liczył! Projekt nowej ustawy jest już gotowy. Pomożecie?!
# 582011.07.30, 19:49

Qwax
Oczywiście, ale petycję to sobie można. . . . i tak też zostanie potraktowana. Jak naprawdę chcecie coś zrobić to napiszcie ustawę - w końcu kobiety są również prawnikami. . .
Zacznijcie może od ustawy która wprowadzi obowiązek głosowania KAŻDEJ ustawy zgłoszonej przez większą ilość osób niż średnia z ilości głosów które otrzymali posłowie w czasie wyborów.

# 592011.07.30, 20:14

V.
E. . . ustawa jest napisana i zaraz zacznie się pod nią zbieranie głosów, co zresztą napisane jest na dole artykułu. Też możesz się włączyć. A petycje zawsze są dobrymi pomysłami, szczególnie, że już wiele posłów i posłanek odpowiedziało, a w akcję wysyłania włączyło się wiele kobiecych mediów, m. in. Wysokie Obcasy. Zresztą, możesz sobie też zobaczyć grupę na FB. Wszystko działa, jak należy!
# 602011.07.30, 23:53

tomek
Tak jest! Najważniejsze to zacząć działać. Gderaniem nikt jeszcze nic nie osiągnął. A zobacz, organizacje prolife uzbierały podpisy pod petycją? Uzbierały. Czy ktoś się przejął, że to zbierane było po kruchtach? Nikt. Posłowie nie odrzucili? Nie. Więc jaki wniosek? Jak się postaramy to damy radę! Dziewczyny, to o was chodzi, kurde, żeby jeszcze facet musiał namawiać.
# 612011.07.31, 19:02

gość
dziewczyno, opanuj się trochę i spuść z tonu. "Niestety, w wolnej Polsce politycy zdecydowali, że kobiety są zbyt głupie, żeby samodzielnie mogły podejmować decyzję" - mogłabys zadać sobie trochę trudu, i zamiast wypisywać takie dyrdymały, zorientować się jakie są PRAWDZIWE powody takiej decyzji. pozdrawiam
# 622011.08.03, 05:29

Qwax
Prawdziwymi powodami podejmowania przez (p)osłów takich decyzji jest połączenie głupoty z lenistwem i strachem, wykorzystane przez handlowców z firmy zwanej "kościołem" w celu zapewnienia sobie dopływu gotówki.
Nie wystarczy żeby Polska była wolna - aby być wolnym trzeba mieć wolność w sobie, wolność myślenia bez kagańca "etyki parafialnej czy socjalistycznej" (to wszystko jedno liczy się kaganiec).

A przy okazji - kto to są "politycy" i w jaki sposób mogą "decydować", że kto jest za głupi?
Kobiety będą głupie dopiero wtedy gdy w to uwierzą!!!

Pozdrawiam
# 632011.08.18, 18:14

pannaPe
ja bym powiedziała, że kasa i podatki, bo to zmusi kobiety do zabezpieczania się tabletkami anty, tak na wszelki wypadek. i pewnie chwila moment i wejdą jakieś pigułki dla małolat, w razie gwałtu żeby nie zaszły. a lenistwo i kościółek nasz kochany - też się z tym zgodzę.

podobne artykuły

Seksualne problemy z perspektywy ustawień. Część 2
Wszystko dzieje się po coś. Moje dziecko urodziłam za pomocą sztucznej oksytocyny, przeszłam to, rozumiem to - mówi Anna Brzozowska, terapeutka ustawień rodzinnych. - Czy od tego wzrosłam i spotkałam się z ważnymi tematami? Tak. Czy mogłam mieć inny poród? Nie.
 
Seksualne problemy dużego kalibru
Seksualność a duchowość... Przyznam, że kiedy w 2010 roku wystartowałam portal Seksualność Kobiet, to starałam się go trzymać w nurcie klasycznej edukacji, kultury i pewnych faktów „potwierdzonych naukowo”.
 
Aborcja była moją najlepszą życiową decyzją
Ciąża nie była wynikiem gwałtu, nie była zagrożona. Ale czuję, że zagrażała mi. Wiem, że moje życie by się całkowicie rozsypało, ja bym się rozsypała, wszystko, o co tak długo walczyłam, też by się rozsypało. W tamtym okresie byłabym naprawdę złą, nieradzącą sobie z dzieckiem i prawdopodobnie niekochającą matką z depresją.
 
Moja ciąża to moja sprawa i żaden chłop nie będzie mi nic kazał
Nie widziałam nigdy w tamtej poczekalni kobiet, których ciąża była wynikiem „rozrywkowego” stylu życia.
 
Natalia Przybysz o aborcji
Chciałabym, żeby kobiety przemówiły swoim głosem. Żeby zaczęły mówić o tym doświadczeniu. Tak jak w latach 60. przemówiły Amerykanki. A potem w latach 70. Francuzki. To doświadczenie istnieje, jest częścią kobiecego życia. To indywidualna sprawa i każda kobieta powinna móc zadecydować o tym sama – czy chce urodzić, czy nie. A to, jak do tego potem podchodzimy, czy to był problem, czy nie, to też nasza sprawa – jakie ceremonie będziemy chciały odprawiać, by sobie z tym poradzić. To nie sprawa mężczyzn w rządzie i w Kościele.
 

najnowsze artykuły

Kobiety odzyskują głos i wpływ!
seksualność kobiet » wiadomości
Kobiety odzyskują głos i wpływ!
komentarze (1)
Świat się zmienia, a kobiety stają się coraz bardziej odważne i solidarne.
 
Mit monogamicznej samicy
seksualność kobiet » artykuły
Mit monogamicznej samicy
Poliandria, praktyka kopulacji z licznymi samcami, jest [...] jedną z najbardziej rozpowszechnionych strategii rozrodczych samic. Aż dziw bierze, że dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku naukowcy zaczęli zdawać sobie sprawę z tego, że normę u samic stanowi właśnie poliandria, a nie monogamia (dokonywanie rozrodu z jednym partnerem).
 
Czy rutynowa mammografia sprzyja zdrowiu kobiet?
seksualność kobiet » artykuły
Czy rutynowa mammografia sprzyja zdrowiu kobiet?
komentarze (1)
Zmieńmy konwersację na temat naszych piersi z „jak uniknąć raka piersi i wcześnie go wykryć” na „jak mieć zdrowe piersi i czerpać z nich radość”.
 
Seks po menopauzie i kobiety zasiewające nasiona mądrości
seksualność kobiet » artykuły
Seks po menopauzie i kobiety zasiewające nasiona mądrości
W kulturach celtyckich młodą dziewicę postrzegano jako kwiat; matkę jako owoc; starszą kobietę jako nasiono. Nasiono niesie wiedzę i potencjały wszystkich zawartych w nim składników. Zadaniem kobiety po okresie menopauzy jest zasiewanie w społeczności tej kwintesencji prawdy i mądrości.
 
Odsłoń cipkę na Wawelu! O rytuale ana-suromai w praktyce
seksualność kobiet » artykuły
Odsłoń cipkę na Wawelu! O rytuale ana-suromai w praktyce
komentarze (6)
Ana-suromai to starożytny rytuał błogosławienia świata i udzielania mu swojej seksualnej mocy poprzez odsłonięcie kobiecych genitaliów. Tak kobiety błogosławiły świat m.in. w starożytnym Egipcie, o czym możemy przeczytać u Herodota i Diodora Sycylijskiego.
 
zobacz też

”Voca i Karo o seksie gadajo”: Czy można żyć bez masturbacji?

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter