dział: wiadomości

Wagina wyemancypowana - Wrocław, 29.10.2011

dodano: 2011.10.27
Emancypacyjny warsztat dla kobiet, poświęcony refleksji i rozmowie o kobiecej seksualności. Jak rozmawiać? O czym rozmawiać? Po co rozmawiać i co rozmowa daje? Jeśli chcesz się czuć pewniej jako kobieta seksualna - w rozmowach - rozwiąż język swojej waginie.

Powiedz słowo 'pochwa'. 

Jak się czujesz, wypowiadając to słowo?


Od półtora roku prowadzę portal Seksualność-Kobiet.pl, dużo rozmawiam i piszę o seksie i wciąż spotykam się z opinią, że o tym po polsku nie da się rozmawiać, bo nie ma ładnego języka. Nawet nie ma neutralnych określeń na kobiece genitalia.  


A jednak da się mówić, ale aby tak było, trzeba wykonać pewną pracę – kilka słów poznać, kilka odczarować, do kilku się przekonać i – w przyjaznej atmosferze – przećwiczyć ten nowy język. Po to właśnie jest ten warsztat, żebyśmy umiały pewnie i wprost mówić o naszych ciałach, doświadczeniach i potrzebach i seksualności jako takiej. Nie tylko z parter(k)ami, ale także z przyjaciółmi, dziećmi, znajomymi – gdy zajdzie taka potrzeba.


Nie przejmuj się tym, że dziś nie przechodzi ci przez usta słowo 'wagina'. Mi też kiedyś nie przechodziło. Przez to, że nie umiałam mówić o seksualności, żyłam tak, jakby ona nie istniała i wiele traciłam... Jeśli i Ty czujesz, że czegoś nie masz, że coś tracisz, bo Twój język albo się stale plącze albo przeciwnie – w ogóle się nie chce rozplątać, przyjdź na warsztat! Będziemy na nim rozmawiać, obalać mity (np. mit orgazmu), dawać sobie przyzwolenie na bycie sobą – kobietami, które mają waginy, łechtaczki i potrzeby seksualne. To właśnie po to ten warsztat, abyśmy już nigdy nie musiały się wstydzić swoich ciał, hamować w wypowiadaniu pragnień ani ukrywać tego, kim jesteśmy i co czujemy.


Korzyści

-poznasz lepiej swoją seksualność i umieścisz ją w kontekście seksualności jako takiej,

-zobaczysz, na czym polega 'tresura' do bycia uległą i niewymagającą w dziedzinie seksu i seksualności - i jak sobie z nią radzić,

-dowiesz się, jakie czynniki wspierają, a jakie zakłócają rozwój seksualności,

-zobaczysz i doświadczysz tego, jak może wyglądać otwarta i niekrępująca rozmowa o seksualności,

-wzmocnisz pewność siebie jako seksualna kobieta,

-poznasz kobiety podobne do siebie – takie, które nie udają, że mają waginy i łechtaczki i że myślą o seksie :)

-dowiesz się, jak informować partnera/-rkę o swoich potrzebach,

-dowiesz się, co powiedzieć swojemu dziecku, jeśli znajdzie Twój wibrator:)


Seksualność jest tabu. Wiem, wiem – przecież wszyscy rozmawiamy o seksie, więc o co mi chodzi? O to, że można rozmawiać na pewne wydzielone i akceptowalne tematy i w pewien określony sposób. Możesz porozmawiać o antykoncepcji i o tym, że lubisz seks ze swoim partnerem. Czy jednak taką samą otwartością cieszą się tematy dotyczące masturbacji, miesiączki czy homoseksualności? Naprawdę o tym na serio rozmawiamy, czy kończy się na śmichach-chichach lub „przywołujących do porządku” stwierdzeniach, że to nie są tematy, którym warto poświęcać czas? A jak bardzo otwarta może być kobieta, która mówi, że nie lubi seksu lub że seks nie sprawia jej przyjemności? Z jaką się spotka reakcją?


Możemy sobie z tego nie zdawać sprawy, ale żyjemy w świecie, w którym o seksualności – w bardzo wąskim zakresie - należy się wypowiadać zawsze pewnie i z uśmiechem. Nie można mieć wątpliwości. Seks się u nas uprawia. Myślenie - czy inna niż pochwalna rozmowa - o nim nie są mile widziane. Gro tematów nigdy nie zostanie poruszonych.


Na warsztacie będziemy miały możliwość zastanowienia się nad swoją seksualnością i rozmów o niej w życzliwym gronie. Będziemy rozmawiać o wszystkich aspektach seksualności. Z uwagą i cierpliwością. Bez dawania cudownych rad i bez oceniania.


Na tym warsztacie nie dostaniesz recepty na to, jak osiągnąć orgazm, nie poznasz też nowych technik seksualnych. Nie będzie rozbierania, seksu ani praktycznych zajęć z masturbacji:) Będzie za to dużo śmiechu i zabawy, dużo możliwości do słuchania i mówienia o prawdziwym kobiecym doświadczeniu seksualności. Koniec skończyć z mitami serwowanymi przez kolorowe gazety, harlekinowskie romanse i plotkarskie portale. Będzie czas na emancypację i myślenie o tym, o czym „grzecznym dziewczynkom myśleć nie wypada”.


Data: 29.10.2011 (sobota)

Czas trwania: 10-19 lub 11-20 z godzinną przerwą obiadową.

Miejsce: Wrocław, ul. Ptasia (biuro Chaber Consulting)

Prowadzenie: Voca Ilnicka, redaktorka portalu Seksualność-Kobiet.pl

Rezerwacja miejsca na warsztacie to wysłanie mejla na v.ilnicka@seksualnosc-kobiet.pl z podaniem: imienia i nazwiska, numeru telefonu kom. i wpłata na konto bankowe z tytułem: „imię, nazwisko, warsztat 29.10” – 55zł do 15.10 oraz 75zł po tym terminie. Dane do przelewu mejlowo. W razie pytań proszę pisać lub dzwonić: v.ilnicka@seksualnosc-kobiet.pl, tel. 792 66 77 69.

Wstęp tylko dla pełnoletnich kobiet.


Warsztat bez wyżywienia. Zapewniamy napoje i ciasteczka, obiad każdy we własnym zakresie.Zastrzeżenia:

-przyjdź na warsztat wyspana,

-zostań do końca – a jeśli będziesz musiała wyjść wcześniej, poinformuj mnie o tym przy zapisie.

Wagina wyemancypowana – rozważamy teraz zrobienie do tego warsztatu części drugiej i wtedy 2-spotkaniowy cykl będzie wyglądał tak:


1. Jak rozwiązać waginie język – czyli, jak mówić o kobiecej seksualności?

2. Dlaczego wagina zachwyca – czyli, jak cieszyć się seksualnością?


A dla tych, którym rozmowy o seksualności nie mieszczą się w głowie...


Przekonania o rozmowach o seksualności


1. Seks się uprawia, to lepsze niż gadanie o nim


Czy to samo powiesz 13-letniej córce, która Ci oświadczy, że chce przeżyć swoj pierwszy raz? Czy może jednak usiądziesz z nią gdzieś w kąciku i jednak pogadasz o tym, dlaczego akurat teraz i dlaczego w tak młodym wieku? A widzisz – jednak są sytuacje, w których nie tylko można, ale wręcz trzeba rozmawiać o seksie. Seks jest powiązany nie tylko z instynktem, ale też z emocjami i (nie)odpowiedzialnością. Żeby był przyjemny i bezpieczny, trzeba o nim dużo wiedzieć. A jak się dowiedzieć, kiedy nie można o tym rozmawiać?


2. Tylko sfrustrowane osoby rozmawiają o seksie, bo im go brakuje


To przekonanie chyba jeszcze z czasów Freuda. Jasne – matki rozmawiające z córkami, ojcowie z synami, koleżanki ze sobą, edukatorzy seksualni w szkołach, ginekolodzy i seksuolodzy rozmawiający ze swoimi klient(k)ami – niezłe grono frustratów. Kochankowie prowadzący intymne rozmowy czy przyjaciółki wybierające w sklepie gadżety erotyczne też są sfrustrowane? Żeby o seksie się czegoś nowego uczyć – trzeba rozmawiać i wyciągać wnioski. A do tego potrzebni są rozmówcy. Czy uważasz, że „prawdziwi kierowcy” nie rozmawiają o prowadzeniu, oni po prostu jeżdżą? A może tylko „sfrustrowane kobiety” rozmawiają o modzie? Bo te niesfrustrowane – po prostu kupują ubrania i je noszą?


3. To jest zbyt intymne


Miłość też jest bardzo intymna, a jednak rozmawiamy o uczuciach. Każdy zna swoje granice i wie, ile chce powiedzieć na forum, a ile powie tylko komuś bardzo bliskiemu, kogo kocha (mamie, przyjaciółce, siostrze, partnerowi). Podobnie może być z seksualnością. Uczymy się w szkole o budowie narządów płciowych, owulacji i miesiączce. Rozmowa o seksualności czy seksie to nie zawsze są intymne zwierzenia! Seks w sztuce – czy to nie jest temat do kulturalnej rozmowy na przyjęciu? Poezja erotyczna – przecież jest nawet w podręcznikach szkolnych! Rozmowa „o seksie”, to wierszu Andrzeja Bursy czy Rafała Wojaczka albo o filmie Almodovara, a niekoniecznie o tym, co ostatniej nocy robiłaś ze swoją dziewczyną.


4. Nie ma ładnego języka, więc mówiąc o seksie będę musiał(a) posługiwać się wulgaryzmami


Właśnie, czy naprawdę chcesz, żeby wtedy, kiedy naprawdę trzeba będzie porozmawiać o szczegółach – z kochankiem lub u ginekologa – zabrakło Ci słów i język się poplątał? Jeśli nie, to ćwicz! Ćwicz rozmowy o seksualności, gdy tylko możesz. Wtedy tego języka się nauczysz. Bo on istnieje, trzeba go tylko zacząć używać.


5. O tym można rozmawiać tylko z partnerem/rką


Jeśli Ty możesz rozmawiać o seksualności tylko z partnerem/rką, to Twój wybór. Nie każdy jednak tak czuje i uważa. Kiedyś być może przyjdzie taki czas, gdy przyjaciółka zapyta Cię, co to jest orgazm albo Ty z kolei poczujesz potrzebę zapytania swojej koleżanki o to, jaki jest seks po porodzie. Czy twój partner może Ci opowiedzieć o doświadczeniach Twojej płci? O pewnych doświadczeniach można porozmawiać tylko z określoną płcią. Więc jeśli kiedyś będziesz ciekawa tego, co czują inne kobiety – będziesz zmuszona zapytać o to jakąś kobietę (no, chyba że tak się szczęśliwie składa, że jesteś lesbijką).


6. Takie rozmowy są bezwstydne i nieprzyzwoite


Takie rozmowy są po prostu konieczne, mogą być też miłe, zabawne i dobre. Osoby nie rozmawiające o seksualności są jak błądzący we mgle. Być może wiele osób krępuje się, gdy na forum pojawia się jakiś temat dotyczący seksualności, ale żebyśmy się nie pokaleczyli, czasem po prostu trzeba o tym porozmawiać. Jeśli sam(a) uważasz, że o tym nie należy rozmawiać – rób, jak chcesz. Ale nie zabraniaj innym. Myślę, że tylko chora wyobraźnia może komuś podyktować taki wniosek, że rozmowa o antykoncepcji, poezji erotycznej czy pozycjach seksualnych dobrych dla kobiet w ciąży – może być nieprzyzwoita. Bo na pewno jest bezwstydna. Tak, ci którzy o seksie rozmawiają, raczej się nie wstydzą ani tego, że o nim mówią, ani tego, że go uprawiają, ani tego, że o nim myślą.


7. Takie rozmowy są erotomańskie


A takie stwierdzenia padają chyba tylko z ust osób zazdrosnych o to, że niektórzy potrafią bez skrępowania mówić o seksualności i że niektórzy z tych niewstydzących się mają wielką radochę, gdy prowadzą gorące i pieprzne rozmowy przez telefon. :)

 

komentuj

autor:


komentarze: (1 - 6)

czytaj wszystkie komentarze:  »
# 12011.09.29, 21:28

Voca
Pragnę poinformować, że pierwsza osoba już się zapisała :)
# 22011.10.12, 18:35

koteczek
kiedyś płakałam rozmawiając o seksualności a dziś najchętniej gadałabym o tym jak najęta

wiem, że to postęp w pracy nad skutkami pewnych złych doświadczeń, efekt terapii. . .
przerywanie skryptu pt "kobiece ciało jest gorsze"
naprawa konsekwencji tego skryptu czyli braku kontaktu ze swoją kobiecością
efekt wczytywania się w prokobiece strony, w tym tą
potrzeba rozmów na te tematy

niestety znów mi termin nie odpowiada :/
# 32011.10.12, 19:44

Nat Gru
Uczestniczyłam w pierwszej "Waginie Wyemancypowanej" i najchętniej napisałabym, że udział w warsztacie odmienił moje życie, ale nie chcąc zbyt dramatyzować, powiem tylko, że bardzo dużo dało mi to spotkanie, choć początkowo kierowała mną wyłącznie ciekawość "jak to może wyglądać", bo z mówieniem o seksualności jako takiej nie miałam i nie mam problemu. Jeżeli któraś z Was ma jeszcze obawy i wciąż zastanawia się czy powinna wziąć w tym udział, odpowiadam: TAK! To ogromna szansa na spotkanie z kobietami, takimi, jak Ty, przegadanie wielu wątpliwości, a przede wszystkim na poznanie siebie, i na chwilę refleksji. Dziewczyny i Kobiety - bardzo polecam!
# 42011.10.30, 10:23

Voca
Dziewczyny, dzięki za wczorajszy warsztat! Mam nadzieję, że dotarlyście do domów całe, zdrowe i na czas. :)
# 52011.11.02, 21:35

Aga
A kiedy takie warsztaty na północy Polski?
# 62011.11.02, 22:26

Voca
A północ to konkretnie które miasto?:) Suwałki? Olsztyn? Gdańsk? Toruń? Napisz, zadzwoń, pogadamy, pomyślimy. :)

podobne artykuły

Całkowita kontrola nad kobiecą seksualnością
w czasach pokoju i dobrobytu zarówno przyjemność, jak i macierzyństwo były kwestiami osobistymi, intymnymi doświadczeniami, do których zachęcano i które chwalono. Poeci pisali o kobiecych orgazmach, o ”muszelkach” czy innych ”różanych pączkach”, a malarze i rzeźbiarze przedstawiali je w swoich dziełach.

Ale jak tylko nadchodził kryzys - polityczny, ekonomiczny, religijny albo wszystkie jednocześnie - i w społeczeństwie zaczynał panować strach, pierwszym symptomem tego, że zbliżają się konserwatywne rządy autorytarne, była zmiana w postrzeganiu kobiet. Nawet nie praw kobiet, ale ich pozycji. Słowa stają się bardziej wulgarne.
 
Kurs samoświadomości seksualnej: Spotkania Rogatego Boga i Potrójnej Bogini
W piątek 21 października we Wrocławiu startuje cykl spotkań-warsztatów dla kobiet i mężczyzn. Będziemy wypracowywać NOWY SPOSÓB podejścia do seksualności w gronie Bogiń i Bogów.
 
Voca w radio RAM
Na zaproszenie 2 panów z Radia RAM wylądowałam na Marsie. :) A dokładnie w Misji na Marsa. Prowadzący domagali się warsztatów edukacji seksualnej na antenie, co też i zrobiliśmy. :)
 
Nowa książka dla dziewczynek - Skarb Lilith!
”Skarb Lilith” podpowiada nam, dorosłym, jak w wyjątkowy, ale prosty sposób mówić dziewczynkom o pozytywnych aspektach cyklu menstruacyjnego, rozkoszy i seksualności.
 
10. urodziny mojej seksualności
Pogłaskałam kartki, szczególnie rozczuliłam się wtedy, kiedy doszłam do wpisu o moim pierwszym razie. Pisałam, jak cudownie było i jaka jestem szczęśliwa.
 

najnowsze artykuły

Całkowita kontrola nad kobiecą seksualnością
seksualność kobiet » kultura
Całkowita kontrola nad kobiecą seksualnością
w czasach pokoju i dobrobytu zarówno przyjemność, jak i macierzyństwo były kwestiami osobistymi, intymnymi doświadczeniami, do których zachęcano i które chwalono. Poeci pisali o kobiecych orgazmach, o ”muszelkach” czy innych ”różanych pączkach”, a malarze i rzeźbiarze przedstawiali je w swoich dziełach.

Ale jak tylko nadchodził kryzys - polityczny, ekonomiczny, religijny albo wszystkie jednocześnie - i w społeczeństwie zaczynał panować strach, pierwszym symptomem tego, że zbliżają się konserwatywne rządy autorytarne, była zmiana w postrzeganiu kobiet. Nawet nie praw kobiet, ale ich pozycji. Słowa stają się bardziej wulgarne.
 
Pozytywnie o porodzie
seksualność kobiet » linki
Pozytywnie o porodzie
Pozytywnie o porodzie, grupa wsparcia założona i prowadzona przez trzy doule z Warszawy, jest częścią międzynarodowej sieci grup wsparcia Positive Birth Movement, założonej przez Milli Hill w Wielkiej Brytanii (www.positivebirthmovement.org).
 
Kurs samoświadomości seksualnej: Spotkania Rogatego Boga i Potrójnej Bogini
seksualność kobiet » wiadomości
Kurs samoświadomości seksualnej: Spotkania Rogatego Boga i Potrójnej Bogini
W piątek 21 października we Wrocławiu startuje cykl spotkań-warsztatów dla kobiet i mężczyzn. Będziemy wypracowywać NOWY SPOSÓB podejścia do seksualności w gronie Bogiń i Bogów.
 
Wibrator za szczerość - rozstrzygnięcie
seksualność kobiet » wiadomości
Wibrator za szczerość - rozstrzygnięcie
Jestem wzruszona. Poruszona. Szczęśliwa i radosna. Kocham moją pracę i kocham Seksualność Kobiet. A co mnie nakłania do takich wyznań i dlaczego czuję euforię? Ano dlatego, że w ostatnim czasie dostałam od Was tyle cudownych, pięknych, ujmujących, rozczulających, potężnych i jeszcze raz – pięknych! - artykułów, że serce rośnie, dusza śpiewa i chce mi się żyć! :)
 
Spaść, niszczyć i finalnie dominować
seksualność kobiet » opowiadania
Spaść, niszczyć i finalnie dominować
Naprawdę letni wieczór na hotelowym tarasie. Wszyscy już rozluźnieni po pracy więc zaczynają się uśmiechy, pojawia się alkohol, jedzenie, kontakt. Kontakt przede wszystkim. Wszystko to co obiecuje wyjazd służbowy, relaks w białym kołnierzyku.
 
zobacz też

„Szybki kurs pisania scenariuszy erotycznych dla kobiet”

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter