dział: wiadomości

V day

dodano: 2010.12.19
Na początku nowego roku po raz pierwszy odbędą się obchody dnia V-Day w Polsce. Inicjatorką akcji jest studentka kulturoznawstwa Karolina Urbańska, która zafascynowana „Monologami waginy” stwierdziła, że czas najwyższy by Uniwersytet Warszawski również przyłączył się do globalnego ruchu V-Day.

V-Day jest ruchem sprzeciwiającym się przemocy wobec kobiet i dziewczyn. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problem poprzez organizację różnego typu wydarzeń, zbieranie funduszy i wspieranie organizacji pomagającym ofiarom przemocy. Kluczowymi tematami poruszanymi przez V-Day są gwałty, przemoc fizyczna, kazirodztwo, obrzezanie kobiet i niewolnictwo seksualne. 


Osobą, która zapoczątkowała ruch była Eve Ensler, amerykańska dramatopisarka, performerka i aktywistka, autorka głośnych „Monologów waginy”, które są kluczowym elementem V-Day. Książka przetłumaczona do tej pory na 48 języków opowiada czasem zabawne, czasem smutne a czasem dramatyczne historie kobiet związane z ich seksualnością, dokładnie - waginami.

Dzięki wolontariuszkom i wolontariuszom, które/rzy w różnych krajach na całym świecie decydują się coś zrobić, żeby zwrócić uwagę społeczeństwa na problem przemocy w ich własnym kraju ruch objął cały świat. Dotychczas w inicjatywie wzięły udział 130 kraje znajdujące się w Afryce, Ameryce Północnej i Południowej, Azji Europie i na Karaibach.
Zwyczajowo V-Day obchodzony jest w okolicy walentynek: V w nazwie symbolizuje słowa zwycięstwo (Victory), walentynki (Valentine) i wagina (Vagina).

Po raz pierwszy do inicjatywy akademickiej, czyli organizacji obchodów na uniwersytetach, przyłączają się studentki i studenci Uniwersytetu Warszawskiego. Studentka kulturoznawstwa Karolina Urbańska, po przeczytaniu „Monologów waginy” stwierdziła, że czas najwyższy by do akcji przyłączyła się także polska uczelnia. Skontaktowała się z koordynatorkami V-Day i dostała oficjalny scenariusz „Monologów…” dostępny za darmo dla wszystkich, którzy podejmą się organizacji obchodów na swojej uczelni. Dziś w przygotowania zaangażowało się kilkadziesiąt osób. Do tej pory przetłumaczono angielski scenariusz i skompletowano obsadę silnych dziewczyn (wszystkie są studentkami UW), które odegrają trudne monologi. Stworzono fanpage na Facebooku, na którym umieszczane są linki do artykułów związanych z przemocą wobec kobiet i ich seksualnością, cytaty i statystyki i zachęca się do dyskusji na poruszane tematy. Powiązany z fanpage’em jest także blog V-Day UW można na nim znaleźć także informacje o tym na jakim etapie są przygotowania. Na blogu pojawił się także przetłumaczony monolog malezyjskiej dziennikarki, modelki i blogerki Brigette.

– Trafiłam na jej tekst przypadkiem. Stwierdziłam, że można go śmiało nazwać monologiem waginy i postanowiłam wysłać do niej e-mail z pytaniem czy zgodzi się umieścić tłumaczenie na naszym blogu. Powiedziała, że popiera wszystkie pozytywne inicjatywy, a szczególnie takie, które są tematem tabu w Malezji. Stwierdziła też, że chciałaby żeby kiedyś zorganizowano V-Day w Kuala Lumpur. I o to właśnie chodzi w V-Day. Ludzie pełni energii inspirują innych do działania. Każde obchody są trochę inne, ale wszystkie mają ten sam cel: nagłośnienie problemu przemocy wobec kobiet. Chcemy żeby ludzie zrozumieli skalę problemu, to że nie dotyczy on jedynie rodzin patologicznych. Ale także żeby wiedzieli do kogo się zwrócić o pomoc, albo co doradzić bliskiej osobie, która padła ofiarą przemocy. – mówi Maria Bartoszewicz, która przetłumaczyła scenariusz „Monologów waginy” przesłany przez amerykańskich koordynatorów. Nagłaśnianiem akcji zajęły się już odpowiednie osoby.

„Zależy nam na tym, by trafić do jak największej liczby osób. Internet jest tanim środkiem promocji. Wkrótce będziemy się jednak kontaktować z mediami, na pewno będzie o nas głośno!” – mówi student polonistyki Konrad Tymoteusz Szczęsny

Każdy, kto przyjdzie na nasz spektakl będzie mógł wesprzeć wybraną przez nas polską organizację pomagającą ofiarom przemocy. Ale to nie wszystko! Będzie także miał szansę na zdobycie bardzo atrakcyjnych nagród na loterii fantowej.
– Wciąż ubiegamy się o nowych sponsorów, ale już mamy zapewnione książki ufundowane przez wydawnictwa: Czarne, Dobra Literatura oraz Fundację Kobiecą eFKa, pakiet stylizacyjny od Adama Chowańskiego, bilety ufundowane przez Teatr Capitol, kino Muranów i KinoKawiarnię Stacja Falenica, miesięczne karnety dla początkujących na zajęcia jogi od Pracowni Asan. Zdobyliśmy także wejściówki na jednorazowe zajęcia do Skorp Dance Studio i Akademii Isadory, miesięczne kursy tanga argentyńskiego od Akademii Tańca Tomasza Potockiego a także karnety na zajęcia w Studiu Tańca Dance Point oraz Steps4salsa – wylicza organizatorka V-Day UW.
Aktorkami zajmą się profesjonaliści - 22studio22 zgodziło się nie tylko ufundować kupony na usługi w salonie do loterii, lecz także uczesać i ucharakteryzować aktorki. Choć najważniejsze będzie wystawienie „Monologów waginy”, to organizatorzy planują także wiele ciekawych wydarzeń towarzyszących, o których będą informować na bieżąco na blogu. Wkrótce zostanie także ujawniona dokładna data V-Day UW, dlatego wszystkich chętnych do wzięcia udziału w wydarzeniu zachęcamy do śledzenia informacji na blogu i Facebooku.

Oficjalny blog V-Day UW : http://vdayuw.wordpress.com/
Fanpage na Facebooku znajdziesz po wpisaniu Vday UW (bez łącznika) w wyszukiwarkę serwisu.

info z http://www.feminoteka.pl/news.php?readmore=7249

 

komentuj

autor:


komentarze: (1 - 1)

czytaj wszystkie komentarze:  »
# 12011.01.31, 18:05

trierheaf
nalezy sprawdzic:)

podobne artykuły

V Day Poznań 2013
”Gdyby Twoja wagina umiała mówić, to co by powiedziała”?

Że jest wściekła? Jest muszlą? Wioską? Lubi brylanty? A może przeżyła powódź?

Szeroko otworzymy nasze usta i waginy i będziemy o nich mówić, krzyczeć, szeptać, rozmawiać!! Bo światowa kampania V-Day 2013 zagości w Poznaniu! Organizatorami są Strefa Kultywator i Strefa Teatru działająca w Kultywatorze!

Zapraszamy na spektakl kobiety w różnym wieku oraz mężczyzn. Przybądźcie wesprzeć V-Day, gdyż dochód z wydarzenia przeznaczony jest na szczytny cel!:)
 
V-Day Poznań 2012
Misją V-Day jest urzeczywistnienie wizji świata, w którym kobiety są wolne, bezpieczne i
mają szansę na swobodny rozwój.
 
Kalendarz Studenckiej Kampanii V-Day Uniwersytet Warszawski 2012
Już jest! Kalendarz Kampanii Studenckiej V-Day Uniwersytet Warszawski 2012. Zapiszcie w terminarzach, ustawcie przypomnienia w komórkach, zawiążcie staroświeckie supełki na chusteczkach. Tego nie można przegapić. Przyjdźcie i powiedzcie z nami wyraźne NIE dla przemocy wobec kobiet i dziewczyn.
 
V-Day Piła
V-Day Piła 2011 jest lokalnym elementem ogólnoświatowej kampanii V-Day 2011.
Oficjalnym organizatorem imprezy w naszym mieście jest pilskie Stowarzyszenie Kulturalno-Ekologiczne TON KULTURY. Aktorkami grającymi w spektaklu „Monologi Waginy” są pilanki, wolontariuszki wyłonione w otwartym castingu.
 
Tydzień Waginy w Poznaniu trwa
Tydzień Waginy rozpoczął się w piątek 15 kwietnia. Wtedy odbył się wernisaż wystawy „Eleousa” oraz performance fotograficzny Anity Lipiec.
 

najnowsze artykuły

Kurs samoświadomości seksualnej: Spotkania Rogatego Boga i Potrójnej Bogini
seksualność kobiet » wiadomości
Kurs samoświadomości seksualnej: Spotkania Rogatego Boga i Potrójnej Bogini
komentarze (1)
We właśnie Wrocławiu rozpoczyna się już szósta edycja popularnego cyklu spotkań-warsztatów dla mężczyzn i kobiet.
 
Kobiety odzyskują głos i wpływ!
seksualność kobiet » wiadomości
Kobiety odzyskują głos i wpływ!
Świat się zmienia, a kobiety stają się coraz bardziej odważne i solidarne.
 
Mit monogamicznej samicy
seksualność kobiet » artykuły
Mit monogamicznej samicy
Poliandria, praktyka kopulacji z licznymi samcami, jest [...] jedną z najbardziej rozpowszechnionych strategii rozrodczych samic. Aż dziw bierze, że dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku naukowcy zaczęli zdawać sobie sprawę z tego, że normę u samic stanowi właśnie poliandria, a nie monogamia (dokonywanie rozrodu z jednym partnerem).
 
Czy rutynowa mammografia sprzyja zdrowiu kobiet?
seksualność kobiet » artykuły
Czy rutynowa mammografia sprzyja zdrowiu kobiet?
komentarze (1)
Zmieńmy konwersację na temat naszych piersi z „jak uniknąć raka piersi i wcześnie go wykryć” na „jak mieć zdrowe piersi i czerpać z nich radość”.
 
Seks po menopauzie i kobiety zasiewające nasiona mądrości
seksualność kobiet » artykuły
Seks po menopauzie i kobiety zasiewające nasiona mądrości
W kulturach celtyckich młodą dziewicę postrzegano jako kwiat; matkę jako owoc; starszą kobietę jako nasiono. Nasiono niesie wiedzę i potencjały wszystkich zawartych w nim składników. Zadaniem kobiety po okresie menopauzy jest zasiewanie w społeczności tej kwintesencji prawdy i mądrości.
 
zobacz też

„Kobiety mnie przyjęły” - ceremonia pierwszej miesiączki

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter