dział: wiadomości

Śmierć co 6 minut. Dostęp do aborcji dla Europejek

redakcja
dodano: 2010.03.29
Belgijska organizacja Fédération des centres de planning familial (FPS) organizuje akcję mającą na celu zapewnienie każdej Europejce prawa do dokonania aborcji. FPS swoją akcją chce uczcić 20 rocznice depenalizacji aborcji w Belgii oraz wystąpić w imieniu tych kobiet, których państwa odmawiają im prawa do aborcji. Planowany jest marsz w dniu 1 kwietnia 2010 o godzinie 10.00 wyruszający spod stacji metra Merode (29 rue des Gaulois).

Trwa także akcja e-mailingowa, w którą włączyć się można do 30 marca 2010! Szczegóły na  http://www.feminoteka.pl/news.php?readmore=6345


List otwarty skierowany do Państw Europejskich, które nie uznają prawa kobiet do aborcji, a także do Unii Europejskiej


3 kwietnia 1990 roku Belgia znowelizowała swoje prawo, pozwalając od tej pory każdej kobiecie przebywającej na swoim terytorium na legalne usunięcie ciąży. To prawo, którego dwudziesta rocznica jest obchodzona w tym roku, dotyczyło bardzo ważnego problemu, jakim jest nierówność społeczna w dostępie do zdrowia publicznego.


My, sygnatariusze tego listu, jesteśmy głęboko przejęci i zainteresowani faktem, że w niektórych krajach Unii Europejskiej, tj. na Cyprze, w Irlandii, na Malcie i w Polsce prawo do aborcji nie jest uznawane; ten fakt tylko pogarsza złą sytucję kobiet, które, żyjąc w tych krajach, decydują się na usunięcie ciąży.


Kiedy zdesperowane kobiety są zmuszone do dokonania wyboru pomiędzy donoszeniem ciąży, a usunięciem jej, przy czym ta druga opcja wydaje się jedynym wyjściem z sytuacji, większość z nich ucieknie się do aborcji, nawet jeśli jest to zabronione przez prawo i niezależnie od zagrożenia, jakie nielegalna aborcja niesie dla ich zdrowia a nawet życia.


Zakazanie aborcji nie zapobiega przeprowadzaniu zabiegu przerywania ciąży przez kobiety, ale ma dla nich często katastrofalne konsekwencje. Co więcej, taki zakaz prowadzi do zwiększenia nierówności w prawach zdrowotnych, ponieważ dostęp do aborcji w dobrych warunkach, nie zagrażających zdrowiu kobiety jest łatwiejszy dla tych kobiet, które są w stanie za aborcję zapłacić.


Nie możemy lekceważyć faktu, że na świecie, z powodu źle przeprowadzonej nielegalnej aborcji, umiera rocznie 80 tysięcy kobiet, co przekłada się na jedną śmierć co 6 minut! Taka sytuacja jest niemożliwa do zaakceptowania, zwłaszcza, że utrzymywanie zakończenia ciąży na życzenie poza regułami prawa wcale nie zmniejsza liczby aborcji. Zalegalizowanie aborcji, ustanowienie bezpłatnego, łatwego i świadomego dostępu do aborcji, przeprowadzanej w godziwych warunkach jest niezbędnym wymogiem dla zapewnienia respektowania fundamentalnego prawa każdej kobiety: prawa do decydowania i posiadania kontroli nad własnym ciałem a także prawa do zdrowia i zapewnienia właściwej opieki zdrowotnej, którą każde społeczeństwo musi zapewnić wszystkim kobietom, bez żadnych różnic.


Jest nie do przyjęcia, by w 2010 roku wyżej wymienione prawa ciągle nie były ustanowione i przestrzegane w Unii Europejskiej, która powstała w oparciu o wartości i poszanowanie podstawowych praw człowieka. Artykuł 36 Rezolucji o równości kobiet i mężczyzn, przegłosowany na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego w lutym tego roku podkreśla to jednoznacznie. Dlatego też uważamy za niezmiernie istotne i konieczne by:


- rządy Cypru, Irlandii, Malty i Polski wniosły konieczne poprawki do swoich przepisów prawnych oraz poinformowały o tym swoich obywateli;

- władze całej Unii Europejskiej, w granicach swoich uprawnień, podjęły środki w celu upewnienia się, że wszystkie kobiety żyjące w Europie mogą w równym stopniu cieszyć się swoimi prawami reprodukcyjnymi i seksualnymi.


Pozwólcie nam zjednoczyć siły i wspólnie zbudować społeczną i wyemancypowaną Europę!

 

komentuj

autor:


podobne artykuły

Seksualne problemy z perspektywy ustawień. Część 2
Wszystko dzieje się po coś. Moje dziecko urodziłam za pomocą sztucznej oksytocyny, przeszłam to, rozumiem to - mówi Anna Brzozowska, terapeutka ustawień rodzinnych. - Czy od tego wzrosłam i spotkałam się z ważnymi tematami? Tak. Czy mogłam mieć inny poród? Nie.
 
Seksualne problemy dużego kalibru
Seksualność a duchowość... Przyznam, że kiedy w 2010 roku wystartowałam portal Seksualność Kobiet, to starałam się go trzymać w nurcie klasycznej edukacji, kultury i pewnych faktów „potwierdzonych naukowo”.
 
Aborcja była moją najlepszą życiową decyzją
Ciąża nie była wynikiem gwałtu, nie była zagrożona. Ale czuję, że zagrażała mi. Wiem, że moje życie by się całkowicie rozsypało, ja bym się rozsypała, wszystko, o co tak długo walczyłam, też by się rozsypało. W tamtym okresie byłabym naprawdę złą, nieradzącą sobie z dzieckiem i prawdopodobnie niekochającą matką z depresją.
 
Moja ciąża to moja sprawa i żaden chłop nie będzie mi nic kazał
Nie widziałam nigdy w tamtej poczekalni kobiet, których ciąża była wynikiem „rozrywkowego” stylu życia.
 
Natalia Przybysz o aborcji
Chciałabym, żeby kobiety przemówiły swoim głosem. Żeby zaczęły mówić o tym doświadczeniu. Tak jak w latach 60. przemówiły Amerykanki. A potem w latach 70. Francuzki. To doświadczenie istnieje, jest częścią kobiecego życia. To indywidualna sprawa i każda kobieta powinna móc zadecydować o tym sama – czy chce urodzić, czy nie. A to, jak do tego potem podchodzimy, czy to był problem, czy nie, to też nasza sprawa – jakie ceremonie będziemy chciały odprawiać, by sobie z tym poradzić. To nie sprawa mężczyzn w rządzie i w Kościele.
 

najnowsze artykuły

Kurs samoświadomości seksualnej: Spotkania Rogatego Boga i Potrójnej Bogini
seksualność kobiet » wiadomości
Kurs samoświadomości seksualnej: Spotkania Rogatego Boga i Potrójnej Bogini
komentarze (1)
We właśnie Wrocławiu rozpoczyna się już szósta edycja popularnego cyklu spotkań-warsztatów dla mężczyzn i kobiet.
 
Kobiety odzyskują głos i wpływ!
seksualność kobiet » wiadomości
Kobiety odzyskują głos i wpływ!
Świat się zmienia, a kobiety stają się coraz bardziej odważne i solidarne.
 
Mit monogamicznej samicy
seksualność kobiet » artykuły
Mit monogamicznej samicy
Poliandria, praktyka kopulacji z licznymi samcami, jest [...] jedną z najbardziej rozpowszechnionych strategii rozrodczych samic. Aż dziw bierze, że dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku naukowcy zaczęli zdawać sobie sprawę z tego, że normę u samic stanowi właśnie poliandria, a nie monogamia (dokonywanie rozrodu z jednym partnerem).
 
Czy rutynowa mammografia sprzyja zdrowiu kobiet?
seksualność kobiet » artykuły
Czy rutynowa mammografia sprzyja zdrowiu kobiet?
komentarze (1)
Zmieńmy konwersację na temat naszych piersi z „jak uniknąć raka piersi i wcześnie go wykryć” na „jak mieć zdrowe piersi i czerpać z nich radość”.
 
Seks po menopauzie i kobiety zasiewające nasiona mądrości
seksualność kobiet » artykuły
Seks po menopauzie i kobiety zasiewające nasiona mądrości
W kulturach celtyckich młodą dziewicę postrzegano jako kwiat; matkę jako owoc; starszą kobietę jako nasiono. Nasiono niesie wiedzę i potencjały wszystkich zawartych w nim składników. Zadaniem kobiety po okresie menopauzy jest zasiewanie w społeczności tej kwintesencji prawdy i mądrości.
 
zobacz też

”Voca i Karo o seksie gadajo”: Czy można żyć bez masturbacji?

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter