dział: wiadomości

Period Fest, czyli święto miesiączki w Poznaniu

Voca Ilnicka
dodano: 2017.05.23
Już jutro startuje chyba pierwszy taki (?) miesiączkowy festiwal w Polsce. Będą wykłady, warsztaty, koncerty, i wystawa ”Czerwona”.
Dzieje się! A ja się bardzo cieszę!


period-fest.jpg
Widać od okładki WO coś się ruszyło. A może to od naszej książki?
Zobaczcie, co przygotowały organizatorki i organizatorzy: 

24 maja
- 18:00 warsztat dla dojrzewających / dorastających dziewczynek " JAK POLUBIĆ MIESIĄCZKĘ"
(11 - 14 lat) z Justyną Kiragą i Klaudią Mirek 
- 19:30 otwarcie wystawy Małgorzaty Maciaszek "CZERWONA"

25 maja 
- 18:00 warsztat dla dojrzewających / dorastających dziewczynek cd.
- 20:45 performance Re_wolta bazujący na spektaklu "Re_wolta" z panelem dyskusyjnym po wydarzeniu w temacie "odnaleziona SIŁA"

26 maja
- 18:00 warsztat dla dojrzewających / dorastających dziewczynek (zakończenie warsztatów ) 
- 20:30 koncert SIKSA

27 maja
-17:00 wykład dr Katarzyny Lewandowskiej na temat obrazu ciała kobiet w sztukach wizualnych
-17:45 panel dyskusyjny " Kobiece ciało w sztuce, literaturze, mass mediach " z udziałem dr hab. Moniki Bakke, dr Katarzyną Lewandowską, Natalią Miłuńską, Mają Staśko , dr Lucyną Marzec
- 20:00 performance Pink & Yellow

28 maja 
-17:00 do 18:30 warsztaty "Odczarowanie miesiączki" z Natalią Miłuńską (warszaty są odpłatne, koszt 30 zł, limit miejsc max 15 osób, zapisy m_maciaszek@o2.pl ) 
18:30 do 19:00 podsumowanie "PF"
- pokaz filmu 19:15 "Monologi waginy" z 2002 r.

* Do wzięcia udziału w warsztatach wymagana jest zgoda rodziców.
Zapisy na: intymnieedukacja@gmail.com

*plan festiwalu może ulec delikatnym zmianom, prosimy śledzić nasze posty (śledzić, oczywiście na FB - przyp. V.I.).

a o festiwalu piszą tak:

PeriodFest dotyczy problemów związanych z tabuizacją menstruacji, a co za tym idzie marginalizacją kobiecego doświadczenia i wiedzy o ciele czerpanym z własnych odczuć oraz z przeżyć przyjaciółek, matek i babek. 

Ciało kobiece od setek lat było spychane na margines jako nieczyste; można przywołać cytat z Jana Jakuba Russeau: „Kobieta jest istotą naturalną, a więc obrzydliwą”. Ciało kobiece i miesiączka były piętnowane, traktowane jako źródło grzechu, a w macicy upatrywano źródeł histerii.

A gdyby tak dziewczynki nie czuły wstydu za krew menstruacyjną, gdyby nie były zażenowane tym, że czasem mają gorsze samopoczucie i np. uczestniczą w zajęciach wychowania fizycznego mniej aktywnie? Gdyby wiedzę o ich ciele przekazała im starsza od nich kobieta, która wzbudza w nich szacunek? 

W ramach PeriodFestu odbędą się warsztaty dla nastolatek dotyczące miesiączki, panel dyskusyjny na temat obrazu kobiecego ciała w literturze, sztukach wizualnych i mass mediach, performance Re_wolta, wystawa Małgorzaty Maciaszek „Czerwona”, performace Pink&Yellow, koncert zespołu Siksa, pokaz filmu „Monologi waginy”, zbiórka środków higienicznych dla uchodźczyń i kobiet bezdomnych. Wydarzenia te będą próbą stworzenia nowego mitu, nowego sposobu postrzegania polegającego na afirmacji kobiecej cielesności, a co za tym idzie także menstruacji.

Co prawda kobiety biorące udział w wydarzeniu niekoniecznie będą ze sobą spokrewnione, to jednak chciałybyśmy by podczas PeriodFestu powstało współczesne kobiece plemię dzielące się wiedzą i przekazujące sobie mądrość i doświadczenie z symbolicznej matki na symboliczną córkę, w atmosferze zaufania i empatii. Spróbujemy stworzyć współczesną kobiecą genealogię, w oderwaniu od patrylinearności otaczającego świata. Być może uda się nam porozmawiać także poza spotkaniami edukacyjnymi i po prostu poopowiadać sobie nawzajem o swoich doświadczeniach związanych z ciałem i miesiączką.

fb: https://www.facebook.com/events/369766263424323

Tyle od organizatora. Bardzo ciekawa jestem tego festiwalu. Będziecie tam? Dajcie znać!
A kto nie może, to niech chociaż zajrzy do książki o miesiączce. Tej książki, oczywiście!

Zobacz też: 
O miesiączce dla mężczyzn
Czego miesiączka uczy o byciu kobietą w Polsce?
Miłej miesiączki!
 

komentuj

autor:


podobne artykuły

Oddajemy krew Ziemi
Ja podlewam nią kwiaty. Przyjaciółka zostawią ją w miejscach mocy. Jeszcze inna wylewa wraz z wodą po prostu przed domem. W ten sposób księżycowa krew wraca do Ziemi. Wiem, że jest nas coraz więcej, coraz więcej kobiet uczestniczy w tym niekończącym się rytuale.
 
Urlop z okazji miesiączki - dostaniesz go w Azji. W Japonii od 70 lat!
Jak to się dzieje, że kraje azjatyckie, takie jak Japonia, Chiny, Korea, Indonezja, Tajwan czy afrykańska Zambia, wprowadziły urlopy miesiączkowe (Japonia już 70 lat temu (!), Korea ponad 15 lat temu), a w Polsce ten pomysł wciąż jest powijakach (żeby nie napisać, że bulwersuje, śmieszy i w ogóle odstręcza?).
 
Ciało zaczęło mówić, a ja byłam zmuszona słuchać - Alexandra Pope o cyklu i menopauzie
Angielskie słowo blessing (błogosławieństwo) pochodzi od dawnego bloedsen, czyli „krwawić”.
 
Bądź bardziej kobieca, ukryj swój okres!
Babeczki, bądźcie bardziej kobiece, schowajcie swój okres - mówi nam kultura. Mówi to ustami osób każdej płci. Co świetnie widać na filmiku Skit Box ”I got tha flow”. Ale kobiety z tego wideo chcą być sobą, nie stosować się do norm społecznych za wszelką cenę i - właśnie - nie ukrywać swojej kobiecości.
 
Wydaję książkę!
”Bolało mnie tak, że nie mogłam pracować, chodzić, siedzieć ani stać, a teraz wiem, że mam okres, kiedy pojawia się krew”. Czy i Ty masz ochotę na taką zmianę? Na całkowite rozpuszczenie Twojego bólu? Wydaje Ci się to niemożliwe? A jednak wiele kobiet doznało tej zmiany i całkowicie uwolniły się od bólu miesiączki. Przeczytaj o wszystkich 7 powodach bólu i o sposobach rozpuszczania go. Zamów książkę już teraz!
 

najnowsze artykuły

Oddajemy krew Ziemi
seksualność kobiet » miesiączka
Oddajemy krew Ziemi
Ja podlewam nią kwiaty. Przyjaciółka zostawią ją w miejscach mocy. Jeszcze inna wylewa wraz z wodą po prostu przed domem. W ten sposób księżycowa krew wraca do Ziemi. Wiem, że jest nas coraz więcej, coraz więcej kobiet uczestniczy w tym niekończącym się rytuale.
 
Seksualne problemy z perspektywy ustawień. Część 2
seksualność kobiet » problemy
Seksualne problemy z perspektywy ustawień. Część 2
Wszystko dzieje się po coś. Moje dziecko urodziłam za pomocą sztucznej oksytocyny, przeszłam to, rozumiem to - mówi Anna Brzozowska, terapeutka ustawień rodzinnych. - Czy od tego wzrosłam i spotkałam się z ważnymi tematami? Tak. Czy mogłam mieć inny poród? Nie.
 
Jeden prosty sposób na zaakceptowanie swojego ciała
seksualność kobiet » moje ciało
Jeden prosty sposób na zaakceptowanie swojego ciała
A właściwie tej jego części, za którą... hym... nie przepadasz.:) Robiłam i dla mnie zdziałał cuda! :)
 
Tantra, która rozsadzi Ci mózg i skonfrontuje Cię z morzem lęków
seksualność kobiet » literatura
Tantra, która rozsadzi Ci mózg i skonfrontuje Cię z morzem lęków
komentarze (2)
Gdy pierwszy raz wzięłam ją do rąk, zdziwiłam się jej ciężarem. Pięćset stron? Toż to encyklopedia!
 
Seksualne problemy dużego kalibru
seksualność kobiet » problemy
Seksualne problemy dużego kalibru
Seksualność a duchowość... Przyznam, że kiedy w 2010 roku wystartowałam portal Seksualność Kobiet, to starałam się go trzymać w nurcie klasycznej edukacji, kultury i pewnych faktów „potwierdzonych naukowo”.
 zobacz też

„Waginatyzm” instalacja Iwony Demko

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter