dział: wiadomości

Ona tego NIE chciała! Elbląg, 14 VII - akcja solidarności z Aleksandrą

redakcja
dodano: 2015.07.02
Wybiegłam cała potargana, chyba nawet nie założyłam majtek ani spódnicy. Płakałam, krzyczałam: on mnie zgwałcił. Sędzia długo wyliczała czyny. Mówiła o wymuszeniu siłą i podstępem kontaktów seksualnych, wkładaniu palców w miejsca intymne, wkładaniu penisa do ust. Mój tata tego słuchał. 20 dziennikarzy tego słuchało. Patrzyli na mnie, a ja czułam, jakbym już nie żyła.
Winny. Nareszcie przestaną się śmiać. I nagle słowa sędzi: karę zawieszam. Już wiedziałam, że jednak przegrałam. Mogą wrócić do rodziny, do swoich biznesów. Mogą o wszystkim zapomnieć.


Miejsce akcji protestacyjnej - Elbląg, 14 VII 2015, g. 14.00-16.00 Brama Targowa, Stare Miasto


W artykule „Gazety Wyborczej” możemy przeczytać:


We wrześniu 2013 roku tłumaczka Aleksandra wyjechała na szkolenie do Kaliningradu. Wyjazd szkoleniowy dla ratowników szpitala w Elblągu organizowany był ze środków unijnych. Aleksandra dwa tygodnie wcześniej poroniła dziecko. Jej mąż Michał martwił się, że stała się smutna i nie chciała przebywać z ludźmi. Pomyślał, że wyjazd ze szpitala poprawi jej nastrój, a w razie ataków padaczki, które nasiliły się po stracie dziecka, personel medyczny będzie na miejscu. […]


Około 22.00 razem z koordynatorami wyjazdu przenieśliśmy się do jednego z pokoi. Ratownicy podrywali rosyjskie ratowniczki. Mówili komplementy, rzucali wulgarne propozycje, pytali, czy spędzą z nimi noc. Po tym one wyszły z hotelu. Jeden z ratowników, Jarosław, spytał, czy mam ochotę na seks. - Mam męża, a ty żonę - powiedziałam. - Ale te wyjazdy właśnie po to są, by zrobić skok w bok - zaśmiał się. Staliśmy na balkonie. Zaczął mnie obmacywać. Wyrywałam się. Ale on mocno przycisnął mnie do ściany. Miał ohydny oddech, przeżarty alkoholem i papierosami. Błagałam, żeby przestał. Zaczął wkładać mi rękę pod biustonosz, na pośladki, w miejsca intymne. Udało mi się wyrwać. Uciekłam do swojego pokoju. Za mną poszedł inny ratownik, Mariusz. Sprawiał wrażenie zatroskanego. Pytał, czy nic mi się nie stało. Poprosiłam, by wyszedł. Zamknęłam się w łazience. Powtórzył głośniej, że się o mnie martwi. Gdy wyszłam z łazienki, zobaczyłam, że przekręcił klucz w drzwiach. Rzucił mnie na ziemię i zaczął rozbierać. Mówiłam, że nie mogę, właśnie straciłam dziecko i mam zakaz kontaktów seksualnych. Zaśmiał się, że pewnie dlatego mam taki obwisły brzuch. Brutalnie mnie zgwałcił. Był silny, agresywny, bardzo umięśniony, a ja ważę niecałe 50 kg. Rzucał mną jak lalką na wszystkie strony. Płakałam. Czułam tak ogromny strach, że już nie mogłam oddychać. Ból, którego nie da się opowiedzieć. W tym momencie dostałam krótkiego ataku padaczki, nie byłam w pełni świadoma, on nie przestał. Puścił mnie dopiero, gdy usłyszał głośne pukanie do drzwi. Wybiegłam cała potargana, chyba nawet nie założyłam majtek ani spódnicy. Płakałam, krzyczałam: on mnie zgwałcił. […]


Na korytarzu była pani Danuta, to ona pukała. Przytuliła mnie, powiedziała: nie martw się, będzie dobrze. Ale zaraz potem gdzieś poszła. Podobno szef ratowników źle się czuł i musiała o niego zadbać. Byłam przerażona. Mariusz wyszedł z pokoju. Ubrałam się, choć po ataku padaczki nogi miałam jak z waty. Wielu ratowników było pijanych, bałam się prosić ich o pomoc. Krążyłam po korytarzach, w końcu wróciłam do pokoju. Chciałam zamknąć drzwi na klucz. Nagle zobaczyłam, że Mariusz znów tam jest. Potem pani Danuta zeznała, że prosiła go, by wrócił, abyśmy sobie wszystko wyjaśnili. Znów rzucił mnie na podłogę. - Zrobię ci maseczkę na twarzy z mojej spermy - krzyknął. Straciłam przytomność, gdy ponownie zaczął mnie gwałcić. […]


Przesłuchiwała mnie przez dwa dni. Przeżywałam gwałt na nowo minuta po minucie. Ale prokurator była profesjonalna i ciepła. Chciałam oskarżyć jedynie Mariusza, bo wiedziałam, że w jego przypadku mam dowody. To prokuratorka namówiła mnie, aby oskarżyć też drugiego z ratowników, który mnie wcześniej molestował. Mówiła, że przy tego rodzaju gwałcie może walczyć o najwyższy wymiar kary - więzienia. Jednemu z ratowników groziło osiem lat, a drugiemu 12.


Jednak minęło kilka miesięcy i nic się nie działo. Nie przesłuchano oskarżonych. Dalej pracowali w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu. Rozpowiadali o mnie, że jestem puszczalska. Mój adwokat złożył skargę na prokuraturę z powodu przeciągania śledztwa. Oskarżeni zostali przesłuchani dopiero po siedmiu miesiącach od chwili gwałtu. Myślę, że prokurator była zła na te skargi, bo nagle kazała mi się stawić i powiedziała, że doszło do porozumienia i oskarżeni przyznają się do winy, ale dostaną kary w zwieszeniu. Mówiła, że już wygrałam i mogę otworzyć szampana, bo proces to byłby horror. Wcześniej zapewniała, że podczas procesu będę miała dobre warunki i nie spotkam ratowników, a teraz nagle zaczęła opowiadać, że czeka mnie konfrontacja z gwałcicielami. Lepiej iść na ugodę - namawiała. Powiedziałam, że się na to nie godzę - że jak mogła tak dogadać się z nimi za moimi plecami? - Będę walczyć do końca - tłumaczyłam. Gdy wychodziłam, wskazała mi kobietę na korytarzu i powiedziała: "Ta pani to ma prawdziwe problemy". […]


Sędzia długo wyliczała czyny. Mówiła o wymuszeniu siłą i podstępem kontaktów seksualnych, wkładaniu palców w miejsca intymne, wkładaniu penisa do ust. Mój tata tego słuchał. 20 dziennikarzy tego słuchało. Patrzyli na mnie, a ja czułam, jakbym już nie żyła.


Winny. Nareszcie przestaną się śmiać. I nagle słowa sędzi: karę zawieszam. Już wiedziałam, że jednak przegrałam. Mogą wrócić do rodziny, do swoich biznesów. Mogą o wszystkim zapomnieć. Sędzia uzasadniła wyrok: przypadek incydentalny, oskarżeni nauczyli się w toku postępowania, że ich czyn był zły, byli wcześniej niekarani, mają rodziny. Sędzia, prokuratorka, policjantka nawet nie są świadome, że zgwałciły mnie po raz drugi.[...] Cały artykuł dostępny pod adresem Elbląg gwałtu nie widzi


Akcja solidarności z Aleksandrą


Jeśli chcesz wyrazić oburzenie tą sprawą i wesprzeć Aleksandrę, podpisz petycję, wesprzyj akcję finansowo, przyjedź 14 lipca do Elbląga i wyraź swój protest osobiście.


Stop gwałtom! - petycja (część treści poniżej):

Wyrażamy swoje głębokie oburzenie dla sposobu, w jaki wszelkie instytucje, które zobowiązane są do pomocy i wsparcia potraktowały panią Aleksandrę, brutalnie zgwałconą przez dwóch ratowników medycznych podczas wyjazdu służbowego, na którym pani Aleksandra była tłumaczką.


Organizatorka wyjazdu służbowego odradzała pani Aleksandrze zgłoszenie gwałtu na policję i nie udzieliła wsparcia, a wręcz zniechęcała do tego słowami „Nie mów mężowi, bo będziesz miała kłopoty. Nie masz świadków. Ja nic nie wiem. To nie moja sprawa”.


Policjantka, która przyjęła zgłoszenie od pani Aleksandry pytała ją „czy na pewno sama tego nie chciała?”, a policja nie przesłuchała natychmiast świadków i oskarżonych.


Prokuratorka prowadząca sprawę, przesłuchiwała p. Aleksandrę dwa razy, zmuszając ją do powracania do traumy, ale z przesłuchaniem sprawców zwlekała siedem miesięcy od chwili gwałtu i to dopiero po skardze adwokata p. Aleksandry. Dogadywała się także z nimi w sprawie wyroku za plecami ofiary, bo „oskarżeni mają rodziny”, „oraz bardzo schudli i zmizernieli”.


Dyrektorka szpitala - przełożona sprawców, która nie uwierzyła pani Aleksandrze, ale dała wiarę gwałcicielom, a także mówiła w mediach, że „wina leży po obu stronach, ratownicy zachowali się niestosownie, ale będą pracować do chwili wyroku”, przez co gwałciciele bezkarnie mogli rozpuszczać obrzydliwe plotki o p. Aleksandrze.


Adwokatka gwałcicieli, która miała do ofiary pretensje, że jest zbyt atrakcyjna, by później stwierdzić, że pani Aleksandra jest „tak brzydka, że nikt by jej nie dotknął”. Adwokatka i adwokaci oskarżonych próbowali podważyć wiarygodność pani Aleksandry poprzez m.in. pokazywanie zdjęć z jej przeszłości czy wpisów na forum.


Jolanta Rudzińska, szefowa Prokuratury Rejonowej w Elblągu, która zapytana przez dziennikarzy o komentarz do tak niskiego wyroku z gwałt powiedziała „Do zdarzenia doszło w czasie zabawy. Ratownicy spożywali alkohol, a pani Aleksandra wino do kolacji. Musimy też brać pod uwagę, że zachowanie mężczyzn po alkoholu nie jest w pełni świadome”.


Dowody sprawy nie wzbudziły w sądzie żadnych wątpliwości, że do gwałtu doszło. Podczas rozprawy sędzia długo wyliczała czyny: „Mówiła o wymuszeniu siłą i podstępem kontaktów seksualnych, wkładaniu palców w miejsca intymne, wkładaniu penisa do ust”. A jednak wyrok, który zapadł, brzmiał: 2 lata w zawieszeniu. Wyrok ten nie jest żadną karą, sprawi jedynie, że sprawcy gwałtów będą mogli czuć się bezkarni.


Od lat od kobiet, które doświadczyły przemocy, wciąż i wciąż słyszmy te same opowieści, wciąż wyroki za przemoc wobec kobiet, to w większości (ponad 80%) wyroki w zawieszeniu, które powodują, że sprawca czuje się bezkarny. Wyroki za gwałt ze szczególnym okrucieństwem są w Polsce najniższe w Europie – średnia to 3,3 lat (!), wciąż kobiety skarżą się, że winą i odpowiedzialnością za gwałt, przemoc psychiczną, fizyczną czy ekonomiczną obarcza się właśnie je. Wciąż wśród przedstawicieli i przedstawicielek instytucji, które są zobowiązane do pomocy (policja, ośrodki pomocy społecznej, służby medyczne) powszechne są i powielane stereotypy, że kobieta czymś musiała sobie „zasłużyć” na przemoc – wyglądem, zachowaniem. I wciąż usprawiedliwia się przemocowców i gwałcicieli, bo na przykład (jak w przypadku wyroku w Elblągu) „mężczyźni byli pod wpływem alkoholu i nie byli sobą”.


Wielokrotnie spotykamy się także z informacją, że przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości nie mogą wziąć udziału w szkoleniach, ponieważ muszą pozostać obiektywni i niezawiśli. Nie można jednak mówić o niezawisłości sądów, gdy jego przedstawiciele i przedstawicielki podejmują decyzje i ferują wyroki, które są wynikiem braku wiedzy i stereotypów.


Dlatego zdecydowanie protestujemy przeciwko braku odpowiedniej pomocy dla kobiet, które doświadczyły gwałtu, przeciwko powielaniu ze strony przedstawicielek i przedstawicieli instytucji stereotypów przerzucających winę ze sprawcy na ofiarę i domagamy się natychmiastowych działań. Chcemy, by kobiety, które doświadczają przemocy, w tym przemocy seksualnej, nie bały się i nie wstydziły zgłaszać tego faktu, by instytucje odpowiedzialne za pomoc i wsparcie faktycznie ich udzielały. To nie alkohol czy spódniczka gwałci, tylko gwałciciel! […] Całość petycji tutaj – Stop gwałtom – od razu możesz ją podpisać.


Aby podpisać petycję, należy podać swój adres e-mail, na który przyjdzie link, kliknąć na link i to będzie ostateczne podpisanie petycji.


Na fb możesz dołączyć do wydarzenia Stop gwałtom – akcja w Elblągu.


Elbląg, 14 VII 2015, g. 14.00-16.00 Brama Targowa, Stare Miasto


Nie możesz przyjechać?

- podaj dalej informację o wydarzeniu, może ktoś z twoich znajomych będzie mógł,


- podpisz list protestacyjny. Podpisy zbierane są do 13.07, by wręczyć list odpowiednim instytucjom podczas akcji w Elblągu,


- wesprzyj naszą akcję finansowo, byśmy mogły zapewnić zwroty kosztów podróży i ewentualne noclegi jak największej grupie!


Zależy nam na tym, by jak najwięcej osób z całej Polski przyjechało do Elbląga, by pokazać, że jest nas wiele/ wielu, którzy oburzeni są tą sprawą i wyrazić poparcie. Nie chcemy, by finanse stanowiły jakąś barierę. Dzięki funduszom norweskim, z których fundacja Feminoteka realizuje dwa antyprzemocowe projekty: „To nie twoja wina. Stop przemocy wobec kobiet” oraz „Antyprzemocowa Sieć Kobiet", możemy zwrócić koszty podróży najbardziej potrzebującym osobom, ale na pewno nie starczy dla wszystkich.


Wpłać dowolną kwotą na konto Fundacji Feminoteka ING BSK 68 1050 1038 1000 0022 9768 3522 z dopiskiem „darowizna na akcję w Elblągu”.


Darowiznę możesz sobie odliczyć od dochodu przy rozliczeniu rocznym!


Jeśli nie wydamy całej zebranej kwoty– przeznaczymy je na inne antyprzemocowe działania realizowane przez Feminotekę (m.in. telefon interwencyjny dla kobiet doświadczających przemocy, bezpłatne porady prawne i psychologiczne, grupy wsparcia, kolejne akcje antyprzemocowe – m.in. One Bilion Rising/ Nazywam się Miliard, warsztaty WenDo z samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt).


Akcję organizuje Antyprzemocowa Sieć Kobiet, której Feminoteka jest koordynatorką.


Akcja wspólfinansowana w ramach projektu "To nie twoja wina!. Stop przemocy wobec kobiet" oraz "Antyprzemocowa Sieć Kobiet" w ramach programu Obywatele dla Demokracji finansowanego ze środków EOG. [info ze strony wydarzenia na fb]

 

komentuj

autor:


komentarze: (1 - 1)

czytaj wszystkie komentarze:  »
# 12015.07.04, 06:13

Ultima Thule
Mam pytanie praktyczne: jak udowodnić gwałt, gdy dwie osoby dorosłe były same w pokoju, a potem kobieta twierdzi, że doszło do gwałtu ?

podobne artykuły

Kobiety odzyskują głos i wpływ!
Świat się zmienia, a kobiety stają się coraz bardziej odważne i solidarne.
 
„Nie wychodź po zmroku, bo Cię zgwałcą.”
Media obiega informacja o brutalnym gwałcie na Polce we Włoszech i szokująca informacja o śmierci 26-latki, gwałconej i torturowanej przez 10 dni w Łodzi. Dziś idę na Krąg Ciszy we Wrocławiu w związku z tą sprawą.
 
Mężczyźni, kobieta i gwałt
Obejrzałam te filmy i zaczęłam się zastanawiać – co takiego w nas tkwi, że ojciec nie wierzy córce? Że wstawia się za sześcioma gwałcicielami, którzy torturowali ją całą noc i zostawili półżywą?
 
O po-rodzie, czyli co do Twojego porodu ma Twoja babcia?
Co robiłam wczoraj w nocy? Wczoraj w nocy oglądałam wywiad o tym jak na poród wpływa Twój ród, rodzina. To, jaki jest Twój poród, według Anny Brzozowskiej jest powiązane z tym, jakie rzeczy działy się w przeszłości kobietom i mężczyznom z rodów dziecka; czy mamie, babci łatwo było urodzić?
 
Hollywoodzki „seks”, czyli przemoc i poniżenie
Dlaczego ”walenie i pieprzenie”, dlaczego przemoc i poniżenie tak dobrze sprzedają się pod przykrywką erotyki?
 

najnowsze artykuły

Kobiety odzyskują głos i wpływ!
seksualność kobiet » wiadomości
Kobiety odzyskują głos i wpływ!
komentarze (1)
Świat się zmienia, a kobiety stają się coraz bardziej odważne i solidarne.
 
Mit monogamicznej samicy
seksualność kobiet » artykuły
Mit monogamicznej samicy
Poliandria, praktyka kopulacji z licznymi samcami, jest [...] jedną z najbardziej rozpowszechnionych strategii rozrodczych samic. Aż dziw bierze, że dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku naukowcy zaczęli zdawać sobie sprawę z tego, że normę u samic stanowi właśnie poliandria, a nie monogamia (dokonywanie rozrodu z jednym partnerem).
 
Czy rutynowa mammografia sprzyja zdrowiu kobiet?
seksualność kobiet » artykuły
Czy rutynowa mammografia sprzyja zdrowiu kobiet?
komentarze (1)
Zmieńmy konwersację na temat naszych piersi z „jak uniknąć raka piersi i wcześnie go wykryć” na „jak mieć zdrowe piersi i czerpać z nich radość”.
 
Seks po menopauzie i kobiety zasiewające nasiona mądrości
seksualność kobiet » artykuły
Seks po menopauzie i kobiety zasiewające nasiona mądrości
W kulturach celtyckich młodą dziewicę postrzegano jako kwiat; matkę jako owoc; starszą kobietę jako nasiono. Nasiono niesie wiedzę i potencjały wszystkich zawartych w nim składników. Zadaniem kobiety po okresie menopauzy jest zasiewanie w społeczności tej kwintesencji prawdy i mądrości.
 
Odsłoń cipkę na Wawelu! O rytuale ana-suromai w praktyce
seksualność kobiet » artykuły
Odsłoń cipkę na Wawelu! O rytuale ana-suromai w praktyce
komentarze (6)
Ana-suromai to starożytny rytuał błogosławienia świata i udzielania mu swojej seksualnej mocy poprzez odsłonięcie kobiecych genitaliów. Tak kobiety błogosławiły świat m.in. w starożytnym Egipcie, o czym możemy przeczytać u Herodota i Diodora Sycylijskiego.
 
zobacz też

„Kobiety mnie przyjęły” - ceremonia pierwszej miesiączki

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter