dział: wiadomości

Nasz matronat: Festiwal Równych Praw - Prawo do Widoczności

dodano: 2011.09.03
Ile znasz osób homoseksualnych? A ile transpłciowych? A ile takich osób było w twojej szkole, mieszka w twoim bloku, jest u ciebie w pracy? Ile osób LGBT masz w swojej rodzinie i nawet o tym nie wiesz, bo się ukrywają? II Wrocławski Festiwal Równych Praw, któremu Seksualność Kobiet matronuje, za swoje główne hasło bierze Prawo do widoczności – żeby już nikt nie musiał się ukrywać z tym, że jest po prostu sobą.

Nikt nie lubi kłamców i krętaczy, a my już jako nastolatki zmuszeni jesteśmy kłamać o tym, kim jesteśmy i wypierać się tego, co czujemy. Kiedy jesteśmy dorośli – jesteśmy mistrzami pozorów, a naprawdę chcemy być szczerzy! To dlatego niektórzy uważają, że nas nie ma. Ale czasem zbieramy się na odwagę i wychodzimy razem w przestrzeń publiczną, żeby zaistnieć w świadomości milionów Polaków. Robimy to po to, aby następne pokolenia nie musiały uczyć się, jak zniknąć, nie uważały, że kłamstwo jest obowiązkiem każdej lesbijki, każdego geja i osoby transpłciowej. Dlatego II Festiwal Równych Praw we Wrocławiu za główne hasło ma Prawo do widoczności. Żeby było nas w końcu widać. Na co dzień jesteśmy spychani na margines, wmiatani pod dywan.


Wiele osób wciąż twierdzi, że nie zna żadnej osoby homoseksualnej, a przecież jesteśmy waszymi sąsiadkami, kuzynkami i kolegami, jesteśmy waszymi nauczycielami i waszymi dziećmi. Ale wciąż jesteśmy tak słabo widoczni, bo prawo do widoczności i istnienia jest nam odbierane. Kiedy zbieramy się na odwagę i mówimy wprost, kim jesteśmy, ryzykujemy utratę pracy, utratę znajomych a nawet rodziny. Narażamy się na wyśmianie, wykluczenie i agresję. Ale ten stan można zmienić, potrzeba tylko impulsu do zmian.


Wierzymy, że takim impulsem jest każdy marsz, każdy coming out, każde wydarzenie, dzięki któremu osoby LGBT stają się widoczne. Dlatego jako Kampania Przeciw Homofobii Wrocław organizujemy drugi już Festiwal Równych Praw. Odbędzie się on w dniach 30 września – 2 października 2011. Kulminacyjnym wydarzeniem Festiwalu jest Marsz Równości, który przejdzie głównymi ulicami Wrocławia. Jeśli do tej pory postrzegaliście takie marsze jako – jak to często można usłyszeć – naszą potrzebę do „afiszowania się” ze swoją seksualnością, spójrzcie na nas – może pierwszy raz w życiu - inaczej. Wychodzimy, żeby nie musieć już dalej żyć w kłamstwie. Wychodzimy, bo męczy nas gra pozorów. Wychodzimy, żeby inne osoby zachęcić, aby nie tylko na Marszu, ale i w codziennych życiu były sobą. Żyły otwarcie. Dawały sobie prawo do wyrażania siebie i swoich uczuć. Prawo do widoczności to koniec kłamstw!


Organizator:

Kampania Przeciw Homofobii Wrocław


Strona internetowa:

www.wroclawfestiwalrownychpraw.pl


Program II Festiwalu Równych Praw – prawo do widoczności

23 września (piątek)

21.00 Benefitowa Impreza Kobieca
Miejsce: Metropolis, Ruska 51

Wrocławska Grupa Kampanii Przeciw Homofobii zaprasza na wrześniową benefitową Imprezę Kobiecą tym razem w  METROPOLIS (ul. RUSKA 51)
http://www.clubbing.pl/v10/klub,metropolis,wroclaw,101.html 
w podanym linku mapka z dojazdem do lokalu.

Wchodzą tylko kobiety: genetyczne i en femme:)

... Wrześniowa Impreza Kobieca zapoczątkuje cykl eventów wchodzących w skład drugiego już Wrocławskiego Festiwalu Równych Praw i Marszu Równości (30.09 - 02.10) Z tej okazji, w trakcie wydarzenia będzie można wygrać bilety wstępu na warsztat grupy drag kingowej Da Boyz gdzie same artystki nauczą Was profesjonalnej przemiany w płeć męską;) Występ grupy Da Boyz będzie można obejrzeć na wcześniej wspomnianej sobotniej imprezie festiwalowej.
Podczas imprezy jak zwykle odbędzie się loteria, w której udział bierze każdy bilet wejściowy!
Do wygrania wyjątkowe nagrody!

wstęp: 10 zł (tylko osoby pełnoletnie)
Wrześniowe jubilatki wchodzą za darmo!

Jak zwyklę imprezę rozkręcają Maggot&Guapa


27 września (wtorek)

19.00 Malowanie transparentów marszowych
Miejsce: Centrum Reanimacji Kultury, ul. Jagiellończyka 10c/d

Podobają ci się hasła marszowe? A może masz lepsze pomysły? Przyjdź i zrób swój własny transparent! Udostępniamy kartony, farby, pędzle i wszelkie inne potrzebne materiały, a także własną wybuchową kreatywność. Razem będziemy wymyślać i malować niesforne hasła, radosne slogany i politycznie niewygodne postulaty na Marsz Równości. Mile widziane wszystkie chętne osoby, także te, które miały dwóje z plastyki!30 września (piątek)


17:00 Warsztaty Drag King

"Gdybym mogła być mężczyzną jeden dzień, pewnie był(a)bym..." kim? Justinem Bieberem? Wąsatym królem ławeczki pod sklepem? Raperem? Przegiętą ciotką czy hardkorowym koksem? Delikatnym uwodzicielem czy brutalnym podrywaczem?

Drag King to osoba, obojętnie jakiej płci biologicznej, która w świadomy sposób robi przedstawienie z męskości. Jeśli kiedykolwiek zastanawiała/eś się nad tym, jakim mężczyzną chciał(a)byś być - warsztaty Drag King są właśnie dla Ciebie. 

Na zajęciach prowadzonych przez grupę drag kingową Da Boyz poznasz historię dragu, wcielisz się w wybraną przez siebie postać, dowiesz się, jak się zachować na scenie, a jeśli Ci się spodoba - będziesz miał(a) okazję wystąpić podczas sobotniej imprezy. 


Żeby wziąć w nich udział musisz tylko zgłosić się mejlowo na adres wroclaw@kph.org.pl  i uiścić opłatę rekrutacyjną. Koszt warsztatów - 20 zł, za tę kwotę zapewnimy Ci stroje (oprócz butów) i materiały do makijażu. Pieniądze możesz nam przekazać osobiście lub przelać na nasze konto. Na zgłoszenia czekamy do 23.09. 


18.00 Otwarcie wystawy Beaty Sosnowskiej
Miejsce: Niskie Łąki, ul. Ruska 46 c

Beata Sosnowska to trójmiejska graficzka, malarka, poetka multimedialna, rysowniczka, komiksów erotycznych. Na wystawie zobaczymy wielkoformatowe prace do komiksu Martwe ptaszki.

- Komiks powstał do tekstu poetyckiego Agnieszki Weseli. Moja rola sprowadzała się do rozrysowania i zinterpretowania tekstu. – mówi artystka.

W zamierzeniu komiks ma prezentować w sposób bezpruderyjny erotykę nieheteroseksulanych kobiet. Historie maja się opierać na prawdziwych historiach, stąd imiona bohaterek takie a nie inne.


19.00 Plenerowy pokaz filmu Poza szafą
Miejsce: Niskie Łąki, ul. Ruska 46 c

Reż. Christine Engel, Kanada, 2009, 23 min.

Korzystając z różnorodnych technik, twórczyni Christine Engel w niezwykły i innowacyjny sposób przedstawia doświadczenie ujawniania własnej orientacji wielu młodych mężczyzn i kobiet.


21.00 Koncert zespołu Zdrada Pałki
Miejsce: Niskie Łąki, ul. Ruska 46 c

Mocne dziewczyny śpiewają o mocnych rzeczach do mocnej muzyki. Stopery zostawcie w domu. Wyjątkowy występ zespołu Zdrada Pałki! Tutaj przedsmak tego, co możecie usłyszeć: Zakochanie.


1 października (sobota)

14.00 Marsz Równości
Miejsce: Rynek – pręgierz

W sobotę o 14.00 nie jemy obiadu, nie siedzimy u fryzjera ani przed telewizorem, nie leczymy też kaca po piątkowej imprezie. W sobotę o 14.00 z dumą maszerujemy ulicami Ruską i Kazimierza, zachęcając klientów sklepów i kawiarni do machania tęczowymi flagami i wymieniania tęczowych pozdrowień. Będziemy tupać i gwizdać razem z Sambą RoR, będziemy machać do zdezorientowanych pasażerów komunikacji miejskiej, będziemy głośno domagać się wprowadzenia ustawy o związkach partnerskich, o mowie nienawiści, rozszerzenia ustawy antydyskryminacyjnej, rzetelnej edukacji seksualnej w szkołach. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą się dobrze bawić i walczyć o równe prawa – bez względu na orientację, wiek, kolor skóry i ulubioną markę perfum. Zapraszamy osoby hetero, homo i trans! Bądźcie teraz z nami! Bawcie się z nami i zmieniajcie z nami świat!17.00 Debata Widoczni i Bezpieczni?
Miejsce: Puzzle, Przejście Garncarskie 2

Czy można być otwartym gejem i czuć się bezpiecznie? Czy fakt tego, że ktoś jest ujawniony lub nie wpływa na stopień jego bezpieczeństwa? Do kogo może się zwrócić 16-letnia lesbijka, która właśnie odkrywa swoją tożsamość? Jak Polska szkoła wspiera uczniów LBGT? Na ile władze Wrocławia troszczą się o bezpieczeństwo swoich homo-mieszkańców?

 Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas debaty z udziałem przedstawicieli władz Wrocławia i kuratorium oświaty. Obecna będzie również redaktorka raportu o homofobicznej przemocy – Mirka Makuchowska, która przez rok, czytając dramatyczne relacje osób doświadczających przemocy ze względu na orientację, stała się najlepiej poinformowaną w tym zakresie osobą w Polsce. Program „Razem bezpieczniej” powstał, aby zapewnić osobom doznającym przemocy ze względu na orientację niezbędne wsparcie i ułatwić zgłaszanie spraw na policję.22.00 Impreza pomarszowa – występ Da Boyz
 Miejsce:  Niskie Łąki, u. Ruska 46 c

Świętujemy i bawimy się razem! Ta impreza to niepowtarzalna okazja do zobaczenia szałowych występów Da Boyz, poznania nowych osób i zabawy pod dźwięki doskonałej muzyki!2 października (niedziela)

12.00 Śniadanie
Miejsce: Włodkowica 21

To już dobra wrocławska tradycja – częstujemy pysznym śniadaniem w kręgu nowych i starych znajomych. Wpadnij do nas, mamy dużo dobrego jedzenia i dużo pozytywnej energii! Będziemy oglądać zdjęcia z marszu i dzielić się wrażeniami z festiwalowych wydarzeń!


14.00 Debata o Coming Oucie
Miejsce: Włodkowica 21

Gośćmi naszej debaty będą: sołtys gej ze wsi Leśniewo – Marcin Nikrant, nauczycielka lesbijka, która ujawniła się w swojej szkole – Marta Konarzewska, polityczka transseksualistka – Anna Grodzka, dziewczyna, która dokonała mejlowego coming outu przed trzema tysiącami swoich korporacyjnych kolegów jednego dnia – Alena Shumchyk. Jeśli jesteście ciekawi, jak potoczyły się ich losy po coming oucie, przyjdźcie i zapytajcie ich sami. Debatę prowadzi Mariusz Kurc – redaktor naczelny „Repliki”, współautor książki „Tęczowa rewolucja”.


17.00 Pokaz filmu Trans-akcja
Miejsce: Włodkowica 21

Reż. Sławomir Grunberg, Polska, 2010, 71 min.
 Kamera towarzyszy Annie Grodzkiej, transseksualistce i prezesce fundacji Trans-Fuzja, w jednym z najważniejszych momentów jej życia – prawnej zmianie płci.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!


*LGBT - znaczy: lesbijki, geje, osoby biseksualne i transpłciowe (czyli osoby transgender, transseksualne i transwestyci, a kto chce wiedzieć, co to znaczy, niech kliknie tutaj: Trans-Fuzja).
 

komentuj

autor:


komentarze: (1 - 3)

czytaj wszystkie komentarze:  »
# 12011.09.03, 15:35

koteczek
szkoda, ale nie mogę tam wpaść, ale w tym terminie nie bardzo mi pasuje
co do osób homoseksualnych - znam jedną, bawiłam się z nią w dzieciństwie ale dorastając kontakt jakoś się urwał
osobę transseksualną mam pośród krewnych - natura spłatała figla i kuzyna wcisnęła w ciało kobiety, jest on teraz już długo po zmianie płci. . . byłam z tematem od dzieciństwa, i jako dziecko przyjęłam to naturalnie, i tak traktuję tą sprawę do dziś. . .
# 22011.09.03, 18:49

Voca
No właśnie:) Ja dla zabawy właśnie policzyłam znajomych na fb, 48/119, których mam w znajomych to osoby LGBT, wiem, że jestem dość niereprezentatywna ze względu na miejsca pracy:) Zakładając jednak, że średnia liczba osób, które się zna to jakieś 250 (ponoć tyle osób statystycznie przychodzi na pogrzeb:), i - znów zakładając, że osób LGBT to 5-10% (nawet niech będzie tylko 4%!), to wychodzi, że każdy z nas powinien znać osób LGBT 10 - czyli kilkanaście. Czyli postulat o braku widoczności się sprawdza:) Bo tak naprawdę statystyka mówi nam, że znamy, a jednak - nie wiemy o nich. Dlaczego? Boją się przed nami ujawnić? A może my tego nie potrafimy zauważyć? Kto wie. . . - może same to wypierają, nawet same przed sobą.

A jeśli osób LGBT liczymy 10% w społeczeństwie, to wychodzi na to, że każdy z nas zna 25 takich osób (lesbijek, gejów, osób bi i trans), tylko po prostu o tym nie wie. . .

@Koteczek - Fajnie, że jesteś taką otwartą osobą:) Oby było nas więcej! Ja nie wiem, czy mi by się chciało jechać do innego miasta na taki festiwal :P Czasem mi się chce, a czasem nie. Gnuśnieję na starość:)
# 32011.09.04, 12:48

koteczek
bo podrapię pazurkami za starość! :P
miauu, tylko raz do tej pory drapnęłam się na coś takiego w innym mieście - w zeszłym roku pojechałam do Wrocka na Manifę. . . trzymałam się blisko środowisk LGTB bo w tej grupie było najbezpieczniej, najbardziej kolorowo. . . nosz, część fotek z przyczyn technicznych poszła się kicać, niektóre wrzuciłam na nk. . . najbardziej powaliły mnie małe dzieciaczki które przyszły z rodzicami. . . szkraby góra 2 letnie. . .

najnowsze artykuły

Kurs samoświadomości seksualnej: Spotkania Rogatego Boga i Potrójnej Bogini
seksualność kobiet » wiadomości
Kurs samoświadomości seksualnej: Spotkania Rogatego Boga i Potrójnej Bogini
komentarze (1)
We właśnie Wrocławiu rozpoczyna się już szósta edycja popularnego cyklu spotkań-warsztatów dla mężczyzn i kobiet.
 
Kobiety odzyskują głos i wpływ!
seksualność kobiet » wiadomości
Kobiety odzyskują głos i wpływ!
Świat się zmienia, a kobiety stają się coraz bardziej odważne i solidarne.
 
Mit monogamicznej samicy
seksualność kobiet » artykuły
Mit monogamicznej samicy
Poliandria, praktyka kopulacji z licznymi samcami, jest [...] jedną z najbardziej rozpowszechnionych strategii rozrodczych samic. Aż dziw bierze, że dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku naukowcy zaczęli zdawać sobie sprawę z tego, że normę u samic stanowi właśnie poliandria, a nie monogamia (dokonywanie rozrodu z jednym partnerem).
 
Czy rutynowa mammografia sprzyja zdrowiu kobiet?
seksualność kobiet » artykuły
Czy rutynowa mammografia sprzyja zdrowiu kobiet?
komentarze (1)
Zmieńmy konwersację na temat naszych piersi z „jak uniknąć raka piersi i wcześnie go wykryć” na „jak mieć zdrowe piersi i czerpać z nich radość”.
 
Seks po menopauzie i kobiety zasiewające nasiona mądrości
seksualność kobiet » artykuły
Seks po menopauzie i kobiety zasiewające nasiona mądrości
W kulturach celtyckich młodą dziewicę postrzegano jako kwiat; matkę jako owoc; starszą kobietę jako nasiono. Nasiono niesie wiedzę i potencjały wszystkich zawartych w nim składników. Zadaniem kobiety po okresie menopauzy jest zasiewanie w społeczności tej kwintesencji prawdy i mądrości.
 
zobacz też

”Pizduś”, ”cipeusz” itp. Kogo chcesz obrazić?

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter