dział: wiadomości

Mroczny Eros. Wina i wstyd

dodano: 2012.02.20
Czy poczucie winy albo wstyd kładą się cieniem na twojej radości z seksu? Czy kiedy sytuacja zamienia się w seksualną, czujesz strach lub paraliż?

WARSZTAT TANTRY

MROCZNY EROS. WINA I WSTYD. W STRONĘ ŚWIATŁA”

PROWADZI: JOHN HAWKEN

Czy odczuwasz tęsknotę za intensywnością w twoich doświadczeniach seksualnych? Czy poczucie winy albo wstyd kładą się cieniem na twojej radości z seksu? Czy kiedy sytuacja zamienia się w seksualną, czujesz strach lub paraliż?

Poczucie winy i wstydu są wypaczonymi formami seksualnego podniecenia. Taki rodzaj podniecenia, pozbawionego niewinności i zwróconego przeciwko samemu sobie jest samodestrukcyjnym popędem, który, o dziwno, nasze społeczeństwo akceptuje bardziej niż pozytywną przyjemność płynącą ze świadomości swojego zmysłowego ciała.

Czy sądzisz, że seksualność jest złem? Jeśli odpowiesz twierdząco, wtedy zgodzisz się z systemem i wówczas nie masz nad czym pracować. Odpowiedź przecząca oznacza, że twoja świadomość jest gotowa do dużej zmiany, ale twoja energia będzie potrzebować jeszcze kilku kroków do przejścia od poczucia grzechu do poczucia niewinności. Pierwszym kamieniem milowym jest przesunięcie się z pozycji „przyjemność z seksu jest zła” na „przyjemność z seksu jest niegrzeczna”. To przejście jest osobistym buntem przeciwko autorytetowi, aktem niezależności.

W tantrycznej wizji świata nasza seksualność jest uświęcona, jest bezpośrednią drogą do doświadczenia boskości – w nas samych, w innych, czy w ekstatycznym doświadczeniu jedności z energią Wszechświata. Jeśli nie możesz zobaczyć boga w swoim ukochanym/swojej ukochanej, gdzie go ujrzysz? Spójrz na swojego ukochanego jak na lustrzane odbicie samego siebie, tak jak obejmujesz twojego partnera, obejmujesz boga lub boginę w tobie samym.

Dark Eros jest warsztatem, podczas którego będziemy:

 • poznawać swoją seksualność wypływającą z pierwszej czakry – akceptować, ogarniać i przeobrażać mroczne impulsy i energie;

 • zgłębiać naszą kontrolę nad przepływem energii w naszym ciele;

 • uczyć się podnosić swoją energię tak, aby zwiększać potencjał przyjemności;

 • uwalniać uczucie gniewu i wściekłości;

 • uzdrawiać poczucie winy i wstydu dotyczące naszych seksualnych odczuć i potrzeb;

 • zgłębiać naszą dzikość poprzez bezpieczne i pełne zabawy sposoby;

 • poddawać się przepływom ekstatycznej energii seksualnej przez nasze ciało.Ten warsztat jest odpowiedni dla ciebie jeśli:

 • chciał(a)byś rozwijać swój erotyczny potencjał i przyjemność;

 • chciał(a)byś przemienić strach w przyjemność, a poczucie winy i wstydu w podniecenie.


Dark Eros (Mroczny Eros) jest wyrażeniem opisującym seksualność, która wypływa bardziej z naszych problemów i zahamowań, niż z czystej przyjemności, potrzeby bliskości i miłości. Problemy dotyczące gniewu i zemsty, winy i wstydu czy braku poczucia własnej wartości zabarwiają energię seksualną dotknięciem ciemności. Są one zazwyczaj wynikiem ograniczania naszej energii we wczesnym okresie naszego seksualnego rozwoju. Są też na ogół nieuświadomione, i z czasem mogą stać się obsesyjne lub grozić niekontrolowanym wybuchem.


Te warsztaty pokazują jak uzdrowić i odmienić owe problemy poprzez techniki Tantry: uwalniające i wyrażające energię, podnoszące świadomość, otwierające w pełni serce i afirmujące życie, wzbogacające istotę przyjemności.


Kiedy energia seksualna jest odrzucona, nasze pożądanie słabnie, traci siłę. Jeśli jest kontrolowana, stajemy się pełni poczucia winy, strachu i przekonania, że jesteśmy złymi osobami, co nieświadomie łączy nasze pożądanie z podporządkowywaniem się mocy autorytetu, karze i cierpieniu. Szczególnym przypadkiem jest wychowanie w oceniającym moralnie i religijnym środowisku, które nie akceptuje przyjemności płynącej z seksu. 

Wówczas w naszych relacjach mamy tendencję do okazywania siły i posiadanej kontroli poprzez karanie naszego partnera przez zaprzeczanie i wypieranie się naszej miłości. To powoduje zranienie i strach, który do nas wróci kiedy nasz partner uczyni nam to samo. Skutkiem tego jest powiększający się dystans pomiędzy partnerami w związku.


John Hawken przedstawi praktyczne i teoretyczne podejście do przeobrażania tych problemów w czystą przyjemność i życiową energię za pomocą skutecznego uzdrawiania i działania wyzwalającego (uwalniającego).

 

Poszczególne etapy przemiany zawierają:

 • zaakceptowanie i ogarnięcie mrocznych impulsów i energii oraz ujrzenie ich z inną świadomością;

 • wybranie bycia raczej w fizycznym kontakcie niż w psychologicznym dystansie;

 • wybranie przyjemności z kontaktu i pojednania niż moralnej przyjemności z posiadania racji;

 • tworzenia miłości i piękna zamiast przemocy i cierpienia;

 • zrozumienie, że chodzi o intensywne przyjemne przeżycie, a nie o trwanie w bólu i cierpieniu;

 • doświadczenie seksualnej energii jako otwarcia bramy do uświęconej intymności;

 • i wreszcie poczucie powrotu, przybycia do domu.

 

Otwarte czerpanie przyjemności może wydawać się na początku perwersyjne. Ale to poczucie perwersyjności tkwi w społecznych represjach i tabu. Jej przyczyną jest zamiana pożądania i podniecenia seksualnego w bardziej akceptowane społecznie formy energii - siły lub moralności. Wraz z dopuszczeniem przyjemności, zezwoleniem na nią, przemoc upada, a niewinność i czystość zostaje odzyskana.


Techniki Dark Eros uczą nas jak utrzymywać energetycznie zdrowy i czuły związek poprzez przemianę gniewu i zranienia w bliskość i miłość. Podczas warsztatu stajemy się bardziej świadomi zakazanej natury seksualności w naszej kulturze i wynikającego z tego napięcia w naszych ciałach. Pierwszym stopniem tej transformacji będzie użycie naszej świadomości do zaprzeczenia słuszności i mocy systemów moralnych narzuconych przez oceniające i skrępowane społeczeństwo.


PROWADZĄCY:John Hawken ma ponad trzydziestoletnie doświadczenie w pracy z ciałem i energią, a od 20 lat jest nauczycielem tantry. Uznawany jest za jednego z najważniejszych nauczycieli tantry w Europie w zakresie uzdrawiania seksualności. Łączy tantrę i szamanizm. Uczył się tantry u Margo Anand oraz szamanizmu u Arwyn Dreamwalker. Prowadzi warsztaty tantry w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Austrii, Czechach, Francji, Grecji i Hiszpanii. Stworzona przez Hawkena w Anglii szkoła tantry The Tantric Path zawiera jego doświadczenia obejmujące pracę z ciałem i energią, pracę z seksualnością oraz inne metody terapeutycznne, szamańskie rytuały i techniki uzdrawiania. Prowadzi warsztaty: Sexual Healing, Ciemna strona Erosa, Uzdrowienie wstydu i winy, Sacred Body Passionate Spirit, Energia i świadomośc, Masaż tantryczny.


Urodził się w 1952 w Kornwalii, w południowej Anglii, ukończył studia w Cambridge.

Początkowo jego pasją był teatr, reżyseria i improwizacja. „Pragnąłem stworzyć coś rzeczywistego ale archetypicznego, osobistego ale uniwersalnego, coś, co naprawdę dotrze do publiczności i poruszy nią” – mówi John. Zafascynował się eksperymentalnym teatrem Grotowskiego „Teatr Laboratorium” i przyjechał na stypendium do Polski. W Polsce spędził pięć miesięcy, które zmieniły jego życie. Grotowski zrobił na nim ogromne wrażenie, jeszcze większe sposoby jego pracy. Eksperymenty reżysera były jego zdaniem nie tyle sztuką, co sidłami zastawianymi, by złapać życie.

Po powrocie z Polski poczuł się zagubiony, pomiędzy przeszłością, która już go nie pasjonowała a przyszłością, która była wielką niewiadomą. Odpowiedzią na to, co robić była bioenergetyczna i związana z ciałem psychoterapia oparta na nauce Wilhelma Reicha. Zaczął pracować nad swoim emocjami, uczył i sam się kształcił, ale najważniejszą drogą okazała się nauka humanistycznej psychoterapii z Richardem Drorem i Davidem Boadella. Przez jedenaście lat prowadził centrum terapii w Bremie równocześnie nauczając na wielu warsztatach.

Ze swoją ówczesną partnerką, Moniką, zainteresowali się tantrą. Trafili na warsztaty do Margot Anand – wybitnej nauczycielki tantry, założycielki tantrycznej szkoły Sky Dancing. Tantra dla Johna oznaczała wolność, doświadczył prawdziwego poruszenia i zrozumiał, jak wiele było w nim lęków i zahamowań. Przez następne dwa lata asystował Margot i wziął udział w pierwszym szkoleniu SkyDancing dla nauczycieli. Dokładnie w czterdzieste urodziny, w marcu 1992 roku został licencjonowanym nauczycielem tantry.

Zauważył, że bardzo mało jest warsztatów tantry dla par i postanowił stworzyć własne. Razem z Moniką zaczęli prowadzić zajęcia SkyDancing w całych Niemczech, kontynuowali je nawet po rozpadzie ich związku. John pracował także jako tłumacz na warsztatach szamanizmu Arwyn Dream Walker w Niemczech i w tym samym czasie poznał Siggi, przyszłą żoną. W 1994 wrócili do Wielkiej Brytanii i założyli tam Instytut SkyDancing.

Od dwudziestu lat uczy tantry. „Każda ścieżka w moim życiu prowadziła do następnej: aktorstwo do reżyserii, reżyseria do terapii, terapia do tantry. Ale tantra jest otwartą ścieżką, której tajemnic jeszcze nie zgłębiłem, której końca nie widzę. W każdym tygodniu odkrywam coś nowego, nawet uczenie na poziomie podstawowym mi to daje. Znaczenia zmieniają się w spirale, otwierają się nowe drzwi, pojawiają się nowe pytania. Ponad wszystkim, tantra daje mi poczucie sensu.” – mówi John. Uczenie tantry jest dla niego realizacją idei Grotowskiego – na warsztacie dociera się do głębi, pozbywa maski, wychodzi poza ego, spotyka się z ciałem, sercem i duszą.

 www.thetantricpath.comDATA:                23-27 maja 2012   

POCZĄTEK:     23 V  środa, godz. 19.00

KONIEC:            27 V  niedziela, godz. 14.00   

MIEJSCE:         Ośrodek Rozwoju Osobistego i Duchowego „Tu i Teraz”, Nowe

                             Kawkowo k. Olsztyna,  www.tuiteraz.eu

CENA:                 900 zł brutto oraz koszty pobytu i wyżywienia

KONTAKT:       v.ilnicka@seksualnosc-kobiet.pl, Voca Ilnicka 792667769


UWAGA:            ilość miejsc  ograniczona, o przyjęciu na warsztat decyduje

                             kolejność  zgłoszeń  i wpłat zaliczek!


Konieczna wpłata zaliczki  250 zł na konto Ośrodka Rozwoju Osobistego

„Tu i Teraz”   z opisem „pobyt 24-27.V.2012”

Alior Bank     37 2490 0005 0000 4500 5695 0255

 

 

komentuj

autor:


podobne artykuły

Kurs samoświadomości seksualnej: Spotkania Rogatego Boga i Potrójnej Bogini
Wraz z Wiosną we Wrocławiu rozpoczyna się już piąta edycja popularnego cyklu spotkań-warsztatów dla mężczyzn i kobiet.
 
Mój apel do Ciebie, Seksualna Istoto!
Urodziłam się jako istota seksualna. Ty też. Może słyszałaś/-eś, że seksualność to coś złego, brudnego, grzesznego, że trzeba ją ukrywać i że trzeba się jej wstydzić. Ja Ci mówię, że wraz ze swoją seksualnością jesteś idealna/-y. Nie musisz nic zmieniać! Ja przyjmuję i szanuję Twoją seksualność.
 
Tantra. Gitama. Nowa książka
To wiadomość, która wywołała we mnie euforyczną radość – Gitama wydaje nową książkę. W końcu! Gdy tylko dojechałam do ostatnich stron „Tantry. Przekazu szeptem”, a było to w roku 2013, zaczęłam wyglądać kontynuacji. W międzyczasie przeczytałam „Tantrę szeptem” kilka razy, podczytywałam fragmenty, zachwycałam się a miejscami nawet zadziwiałam.
 
Spełniam swoje marzenia! Dziękuję!
Tak bardzo, bardzo się z tego cieszę! Przypomniałam sobie o marzeniach sprzed blisko 10 lat i nagle okazało się, że - spełniłam je w tym roku! Dzięki Wam! :) Co więcej - spełniłam kilka dodatkowych. :)
 
Całkowita kontrola nad kobiecą seksualnością
W czasach pokoju i dobrobytu zarówno przyjemność, jak i macierzyństwo były kwestiami osobistymi, intymnymi doświadczeniami, do których zachęcano i które chwalono. Poeci pisali o kobiecych orgazmach, o ”muszelkach” czy innych ”różanych pączkach”, a malarze i rzeźbiarze przedstawiali je w swoich dziełach.

Ale jak tylko nadchodził kryzys - polityczny, ekonomiczny, religijny albo wszystkie jednocześnie - i w społeczeństwie zaczynał panować strach, pierwszym symptomem tego, że zbliżają się konserwatywne rządy autorytarne, była zmiana w postrzeganiu kobiet. Nawet nie praw kobiet, ale ich pozycji. Słowa stają się bardziej wulgarne.
 

najnowsze artykuły

Kurs samoświadomości seksualnej: Spotkania Rogatego Boga i Potrójnej Bogini
seksualność kobiet » wiadomości
Kurs samoświadomości seksualnej: Spotkania Rogatego Boga i Potrójnej Bogini
Wraz z Wiosną we Wrocławiu rozpoczyna się już piąta edycja popularnego cyklu spotkań-warsztatów dla mężczyzn i kobiet.
 
Jak mam pragnąć męża, który o mnie nie dba? Frustracja kontra rodzina
seksualność kobiet » seks
Jak mam pragnąć męża, który o mnie nie dba? Frustracja kontra rodzina
Pamiętam naszą pierwszą noc. Kochaliśmy się osiem godzin. Potem nieraz o tym myślałam. Dlaczego facet potrafi najpierw kochać cię osiem godzin, kłaść ci głowę na brzuchu, pieścić twoje piersi, robić ci dobrze ustami przez godzinę, a potem to wszystko mija.
 
O komunikacji w seksie. Voca w radiu RAM
seksualność kobiet » seks
O komunikacji w seksie. Voca w radiu RAM
Jak skomunikować się z partnerem czy partnerką w seksie i w związku? Jak udzielać sobie informacji zwrotnej? Jak mówić o swoich uczuciach i fantazjach? O tym właśnie rozmawiamy w Misji na Marsa w Radiu RAM. Przepytają mnie Marcin Furmański i Krzysztof Janoś. Dziękuję za wspólną podróż!
 
Bądź bardziej kobieca, ukryj swój okres!
seksualność kobiet » miesiączka
Bądź bardziej kobieca, ukryj swój okres!
Babeczki, bądźcie bardziej kobiece, schowajcie swój okres - mówi nam kultura. Mówi to ustami osób każdej płci. Co świetnie widać na filmiku Skit Box ”I got tha flow”. Ale kobiety z tego wideo chcą być sobą, nie stosować się do norm społecznych za wszelką cenę i - właśnie - nie ukrywać swojej kobiecości.
 
Czułość i seks – czego tak naprawdę pragniesz?
seksualność kobiet » seks
Czułość i seks – czego tak naprawdę pragniesz?
Pod rozległym pojęciem seksu mieści się też niedostrzeżona jako odrębny impuls potrzeba bycia obejmowanym, otaczanym troską innej osoby, niańczonym i zapewnianym o miłości nie dlatego, że przyniosło się do domu pensję czy upiekło placek, ale po prostu dlatego, że się istnieje.
 
zobacz też

”Kwartet” w Teatrze Nowym - recenzja

Sonda

Jestem
 • Kobietą
 • Mężczyzną
 • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter