dział: wiadomości

Monologi waginy - Wrocław

dodano: 2010.10.01
We Wrocławiu waginy przez cały rok. Dla wszystkich zbłąkanych, które/którzy jeszcze nie zapoznali się z tym genialnym dziełem, dobra wiadomość: Monologi waginy można zobaczyć w październiku we wrocławskim Imparcie. Poniżej wrażenia Karoliny Celińskiej ze spektaklu.

Uwaga: osoby, które dostały zaproszenia na Monologi waginy, zostały o tym poinformowane mejlowo dziś rano, tj. 6 października. Jeśli nic nie znalazłyście/źliście w swojej skrzynce mejlowej, to znaczy, że niestety, Wam się nie udało. Może innym razem:)


Ostatni styczniowy wieczór poświęciłam rozwojowi kulturalnemu i udałam się na sztukę "Monologi waginy", której autorką jest Eve Ensler: dramatopisarka, performerka i walcząca feministka.
Zachęcił mnie zarówno bezpruderyjny tytuł sztuki, jak i nazwiska aktorek, które brały udział w przedstawieniach na całym świecie, takich jak: Cate Blanchett, Glenn Close, Jane Fonda, Kate Winslet, Meryl Streep, Salma Hayek i Whoopi Goldberg.

"Monologi" powstały w oparciu o ponad 200 rozmów, jakie z różnymi kobietami przeprowadziła autorka. Początkowo sztuka miała być monodramem, który zwróciłby uwagę na problem płci, potrzebę dyskursu o kobiecej seksualności. Sztuka stała się hitem i specyficzną manifestacją kobiecości wolnej i nieskrępowanej.

We Wrocławiu w sztuce wystąpiły trzy kobiety: Ewelina Paszke-Lowitzsh, Bogna Sztencel i Małgorzata Kałuzińska, a wyreżyserowała ją Grażyna Popowicz.

Zaczyna się niepozornie; pusta scena, na której pojawiają się kolejno trzy kobiety z czerwonymi krzesłami. Wszystkie mają na sobie jakiś element czerwieni, w tym czerwone okulary w grubych oprawkach. Kobiety są w różnym wieku, jedna ubrana zwyczajnie, druga w czarnej obcisłej sukni, trzecia w erotycznym stroju uczennicy. Zaczynają rozmawiać o waginach. Rozmowa, z pozoru zabawna i śmieszna, dotyczy tego, że kobiety na całym świecie nie mówią o swoich waginach. Bohaterki zwracają uwagę na to, że jest to problem społeczeństwa patriarchalnego, w którym kobietom od dzieciństwa wmawia się, że jest to np. cukierniczka, mysia, ciepieluszka. Problemem staje się nawet menstruacja, która dla większości kobiet jest bardzo wstydliwa.

Aktorki mówią o tak zwanych sesjach waginowych, które mają pomóc kobietom zrozumieć swoją kobiecość. "Wagina to ja", "Wagina to jedyna część mnie stworzona wyłącznie dla mojej przyjemności", "Razem z moją waginą urodziłyśmy spore dziecko" - to tylko niektóre zdania pogodzonych ze swoimi waginami kobiet. W swojej sztuce Eve Ensler próbuje także w dość nietypowy sposób zmienić pejoratywne znaczenie słowa „pizda”, stwierdzając, że wyraz ten jest... piękny i głęboki. Widzimy także próbę personifikacji waginy ("W co ubrałaby się moja wagina"), a także słyszymy tak szokujące zdania, jak: "Cipki wszystkich krajów łączcie się!".

 Poruszony zostaje także pozornie błahy temat wizyty ginekologicznej, która dla każdej kobiety jest mało przyjemna ze względu na "faszystowskie strzemiona", "zimny wziernik" i  słowa ginekologa "proszę rozluźnić pochwę!". Autorka zauważa, że aby było lepiej, nie trzeba wiele, wystarczy, żeby takie łóżko ginekologiczne zamiast białego prześcieradła miało na sobie czerwony aksamit, a zamiast metalowych strzemion puszyste poduszeczki.

Jednak oprócz tematów śmiesznych i codziennych pojawiają się także te poważne i druzgocące. Dzięki sztuce poznajemy historię gwałconych i molestowanych kobiet. Dowiadujemy się, że w samej Afryce ponad dwóm milionom kobiet okalecza się w różny sposób waginy. Jedna z rozmów mnie zszokowała, dotyczyła kobiety gwałconej podczas wojny przez kilka dni i przez kilku żołnierzy.

Godzinny, waginalny seans wpłynął na mnie bardzo dobrze. Uważam, że sztuka jest świetna, a  po jej obejrzeniu można poczuć przypływ nowej energii. Dialogi są odważne, dosadne i głębokie. Aktorki grające na scenie mają świetny kontakt z publicznością i widać, że same się świetnie bawią – ciesząc tym samym widzów i zabierając ich do dziwnego, czasami szokującego ,świata współczesnej waginy. Przede wszystkim jednak sztuka przełamuje pewne bariery wstydliwości i intymności. Pokazuje kobietom, że to nie jest tylko i wyłącznie organ do rodzenia dzieci i do zapładniania. "Monologi waginy" zostały napisane raczej dla kobiet, męska część widowni co prawda śmiała się razem z kobietami, jednak w głębi duszy czuję, że w pełni zrozumieć tę sztukę mogą tylko kobiety, bo przecież, jak pisze autorka: "Wagina i kobieta to jedność".  


Tekst pochodzi ze strony 

mlodzi.wroclaw.pl

Repertuar impartu: http://impart.art.pl/repertuar/84,EVE-ENSLER---MONOLOGI-WAGINY-.html

Spektakle: 23, 24 października, g. 19.00

 

komentuj

autor:


komentarze: (1 - 1)

czytaj wszystkie komentarze:  »
# 12010.11.18, 22:43

czlowiek
przypuscmy ze panom chodzi w milosci o seks, paniom o cos wiecej, np. torebke wypchana po brzegi hajsem. i nic wiecej. stara obiektywna prawda
ps szkoda ze bnie ma nie awatara

podobne artykuły

2015.12.12. Wrocław - Spotkanie tantryczno-przytulankowe
Tantrycznych improwizacji ciąg dalszy. Zaczynamy od zapoznania, kilku ćwiczeń na rozruszanie i pokazania prostych ćwiczeń tantrycznych. A potem dowolne działania tantryczne, nietantryczne, ale ciepłe, bliskie i dobre!
 
”Dolne partie” w Warszawie. Zaproszenie
Matronujemy spektaklowi ”Dolne partie”. W dniach 24 maja o g. 18.00 i 19.30 oraz 25 maja o g. 19.30 będzie on grany ostatni raz w tym sezonie. Mamy na to przedstawienie podwójną wejściówkę dla Was.
 
Monologi waginy - fragmenty
Fragmenty ”Monologów waginy” Eve Ensler, wyśmienitego zbioru opowieści kobiet, przeznaczonego na deski teatru. Pójść na przedstawienie to świetny pomysł. Ale poczytać do poduszki też można. Ba. Nawet i trzeba.
 
Dolne partie. O cipkach ex cathedra
Niedziela wieczór. W Pałacu Zamojskich tłum. Za chwilę przedstawienie – „Dolne partie”. Sala, w której zobaczymy przedstawienie, jest nieduża. Są tu tylko trzy rzędy krzeseł (plastikowych i niezbyt wygodnych) oraz symbolicznie wydzielona scena. Na środku sceny stoi sofa przykryta czerwoną narzutą. Wchodzą trzy aktorki. Gasną światła. Słyszymy pierwszą piosenkę.
 
Monologi waginy online
Co by powiedziała twoja wagina, gdyby mogła mówić? - po wielokroć Eve Ensler pyta kobiety. Okazuje się, że gdyby mogła mówić, opowiedziałaby niejedną poruszającą historię. „Monologi waginy” można przeczytać, można zobaczyć w teatrze, można też zobaczyć, jak czyta je sama autorka, Eve Ensler.
 

najnowsze artykuły

Całkowita kontrola nad kobiecą seksualnością
seksualność kobiet » kultura
Całkowita kontrola nad kobiecą seksualnością
W czasach pokoju i dobrobytu zarówno przyjemność, jak i macierzyństwo były kwestiami osobistymi, intymnymi doświadczeniami, do których zachęcano i które chwalono. Poeci pisali o kobiecych orgazmach, o ”muszelkach” czy innych ”różanych pączkach”, a malarze i rzeźbiarze przedstawiali je w swoich dziełach.

Ale jak tylko nadchodził kryzys - polityczny, ekonomiczny, religijny albo wszystkie jednocześnie - i w społeczeństwie zaczynał panować strach, pierwszym symptomem tego, że zbliżają się konserwatywne rządy autorytarne, była zmiana w postrzeganiu kobiet. Nawet nie praw kobiet, ale ich pozycji. Słowa stają się bardziej wulgarne.
 
Pozytywnie o porodzie
seksualność kobiet » linki
Pozytywnie o porodzie
komentarze (1)
Pozytywnie o porodzie, grupa wsparcia założona i prowadzona przez trzy doule z Warszawy, jest częścią międzynarodowej sieci grup wsparcia Positive Birth Movement, założonej przez Milli Hill w Wielkiej Brytanii (www.positivebirthmovement.org).
 
Kurs samoświadomości seksualnej: Spotkania Rogatego Boga i Potrójnej Bogini
seksualność kobiet » wiadomości
Kurs samoświadomości seksualnej: Spotkania Rogatego Boga i Potrójnej Bogini
W piątek 21 października we Wrocławiu startuje cykl spotkań-warsztatów dla kobiet i mężczyzn. Będziemy wypracowywać NOWY SPOSÓB podejścia do seksualności w gronie Bogiń i Bogów.
 
Wibrator za szczerość - rozstrzygnięcie
seksualność kobiet » wiadomości
Wibrator za szczerość - rozstrzygnięcie
Jestem wzruszona. Poruszona. Szczęśliwa i radosna. Kocham moją pracę i kocham Seksualność Kobiet. A co mnie nakłania do takich wyznań i dlaczego czuję euforię? Ano dlatego, że w ostatnim czasie dostałam od Was tyle cudownych, pięknych, ujmujących, rozczulających, potężnych i jeszcze raz – pięknych! - artykułów, że serce rośnie, dusza śpiewa i chce mi się żyć! :)
 
Spaść, niszczyć i finalnie dominować
seksualność kobiet » opowiadania
Spaść, niszczyć i finalnie dominować
Naprawdę letni wieczór na hotelowym tarasie. Wszyscy już rozluźnieni po pracy więc zaczynają się uśmiechy, pojawia się alkohol, jedzenie, kontakt. Kontakt przede wszystkim. Wszystko to co obiecuje wyjazd służbowy, relaks w białym kołnierzyku.
 
zobacz też

”Kwartet” w Teatrze Nowym - recenzja

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter