dział: wiadomości

Matka karmiąca obraża ludzi?

Grzegorz Szymanik
dodano: 2011.06.09
Fundacja propagująca karmienie piersią ogłosiła konkurs na zdjęcie karmiącej matki. Galeria, która organizuje wystawy na stacjach metra, chciała tam pokazać najlepsze prace. Ale gdy je zobaczyła, z pomysłu szybko się wycofała, tłumacząc: Nie możemy ludzi szokować i obrażać

Ostatnio zorganizowała konkurs na zdjęcie karmiącej matki. Przysłano 30 fotografii mam i niemowlaków. Razem z fotografem Michałem Gmitrukiem Olga i Magda wyróżniły dziesięć. Jeszcze w trakcie trwania konkursu fundacja wymieniała maile i telefony z galerią Pociąg do Sztuki, która organizuje wystawy na stacjach metra. Galeria była zainteresowana, tematu konkursu nikt nie ukrywał.

- Wiadomo, że na zdjęciach o karmieniu piersią nie będziemy pokazywać ujęć stóp - tłumaczy Magda Ramos z Mleka Mamy. Potem galeria dostała zdjęcia do akceptacji. I odpowiedziała tak: "Pewnych rzeczy nie możemy pokazać (...). Z tej przestrzeni korzystają przedstawiciele różnych grup kulturowych czy religijnych, a naszym zadaniem nie jest ich szokować, lecz umilać im życie, czasem edukować, ale nigdy naszym celem nie może być prowokowanie czy obrażanie (...). Dlatego po obejrzeniu zdjęć większość wypowiedziała się niestety za rezygnacją z prezentacji tej wystawy".- Ale kogo karmiąca matka może obrazić? - zastanawiają się teraz mamy z Mleka Mamy. - Czy o samą pierś tu chodzi, czy o pierś z dzieckiem?

- Zdecydowanie pierś - mówi Jowita Kiepas z galerii Pociąg do Sztuki. - Karmienie to szeroki temat, można go przedstawić w różny sposób i nie pokazywać nawet fragmentu nagiej piersi.

- To chyba trudne. Jak to tak: karmienie piersią bez piersi? - dopytuję.

- Przyjęliśmy w naszej galerii zasadę, że nie będziemy prezentować żadnej nagości, nawet fragmentów. Ani innych motywów, które mogłyby oburzać albo obrażać uczucia ludzi.

- A Wenus z Milo? Nie ma dwóch rąk, za to ma aż dwie widoczne i zupełnie nagie piersi. Ona mogłaby stanąć w państwa galerii?

- Już kiedyś organizowaliśmy wystawę, gdzie były fragmenty reprodukcji dawnych mistrzów. Ale co innego robić wystawę klasyków, a co innego zdjęcia nieznane i po raz pierwszy prezentowane, gdzie jest nagość - wyjaśnia Jowita Kiepas.

Magda Ramos z fundacji Mleko Mamy: - Szokuje nas karmienie piersią, a nie szokują już nas wkładane za wycieraczki ulotki agencji towarzyskich ani obsceniczne reklamy? Wystarczy się rozejrzeć.

- Czy sama goła baba - traktowana jak obiekt seksualny - nie przeszkadza, a odrobinę goła, karmiąca dziecko "szokuje i obraża"?

- Porównywanie reklam i przestrzeni galerii uważam za niepoważne. Jeżeli ktoś, jak my, organizuje wystawy w przestrzeni publicznej, to powinien robić to w odpowiedni sposób. Tak by nie obrażać uczuć religijnych i nie szokować ludzi, którzy mają z nią kontakt. Po dużo spokojniejszych wystawach dostawaliśmy listy oburzonych mieszkańców.

- 90 procent Polaków to katolicy, a karmienie piersią chyba wpisuje się w etos rodziny. Jakie inne uczucia może wywołać dziecko ssące pierś matki? A jednak społecznie też jest to uważane za coś gorszącego. Opowiadała mi koleżanka, że kiedyś karmiła w supermarkecie i musiała odganiać się od wzroku ludzi. Mężczyźni przechodzili obok niej po cztery razy, żeby dobrze się przypatrzeć - mówi Magda Ramos.

 Zdjęcia wyróżnione w konkursie Mleka Mamy będzie można zobaczyć od 7 lipca do 8 sierpnia. Że nie obrażą studentów, stwierdziły władze Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Wystawa stanie w ogrodach BUW-u.


Źródło: http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,9751436,Szokuja_cie_te_zdjecia__Za_ostre__zeby_trafic_do_metra.html


1079162_vector_arrow.jpgZobacz też:

To nie jest obsceniczne - happening

 

komentuj

autor:


komentarze: (1 - 16)

czytaj wszystkie komentarze:  »
# 12011.06.09, 14:41

Wilczyca
Uważam karmienie piersią za coś bardzo intymnego (oczywiście nie znaczeniu seksualnym), które miejscem jest jakieś zaciszne miejsce (niekoniecznie dom, ale miejsce, gdzie nikt nie będzie mamie przeszkadzał), a nie ławka w zatłoczonym supermarkecie. Co do wystawy, w galerii myślę, że ok, ale na stacjach metra - niespecjalnie.
# 22011.06.09, 15:38

Voca
A ja uważam, że taką wystawę można powiesić wszędzie. Na bilbordach na mieście, w stacjach metra i w kościołach. Dość już udawania, że kobiety nie mają ciała. Mają. I mogą swoim mlekiem karmić dzieci. Powinny być szanowane, a nie wyrzucane na margines. Wielki pro-rodzinny kraj, w którym matka karminąca jest niemile widziana - przecież to absurd!
# 32011.06.09, 15:39

Voca
Dla przykładu - poronione płody mogą znaleźć się wszędzie. Więc dlaczego coś naprawdę ładnego trzeba ukrywać?
# 42011.06.09, 19:02

Wilczyca
Z płodami prawda, ale to kościelne lobby dużo silniejsze niż rozsądek czy sztuka. Z ciałem kobiety zawsze wiążą się kontrowersje obojętnie co z nim robi, czy się onanizuje, czy karmi dziecko, czy idzie z dekoltem, czy przerywa ciążę. Ciało kobiety jest nieskończoną kontrowersją.
Tylko moje prywatne zdanie odnośnie karmienia publicznie, jak takie kobiety widzę odwracam wzrok, bo czuję, że nie jestem w odpowiednim miejscu, nie powinnam przeszkadzać, nie wiem skąd to mi się wzięło, ale takie jest moje odczucie. Karmienie piersią też się wiąże z terrorem laktacyjnym, który potępiam ;/ (tzn twierdzenie, że kobieta karmiąca dziecko z butelki jest gorszą matką niż ta karmiąca piersią), a jest on zjawiskiem zaskakująco powszechnym.
# 52011.06.12, 19:15

Qwax
Przemiła Wilczyco przestań p*szyć o intymności karmienia piersią, (oczywiście nie znaczeniu seksualnym), Większej bzdury w życiu nie słyszałem. Ciemnogród za niedługo doprowadzi do jedzenia bananów tylko w zamkniętych pomieszczeniach i za zgodą księdza proboszcza!

Karmienie piersią BEZ WZGLĘDU na wielkość i 'urodę' piersi jest czymś NATURALNYM i najpiękniejszym pod słońcem, a kojarzyć się z seksem może jedynie osobnikom tak zdegenerowanym przez religie (liczba mnoga), że wszystko im się z p*leniem kojarzy.

A propos pozostałych Twoich obciążeń to zastanów się kto Cię tak jako osobnika homo zmienił, że "nie jesteś w odpowiednim miejscu" będąc wśród ludzi powiem więcej WŚRÓD SSAKÓW!

# 62011.06.12, 21:49

Voca
@Qwax - powściągnij język, proszę, bo kolejny taki napastliwy komentarz zostanie wykasowany.
# 72011.06.13, 18:55

Wilczyca
Nie napisałam nic na temat, że mi się to z seksem kojarzy, nie wiem jaką dewiantką musiałabym być żeby mi się kojarzyło. A więź między matką i niemowlęciem nie może być na swój nie związany z seksem sposób intymna?
# 82011.06.14, 16:17

Qwax
Więź i owszem, ale jedzenie nie ma nic wspólnego z intymnością (jeżeli nie jest powiązane z seksem).
No chyba, że "karmienie piersią" nie jest jedzeniem!
Jeżeli uwżasz inaczej to - czarczaf na głowę i jedzenie tylko w piwnicy po starannym zamknięciu dzrwi.

A propos napastliwości - Voca może mnie wykasować - tylko jak już to zrobi to niech się zastanowi czy cenzura jest lepsza od "ignorowania".
Pozdrawiam!
Qwax
# 92011.06.14, 18:40

Wilczyca
Czytasz ze zrozumieniem co napisałam?
# 102011.06.14, 19:37

Qwax
mam nadzieję. . .
Chociaż obawiam się, że zrozumienie kobiety nie jest możliwe. . .

To może ja spytam:
Czy jesteś w stanie zrozumieć, że nie jest prawdą, że "Ciało kobiety jest nieskończoną kontrowersją. "?
Kontrowersje są sztuczne, wymyślone przez 'kultury' i 'religie'.
Ciekawa jest odpowiedż na pytanie - dlaczego? i po co komu były te kontrowersje?

# 112011.06.14, 20:16

Wilczyca
To, że jest nieskończoną kontrowersją napisałam ironicznie (powinno być czytanie jako "obojętnie co kobiety będą robiły ze swoim ciałem i tak zawsze będą mężczyźni, ugrupowania, którzy będą uważać, że to złe/brudne/niemoralne, bo nie mają innego, lepszego zajęcia").
# 122011.06.15, 19:10

Ketlicze
@Qwax: Nie ma intymności bez seksu? Dla mnie karmienie piersią jest jak najbardziej intymne, bo wg mnie to nie tylko jedzenie, czyli czysta fizjologia. . . dla mnie to przede wszystkim dotyk, który pogłębia poczucie bliskości matki i dziecka. Zastanawiam się tylko, po co polemizujesz z Wilczycą, skoro chyba macie podobne zdanie?

Co do artykułu to strasznie smutne jest to, że można pokazywać kobietę w bieliźnie lub bez w reklamie a w ramach wystawy kobietę karmiącą, piękną, naturalną, która nie skrzywi nikomu psychiki już nie. .
# 132011.06.15, 19:37

Qwax
Przypuszczalnie to właśnie jest problem wzajemnego zrozumienia z dodatkowym problemem zdefiniowania słowa "intymne":

Według (sjp. pwn. pl/slownik/2466780/intymnosc) intymność
1. «bardzo osobisty charakter czegoś»
2. «erotyczny, miłosny charakter czegoś»
3. «sprawa bardzo osobista, często o charakterze erotycznym»

I popaprani fundamentaliści używają go w charakterze 2 i 3 a punkt 1 jest PIERWSZY.
Wiec jeżeli ktoś "ma opory", przy akceptacji oglądania karmienia piersią w miejscu publicznym to mozna przypuszczać, że blizej mu do p. p. 2 lub 3. A ja doceniając "bardzo osobisty charakter" kontaktu przy jedzeniu, uważam, że jest to tak samo naturalne jak jedzenie ostryg w restauracji 5 gwiazdkowej! (o innych potrawach i miejscach nie mówiąc!)

Właśnie oglądałem sprawozdania z "Karmienia w metrze" i spodobał mi się jeden z komentarzy (cytuję z pamięci)
"
jeżeli
ktoś myśli, że karmienie piersią jest obsceniczne
ktoś myśli, że całowanie się publiczne jest obsceniczne
ktoś myśli, że przytulanie się publiczne jest obsceniczne
ktoś myśli, że okazywanie czułości publiczne jest obsceniczne
to chyba raczej nie myśli!!!
"

Może byłoby lepiej dla wszystkich, bezpieczniej na codzień (nie tylko w metrze) gdyby ludzie przestali myśleć o "obsceniczności" a zaczęli okazywać sobie więcej POZYTYWNYCH uczuć !!nawet!!! publicznie

Czego i Wam życzę - na codzień i od święta
Qwax
# 142011.06.15, 22:26

Voca
Bardzo mi się ten komentarz z "jeśli" spodobał. Chyba ktoś urafił w sedno. Ja czytam komentarze pod tą akcją na różnych portalach i jestem zadziwiona, ile osób mówi "nie, nie, niech nas te ohydne baby tymi cycami ohydnymi nie atakują!". I tak sobie myślę, że jak ktoś od dziecka jest uczony, że ciało jest złe, grzeszne i brudne, a nagość=pornografia - bez względu na kontekst - to potem są takie efekty. Nie jest to jedyny powód, ale jeden z wielu.
# 152011.06.16, 00:11

Qwax
Najgorsze z tego wszystkiego jest to, że głównymi osobami odpowiedzialnymi za te szkody w psychice są kobiety-matki.
Kobiety-babki to w końcu też matki tylko, że matki matek.
One to w głónej mierze wdrukowują małym dzieciom zabobony i herezje religijne. I nie ma znaczenia czy chodzi o wysadzanie się w tłumie w imię Allaha, czy grzeszności ciała, czy też obsceniczności karmienia piersią.

Zastanówcie się miłe koleżanki, jak by to można zmienić, bo radykalne kroki raczej nie wchodzą w rachubę. . .
# 162011.11.03, 12:30

steff
jacy ludzie taka obraza :) albo 'sa ludzie i parapety'. zdjecie jest swietne, choc gdybym, to ja miala decydowac wygraloby to z drugiego miejsca. rozwala mnie to rodzeństwo.

karmienie niemowlecia to dla mnie tylko karmienie - bez jakis podtekstów i przezyc intymnych i jako takie potrzebuje jedynie miejsca do przysiadniecia. wiadomo ze optymalnie ciszy i spokoju, bo niefajnie bardzo jak sie nagle rozproszone dziecko odwraca w kierunku zrodla ciekawego dzwieku, zapomniawszy uprzednio brodawke z buzi wypuscic.

podobne artykuły

Czy rutynowa mammografia sprzyja zdrowiu kobiet?
Zmieńmy konwersację na temat naszych piersi z „jak uniknąć raka piersi i wcześnie go wykryć” na „jak mieć zdrowe piersi i czerpać z nich radość”.
 
Cycki w porno i cycki w tramwajach, czyli moje życie bez stanika
Moje życie bez stanika jest takie samo, jak ze stanikiem, tylko, ku własnemu zdziwieniu, mogę teraz swobodniej oddychać.
 
Spełnij marzenie o idealnych piersiach!
Mogłabyś zobaczyć, że wszystkie mamy bardzo różne piersi i bardzo różne ciała. Że te piersi mogą być różnego kształtu i rozmiaru, a my mimo tego czujemy się z nimi dobrze i cieszymy się naszym ciałem, zmysłowością i seksualnością. Że zdejmujemy bluzki ze swobodą i radością. Że od innych kobiet i mężczyzn dostajemy życzliwość, szacunek i akceptację, bez względu na to, jak wyglądamy i na ile nasze ciała wpisują się w kanon urody. Bo to chyba o to chodzi – żeby czuć się ze swoim ciałem dobrze, żeby czuć się przyjętą i zaakceptowaną, taką jaką się jest.
 
Twoje piersi są słodkie
Było słodko. Czy to wystarczy, jako zaproszenie i rekomendacja?Było słodko, bo piersi mojej partnerki w medytacji były słodkie.Czułam to z odległości metra. Uderzającą słodycz.
 
Jak powiększyć piersi bez skalpela – wyniki badań
Badania wykazały, że można powiększyć rozmiar i jędrność piersi dzięki wizualizacji. W przeprowadzonych czterech, odrębnych badaniach, kobietom po dwunastu tygodniach stosowania hipnozy piersi nie tylko urosły i zyskały większą jędrność, ale także zmniejszył się ich obwód talii, a niektóre kobiety nawet schudły.
 

najnowsze artykuły

Kurs samoświadomości seksualnej: Spotkania Rogatego Boga i Potrójnej Bogini
seksualność kobiet » wiadomości
Kurs samoświadomości seksualnej: Spotkania Rogatego Boga i Potrójnej Bogini
komentarze (1)
We właśnie Wrocławiu rozpoczyna się już szósta edycja popularnego cyklu spotkań-warsztatów dla mężczyzn i kobiet.
 
Kobiety odzyskują głos i wpływ!
seksualność kobiet » wiadomości
Kobiety odzyskują głos i wpływ!
Świat się zmienia, a kobiety stają się coraz bardziej odważne i solidarne.
 
Mit monogamicznej samicy
seksualność kobiet » artykuły
Mit monogamicznej samicy
Poliandria, praktyka kopulacji z licznymi samcami, jest [...] jedną z najbardziej rozpowszechnionych strategii rozrodczych samic. Aż dziw bierze, że dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku naukowcy zaczęli zdawać sobie sprawę z tego, że normę u samic stanowi właśnie poliandria, a nie monogamia (dokonywanie rozrodu z jednym partnerem).
 
Czy rutynowa mammografia sprzyja zdrowiu kobiet?
seksualność kobiet » artykuły
Czy rutynowa mammografia sprzyja zdrowiu kobiet?
komentarze (1)
Zmieńmy konwersację na temat naszych piersi z „jak uniknąć raka piersi i wcześnie go wykryć” na „jak mieć zdrowe piersi i czerpać z nich radość”.
 
Seks po menopauzie i kobiety zasiewające nasiona mądrości
seksualność kobiet » artykuły
Seks po menopauzie i kobiety zasiewające nasiona mądrości
W kulturach celtyckich młodą dziewicę postrzegano jako kwiat; matkę jako owoc; starszą kobietę jako nasiono. Nasiono niesie wiedzę i potencjały wszystkich zawartych w nim składników. Zadaniem kobiety po okresie menopauzy jest zasiewanie w społeczności tej kwintesencji prawdy i mądrości.
 
zobacz też

”Voca i Karo o seksie gadajo”: Like a virgin

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter