dział: wiadomości

Marsz ”puszczalskich” w Gdańsku!

Nadzieja Wiarbouskaja, Dobrochna Świątek
dodano: 2011.09.25
Cokolwiek ubiorę i jakkolwiek się zachowam, zawsze zachodzi możliwość, że nazwą mnie „puszczalską”. Marsz ”puszczalskich” w październiku w Gdańsku - zanotujcie w kalendarzach i zgłaszajcie się do pomocy.

Ruch  SLUTWALK nazwany w Polsce MARSZEM „PUSZCZALSKICH”, to inicjatywa będąca odpowiedzią na słowa kanadyjskiego konstabla Michaela Sanguinetti. Na wykładzie dla studentów prawa stwierdził on, że kobieta, która ubiera się i zachowuje jak „puszczalska” (slut), jest współwinna dokonanego na niej gwałtu. Pomimo wymuszonych przeprosin ta wypowiedź wywołała oburzenie środowisk broniących praw kobiet i zapoczątkowała, jak to określiła amerykańska feministyczna blogerka i dziennikarka Jessica Valenti „najbardziej udaną feministyczną akcję ostatnich dwudziestu lat”.


Zapytaj mnie, o co Cię proszę


Hasła pojawiające się na marszach „puszczalskich” odbywających się na całym świecie mają zwrócić uwagę na problem wtórnej wiktymizacji ofiar. Uczestnicy akcji sprzeciwiają się milczeniu i przyzwalaniu na komentarze typu „sama się o to prosiła”, „mogła nie ubierać się w ten sposób” padające pod adresem skrzywdzonych osób. Okazuje się, że pomimo ciągłej walki o prawa kobiet, wielu ludziom nadal trzeba do znudzenia powtarzać jak mantrę, że „nie” znaczy „nie”.


Mam prawo nosić dekolt


Wielu uczestników akcji (gdyż na manifestacjach pojawiają się nie tylko kobiety) ubiera się maksymalnie wyzywająco. Estetyka takich strojów nie zawsze cieszy oko, ale jej właściwym celem jest utrwalenie sposobu myślenia o gwałcie jako akcie, w którym zawsze występuje nie tylko ofiara, ale też sprawca. Opisany problem dotyczy każdego miejsca na świecie i przez cały czas nie traci na aktualności. Również w Polsce. Dlatego zwracamy się z gorącą prośbą o pomoc w organizacji takich wydarzeń, które byłyby odpowiedzią na manifestacje w wielu karach świata (Slutwalk odbył się m.in.w Kanadzie, gdzie ruch został zapoczątkowany, w Wielkiej Brytanii, w Indiach, w Niemczech; kolejne kraje planują zorganizowanie manifestacji u siebie w najbliższym czasie). Zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy i do uczestnictwa w polskim MARSZU „PUSZCZALSKICH”.


Wspólnie wykrzyczmy głośno, że prawo powinno chronić nas, nie naszych napastników!


Wstępny termin slutwalk w Gdańsku to pierwszy tydzień października (weekend).

Kontakt z nami dla zainteresowanych pomocą i współpracą:


Nadzieja Wiarbouskaja, adres email: nadzieja.wiarbouskaja@gmail.com, telefon: 506 263 984

Dobrochna Świątek, adres email: swiatek.d@gmail.com, telefon: 509 131 5641079160_vector_arrow.jpgZobacz też:

Marsz puszczalskich - Wojciech Orliński

Marsz dziwek w Europie

 

komentuj

autor:


komentarze: (1 - 68)

czytaj wszystkie komentarze:  »
# 12011.09.16, 10:17

koteczek
Jak miałam 16 lat takie ruchy istniały w mojej wyobraźni - wiedziałam już jaka mentalność panuje wokół tego tematu, wyobrażałam sobie że kiedyś ktoś powie: dość i wyjdzie na ulice. . .
Kiedyś też od niechcenia chlapnęłam komuś że czekam aż ruch slutwalk dotrze do Polski. . . nie myślałam że stanie się to tak szybko. . . mnie tam nie będzie osobiście, Gdańsk za daleko ode mnie. . .
Cieszę się że coś takiego powstaje. . . jeśli choć jedna osoba zmieni zdanie na temat zgwałceń to warto. . . bo na świecie, w tym kraju z ofiary robi się dziwkę, za kradzież bywają większe wyroki. . . kpina i skandal. . .
Mmm. . . przeszłam coś takiego, ale nie uważam się dziś za wieczną ofiarę, choć byłam nią kiedyś. . . choć kiedyś wstyd zablokował tak, że nie zgłosiłam się na policję. . . nie, dziś jestem zdobywcą; malutkim dziecięciem które uczy się chodzić - tak ja uczę się swojej cielesności i seksualności. . . wywalę się to płaczę, uda się pokonać większy dystans - śmieję się. . .
I teraz śmiać się chce, że i w tym kraju ludzie wyjdą na ulice. . . oby więcej takich. . .
# 22011.09.16, 13:13

rafał
Dobra akcja, gdyby nie odległość to bym się wybrał.
# 32011.09.19, 05:17

bryk
Bardzo dobra akcja. Należy nagrać wszystkie te nieusatysfakcjonowane seksualnie kobiety, opublikować ich zdjęcia aby było wiadomo, że do uczestniczki takiego marszu nie należy się zbliżać, gdyż jest to proszenie się o problem.

Jeśli już jakiś facet zainteresowałby się taką kobietą - uczestniczką, to na pewnie nie z perspektywą długoterminowego związku, a tylko i wyłącznie w celu wydymania. Kobieta biorąca udział w takim marszu sama robi sobie brzydkie znamię na swojej kobiecości.

Mężczyzn biorących udział w takim marszu nie ma co komentować. To jest samokastracja dla faceta.

# 42011.09.19, 07:01

Wilczyca
@bryk Ty chyba nie masz pojęcia o czym piszesz. Marsz ma na celu zwrócenie uwagi na problem zwalania winy za gwałt na zgwałconą kobietę. Nie wiem co tobie w tej inicjatywie nie pasuje i do masz do facetów biorących w nim udział. Prawdziwy mężczyzna nigdy nie powiedziałby zgwałconej kobiecie, że to jej wina, bo miała golf i spódnicę do kostek, a przecież mogła założyć spodnie to by na pewno uciekła.
# 52011.09.19, 14:07

bryk
W takim razie są dwie możliwości:

1. Kobieta bardzo dobrze zdaje sobie sprawę z tego, że wyzywającym seksualnie strojem wyzwala pożądanie u mężczyzny, bo już taka jest natura mężczyzn. Jeśli dodatkowo zachowuje się wyzywająco i kokietuje, to prawdopodobieństwo wywołania agresywnej seksualnie reakcji u niewyżytego faceta jest bardzo prawdopodobne. Jeśli kobieta zdaje sobie z tego sprawę, a kobiety biorące udział w takich marszach zdają sobie sprawę, to jest źle z taką babką. Dlatego jest źle, że jest to świadome zachowanie nastawione na sprowokowanie faceta tylko w celu udowodnienia sobie, ze faceci to "niewyżyte samce", najczęściej przez kobiety o niskiej atrakcyjności seksualnej (przeglądałem jakiś filmik z takiego marszu, zasadniczo nie było tam atrakcyjnych seksualnie kobiet i nie dziwi mnie to). Dlatego świadoma kobieta powinna kontrolować swoją seksualność, choćby dlatego, że może to się skończyć dla niej dużo gorzej niż gwałtem.

2. Kobiety w sferze seksualnej podlegają pierwotnym instynktom, których nie są w stanie kontrolować - to jest teza która jest prawdziwa, biorąc pod uwagą odwrót zachowań seksualnych w społeczeństwie w kierunku "lekkiej" poligamii.

Kobieta, która jest świadoma zagrożenia i celowo je prowokuje, bądź nie podejmuje środków zapobiegawczych jest pozbawiona instynktu samozachowawczego. Na nic protesty jeśli napalony facet zrobi swoje. Lepiej zapobiegać niż leczyć. W dzisiejszym świecie jest coraz więcej kobiet świadomie i okrutnie wykorzystujących swoje uwodzicielskie moce w celu zniszczenia jakiegoś mężczyzny. Dlatego tak postępującą należy napiętnować społecznie i poddać ostracyzmowi. Tutaj te kobitki same to robią - szczyt głupoty :D. Pomijam to, że takie działanie obniża wartość kobiety, jeśli nie zupełnie degraduje, jako partnerki życiowej - ale to już nie sprawa mężczyzn.
Zwykła mądrość życiowa i ostatki zahamowań moralnych kobiet powodują, ze takie quasifeministyczne manifestacje zawsze będą zjawiskiem marginalnym.

Tak czy siak w obu przypadkach każdy mężczyzna, który odbierze od kobiety sygnał, że jego zainteresowanie seksualne wobec niej jest obierane negatywnie - dla swojego dobra powinien natychmiast uciąć kontakt z daną kobietą. Na zawsze i na każdej płaszczyźnie życia, choć nie zawsze jest to możliwe. Kobiety biorące udział w takim teatrzyku dają do zrozumienia, że takie zainteresowanie jest negatywne (dopóki facet, który wyraża zainteresowanie nie powoduje zwilgotnienia cipki).

Co do facetów chodzących na takie marsze. To jakieś mentalne prawiczki, przychodzący tylko w celu pooglądania cycków i pup. Facet mający poukładane życie seksualne po prostu nie będzie zainteresowany udziałem w tej manifestacji kobiecych frustracji seksualnych.

Pozdrawiam
# 62011.09.19, 16:38

koteczek
@ bryk - przede wszystkim, jak ci taki marsz nie odpowiada to tam się nie zjawiaj/nie czytaj wiadomości na ten temat/nie oglądaj filmików ale wara ci od ludzi którym ta idea odpowiada. Piszesz obraźliwie o mężczyznach biorących udział w takim marszu, cytuję "napalone prawiczki". Właśnie oni mają jaja, swoją postawą pokazują że szanują kobiety, pokazują też swój honor człowieka.
Prawdziwy mężczyzna powinien kontrolować swoją seksualność a nie folgować pierwotnym instynktom. Prawdziwy mężczyzna nigdy nie posunie się do zgwałcenia kobiety, niezależnie od tego jak jest ubrana, czy jest pijana lub odurzona - w takim wypadku użyje magicznego słowa:nie/ zadzwoni na policję by odstawiła taką na izbę wytrzeźwień. Prawdziwy mężczyzna nie zgwałci kobiety która samotnie idzie ciemnym zaułkiem - a może to matka spiesząca po pracy do dziecka? Prawdziwy mężczyzna wie że za gwałt grożą konsekwencje karne i ma przynajmniej małe pojęcie o skutkach dla ofiar.
Piszesz, że "kobieta która jest świadoma zagrożenia i celowo je prowokuje bądź nie podejmuje środków zapobiegawczych jest pozbawiona instynktu samozachowawczego" - co to znaczy celowo prowokuje przy świadomości zagrożenia. . .
Ok, fakt że pewne zachowania są lekkomyślne ale to w żaden sposób nie usprawiedliwia dokonanej przemocy. Jakoś społeczeństwo tak bardzo nie piętnuje mężczyzn którzy np. byli pijani i stali się ofiarami pobić, za to kobiety - ofiary gwałtu mają zaraz etykietkę "suki która prowokowała".
Myślę że jest to skutkiem systemu patriarchalnego który wyssaliśmy z mlekiem matki, systemu który wyżej stawia mężczyzn nad kobiety. Np. w tradycji judeochrześcijańskiej - w Biblii wyraźnie jest napisane że Ewa została stworzona ku pomocy Adamowi z jego żebra i ten nazwał ją "mężczyną". Szkodę uczynili niektórzy Ojcowie Kościoła jak św. Augustyn czy św. Tomasz z Akwinu. Czy w tradycji muzułmańskiej, słyszałam że w Koranie ponoć wprost jest napisane żeby niepokorne bić, a świadek mężczyzna = 2 świadków kobiecych. Szkodę uczyniły wieki, w których uważano kobiece ciało za grzeszne i nieczyste - i dziś w niektórych regionach świata ma to swoją skrajną formę w postaci okaleczania kobiecych genitaliów którego to "rytuału" wiele dziewcząt i kobiet nie przeżywa. System który naucza, że kobieta zmieniająca partnerów to zaraz puszczalska i to od niej wymaga się dziewictwa a mężczyzna mający na koncie wiele partnerek to macho który może się wyszaleć. Myślę że to stąd biorą się piętnujący ofiarę przestępstwa seksualnego kobiety i mężczyźni; co nie zmienia faktu że ja takie osoby stawiam na równi z gwałcicielami/innymi przestępcami seksualnymi. A tacy to dla mnie nie ludzie, zwierzętami ich nazwać to zwierzęta obrazić. To POTWORY!!!
Z piętnowania, czyli swego rodzaju wtórnej wiktymizacji wyrasta zaś to, że wiele ofiar boi się zgłosić na policję - boją się tego piętnowania; nieprzygotowanych i pełnych stereotypów policjantów; sędziów zadających idiotyczne pytania w stylu "czy miała pani rajstopy". Ja także do tej grupy należę - nie zgłosiłam się na policję.
Kiedyś miałam zajęcia w tym klimacie (V rok), na których rozgorzała dyskusja o przemocy seksualnej. I bardzo mnie to zabolało i zdenerwowało że większość grupy - kobiet (!) mówiła w tym samym tonie. Ja byłam w mniejszości. . . A na drugi dzień puściły mi nerwy i koleżance powiedziałam że chętnie dałabym obwiniającym ofiary w twarz. KAŻDEMU.
W zeszłym roku miałam okazję być na wrocławskiej Manifie - pamiętam, że przychodziły całe rodziny z dziećmi. . . na nk mam nawet zdjęcie małego dzieciaczka, góra 2 letniego - ten widok mnie najbardziej poruszył. . .
Zatem, jeszcze raz: NIE ODPOWIADA TO TAM NIE IDŹ, NIE CZYTAJ, NIE OGLĄDAJ, ALE WARA CI OD POPIERAJĄCYCH TO
# 72011.09.19, 18:35

Czarna Mamba
Akcję popieram !

Widzę w niej hasło - JESTEM URŻNIĘTA I NIE KONTAKTUJĘ - NIE GWAŁĆ MNIE!
Dla mężczyzn - JESTEM URŻNIĘTY I NIE KONTAKTUJĘ - NIE WSADZAJ MI BUTELKI W ODBYT

mocne - ale ostatnio dużo było pisane o sytuacjach wykorzystanie w stanie nietrzeźwym. Może do kogoś dojdzie ta informacja i nie będzie się wybielał tłumacząc - że przecież się nie broniła/bronił


# 82011.09.19, 20:08

Voca
No i właśnie dlatego warto takie marsze organizować. Żeby Bryk już sobie nie pobrykał.
# 92011.09.20, 08:52

Gunia
A mnie ten fragment wypowiedzi bryka kojarzy się z obsesjami seksualnie sfrustrowanych inkwizytowrów. Widocznie świat dzisiejszy tak bardzo nie różni się od wczorajszego. A o to fragment:

W dzisiejszym świecie jest coraz więcej kobiet świadomie i okrutnie wykorzystujących swoje uwodzicielskie moce w celu zniszczenia jakiegoś mężczyzny.

Buhahaha, to nie żadne kobiece moce tylko twoje własne podniecenie, ile jeszcze buraki będą obwiniały kobietę o pożądanie mężczyzny. Przyszło mi do głowy, że w Polsce może udałoby się spalić moją sąsiadkę na stosie, bo na jej widok nieodmiennie opadają mojego męża grzeszne chucie, ale niestety mieszkamy w Danii ;-)

Sama akcja bardzo mi się podoba, popieram ją w stu procentach, średniowiecze się skończyło, wikingowie już od dawna nie gwałcą wszystkiego co biega wolniej od nich, czas abyśmy my też się ucywilizowali :-P
# 102011.09.20, 10:26

Voca
Bryk został skasowany za wulgarne słownictwo wobec nas.
# 112011.09.20, 10:37

koteczek
BUC BUCEM POZOSTANIE. . . (wściekła)
# 122011.09.20, 10:38

Gunia
Koteczek odkryłaś uniwersalne prawo rządzące tym światem ;-)
# 132011.09.20, 10:44

koteczek
Gunia - no miauu ;)

a tak po prawdzie, chciałam mu ostrzej nawymyślać. . .
# 142011.09.20, 14:20

Wreszcie szczęśliw
O kurdę kiedy wreszcie ten świat się cały zmieni!!! I kiedy nie będą już po tym świecie chodzić takie bryki!!! Jest to moje największe marzenie i pragnienie.
Na przełomie wieków widać ogromną zmianę na lepsze także ja mam nadzieję. Myślę że dużo zależy od nas, od kobiet zresztą od mężczyzn też jak będziemy wychowywać przyszłe pokolenie. Ja jeśli bym urodziła chłopca to będę starała się ze wszystkich sił by wychować go na dobrego, odpowiedzialnego i prawdziwie szanującego kobiety( i ludzi wogóle) człowieka. Zresztą dziewczynkę też,ale bez podziałów że to można dziewczynce a to chłopcu bo to przysparza naszemu społeczeństwu potem takich problemów.
# 152011.09.22, 19:15

Voca
@Wilczyca - media Cię cytują: www. mmtrojmiasto. pl/387150/2011/9/22/w-gdansku-odbedzie-sie-marsz-puszczalskich?category=news - jak usuniesz spacje, link zadziała. A ja jestem dumna, że jesteśmy takie opiniotwórcze:) Hurra!
# 162011.09.23, 09:31

Jacek
Jestem facetem i z całą pewnością nie pozwoliłbym sobie na agresywne zachowanie seksualne.
Muszę jednak stwierdzić, że Bryk ma trochę racji - doskonale wiecie moje panie, że ubieracie się w sposób kuszący, niejednokrotnie umyślnie, by swoją seksualnością wymusić jakieś działanie na osobniku płci przeciwnej (ocena w indeksie, awans itp. ).

Jako facet muszę przyznać, że nieraz mi serce mocniej zabije, gdy widzę jakąś dziewczynę z dekoltem eksponującym piersi tak, że nie pozostawia wielkiej inicjatywy wyobraźni.

Wydaje mi się to być w pewnym sensie hipokryzją - ubieracie się, by zwrócić na siebie uwagę, cieszy Was to, ale chciałybyście być widoczne tylko dla pewnych osobników.

Zastanówcie się nad tym.
# 172011.09.23, 09:39

Voca
@Jacek, piszesz: "zwrócić na siebie uwagę" - ale do "sprowokować gwałt" jest jeszcze daleka droga, no nie? Czy Wam się naprawdę wydaje, że nagość kobiecego ciała usprawiedliwia gwałty? Gdyby tak było, najwięcej gwałtów byłoby: w saunach, na plażach i na basenach. To jest odwracanie kota ogonem. Faceci często są na tyle zadufani, że uważają, że to dla nich - te sukienki, mini itd - a ja latem noszę sukienkę na ramiączkach, bo jest mi gorąco. I tyle. A nie po to, żeby ktoś mi się na nogi/dekolt gapił.
# 182011.09.23, 09:52

Voca
Argumenty o "odpowiedzialności" za "wyzywające ubieranie się" są absurdalne.

Ubieram mini, żeby zwrócić na siebie uwagę. Gwałciciela. Żeby mnie pobił, zmaltretował, a najlepiej jeszcze poderżnął gardło. I to moja wina, bo przecież chciałam "zwrócić na siebie uwagę".

A jak wsiadam w samochód, to pewnie po to, żeby zginąć w wypadku spowodowanym przez pijanego kierowcę. Lepiej jeździć tramwajem albo w ogóle poruszać się tylko piechotą, bo przecież wszyscy wiedzą, że pijani kierowcy nie ponoszą odpowiedzialności za swoje czyny. A gdybym wcześniej pomyślała - może uniknęłabym śmierci! Kobiety, wyrzuccie prawo jazdy do kosza! Prowadzenie samochodu może skończyć się śmiercią.
# 192011.09.23, 10:58

Jacek
Po pierwsze - nie usprawiedliwiam gwałtów, uważam to za odrażające zachowanie osoby wybitnie słabej.

Po drugie - przytaczasz kwestię ubioru dla siebie vs "dla was". Mnie latem również jest gorąco i chociaż z tego powodu pocę się tu i ówdzie, nie chodzę z jajami niemal na wierzchu (pomińmy tu już kwestię estetyki), a do okrycia tułowia świetnie spisuje się najzwyklejsza koszulka. Wielokrotnie za to widziałem, lub słyszałem jaka jest motywacja takiego, a nie innego ubioru z ust kobiet. Niejedna przyznała się, że jest to element jej "broni" w potyczce z męskim "przeciwnikiem". Nie możesz temu zaprzeczyć.

Po trzecie - przykład z samochodem. Pijany kierowca jak najbardziej ponosi odpowiedzialność za swoje czyny. Ba! Pijany kierowca za spowodowanie wypadku pod wpływem, odpowiada jak morderca, a nie jak sprawca nieumyślnej śmierci, więc przykład jest trochę nietrafiony.
Odnosząc go jednak do kwestii ubioru - tu i tu poza "narzędziem zbrodni", pojawia się jakiś motyw i nieświadomość z konsekwencji takiego, a nie innego postępowania. Pijany kierowca wsiada nie wiedząc (lub nie wierząc), że stwarza zagrożenie, kobieta ubierając bardzo minimalistyczną odzież (sądząc po wypowiedziach tutaj) również nie ma świadomości jak oddziałuje na otoczenie (chociaż nie powiesz mi, że dziewczyna, która ubiera spodenki odsłaniające pośladki nie ma świadomości, jak reagują mężczyźni na ten widok).

Napiszę jeszcze, że nie jestem przeciwnikiem takiego, a nie innego ubioru kobiet. Zdaję sobie sprawę, że po ulicach chodzi niejeden Apollo prężący klatę i zadzierający brodę, by być podziwiany przez płeć przeciwną, ale mam też świadomość istnienia Afrodyt, których motywacja jest bardzo podobna.

I ostatnie - proponuję drogie Panie poczytać, w jaki sposób na terenach europejskich pojawiły się pierwsze blondynki + trochę wiedzy o podświadomości. Sugeruję także trochę więcej obiektywizmu, bo odniosłem wrażenie, że wypowiedź nie mająca po drodze z Waszymi jest torpedowana niezbyt subtelnymi atakami i próbami ośmieszenia autora.

Pozdrawiam
# 202011.09.23, 11:05

JA!
Jacek - wyjatkowy idiota. Ochhh jak mnie irytuja takie durne teksty!!! Az nie jestem w stanie nic napisac, tak mnie zdenerwowal;/
# 212011.09.23, 11:17

Voca
@Jacek - do Ciebie napisałam tylko jedno zdanie, to pierwsze. Tam, gdzie pisałam "Was" - to już było do Was - wszystkich komentujących. A wierz mi, nie wszyscy są tak wyważeni, jak Ty:) Nie do końca mnie przekonujesz, ale to już temat na długą rozmowę, mam nadzieję, że zgadzamy się co do tego, że mini nie jest zaproszeniem do gwałtu ani rozgrzeszeniem dla gwałciciela!
# 222011.09.23, 11:27

Jacek
Voca - oczywiście co do tych dwóch kwestii (mini) się zgadzamy :]

JA! - zastanów się, czy nazwanie mnie "wyjątkowym idiotą" tylko dlatego, że wyraziłem swoje zdanie starając się nikogo nie obrażać, świadczy o mnie, czy o Tobie.
# 232011.09.23, 12:33

zgwalcona
zal mi was faceci. . . co wam daje prawo do osadzania nas po stroju?co ci daje prawo jacek osoadzac ze skoro mam dekolt mam ochote na seks??? zwlaszcza wymuszony?? jak mozna byc tak podlym i tak tlumaczyc jakies zwierzece instynkty??? bo prowokowala? czym? krotka spodnica??? pepkiem na wierzchu?? jestescie tak zeszmaceni ze podnieca was nawet odslonieta kostka, wiesz co moze jak ciebie ktos ostro przeleci w ciemnej uliczce pogadamy co? bo narazie nie ma z kim. DNO DNA
# 242011.09.23, 12:59

Jacek
Przeczytaj jeszcze ze trzy razy to, co napisałem i dopiero wtedy zabierz głos, bo zdaje mi się, że trochę się zapędziłaś.
# 252011.09.23, 13:45

Vivi
No niestety emocje jak zwykle biorą górę nad rozsądkiem, gdy chodzi o reprezentowanie jakiś interesów ideologicznych.

A sprawa jest raczej prosta i z moich obserwacji większość normalnych i dojrzałych emocjonalnie kobiet doskonale się w tym orientuje i odnajduje.

Jeżeli chcesz przejść przez jedznię po pasach to rozglądasz się najpierw, czy nic nie nadjeżdza, czy po prostu włazisz na oślep bo masz prawo?
Sąd w takim przypadku praktycznie zawsze przyznaje rację pieszemu. I co z tego? Skoro nie rozejrzał się i teraz po prostu nie żyje? Oczywiście, kierowca nie miał prawa go potrącić. Kierowca ma obowiązek respektować jego pierwszeństwo. Kierowca to, kierowca tamto. A pieszy na pasach jest świętą krową. . . . Tyle, że teraz martwą. A wystarczyło się rozejrzeć.

Analogicznie jest z ubieraniem się w sposób znacząco odbiegający od ogólnie przyjętego standardu. Przyciąga uwagę - niektórym na tym zależy - ale czasem również kłopoty - nie branie tego pod uwagę to głupota - dokładnie jak nie rozglądanie się przed wejściem na pasy.

Na plażach naturystów zasadniczo nikt nie rzuca się na kompletnie nagie kobiety. W kurortach nadmorskich można paradować po ulicy w kostiumie kąpielowym, czy dowolnie kusej spódniczce. I wtedy, kiedy jest to dość powszechne, raczej jest również dość bezpieczne.

Ale walka o prawo do epatowania seksualnością w bez konsekwencji? A możecie sobie nawet wywalczyć takie prawo. Tylko co z tego? Zawsze znajdzie się jakiś "kierowca" co mimo, że nie będzie miał prawa to i tak was przejedzie.

Pozostaje kwestia, czy podejmowanie nadmiernego ryzyka świadczy o udziale w odpowiedzialności za zdarzenie? Czy skaczący na bungee, któremu uszkodził się kręgosłup nie jest w żaden sposób odpowiedzialny za swoje nieszczęście? Możemy się uprzeć i uznać, że nie jest. Tylko co z tego - stało się co się stało, a przecież nie musiało.

Czy uprawiający sporty ekstremalne mają pretensję do całego świata, kiedy odnoszą kontuzje?

Tak, właśnie uważam że wyzywający sposób ubierania się (nieadekwatny do standardu obowiązującego w danych okolicznościach) jest formą sportu ekstremalnego - daje emocje, daje zainteresowanie ale niesie ze sobą ryzyko.

A kierowanie takiej dyskusji na tory wyimaginowanego "konfliktu płci" itp. to zwykła propaganda i demagogia. Animacją tego zajmują się głównie osoby odnoszące z tego tytułu określone korzyści - jakieś tam stowarzyszenia finansowane z różnych źródeł itp. Im zależy aby uderzać w drażliwe struny i wywoływać ferment - korzystają na tym. Nie dawajcie się wciągać w takie akcje - zostaniecie wykorzystani i porzuceni, kiedy rzeczywiście będziecie potrzebować pomocy.

Znakomita większość facetów niezależnie od sytuacji, stroju, miejsca itp. nigdy nie zgwałci kobiety bo nie chce krzywdzić, tylko sprawiać rozkosz. Ale umyślne ściąganie na siebie uwagi tych pozostałych to zwykła głupota. I kropka.
# 262011.09.23, 13:48

ja
ja uwielbiam jak kobiety się ubierają wyzywająco , i nazywam to " ale sucz " - ale w myślach , inni mówią ładniej , moja żona też pokazuje dekolt , a ma co pokazać , u kobiet podniecają mnie nawet ich stopy i dłonie , ale nigdy nie pomyślałbym o zgwałceniu jakiejkolwiek kobiety , dla mnie możecie chodzić jak chcecie ubrane , chociaż nagie jesteście mniej pociągające , może ktoś mnie nazwie zbokiem , ale faceta który zgwałcił inną kobietę - ja osobiście wbijałbym publicznie na pal . to prawda jak któraś z was napisała że nas podnieca u was wszystko , ale czemu miałoby nie podniecać , kobiety są pociągające bo są inne jesteście dla nas jak my dla was , czy my was nie jaramy , a takich zboków trzeba karać nawet obcięciem małego wraz z jajami , wszystko co wymyślicie poprę aby żaden durny samiec nie gwałcił - od czego jest onanizm , zawsze można się samemu zaspokoić.
# 272011.09.23, 13:50

Voca
I właśnie dlatego potrzebujemy takiej akcji. szczególnie w Polsce!
# 282011.09.23, 13:58

123
babom juz sie w d. ach poprzewracalo od dobrobytu, maja prace, dobra pozycje-ale jeszcze sluzalczo ida demostrowac przeciwko swoim mezszczyznom-bo tak im kazano-by mozna bylo powiedziec jaki to w polsce antyfeminizm'/premierzy,urzedniczki,sedziowie,policjantki,nauczycielki itd to kobiety -ale dyskryminacja kobiet/- i by na tej podstawie w kraju i zagranica dyskryminowac placowo lub odmowa pracy facetow. W nagrode dostana ciapatych i !afroamerykanskich"/np. z nigerii/ "chlopakow" i benda b,szczesliwie, bo tamci podobno tacy czuli, ze polaczyna tak nie potrafi, czyli wyrachowanie poparte sila przymusu panstwowego wiec jak tu nie powiedziec ze poprostu urestwo?
# 292011.09.23, 14:00

BORN to Die
Ciekawe spostrzeżenia. Żal mi bardzo autorów/autorek kilku komentarzy - których myślenie unifikuje KAŻDEGO faceta. Facet to świnia, jak śpiewał ktoś. . . Nie mniej jednak, uważam za SUPER komentarz osoby podpisanej: Francuski Piesek. Polecam wziąć sobie do serca i rozumu jego ostatnie zdanie. Bo warto !!! Po za tym, wszelkiego rodzaju marsze, uważam za dobre dla tych wszystkich , którzy mogą lecz nie chcą zmienić PRAWA na takie które byłoby na tyle KARNE by ograniczyć do minimum, zachowania kryminalne. Ukłon w stronę przeciwników zaostrzania kar za przestępstwa przeciw zdrowiu i życiu. Szczególnie dla przeciwników kary śmierci za najcięższe przestępstwa. Chowajcie dalej głowy w piasek, i krzyczcie na ulicach. Być może ktoś was zechce usłyszeć. Ale z racji swojego wieku, nie WIERZĘ. . .
# 302011.09.23, 14:41

Wilczyca
@Voca O rany! Rzeczywiście jestem zacytowana xD gdybyś nie zwróciła mi uwagi nawet bym o tym nie wiedziała. :)
# 312011.09.23, 14:52

anja
chodzi tylko o to żeby sąd, policja nie zaslaniala sie tekstem ze bylam wyzywajaco ubrana. Osobiscie ubieram sie dosc zwyczajnie, nie dla mnie wielkie deoklty szpile itd ale nie moze byc tak ze cokolwiek czy ubior czy zachowanie w jakis sposob usprawiedliiwa ten czyn. Jestesmy ludzmi i panjmy nad emocjami, instynktami.
# 322011.09.23, 14:53

Francuski Piesek
Dzięki BORN to Die. . ;). . ehm swoją drogą czy My mężczyźni i Wy kobiety naprawdę nigdy nie skończymy tej wojny dopóki trwa ludzkość?? A może. . jak już tu zauważono łaskawie pewnym określonym grupom interesów zależy na tym aby temat co jakiś czas rozdmuchiwać pod nowym szyldem, gdyż jest nośny i można zawsze na nim coś ugrać. . KTOŚ kiedyś powiedział że Feministki mają jeden kompleks. . . mianowicie kompleks braku. . Penisa! Może tu tkwi sedno. . ! Nikt z normalnych facetów nie rzuca się na kobiety chodzące po ulicach zwłaszcza te mocno przesadnie roznegliżowane. . . owszem jest miłe podniecające ale też z czego wiele z Panien nie zdaje sobie sprawy taka ekspozycja obniża wartość kobiety w oczach mężczyzn. . gdyż pokazuje ( i nie jest specjalnie ważne w tym momencie co ONA sobie myśli) ją samą nam facetom jaką jedynie obiekt seksualnych pożądań i zaspokajania popędów cielesnych a nie Kobietę zasługującą na szacunek i godne traktowanie zatem panie strzelacie gola takim zachowaniem nie nam ale samym sobie. . w końcu kto bardziej eksponuje swoje wdzięki my czy wy Kobiety. . ? W świecie mody sexu itd. Kogo widać bardziej? Kto się rzuca bardziej męski tors czy kobiece piersi? Inną sprawą jest fakt że gdybyście wogóle absolutnie nas nie pociągały być może byłby problem z utrzymaniem gatunku. . musiałybyście nas na siłę zmuszać do zapładniania was! O zgrozo i nie czerpalibyśmy z tego ani krzty przyjemności. . ale czegóż się nie robi dla wyższych celów. I na koniec - Kobieta jest jak Ocean: Jej nie sposób objąć rozumem a jego rękoma. Pozdrawiam wszystkich! p. s. A gdzież to podział się mój pierwszy i nie ostatni jak widać komentarz, czyżby sprawdziło się stare, ale jare porzekadło. . prawda w oczy kole??? ; )
# 332011.09.23, 14:55

rockasia
brawo francuski piesek, my was podniecamy wiec zaslugujemy na gwalt. poprostu to jedno zdanie zaware w tym eleganckim belkocie.
# 342011.09.23, 15:24

Jacek
"brawo francuski piesek, my was podniecamy wiec zaslugujemy na gwalt. poprostu to jedno zdanie zaware w tym eleganckim belkocie. "

strasznie nieeleganckie jest wciskanie ludziom do ust słów, których nie powiedzieli. Kolega niżej wyraził swoje zdanie, z którym muszę się zgodzić, ale nie dopatrzyłem się tam stwierdzenia, że ktokolwiek zasługuje tu na gwałt, podobnie jak nie zawarłem tego w swoich wypowiedziach i jak nie zrobił tego tutaj żaden inny przedstawiciel nas - facetów (pomijając kilku prowokatorów, którzy napiszą jedno durne zdanie i znikają).


Mam do Was Panie wielką prośbę - czytajcie co piszemy, ale jak prozę. Nie róbcie z naszych słów wiersza, który trzeba zinterpretować, bo powstają nieścisłości i nieuczciwe oskarżenia.
# 352011.09.23, 15:47

bong
Ciekawe czemu usuwacie komentarze Francuskiego Pieska. Co nie po linii są? Nie są wulgarne. Pewnie mój też poleci. . .
# 362011.09.23, 15:55

Wilczyca
Panowie, zadaniem marszu jest walka DRAŃSTWEM jakim jest zrzucanie winy na skrzywdzonego człowieka. Jaki kompleks braku penisa? To, że pokrzywdzony chce być dobrze traktowany z należytym szacunkiem to przejaw KOMPLEKSU BRAKU PENISA? Proszę Was. . .
Wracając do kwestii ubioru gwałcone są wszystkie kobiety niezależnie od stroju, więc nie oburzajcie się tak strasznie na dekolty i spódniczki. Ostatnio poszłam na spotkanie ze znajomymi ubrana w luźną tunikę spodnie i trampki, a kolega oznajmił mi, że wyglądam dużo seksowniej niż dziewczyny w mini i dekoltem do pasa. Jakieś wnioski?
# 372011.09.23, 16:35

Voca
@Bong - dla troli nie ma tu miejsca. Komentarze, w których nikogo nie obraził, zostały. Te, w których nazywał kobiety per "pizda" poleciały. Nie życzę sobie chamstwa i trolowania. To jest miejsce, w którym kobiety mają się czuć bezpiecznie i na luzie. Jeśli chcecie się obrzucać błotem, a nas nazywać pizdami, sukami i kurwami - to onet czeka.
# 382011.09.24, 11:05

koteczek
@zgwałcona - nie wiem czemu, ale wiedziałam że tacy się tu znajdą i zaczną swoje. . .
wiem że to niełatwe się takimi nie przejmować - też dostaję białej gorączki. . .
spróbujmy, oni nie są warci nerwów. . .

te poglądy to wina systemu, w którym mężczyźni ustawili się jako istoty wyższe od kobiet. . . nie rozumiem, choinka, nie rozumiem dlaczego. . . (wściekła)

jakoś nie słyszałam żeby mężczyznę który został okradziony i pobity bo szedł gdzieś sam wieczorem tak napiętnowano. . . nikt mu nie powie:L po co tam lazłeś, na procesie zapewne adwokat oskarżonego nie wyciągnie takiej okoliczności. . .
i gdzie tu sprawiedliwość. . . takie akcje są potrzebne, i jestem tego pewna że wśród uczestników marszu gdańskiego nie zabraknie mężczyzn. . . prawdziwych mężczyzn. . .
# 392011.09.24, 11:33

Francuski Piesek
@Voca- w istocie może czasem człowiekowi się wyrwać. . . to i owo ale ma to na celu wyłącznie wzmocnić siłę przekazu komunikatu a nie obrazę kogokolwiek! Uważam że czasem człowiek ma prawo zaklnąć kiedy inne argumenty już nie przemawiają a sytuacja tego wymaga. . i proszę mi tu nie mówić o braku kultury!!!
Zyjemy w ciekawych czasach. . . gdzie zaciera się jakaś granica między byciem kobietą a mężczyzną spójrzcie na to nieco szerzej nie tylko w tym poruszanym tu wątku. . . gdzie to wszystko nas zaprowadzi!?? Marzę o sytuacji gdzie życie będzie na powrót normalne a nie zidiociałe. . KOBIETY BĘDĄ DAMAMI A MĘŻCZYŹNI GENTLEMANAMI!!! (Fantazja mnie poniosła!:) Co do problemu wyżej omawianego to jeszcze raz uważam że wina leży po obu stronach ! Oczywiście zgodzę się że nie trzeba być prawie półnagą kobietą aby zostać ofiarą gwałtu ale trzeba być po prostu ostrożną. . . . bo nie wiadomo co się stanie nie znaczy to że problem należy ignorować!!! Zupełnie inną sprawą jest postawa wymiaru sprawiedliwości i stosunek Policji do zaistniałej sytuacji. . . . pytanie swoją drogą kto przyjmuje takie zgłoszenia na ogół kobieta czy mężczyzna na komisariacie!?
Nie ciekawi was fakt że ten ruch został zapoczątkowany na Zachodzie. . W Kanadzie. . . ??
# 402011.09.24, 12:04

Francuski Piesek
@ Wilczyca. . Ten Penis o którym wspomniałem dotyczy . . . feministek! Nie będę tego rozwijał. . Dość że One szkodzą Wam Kobietom bardziej niż Nam Mężczyznom! Zgodzę się że Jest to Draństwo. . . ! Nie mam zamiaru licytować się kto komu robi więcej draństw różnego rodzaju. . . ! Może życie to jedno wielkie Draństwo jest!!! Co do ubioru wnosek jest jednoznaczny. . . róźne kobiety oddziałują odmiennie na różnych mężczyzn. . jednego to podnieca innego tamto. . nie ma reguły może istnieć większe lub mniejsze prawdopodobieństwo że taki stan a nie inny wywoła dana osoba! Jest jednak coś takiego w samej Kobiecie. . . ja to nazywam magnetyzm. . . to Tajemnicze COŚ. . NIE WIEM W OCZACH TEJ OSOBY W JEJ RUCHACH GESTACH. . COŚ SEKSOWNEGO! SĄ TAKIE OSOBY. . Chyba istotne jest to aby Ona sobie to uświadomiła że ma w sobie ten magnetyzm. Pytanie jak to wykorzysta na swoją zgubę czy też wręcz przeciwnie?KIEDYŚ CHYBA SIĘ MÓWIŁO NA TO SEKSAPIL. . ALE TO DAWNE CZASY! :) I NIE WAŻNE CO ONA NA SIEBIE WŁOŻY MOŻE BYĆ NAWET UBRANA W WOREK PO ZIEMNIAKACH I TAK NAS BĘDZIE KRĘCIĆ! A co do starszych kobiet które padły ofiarą gwałtu. . . to jest nadzwyczajne zwyrodnienie. . chyba że ofiara się na to zgodzi z ochotą! Ale czy jest jakieś społeczeństwo na świecie uwolnione zupełnie od problemu dewiacji różnego rodzaju nie tylko tego omawianego tutaj. . . . ? Kiedyś oglądałem reportaż na temat pewnego Japońca. . który jako student wszamał swoją ofiarę. . . czyt. zjadł ją dosłownie to była chyba Holenderka. . ba przyznał się do tego twierdząc że nie mógł się jej oprzeć. . . i co? I dziś chodzi po ulicy sobie spokojnie. . w swoim rodzimym Kraju!!!
# 412011.09.24, 12:05

Wreszcie szczęśliw
O tak Francuski Piesek żyjemy w ciekawych czasach bo w przełomowych czasach. Do czego to doprowadzi? do zmiany na lepsze. Ta zmiana zachodzi bardzo powoli,widać to na przełomie wieków. Ale zachodzi tak jak ewolucja. Wiesz o tym że istnieje taka teoria że ewolucja dotyczy też zachowań ludzkich. Nie chciałabym żyć w czasach sprzed wieków, udawać że wszystko jest normalnie, że ja jestem damą a wszyscy mężczyźni otaczający mnie to dżentelmeni.
Wina nie leży po obu stronach to tylko wina oprawcy że nie umiał się pohamować. Po za tym istnieje udowodniona teoria że kobietę atrakcyjną i pewną siebie gwałciciel nie zgwałci. Gwałciciel wybiera sobie osoby, zazwyczaj są to niepewne siebie, niepotrafiące sie bronic i często ubrane przyzwoicie, od stóp do głowy zasłoniete kobiety, wychowywane przez rodziców na tzw. "grzeczne dziewczynki". Kobiety świadomej swojej wartości i potrafiącej się obronić, uderzyć gdzie trzeba nie wybierze. On potrafi ja wyczuć.
Ha ha ha ja się zawsze ubierałąm prowokacyjnie nic mi się nie stało. Mężczyżni mnie się bali jak widzieli że jestem pewna siebie i świadoma swej wartości. Teoria twoja nie ma poparcia.

Dobra Francuski Piesek czym sprowokowałam jak byłam dzieckiem że mnie wykorzystywano seksualnie?Napiszę ci czym. Tym że nie umiałam się bronić, nie wiedziałam jak, byłam słabsza i on o tym doskonale wiedział. To nie była moja wina, ani wina mojego ciała, nie było prowokowania strojem ani słowami.
# 422011.09.24, 12:20

Wreszcie szczęśliw
Francuski Piesek:A więc uważasz że wykorzystywano mnie seksualnie w dzieciństwie bo od urodzenia miałam w sobie magnetyzm, seksapil? Czy naprawdę uważasz , że to że od urodzenia jesteśmy istotami seksualnymi usprawiedliwia takie draństwa?
Może i jestem seksowna i piękna ale to nie oznacza że każdy może się na mnie rzucić i zrobić co chce. Każdy może się kontrolować przecież. Ja to potrafię, mój mąż też. Kto tego nie umie to jest zaburzony i powinien się leczyć.
Nie uważam że Ty nie potrafisz się kontrolować, nie znam Cię przecież. Ale uważam że masz nastawiony zły kierunek myślenia i nie wiesz o pewnych rzeczach na razie.
# 432011.09.24, 12:27

Francuski Piesek
Przełomowych dla Kogo? Skąd wiesz dokąd to nas wszystkich zaprowadzi? To jedno -drugie . . teoria ewolucji hmm. . nigdy nie udowodniona to czysta hipoteza. . Mówię o Darwinowskiej teorii. . natomiast postawy owszem zmieniają się tylko czy aby zawsze na lepsze!? Co do tamtych czasów. . . . nie wszyscy byli Gentlemanami. . . ale w świadomości współczesnej często bytują mity na temat tamtych czasów. . chodziło mi o to że KOBIETY na ogół BYŁY KOBIECE A MĘŻCZYŹNI MĘSCY. . role były czytelne! Zaraz odezwą się feministki. . . że jak to przecież nic nie mogły były całkowicie podporządkowane woli i decyzji mężczyzn itd. Dalej. . . idąc chcesz mi powiedzieć że kobietę pewną siebie gwałciciel nie ruszy bo się jej obawia. . . nie wiem tego na pewno ale takie kobiety często które osiągają sporo w życiu zawodowym i dochodzą do wysokich stanowisk . . bywają samotne! Problem pedofilii o którym wspomniałaś łaskawie na końcu. . to już odmienny temat. . . oczywiście zgodzę się że dzieci są bezbronne. . . i często kierują się bezgranicznym zaufaniem do takiej osoby ( nie każdy pedofil to obca osoba przecież. . . a nadmiernie opiekuńczy tatusiowie!?)
# 442011.09.24, 12:37

Francuski Piesek
@ Wreszcie szczęśliwa. . jak sądzę! Nie uważam. . . . stwierdzam tylko fakt że kobiety mające. . to Coś są bardziej podatne na tego typu incydentalne przypadki! Nie wspomniałem o dzieciach. . . wcześniej one wielu z tych cech które posiadają nie mają jeszcze rozwiniętych choć jak przypuszczam można pewne już zaobserwować w tym wieku!!! Na razie!!
# 452011.09.24, 13:55

Wreszcie szczęśliw
Tak co niby można było zaobserwować w wieku 3 czy 4 lat?Jakie niby cechy które go prowokowały?
No właśnie bytują mity na temat tamtych czasów a prawda jest taka że im do bardziej odległych czasów się zagłebiamy tym bardziej widać że życie od kołyski było koszmarem i nawet jest dużo fragmentów w piśmie św. opisującym i wskazującym na to. Tylko człowiek nie chce uznać tego. Bo to boli. A to w równym stopniu dotyczy mężczyzn jak i kobiet. Bo nie twierdzę że tylko mężczyźni źle postępowali, były też kobiety co to samo robiły.
I nawet nie wiesz o tym co oznaczały pojęcia w tamtych czasach jak" być męskim" czy " być kobiecym". I mój ojczym nie był opiekuńczy wogóle, on mnie nie kochał bo ja nie byłam jego córką. Nie wiesz co przeszłam. Nie wiesz co przechodzi każda ofiara gwałtu i molestowania. I jeszcze jeden dowód na to że na przestępstwa seksualne nie ma wpływu to jak bardzo atrakcyjna jest dana osoba. A mianowicie mój ojczym zawsze mi powtarzał że jestem brzydka. Skoro tak myślał to dlaczego robił to wszystko. Umiesz to wyjaśnić?
# 462011.09.24, 15:01

Gunia
Co do samotności kobiet sukcesu, to na szczycie każdy jest samotny. Faceci mają w takich wypadkach większą skłonność do kupowania sobie rodziny (piękna obca żona, często była modelka i dwoje uroczych dzieci, które tatusia widują raz w tygodniu na 15 minut), a kobiety jeszcze się z tym nie oswoiły. Niemniej jednak, to czemu nie ma się czasu ani ochoty poświęcić swojego wysiłku, nie przyjdzie do nikogo samo z siebie, tak więc kto stawia na karierę nie ma czasu na związek, rodzinę i na odwrót. Najważniejsze to w porę odkryć co jest dla nas naprawdę ważne, bo często ludzie wegetują w rozkroku, byle jaki związek i byle jaka praca, a w końcu okazuje się, że jedno i drugie niewiele warte, gorycz, wyrzuty, rozczarowanie.
# 472011.09.24, 15:13

Wreszczie szczęśli
E, a co ma samotność do gwałtu bo ja nie rozumiem?
Francuski piesek właśnie to zasugerował że kobieta jak jest samotna to może ją spotkać gwałt. I jego zdaniem ona sama sobie wina bo wybrała karierę a nie znalazła faceta itd.
Każdy prawdziwy facet powinien swą kobietę wspierać w karierze. A widzę że nie zawsze tak jest.
# 482011.09.24, 15:20

Wilczyca
@Francuski Piesku, tak feministki strasznie mi zaszkodziły tym, że mam podmiotowość prawną. Koszmarnie mi zaszkodziły, że nie jestem własnością mężczyzny, zrobiły mi traumatyczną wręcz krzywdę tym, że dzięki nim mogę głosować, studiować, pracować. KOSZMAR! Ja też czuję się feministką i nie brakuje mi wcale penisa, nie rozumiem w ogóle komu może brakować części ciała, której z natury nie posiada (pomijam osoby transseksualne). W jaki sposób szkodzą mężczyznom? Tym, ze wytykają im wasze draństwa (UWAGA NIE MÓWIĘ O WSZYSTKICH FACETACH, ŻEBY NIE BYLO, ŻE UOGÓLNIAM)? Feministki pracują nad tym, żeby kobietom było lepiej. Nie muszę się zgadzać ze wszystkimi poglądami wszystkich feministek, ale w tym się zgadzam, że obojętnie jak jestem ubrana, jak się zachowuję, NIE znaczy NIE i nikt nie ma prawa mnie gwałcić, krzywdzić lub okazywać pogardę ze względu na to, że zostałam skrzywdzona. Po to chyba bozia mózg dała, żeby go używać, anie myśleć rozporkiem.
# 492011.09.24, 15:42

Wreszcie szczęśliw
Wilczyca zgadzam się w 100 procentach z Twą wypowiedzią.
# 502011.09.24, 18:03

Voca
Cześć Feministki! Czy uważacie, że powinna pokasować wypowiedzi Pieska, bo zawierają same stereotypy?

Piesku - może zanim zaczniesz się mądrzyć, poczytaj chociaż Wikipedię. Czytam i widzę Twoje ogromne luki w edukacji, uprzedzenia i dużo niechęci do kobiet oraz absurdalne usparwiedliwanie przemocy.

Co Ty wiesz o czasach dam i gentelmenów? Damy były nagminnie przez tych gentelmenów gwalcone i to się wtedy nazywało 'obowiązek małżeński'. Gentelmeni przodowali w roznoszeniu syfilisu, bo większość potrzeb seksualnych załatwiali w burdelach. Przemoc i bicie kobiet i dzieci były wyrazem 'troski'. Faktycznie, wiele tracimy. . .

Kobiety nie są już 'kobiece', bo nie są podporządkowane. I chyba to tych wszystkich facetów boli.

Nie mam siły, żeby teraz robić Ci, Piesku, wykład, więc powiem tylko - zanim się zaczniesz wypowiadać, przyswoj sobie chociaż elementy historii na poziomie podstawowym. Wiedza z dziedzin psychologii, socjologii i tzw. studiów kobiecych również bardzo się przyda. A potem pogadamy. Bo teraz to raczej nie ma sensu. No, chyba że Internautki będą miały do Ciebie cierpliwość.
# 512011.09.24, 18:33

Wreszcie szczęśliw
Voca ja uważam żebyś ich nie kasowała. Bo i tak się zaraz znajdzie jakiś inny facet myślący tak samo. A jak się znajdzie i będzie chciał to samo sobie pisać to już będzie wiedział co go czeka na tym forum.
MY KOBIETY TEŻ MAMY SWOJĄ SIŁĘ ALE MAŁO KTÓRY FACET JĄ DOSTRZEGA>I NIE JEST TO SIŁA FIZYCZNA>
# 522011.09.24, 18:48

Wilczyca
Uważam, że głupota Pieska powinna służyć za przykład. Może ktoś inny nie będzie wypisywał bzdur bo zobaczy, że już udowodniłyśmy, że te argumenty są błędne. Ale za kasowaniem wulgarnych postów jestem jak najbardziej za. Tak na przyszłość.
# 532011.09.24, 21:55

Gunia
Wreszcie szczesliwa, po prostu odniosłam się tylko do tej części wypowiedzi pieska, która miała jakiś sens ;-)
# 542011.09.25, 06:32

Wreszcie szczęśliw
Sens jaki że kobieta na wysokim stanowisku to kobieta samotna? Może tak bywa czasami,ale to nie jest reguła,przyczyny tej samotności tkwią głębiej. Często też taka kobieta jest seksualnie aktywna i ma kochanka a tylko wyjść za mąż się obawia, obawia się założyć rodzinę i mieć dzieci.
# 552011.09.25, 09:47

Voca
A z tym się nie zgadzam: " to na szczycie każdy jest samotny" - skąd ten pomysł? Może wiele osób, które zapominają po drodze o przyjaźni i związkach (to się nazywa po trupach do celu:) - tak, ale na pewno nie wszyscy! Są setki ludzi sukcesu, którzy zawsze mieli ulożone i szczęśliwe życie osobiste. I nie mam tu na myśli M. Monroe :)
# 562011.09.25, 13:57

Gunia
Na szczycie jest mało miejsca, do tego na plecy napierają następni zdobywcy. Zresztą możliwe, że się mylę ;-)
# 572011.09.25, 21:31

rosa
Drogi Piesku!
Mialam ostatnio niemila okazje pisac prace licencjacka o rodzinie od Renesansu do wieku 19. W tym pieknym 19 Wieku, w ktorym "kazdy znal swoja role" mezczyzni i kobiety oddalili sie emocjonalnie od siebie. Bo niby o czym mieli rozm,awiac malzonkowie? O pracy, w ktorej pol zycia spedzal on? O domu, ktory byl jej üraca, a ktory go nie interesowal?' O pogladach, ktorych ona nie miala, bo nie wypadalo, a on nie mial sily ani czasu jej edukowac?
W czasach Romantyzmu powstal na krotko nowy model rodziny. Fajnie o tym pisze moja docentka Anne-Charlott Trepp. Nazywany "rodzinnym szczesciem", przewidywal,. by malzonkowie spedzali ze soba czas, by tworzyli wspolne zainteresowania, by ramie w ramie wychowywali dzieci. Potem weszly niestety w zycie stereotypy o glupiutkiej, pelnej emocji, latwowierniej, pozbawionej wölasnej woli kobiecie i zawsze nieugietym, bez chwili slabosci, ba, pozbawionym wszelkich uczuc poza zloscia mezczyzna.
Ojciec emocjonalnie nie nalezal do 19-wiecznej rodziny. Nie dziwne. Idealny mezczyzna tamtych czasow ma az za duzo cech uwazanych za psychopatyczne. Z takim modelem powinni sie mezczyzni identyfikowac? Nie lepiej cos bardziej "ludzkiego" i zdrowszego psychicznie niz pozbawiony uczuc, skupiony na pracy, pelen zlosci robokop? Feministki zrobily Wam wielka przysluge Panowie. Nie musicie juz byc psychopatami. Ja bym sie na Waszym miejscu cieszyla. :)
# 582011.09.26, 07:57

Gunia
@rosa
Dobry konytrargument. A najlepiej było w średniowieczu, kiedy prawie każdy rodził się tam gdzie miał żyć i umrzeć, chłop na wsi, pan we dworze, kasztelan na zamku, a baba w bólach i nie było całego tego stresu, robienia kariery, kucia własnego losu, bo każdy znał swoje miejsce ;-)

Ja wolę sama pracować na to, jaki kształt przybierze moje życie, niż zdać się na dobrą wolę nawet najwspanialszego mężczyzny. Mój mąż po początkowych oporach dostrzegł zalety takiego układu, czego i pieskowi życzę.
# 592011.09.26, 11:27

rosa
Gunia: dzieki:)

Voca: ja tez twierdze, zeby nie kasowac pieska. Ale tylko tych postow, z ktorymi mozna polemizowac. Obrazy w tej lub innej formie moze on sobie - jak powiedzialas- pisac na onecie.
Niestety w wielu glowach tkwi stereotyp: "Feministki sa wrogami kobiet", "Prowokujaca kobieta jest wspolwinna, jak wychodzi rozebrana to niech sie potem nie rzuca". Niestety krazy nawet po uniwersytetach. Niech ci ludzie zobacza ze mamy argumenty i sa one na tyle mocne, by stereotypy obalic.
# 602011.09.26, 20:48

lele
Ja mam mieszane odczucia, co do tego marszu. Jak najbardziej zgadzam się z przesłaniem, forma budzi we mnie ambiwalentne uczucia. Tylko tak myślę sobie, że gdyby panie poubierane "przyzwoicie" i od stóp do głów zrobiły taki marsz to pewnie nie miałby żadnego oddźwięku. . . I to jest przykre. Nigdy nie byłam zwolenniczką agresywnej walki o swoje, ale mam wrażenie, że czasami po prostu inaczej się nie da. Poczytałam sobie również trochę komentarzy na innych portalach o tym wydarzeniu, i naprawdę jak się czyta te wszystkie seksistowskie, ociekające nienawiścią i stereotypem wypowiedzi to dochodzi się do wniosku , że tego typu inicjatywy są BARDZO potrzebne. I nie trzeba być feministą/tką żeby popierać ideę tego wydarzenia. Wystarczy mieć dobrze poukładane w głowie.
# 612011.09.26, 21:18

Voca
Właśnie. Czasem po prostu, żeby Cię zauważyli, musisz sięgnąć po radykalne środki. Zobaczcie historię emancypacji kobiet - kobiety ubierające spodnie, zachowujące się po męsku - w XIX wieku. Potem - w czasie walki o prawa wyborcze - przykuwające się do bram kajdankami, organizujące protesty głodowe, zamykane w więzieniach za zakłócanie porządku, łamanie prawa - dzięki temu, że nasze prababki sięgnęły po radykalne środki, dziś możemy brać rozwody i nie tracić kontaktu z dziećmi, pracować, uczyć się, studiować, głosować i kandydować do Sejmu. Ale historia ruchu kobiecego obfituje w skandale. Wszystkie ruchy emancypacyjne mają podobną historię. Bo inaczej Cię nie zauważą. Po prostu.
# 622011.10.05, 19:25

Bryk
Gratulacje - tak ekstremalnie szybko skasowany komentarz.

Z nudów i z powodu zgorzkniałości budujecie ideologię, która w przeciągu dziesięcioleci, może trochę dłużej, doprowadzi do stanu, w którym wasze prawa ostatecznie będą podobne jak w epoce neolitu.

Oto przykład kultury, która jest dużo bardziej zaawansowana w walce o swobodę obyczajową kobiet. To jest dopiero początek.

www. peopleofwalmart. com/photos/
# 632011.10.05, 19:33

Bryk
I wcale nie ma w tym nic podniecającego dla mężczyzn. . . .
# 642011.10.05, 19:46

Bryk
I możecie wierzyć lub nie, kobieta nigdy nie zbuduje prawdziwej wartości dla mężczyzny przez emancypację, a mężczyzna dla kobiety przez przeistaczanie się w się opiekunkę ogniska domowego.

Świadczy o tym coraz mniejsza liczba małżeństw i coraz wyższa liczba rozwodów w USA czy UK. Po prostu współżycie między mężczyznami i kobietami coraz częściej sprowadza się tylko do seksu. Takie są fakty.
# 652011.10.06, 09:16

lilly
Przeczytałam wszystko, co zostało. . całą dyskusję. . fajne, że w ogóle podejmowane są dyskusje w takich tematach, że taka inicjatywa jak Slut Walk powoduje chęć rozmawiania. Skoro trwają dyskusje w danym temacie, tzn. ze proces zmiany został zapoczątkowany. To mnie bardzo cieszy.

@Bryk: może rzeczywiście ciebie nie pociągają nowe role i nowe sposoby wyrażania przez kobiety swej kobiecości, wolności i radości z realizacji siebie (nawet jeśli sposobem na wyrażanie siebie jest noszenie mini i kabaretek), ale czy tak myślą wszyscy mężczyźni? może są i tacy, którzy lubią patrzeć na skąpo ubrane panie. . a panie lubią się tak ubierać. . każdy z nas jest nieco odmienny i ma inne potrzeby. . dlaczego tego po prostu nie uszanować?

skoro podniecają cię inne kobiety, inny rodzaj wyrażania kobiecości, to ok. bo na pewno są i takie kobiety, którym odpowiada taki rodzaj ekspresji, jakiego ty oczekujesz. . i to jest moim zdaniem fajne, ze jesteśmy tak różni, że zawsze znajdzie się ktoś dla mnie, dla ciebie i dla innych atrakcyjny. . (moja Mama mawia: Każda potwora znajdzie swego amatora :P)

@Piesek: dziewczyny ci już w skrócie przedstawiły losy mężczyzn i kobiet w przeszłości, ich ról, tego jak żyli w małżeństwach i. . jak to było być damą i gentelmanem. . ja się cieszę, że żyję w dzisiejszych czasach. . a ty? pomyśl, że niecałe 100 lat temu nie mógłbyś sobie wybrać kobiety, którą pokochasz. . wybraliby ją dla ciebie rodzice. . zmianę przyniosły m. in. działania feministek (zaznaczam, ze między innymi) - kobiet, które nie zgadzały się na normy społeczne. . równie ważne były działania mężczyzn w tym względzie.

skoro potrzebujesz damy w swoim życiu, to super, bo przynajmniej wiesz, jakiej kobiety poszukujesz do związku i bycia szczęśliwym. . nie wpadnie ci do głowy wiązanie się z feministką, albo dziewczyna popierającą ruchy emancypacyjne. . pamiętaj tylko, że ta kobieta/dama w alkowie moze też pozostanie damą. . a feministka. . cóż. . te które znam, kochają być sam na sam ze swoim mężczyzną i dzielić się z nim swoim ciałem. . ale znam tylko kilka feministek, więc nie tworzyłabym stereotypu. . ;)

@kobiety kochane wszystkie: nie napadajcie na tych tu odwiedzających nas mężczyzn. . bo komu najbardziej potrzebna jest wiedza na temat seksualności kobiet, ich potrzeb. . poza samymi kobietami? ja się cieszę z każdej obecności męskiej na tym portalu. . sięganie do porządnych źródeł dotyczących kobiecości (a za taki mam ten portal) jest tym, co uważam za najcenniejsze. . tak zaczyna się zmiana! to naprawdę cudowne :) dajcie naszym chłopakom i mężczyznom z seksualności-kobiet żyć. . dyskutujmy, różnijmy się pięknie. . a nie wulgarnie i obcesowo. dzięki chłopaki za wasze głosy, bo to jasno nam - feministkom - pokazuje, ile jeszcze przed nami pracy, działania, zmian. .

@Voca: dzięki za to miejsce :)
# 662011.10.06, 14:41

Voca
@Lilly - dzięki za fajny, wyważony głos i cierpliwość :) Bardzo obywatelska postawa :)
# 672011.10.18, 07:30

Bryk
Zakazy noszenia spódniczek w Wielkiej Brytanii. :)
tinyurl. com/67lg3h9
# 682011.10.18, 07:35

Bryk
Ciekawe, że jedne chcą się ubierać coraz bardziej wyzywająco i chcą aby inni nie traktowali tego seksualnie, a innym przeszkadza, że kobieta ubiera się jak kobieta.

W dupach się ludziom poprzewracało

Fajnie sobie pyknąć posta raz na dwa tygodnie.

Pozdrawiam. :]

podobne artykuły

Marsz ”Puszczalskich” przeszedł przez Gdańsk
Czas skończyć z krzywdzącym stereotypem, że przemoc seksualna jest winą kobiety - mówi Dobrochna Świątek, współorganizatorka pierwszego w Polsce ”Marszu Puszczalskich”. W sobotę 1.10.2011 ulicami Gdańska przeszło kilkudziesięciu uczestników marszu przeciw przemocy wobec kobiet.
 
Marsz puszczalskich
Kanadyjski konstabl Michael Sanguinetti niechcący stworzył jedno z najciekawszych tegorocznych zjawisk w międzynarodowym feminizmie - fenomen Slut Walks. Pytanie: komu z Was chce się taki marsz zorganizować w Polsce?:)
 
Marsz dziwek w Europie
Wszystko zaczęło się w Toronto. Funkcjonariusz państwowy winą za akt przemocy seksualnej obarczył kobietę. 3 kwietnia dwie Kanadyjki zorganizowały pierwszy ”marsz dziwek”
 

najnowsze artykuły

Kobiety odzyskują głos i wpływ!
seksualność kobiet » wiadomości
Kobiety odzyskują głos i wpływ!
komentarze (1)
Świat się zmienia, a kobiety stają się coraz bardziej odważne i solidarne.
 
Mit monogamicznej samicy
seksualność kobiet » artykuły
Mit monogamicznej samicy
Poliandria, praktyka kopulacji z licznymi samcami, jest [...] jedną z najbardziej rozpowszechnionych strategii rozrodczych samic. Aż dziw bierze, że dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku naukowcy zaczęli zdawać sobie sprawę z tego, że normę u samic stanowi właśnie poliandria, a nie monogamia (dokonywanie rozrodu z jednym partnerem).
 
Czy rutynowa mammografia sprzyja zdrowiu kobiet?
seksualność kobiet » artykuły
Czy rutynowa mammografia sprzyja zdrowiu kobiet?
komentarze (1)
Zmieńmy konwersację na temat naszych piersi z „jak uniknąć raka piersi i wcześnie go wykryć” na „jak mieć zdrowe piersi i czerpać z nich radość”.
 
Seks po menopauzie i kobiety zasiewające nasiona mądrości
seksualność kobiet » artykuły
Seks po menopauzie i kobiety zasiewające nasiona mądrości
W kulturach celtyckich młodą dziewicę postrzegano jako kwiat; matkę jako owoc; starszą kobietę jako nasiono. Nasiono niesie wiedzę i potencjały wszystkich zawartych w nim składników. Zadaniem kobiety po okresie menopauzy jest zasiewanie w społeczności tej kwintesencji prawdy i mądrości.
 
Odsłoń cipkę na Wawelu! O rytuale ana-suromai w praktyce
seksualność kobiet » artykuły
Odsłoń cipkę na Wawelu! O rytuale ana-suromai w praktyce
komentarze (6)
Ana-suromai to starożytny rytuał błogosławienia świata i udzielania mu swojej seksualnej mocy poprzez odsłonięcie kobiecych genitaliów. Tak kobiety błogosławiły świat m.in. w starożytnym Egipcie, o czym możemy przeczytać u Herodota i Diodora Sycylijskiego.
 
zobacz też

„Porady bezwstydnej dziewczyny – rozkosze niegrzecznego seksu”

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter