dział: wiadomości

Leci nam trzeci rok - dziękujemy!

dodano: 2012.03.20
Właśnie tak, leci nam trzeci rok. Tego trzeciego roku minęło dopiero kilka dni, ale przecież już się zaczął! Jakie są nasze plany, co jeszcze będziemy robić? Może jakieś huczne trzecie urodziny za rok? W tym roku na pewno – warsztaty. Warsztaty dla kobiet w całej Polsce. O seksualności, o kobiecości. I będziemy pisać. A raczej: publikować. Bo już wiemy, że to Wy piszecie. Dużo. Otwarcie. Na różne tematy. Ale wszystko składa się na wnikliwe studium kobiecej seksualności. Bez pozy i zadęcia. Bez retuszu. Bez udawania, że wszystko jest łatwe i piękne. Owszem, może takie być, ale nie zawsze jest. Bo jesteśmy takie, jakie jesteśmy.

Podziękowanie


Dziewczyny i Chłopaki, Kobiety i Mężczyźni


Bardzo, bardzo dziękuję Wam za ogrom informacji zwrotnej, który przyszedł w mejlach na nasze drugie urodziny. Naprawdę, nie spodziewałam się, że dostanę od Was takie listy. Spodziewałam się raczej suchych czy żartobliwych wiadomości, ale Wy pozrzucaliście maski, pootwierałyście serca, pisałyście o najbardziej intymnych, osobistych sprawach. Wysłaliście tyle podziękowań. Dziękowaliście za wiedzę, inspirację, akceptację. Pisałyście o zmianach w życiu, które przyniosło nowe spojrzenie na seksualność. Niektóre listy zapierały mi dech w piersiach i nie wiedziałam, co na nie odpowiedzieć. Poczułam się zanurzona w morzu pozytywnej energii, która przychodziła od Was z wielu stron. Jedne pisały o rewolucji, inne o ewolucji. Pisaliście też o Waszych sprawach, spojrzeniu na seksualność. Czasem o pozytywnych zmianach, a czasem o złych doświadczeniach. I o tym, że Seksualność Kobiet jest jakąś pocieszycielką, miejscem, w którym można znaleźć zrozumienie, serdeczność innych kobiet.


Bardzo dziękuję Wam za te głosy.


Voca


Poniżej znajdziecie fragmenty z niektórych tylko mejli. Wszystkiego wyszło kilkanaście stron wydruku, a to chyba trochę za dużo, jak na internet. :)


***

Wyznam szczerze - rewolucji moja ulubiona stronka w moim życiu nie spowodowała. Ale pomogła wiele zmienić. Dziś nie czuję już dyskomfortu z powodu braku orgazmu waginalnego, który wcześniej był gdzieś jednak schowany w podświadomości. Gdybym nie odwróciła się od portalu plecami, przeżyłabym mój pierwszy raz sensowniej zamiast odrzucić od siebie dziewictwo jak figurkę Bożka, przed którym wszyscy padają na kolana, ale nikt go nie potrzebuje. Nie nauczyłabym się tak doskonałej recepty na minetkę jak ta Iana Kernera. Fala dobrych orgazmów przeszłaby mi koło nosa. Okres nadal traktowałabym jako „zło konieczne“. Nie zrobiłabym performansu i nie napisałabym kilku tekstów. Ominęłoby mnie też wiele godzin przyjemnego czytania artykułów. Krótko mówiąc, seksualność-kobiet.pl to trochę więcej soli i pieprzu w moim życiu: nie są niezbędne do egzystencji, ale kto nie chce jeść smaczniej?


Rosa


***

Trafiłam na Wasz portal bardzo niedawno. Żaden artykuł nie zmienił mojego życia (jeszcze), ale mam nadzieję, że tak się stanie. Dlatego tu jestem. Ostatnio stałam się strasznie sfrustrowana, albo byłam już wcześniej i dopiero teraz zaczęło mi to przeszkadzać. Mówiąc krótko: jestem tak zła, że zaraz nie wytrzymam! Wkurza mnie ograniczenie ludzi. Dodatkowo z drugiej strony jest też moje własne ograniczenie i moja własna nienawiść. O ile na to pierwsze nic nie poradzę, to tego drugiego mam zamiar się pozbyć. Metoda: poszerzanie horyzontów. Postanowiłam, że skoro nie mogę sprawić, żeby inny się zmienili, to zmienię swoje podejście. Zmienię swoje postrzeganie "normy" i będę zadowolonym z życia człowiekiem. Wyjdę ze swojej umysłowej klitki, dostrzegę, że świat się zmienia. Ciężko jest pozbyć się swoich ograniczeń, ale ufam, że mi się uda. :)


Renata


***

Moja znajomość Seksualności-Kobiet jest dowodem na to, że szaleńcza zabawa w kliknij "Lubię to" na Facebooku może okazać się bardzo korzystna. Któregoś dnia, przeglądając jak zwykle swój profil, przebijając się przez kolejne posty o pomidorach w FarmVille i polubionych stronach, dostrzegłam link na tablicy mojej przyjaciółki o słuszności masturbacji. Był to temat, który wielokrotnie poruszałyśmy w naszych rozmowach; nigdy jednak nie odważyłam się wyjść poza to - w szczególności, jeśli mówimy o internecie. Po pierwsze - ogromny kompleks seksualności mojego ciała, po drugie - jeszcze większe tabu, którym obciążona była moja świadomość. Wydawało mi się to czymś dziwnym: przecież żadna inna dziewczyna tego nie robi. Przeczytałam, przeszłam do kolejnych artykułów. Kliknęłam "lubię to", by nie przegapić nowych artykułów. Stopniowo moja pewność cielesności rosła. Kolejne publikacje utwierdzały mnie w przekonaniu, że moje ciało nie jest takie straszne, że nie ma standardu co do wyglądu.


Do przełomu doszło po lekturze artykułu o inicjatywie fotografowania kobiecych okolic intymnych. To może wydawać się śmieszne, ale nie widziałam innych sromów oprócz swojego i aktorek w filmach porno. To coś, co budziło u mnie obrzydzenie, wydawało się zdeformowane, stało się częścią mnie, która może być atrakcyjna...


Bawić może patos słów: życie po tym stało się prostsze. Co może mieć wspólnego ciężar życia z 'cipką'? Lecz każda dziewczyna czy kobieta, którą kiedykolwiek męczył taki wstyd i niepewność, zrozumie, ile informacja ta może znaczyć dla jej komfortu psychicznego.


Paulina


***

SK czytam od dłuższego czasu, gdy zamieszczone na nim (niej? Bo gdyby ten portal miał płeć, to na pewno żeńską.) artykuły można było policzyć na palcach. Sam nie wiem, jak tutaj trafiłem. Niesamowicie spodobał mi się zarówno styl, jak i tematyka. W samym internecie, a o jego polskiej części szkoda w ogóle wspominać, znacznie łatwiej znaleźć przepis na wykonanie heroiny czy LSD w warunkach garażowych, niż jakiekolwiek informacje o kobiecym punkcie widzenia na "te sprawy", że je tak ogólnie nazwę.


Muszę się przyznać, że osobą pełnoletnią jestem do niedawna, portal śledzę od ponad roku, więc wieku m/w 16-17 lat. Środowisko dalej patrzy dość krzywo na osoby interesujące się seksem "już" w tym wieku. Sam wyciągnąłem z portalu (jak i kilku omawianych na nim książek, choćby ww. "Jej orgazm najpierw") wiedzę, której nie sposób zdobyć mi, i reszcie osób w moim wieku, w inny sposób. Ta grupa wiekowa, "licealna" nazwijmy ją ogólnie, czyli właśnie osoby w wieku 16-19 lat, mają z jej zdobyciem największy problem. Rodzina czy rodzice dalej patrzą krzywo, środowisko bojkotuje, dojść do źródeł nie ma niemal żadnych, a jednak młodzieńcze "pierwsze miłości" nie są już tylko burzą hormonów, a potrafią przerodzić się w coś poważniejszego, także w sferze seksualnej. Nie chcę narzucać żadnych treści czy form, choć kilka pomysłów plącze mi się po głowie, ale dotarcie do młodszych odbiorców byłoby, jak mi się wydaje, jedną z większych możliwości pod względem "misyjnym" tego portalu. Bo te sto, dwieście czy tysiąc nastolatków, które przeczytają choćby kilka artykułów, później - kierując się zawartą w nich wiedzą - mogą zaszczepić jakąś iskrę wśród swoich znajomych, w klasie, szkole, gdziekolwiek.


Mateusz


***

Najbardziej cenię teksty na tematy ściśle związane z ludzką seksualnością. I chodzi mi o podejście do jednostki, nie w znaczeniu wydarzenia społecznego. Interesuje się człowiekiem jako człowiekiem, a seksualność to część życia ludzkiego. W naszym społeczeństwie jest dziwna kotara, zasłona, każąca ludziom milknąć, kiedy zaczynają się poważne rozmowy na ten temat. To ciekawe bo żartować z seksualności potrafi bardzo wielu, ale poważnie porozmawiać, i to jeszcze w odniesieniu do siebie, już tylko nieliczni.


Wierzę, że dwoje bliskich sobie ludzi powinno znać siebie na tyle dobrze, że oboje powinni mieć świadomość, iż nieważne co zrobią w łóżku, ta druga osoba nie pomyśli o nich źle. Ludzie hamują swoje potrzeby, bo boją się, że partner lub partnerka pomyśli o nich "zboczeniec", "dziwka" czy w jeszcze gorszy i bardziej uwłaczający sposób.


Partnerzy powinni wiedzieć i czuć, że nieważne co uczynią, ta druga osoba ich nie oceni. Bo tego tak naprawdę boimy się najbardziej - oceny ze strony ważnych dla nas osób, a kto jest ważniejszy niż osoba, z którą dzielimy tak intymną relację? Ten strach ma przyczynę w wychowaniu i mentalności, narzucanej nam od dzieciństwa. Wmawia się nam, że seks jest zły i brudny i nie należy o nim rozmawiać czy myśleć. W telewizji o 20.00 może lecieć Teksańska masakra piłą mechaniczną i nie wywołuje to wzburzenia. A jak o północy pojawił się film 9 i pół tygodnia zrobiło się wielkie halo. Tak, to było dawno ale tak naprawdę od tamtego czasu nic się nie zmieniło. Nadal potrafimy głównie żartować, ale nie rozmawiać na poważnie. Zwłaszcza rozmawiać na poważnie o swoim własnym życiu seksualnym. Dlatego najbardziej cenię te teksty, które motywują do takich rozmów, które prowokują je i sprawiają, że ludzie zaczynają rozmawiać.


Michał


***

Moja przygoda z seksualnością-kobiet zaczęła się od odnośnika na jakiejś stronie. Wpadłam, zerknęłam na kilka artykułów i... wyłączyłam. No bo jak to – pisać o czymś TAKIM i to jeszcze tak otwarcie?


Ale wróciłam. Siedziałam z laptopem na kolanach, krwią miesięczną cieknącą z pochwy i nastroju mocno burzowym, czytając o tym, że miesiączka wcale nie jest taka zła. Prychałam oburzona. Nie jest, wcale – myślałam, skręcając się z bólu. Przecież każdy marzy o małym smoku wyrywającym wnętrzności po kawałeczku. Jednak z każdym artykułem podchodziłam do tego coraz mniej sceptycznie. Bo przecież to tylko (i aż!) znak, że wszystko jest w porządku. I starałam się przeżyć to jako malutkie święto, a krew miesięczną nie traktować jako coś obrzydliwego do granic możliwości. I teraz sama oburzam się, kiedy słyszę od koleżanek, o tym jaka niby jest odrażająca.


Swoją drogą, zauważyłyście, że strzępki błony w krwi tworzą fantastyczne wzory?


Po artykułach o miesiączce przyszła kolej na inne. O pożądaniu, które nie jest mylone z miłością. O związkach między kobietami, które pomija się ciężką zasłoną milczenia. O aborcji. A nawet o ciepłej bieliźnie w zimę. O tym wszystkim, czego nie znajdzie się w kolorowych pisemkach dla kobiet.


I za to też uwielbiam ten portal - za nieskrępowanie. Jest to miejsce, gdzie moje feministyczne poglądy nie spotkają się z krzywym spojrzeniem i komentarzem "chyba jej się coś stało w głowę, chłopa jej trzeba!".


W całym dorobku tej strony największy wpływ miał na mnie artykuł „Czy kobieta zawsze musi być piękna i uśmiechnięta?”. Wychowana według modły, że dziewczynki mają być wiecznie dobre, grzeczne i miłe, coraz częściej miałam problemy z żołądkiem, przez tłumione nerwy właśnie. Lektura dała mi sporo do myślenia i pokazała, że my, kobiety, nie musimy być takie, jakie widzą nas przestarzałe obyczaje. Że piękno nie zależy od tego, czy nosimy grzeczny mundurek, słuchamy metalu, czy jesteśmy romantyczne lub czy biegamy o północy nago po parku. Ważne, żeby nie zacząć udawać kogoś, kim się nie jest.


I tak moja przygoda z tym portalem nadal trwa. Czekam na nowe artykuły, czytam, czasem się z nimi nie zgadzam. Ale od tego jest, prawda? Żeby tworzyć opinie i otwierać się na to „brudne i złe” tabu, o którym z nikim się nie rozmawiało.


Neska


***

Witam serdecznie,


Mam nadzieję, że nie będę jedynym mężczyzną biorącym udział w Waszym konkursie. ;)


Od dawna interesuję się seksualnością w aspekcie kulturowym, szczególnie w okresie starożytności. Szukając dodatkowych informacji w Internecie znalazłem Waszą stronę. Szybko przypadła mi do gustu, ponieważ Wasze artykuły trafiają w moje zainteresowania. Szczególnie podobały mi się poświęcone wystawom Iwony Demko, której prace miałem przyjemność oglądać podczas zeszłorocznego V-Day w Poznaniu. Artykuł poświęcony "Alicji w krainie czarów" podesłałem znajomej z roku, której od jakiegoś czasu pokazuję inne oblicza pornografii.


Największym atutem Waszego portalu jest, że nie ma dla Was tabu. Poza tym pokazujecie wiele aspektów seksualności - z pogranicza sztuki, literatury, religii etc. - tym samym oddemonizowując kobiecość w naszym kraju i pokazując, że seks i ciało również mają aspekty duchowe.


Kamil


***

Od zawsze starałem się być świadomym "użytkownikiem" seksu. Dawno zrozumiałem, że dając więcej, dostaję więcej. Staram się słuchać, patrzeć i wyczuwać i w większości przypadków takie działanie się sprawdza. W pewnym jednak momencie poczułem potrzebę zrozumienia tego, co czuje kobieta i tak trafiłem na tą stronę. Zostałem, bo okazało się, że potraficie w sposób prosty, ciekawy i rzetelny przekazać to czego inni przekazać nie potrafią. Czytając Wasze artykuły jestem przekonany, że napisały je osoby, które same przeżyły to, o czym piszą. Na innych stronach, w gazetach czytam o rzeczach, które nijak mają się do tego, co przeżyłem. I nawet w pewnym momencie zacząłem się zastanawiać, czy moja rzeczywistość aż tak bardzo odbiega od rzeczywistości. Teraz już wiem, że to nie ja bujam w obłokach.


Technika jest chyba najmniej istotna. Nie decyduje o tym, czy będzie nam dobrze. Ważne jest zrozumienie. A dzięki tej stronie rozumiem więcej. I to jest Wasza największa zaleta.


Mateusz


***

To miejsce jest centrum rewolucji seksualnej, którą rozpętałam w swoim życiu. Kamieniem Rzuconym – Kamieniem Węgielnym pod budowę Świątyni Wiedzy, Mądrości i Dojrzałości. Przewodnikiem po Ziemiach Odzyskanych Cielesności. Furtką do Tajemniczego Ogrodu Kobiecości. Słoneczną drogą wśród żyznych pól Twórczości i krętą ścieżką przez wilgotne łąki Zmysłowości.


Za dużo patosu?


Ale powiedzieć, że seksualność-kobiet jest dla mnie ważnym portalem, to za mało.


Bo jest odpowiedzią ma moje pytania i wołania. Towarzyszką, Pocieszycielką, Spowiedniczką, Siostrą i Partnerką. Rozgrzeszeniem. Miejscem Kultu i Obrzędu, Miejscem Spotkań z dziesiątkami Kobiet.


Czytam każdy jej tekst. Jest to rozmowa z podobnymi do mnie, poszukującymi. Poznaję je na warsztatach. Nie ma drugiego takiego miejsca, gdzie spokojnie i bez kompleksów może odbyć się ta rozmowa o kobiecości. Otwarta, tolerancyjna, bezpruderyjna i jednocześnie w dobrym smaku. Różnobarwna, wielokształtna, pełna.


Anna

 

komentuj

autor:


komentarze: (1 - 3)

czytaj wszystkie komentarze:  »
# 12012.03.22, 09:13

de99ial
Troszkę dziwnie czyta się fragment swojego listu, poprzedzony ogólnikiem "pisałyście" :D

# 22012.03.22, 09:20

V
Czas przywyknąć. :) Kobiety na co dzień mają tylko męskie formy, a ty w morzu męskich dojrzałeś akurat jedną żeńską, chociaż pisałam w obu formach. :)

Cóż, postępująca feminizacja następuje! :P
# 32012.03.22, 15:00

de99ial
Cztery ;)

Ale czepiam się z ;) nie na poważnie. Zdaję sobie sprawę, że nasz język jest mocno samczy i forma "-liście" jest uznawana na poprawną, jakkolwiek krucjaty nie będę ogłaszał z tego powodu. Ja po prostu jestem fanem kobiet :)

Pozdrawiam
de99ial

podobne artykuły

Voca w radio RAM
Na zaproszenie 2 panów z Radia RAM wylądowałam na Marsie. :) A dokładnie w Misji na Marsa. Prowadzący domagali się warsztatów edukacji seksualnej na antenie, co też i zrobiliśmy. :)
 
Kurs samoświadomości seksualnej: Spotkania Rogatego Boga i Potrójnej Bogini
W piątek 21 października we Wrocławiu startuje cykl spotkań-warsztatów dla kobiet i mężczyzn. Będziemy wypracowywać NOWY SPOSÓB podejścia do seksualności w gronie Bogiń i Bogów.
 
Nowa książka dla dziewczynek - Skarb Lilith!
”Skarb Lilith” podpowiada nam, dorosłym, jak w wyjątkowy, ale prosty sposób mówić dziewczynkom o pozytywnych aspektach cyklu menstruacyjnego, rozkoszy i seksualności.
 
10. urodziny mojej seksualności
Pogłaskałam kartki, szczególnie rozczuliłam się wtedy, kiedy doszłam do wpisu o moim pierwszym razie. Pisałam, jak cudownie było i jaka jestem szczęśliwa.
 
Jak długo otwiera się Twoje (drugie) serce?
Chłopcu prezentowano ostry miecz, który ciął wszystko. Ten mieczy był też symbolem penisa. Razem z mieczem chłopiec dostawał zagadkę: Jak włożyć ten miecz do róży, tak aby nie zadrasnąć ani jednego płatka?
 

najnowsze artykuły

Spaść, niszczyć i finalnie dominować
seksualność kobiet » opowiadania
Spaść, niszczyć i finalnie dominować
Naprawdę letni wieczór na hotelowym tarasie. Wszyscy już rozluźnieni po pracy więc zaczynają się uśmiechy, pojawia się alkohol, jedzenie, kontakt. Kontakt przede wszystkim. Wszystko to co obiecuje wyjazd służbowy, relaks w białym kołnierzyku.
 
Piękno waginy
seksualność kobiet » moje ciało
Piękno waginy
Od zawsze zachwycały mnie owalne kształty. Delikatne, opływowe, miękkie. Było w nich coś boskiego i nieskończonego, co kusiło i ciągnęło. Jako młoda dziewczyna skupiłam się głównie na oczach i ustach, gdy dojrzałam olśniło mnie piękno kobiecego ciała... piersi, krągłe biodra, pośladki i ona... wagina.
 
Głaskanki-przytulanki o lekko tantrycznym zabarwieniu
seksualność kobiet » wiadomości
Głaskanki-przytulanki o lekko tantrycznym zabarwieniu
Kiedy ostatni raz ktoś Cię długo i czule przytulał? Bez podtekstów. Bezinteresownie. Po prostu dlatego, że mógł się podzielić własnym ciepłem i życzliwością?
Kiedy ostatni raz długo i uważnie patrzyłaś_łeś komuś w oczy?
 
Voca w radio RAM
seksualność kobiet » kultura
Voca w radio RAM
Na zaproszenie 2 panów z Radia RAM wylądowałam na Marsie. :) A dokładnie w Misji na Marsa. Prowadzący domagali się warsztatów edukacji seksualnej na antenie, co też i zrobiliśmy. :)
 
Ceremonia szacunku dla kobiet, które miały aborcję
seksualność kobiet » aborcja
Ceremonia szacunku dla kobiet, które miały aborcję
Jeśli ktoś jest permanentnie na polu walki, jeśli czerpie z tego wielką satysfakcję, to jego język, będąc projekcją takiego sposobu postrzegania rzeczywistości, pełen będzie słów takich, jak „morderczynie”, czy „zabójczynie”, bo przecież wiadomo, że pole walki służy zabijaniu.
 
zobacz też

”Voca i Karo o seksie gadajo”: Czy można żyć bez masturbacji?

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter