dział: wiadomości

Dzień Kobiet i manify w całej Polsce

redakcja
dodano: 2012.03.07
Prawie w każdym większym mieście w Polsce już jutro lub za kilka dni odbędą się manify, ta największa w Warszawie startuje w niedzielę o 12.00.

Manifa w Warszawie idzie pod hasłem "Przecinamy pępowinę" - na stronie manifowej czytamy:


"Nie tylko światowa gospodarka, ale i demokracja są dziś w kryzysie. Widać to również w Polsce. Niezależnie od tego, jakie społeczeństwo ma poglądy, np. na in vitro, religię w szkołach, krzyż w parlamencie, tarczę antyrakietową, związki partnerskie, A.C.T.A,i wiele innych ważnych spraw, kolejne rządy podejmują swoje własne decyzje. Widać to również wyraźnie w dzieleniu naszych wspólnych pieniędzy, czyli budżetu. Jak to się dzieje, że wciąż brakuje środków na edukację, opiekę przedszkolną, ochronę zdrowia czy programy przeciwdziałające przemocy wobec kobiet, alezawsze znajdą się pieniądze na Kościół katolicki czy piłkę nożną?


Policzmy: same dotacje dla katechetów, kapelanów i katolickie szkolnictwo to ponad 1,6 miliarda rocznie! A to przecież tylko wierzchołek góry lodowej, bo całkowite koszty działania rozwiązanejniedawno Komisji Majątkowej mogą sięgać nawet… 240 mld złotych. To przybliżone szacunki, bo okazuje się, że nikt nie jest w stanie tego dokładnie wyliczyć, po prostu dlatego, że nikt niekontrolował, ile naszych wspólnych pieniędzy wydaje się w ten sposób. (...)


Ogromne sumy, które idą co roku na Kościół katolicki czy obecnie na Euro 2012, warto porównać z pieniędzmi, które przeznacza się na potrzeby kobiet czy rodzin. Euro 2012 kosztować będzie 81 miliardów. Dla porównania, na program „Maluch”, czyli wprowadzenie nowych form opieki nad dziećmi do lat 3, przeznaczono w ubiegłym roku 40, ale… milionów, zaś na Krajowy Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie całe 3 miliony. Te sumy najlepiej świadczą o tym, że potrzeby kobiet są na ostatnim miejscu wśród priorytetów obecnej władzy.

Kobiety to połowa społeczeństwa i chcemy, by było to widać w budżecie! Mamy dość rządówrynkowo-konkordatowych!

Na początek odetniemy wreszcie pępowinę, która łączy Sejm z Kościołem – przetnijmy ją razem!"


Manify w Polsce:

Warszawa - 11 marca o 12:00, Plac Defilad

Wrocław - 11 marca o 14:00, Rynek we Wrocławiu

Olsztyn - 11 marca o 12:00, Most Jana

Toruń - 10 marca, godz. 12.00, zbiórka pod pomnikiem Mikołaja Kopernika

Gdynia  - 11 marca o godzinie 12.00 pod Urzędem Miasta w Gdyni

Poznań - 8 marca; Manifa rozpocznie się o 18.30 przy ul. Półwiejskiej, koło pomnika Starego Marycha

Szczecin - 11 marca o 12.00, Plac Grunwaldzki

Łódź - 8 marca, g. 15.00, w Pasażu Schillera

Kraków - 11.03, godz. 12.00, pod Collegium Novum (ul. Gołębia)


 

komentuj

autor:


komentarze: (1 - 12)

czytaj wszystkie komentarze:  »
# 12012.03.10, 08:36

Marta
Właśnie - wybieracie się na manify?
@Rosa, @Gunia - a i Was w Niemczech i Danii takie imprezy też się odbywają?:)
# 22012.03.10, 09:27

Gunia
W Danii ten dzień nazywa się Międzynarodowy Dzień Walki (o prawa) Kobiet i są manify, głównie w Kopenhadze. Kobiety świętują podczas nich zwycięstwo i apelują o dalszą walkę o wyzwolenie i równouprawnienie wszystkich kobiet na świecie.
# 32012.03.10, 16:08

rosa
U nas trudno o manify od dobrych dwudziestu lat. W centrum Bochum sa rozne imprezy, pokazy filmow, a i kieliszek winka sie znajdzie:) Ale wiekszosc pytanych nie wie, ze 9 marca to Dzien Kobiet. Niemcy Zachodnie swietowaly tylko Dzien Matki.
Niemki nie swietuja zwyciestwa, sa go po prostu pewne. Wedlug opinii publicznej rownouprawnienie jest u nas pelna geba, a jak przytrafi sie jakas "wpadka" to od rozwiazywania jej sa instytuje panstwowe. Jesli cos robione jest przez NGOS-y, jest widziane raczej jako nadpobudliwosc- w koncu panstwo ma rownosc w postulatach, poza tym placimy na to podatki. Ostatnia manifa byl tu slut walk.
A rownouprawnienie na calym swiecie? No przeciez mamy wojska w Afganistanie, nie? One tez tam za nasze podatki i w imie rownouprawnienia:P
# 42012.03.10, 17:31

Gunia
W Danii równouprawnienie też jest oczywistością i to w stopniu, który w liceum, kiedy chodziłam na feministyczne kursy i wykłady w krakowskiej Efce, wydawał mi się niemożliwy (niemalże wszystkie te postulaty, które wtedy wydawały mi się wręcz zbyt śmiałe, tutaj są już normalnością). Jednak stopień wykluczenia społecznego imigrantek i kobiet-uchodźców sprawia, że Dunki są bardziej świadome tego, że fakt lokalnego równouprawnienia kobiet nie jest ostatecznym zwycięstwem. Imigranci biją swoje żony, zabraniają im się uczyć i pracować, niejako przenosząc swój ciemnogród i zacofanie na duński grunt. Do tego obecnie kobiety z krajów europejskich są niejako zamknięte w obrębie własnego kręgu kulturowego, jeśli w jakimś kraju kobiety nie maja praw, nie da się tam żyć, na wakacje trzeba jechać pod męską opieką itp. A jak się zakochasz w kimś spoza "bezpiecznej strefy", to lepiej zapomnij, bo różnice w traktowaniu kobiet czynią stały związek niemal niemożliwym. To jest ograniczenie dla cór wikingów, które uwielbiają romanse, podróże i przygody ;-)

A propos opinii publicznej, to w Polsce też jest absolutne równouprawnienie. Większość znanych mi kobiet "nie czuje się dyskryminowana" nawet jeśli faktycznie jest.

Nie wiedziałam, że wojska w Afganistanie mają coś do roboty w sprawie równouprawnienia kobiet. Szczerze mówiąc nie uważam interwencji wojskowej za odpowiedni sposób walki oprawa kobiet ;-)
# 52012.03.10, 21:02

rosa
@Gunia:"Nie wiedziałam, że wojska w Afganistanie mają coś do roboty w sprawie równouprawnienia kobiet. Szczerze mówiąc nie uważam interwencji wojskowej za odpowiedni sposób walki oprawa kobiet ;-)" Ja tez nie. Ironia sypnelam. Ale jakos sie wytlumaczyc musza.

Symptomatyczne dla niemieckiej postawy wobec wykluczenia imigrantek i uchodzczyn jest sprawa, ktora ostatnio wydarzyla sie w Dortmundzie. Do pewnej dzielnicy masowo zaczeli wprowadzac sie Romowie. Pojawily sie tam tez romskie prostytutki. Krecilo sie mnostwo klientow, co mieszkancow denerwowalo. Jednak punktem, ktory sprawil, ze sprawa zajela sie policja byl nastepujacy, zobaczony przez mieszkancow incydent: Alfons bil na ulicy pewna prostytutke. Efekt? Na prostytutki naslano poilcje, rada miasta zastanawiala sie nad skutecznymi srodkami powstrzymujacymi osiedlanie sie obcokrajowcow w Dortmundzie. Krzywda imigrantek porusza ludzi, ale konczy sie tylko na jednym: nie chce tego ogladac, niech spadaja do siebie i tam bija swoje kobiety. Jesli ktos patrzy juz na to z innej strony, zazwyczaj nie potrafi powstrzymac sie przed pokazywaniem swojej wyzszosci kulturowej i paternalistyczna postawa. Czy- i na ile- ta postawa jest inna w Danii?
# 62012.03.10, 21:55

Gunia
Z jednej strony jest tak samo, jak kupowaliśmy dom, mój mąż wybrał pewną dzielnicę i na podkreślenie tego jaka jest dobra oznajmił mi, że nie mieszkają tu żadni obcokrajowcy (tym samym popsuliśmy trochę okolicę, bo teraz ja tu mieszkam).
Jednak jest tutaj wiele organizacji zwalczających wykluczenie społeczne, których beneficjentami są zwykle kobiety lub dzieci. Wiele z nich jest finansowanych przez państwo. Organizacje kobiece działają wyjątkowo prężnie, aby do każdej mieszkającej tutaj kobiety dotarło jakie są jej prawa, pomagają kobietom, które postanowiły się wyemancypować, stanąć na własnych nogach itp. W sumie to tutaj po raz pierwszy doświadczyłam co to znaczy sisterhood, że ktoś obcy mi pomoże tylko dlatego, że też jestem kobietą. Tak więc imigrantki nie są pozostawione samym sobie i jeśli potrzebują, porady, towarzystwa, pomocy, to jest wiele miejsc, gdzie mogą je znaleźć.
Jeśli chodzi o przemoc i handel ludźmi, podejmowane są tutaj naprawdę duże wysiłki, aby im przeciwdziałać i pomagać ofiarom, ale niestety ciągle napływają tu dziewczyny z dalekiego wschodu, uchodźcy wojenni itp. dla których wszystko jest lepsze niż powrót tam, skąd wróciły i stają się one łatwymi ofiarami wyzysku :-(
Na koniec mała dygresja, spotykając tutaj ludzi z całego świata dowiedziałam się, że na świecie toczy się znacznie więcej wojen niż można to wyczytać w gazetach.
# 72012.03.10, 23:33

rosa
@Gunia: "Organizacje kobiece działają wyjątkowo prężnie, aby do każdej mieszkającej tutaj kobiety dotarło jakie są jej prawa, pomagają kobietom, które postanowiły się wyemancypować, stanąć na własnych nogach itp. W sumie to tutaj po raz pierwszy doświadczyłam co to znaczy sisterhood, że ktoś obcy mi pomoże tylko dlatego, że też jestem kobietą. Tak więc imigrantki nie są pozostawione samym sobie i jeśli potrzebują, porady, towarzystwa, pomocy, to jest wiele miejsc, gdzie mogą je znaleźć. "

U nas z informacja jest kiepsko. jak juz mowilam, NGOS-y sie mocno pozwijaly, bo w ogolnej swiadomosci rownouprawnienie to zadanie panstwa. A panstwo nie zawsze ma chce pomoc, lub robi niedzwiedzia przysluge tak jak w Dortmundzie. Pamietam jeszcze, jak zglaszalam na policji to, ze sasiad regularnie bije sasiadke. Policja przyjechala, uspokoila, pojechala. Nie obchodzilo ich, co bedzie dalej, jak chce z nim byc to oni nie beda sie wtracac. Sasiedzi byli Niemcami.

No i taka mala dygresja: nie zawsze chustka na glowie swiadczy o przesladowaniu. Bywa, ze pelne seksapilu Niemki na wyzszych stanowiskach ukrywaja siniaki albo "spadaja ze schodow". Nikt nie interesuje sie sprawa, dopolki kobieta sie nie otworzy. Nie interesuje sie, bo przemoc w domu to u tych muzlumanskich imigrantow, nie u nas:P Na polepszaniu europejskiego ega cierpia Europejki.
# 82012.03.10, 23:37

rosa
Gunia, przeprowadzmy taki maly test. Jakie wyniki wyskakuja na youtube jako pierwsze wyniki w jezyku dunskim, gdy wpisze sie slowo "feminizm"?
# 92012.03.11, 17:02

Gunia
Masz na myli ten filmik organizacji walczącej o równouprawnienie mężczyzn?
# 102012.03.11, 22:16

rosa
Chodzi o to rownouprawnienie w sensie stara dominacja? Nie, nie zman wynikow po dunsku, ale po niemiecku wyskakuje sam szowinizm. Nie znalazlam nic feministycznego. Dlatego pytam.
# 112012.03.12, 15:23

Gunia
Wyskakuje filmik organizacji walczcej o polepszenie sytuacji mężczyzn - związek mężczyzna. Nie wydaje mi się jednak, aby chodziło o starą dominację. Z grubsza piszą o tym, że mężczyźni żyją krócej, mają statystycznie więcej uzależnień niż kobiety, częściej są sądzeni za przestępstwa itp. a cała dostępna pomoc i wsparcie jest skierowana do kobiet i dzieci.
W moim miasteczku założyli sobie nawet centrum kryzysowe dla mężczyzn (do tego dla kobiet, mężczyźni nie mają wstępu), ale zamknęli je w przeciągu pół roku z braku klientów. Faceci, nawet jeśli mają się bardzo źle, nie szukają pomocy. Kobiety tutaj bardzo dobrze o siebie dbają i wspierają się, organizacje kobiece są silne, ogólnie samotna, smutna kobieta może przebierać w ofertach pomocy, a facet może się napić piwa z kolegami.
Ale tuż pod jest filmik z demonstracji prostytutek domagających się lepszych praw dla swojej grupy zawodowej, nie wiem jak to skomentować.
# 122012.03.12, 21:16

Gunia
Wanie zobaczyam na stronie organizacji, do której sama należę, że roztacza też pieczę nad mężczyznami - imigrantami. Podejmują też temat równouprawnienia mężczyzn. . . Chyba zachciewa im się naszych przywilejów ;-)

najnowsze artykuły

Kobiety odzyskują głos i wpływ!
seksualność kobiet » wiadomości
Kobiety odzyskują głos i wpływ!
komentarze (1)
Świat się zmienia, a kobiety stają się coraz bardziej odważne i solidarne.
 
Mit monogamicznej samicy
seksualność kobiet » artykuły
Mit monogamicznej samicy
Poliandria, praktyka kopulacji z licznymi samcami, jest [...] jedną z najbardziej rozpowszechnionych strategii rozrodczych samic. Aż dziw bierze, że dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku naukowcy zaczęli zdawać sobie sprawę z tego, że normę u samic stanowi właśnie poliandria, a nie monogamia (dokonywanie rozrodu z jednym partnerem).
 
Czy rutynowa mammografia sprzyja zdrowiu kobiet?
seksualność kobiet » artykuły
Czy rutynowa mammografia sprzyja zdrowiu kobiet?
komentarze (1)
Zmieńmy konwersację na temat naszych piersi z „jak uniknąć raka piersi i wcześnie go wykryć” na „jak mieć zdrowe piersi i czerpać z nich radość”.
 
Seks po menopauzie i kobiety zasiewające nasiona mądrości
seksualność kobiet » artykuły
Seks po menopauzie i kobiety zasiewające nasiona mądrości
W kulturach celtyckich młodą dziewicę postrzegano jako kwiat; matkę jako owoc; starszą kobietę jako nasiono. Nasiono niesie wiedzę i potencjały wszystkich zawartych w nim składników. Zadaniem kobiety po okresie menopauzy jest zasiewanie w społeczności tej kwintesencji prawdy i mądrości.
 
Odsłoń cipkę na Wawelu! O rytuale ana-suromai w praktyce
seksualność kobiet » artykuły
Odsłoń cipkę na Wawelu! O rytuale ana-suromai w praktyce
komentarze (6)
Ana-suromai to starożytny rytuał błogosławienia świata i udzielania mu swojej seksualnej mocy poprzez odsłonięcie kobiecych genitaliów. Tak kobiety błogosławiły świat m.in. w starożytnym Egipcie, o czym możemy przeczytać u Herodota i Diodora Sycylijskiego.
 
zobacz też

”Romantyczna kochanka” kontra rzeczywistość

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter