dział: wiadomości

Aborcja może być legalna

dodano: 2011.10.08
3000 zł... Masz tyle? Aborcja może być legalna. Póki nie jest, wejdź na www.womenonweb.org. Bilbord o takiej treści zawisł 7.10.2011 rano w w centrum Warszawy (ul. Marszałkowska 3/5).

Około 3000 zł - tyle kosztuje aborcja w prywatnym gabinecie. Legalna i bezpłatna aborcja jest w Polsce praktycznie niedostępna od początku lat dziewięćdziesiątych. Wygrywają na tym lekarze, którzy inkasują nieopodatkowaną zapłatę. Wygrywają politycy, którzy mogą się popisywać pobożnością kosztem naszego zdrowia. Przegrywają kobiety i ich partnerzy, których nie stać na to, żeby zapewnić sobie prywatną opiekę lekarską i obejście prawa.

Co roku ponad 100 000 z nas przerywa ciążę. Tylko w Polsce oznacza to upokorzenie, ogromny ciężar finansowy, ryzyko prawne, zagrożenie zdrowia. Tylko w Polsce (i Nikaragui) gazety poważnie debatują czy zgwałcona czternastolatka ma prawo do aborcji.

Polkom pomaga międzynarodowa organizacja Women On Web, która przesyła pocztą tanie lub bezpłatne środki poronne, zapewniając nam dostęp do bezpiecznej aborcji farmakologicznej do 10 tygodnia. To wstyd, że cały sektor ochrony zdrowia kobiet musiała za nasz rząd przejąć zagraniczna organizacja pozarządowa.


To niesprawiedliwe, że prawo nie dotyczy bogatych. To niesprawiedliwe, że w Polsce nie ma rozsądnej i powszechnie dostępnej edukacji seksualnej, bezpłatnych przedszkoli, dobrej opieki okołoporodowej, refundowanego leczenia bezpłodności, legalnej i bezpiecznej aborcji.

Tylko my możemy to zmienić.

Jeśli nie chcesz być traktowana jak krowa -

Jeśli chcesz żyć w państwie z działającym prawem i dostępną opieką zdrowotną -

Jeśli chcesz żeby twoja córka żyła w normalniejszym kraju -

zaangażuj się w zmianę ustawy.


Grupa Naprawdę Złych Dziewcząt i Nie Tylko

Źródło: Feminoteka 
 

komentuj

autor:


komentarze: (1 - 8)

czytaj wszystkie komentarze:  »
# 12011.10.08, 10:45

V.
Nie wiem, kim są te dziewczęta, ale ich akcja mnie ujęła! Brawo!
# 22011.10.08, 11:27

koteczek
miauu, a mnie to nie do końca się podoba - prawda tam jest napisana; ale jestem przeciwniczką jakichkolwiek billboardów o treści prolajferskiej bądź pro - choice. Nie wróżę też i temu tego, że długo się to w takim stanie utrzyma - znajdą się tacy co to zniszczą. Podobnie jak niszczone są te od siedmiu boleści wystawy prolajferskie.

Tego typu akcje w internecie, wiece - jak najbardziej. Ale coś takiego jakoś kłuje w oczy.

Po co dwie skrajne strony mają się wzajemnie prowokować?

# 32011.10.08, 11:33

Voca
Chociaż z drugiej strony - widzę, że ten bilbord zasłania jakiś inny. Mam nadzieję, że czas ekspozycji tamtego już się skończył. Bo gdyby ktoś zakleił jakiś nasz blibord, na który poszły duże pieniądze, to chyba nie skakałybyśmy z radości, nie? Co uważacie o takich "partyzanckich" akcjach?
# 42011.10.08, 11:36

Voca
Koteczek - ale co konkretnie kłuje w oczy?
# 52011.10.08, 14:31

Wilczyca
@koteczku ale ten billboard pokazuje prawdę, a proliferskie zwyczajnie pokazują nieprawdę, dlatego powinny być niszczone. Jak dla mnie taki billboard powinien być na każdej większej ulicy każdego miasta.
# 62011.10.08, 14:37

Voca
Pytanie tylko - ile kosztuje?:) Bo można się zrzucić i powiesić:)
# 72011.10.08, 14:39

V.
A w sumie to nie w wielkim mieście - w miasteczkach i na wioskach, tam gdzie rządzi bieda do spółki z niewiedzą i "tradycją". W miastach czasem o prawach człowieka słychać. Ale na wsiach i w miasteczkach? Rzadziej!
# 82011.10.09, 09:37

koteczek
Nie przeczę, to pokazuje prawdę a te prolajferskie wystawy z porozrywanymi płodami to zwykłe bzdury. Zawsze zastanawiałam się, skąd oni mają dostęp do czegoś takiego? Czy poronione płody są na użytek tych wystaw przemycane ze szpitali przez nawiedzoną kadrę?

Jako wspólny mianownik - dlatego jestem przeciwko obu skrajnościom - stawiam to, że mogą to widzieć małe dzieci które mają jeszcze czas na zapoznanie się z tym czym jest aborcja. Owszem, ten plakat jest dosyć łagodny w swej formie, dlatego dziecko nie umiejące czytać nie zapyta mamusi: czym jest aborcja? Ale już takie sześcio czy siedmiolatki które rozpoczęły naukę w szkole podstawowej - owszem.

I co odpowiecie wy, matki z Warszawy przechodząc obok?

To właśnie kłuje mnie w oczy, popatrzyłam oczami takiego malucha. . .

Dzieci mają jeszcze czas, a te 6 czy 7 to stanowczo za wcześnie.

Każda inna forma - ok.

podobne artykuły

Ceremonia szacunku dla kobiet, które miały aborcję
Jeśli ktoś jest permanentnie na polu walki, jeśli czerpie z tego wielką satysfakcję, to jego język, będąc projekcją takiego sposobu postrzegania rzeczywistości, pełen będzie słów takich, jak „morderczynie”, czy „zabójczynie”, bo przecież wiadomo, że pole walki służy zabijaniu.
 
Światowy Dzień Działania na rzecz Bezpiecznej i Legalnej Aborcji
28 września to Międzynarodowy Dzień Działań na rzecz Bezpiecznej i Legalnej Aborcji.
Pokaż solidarność z kobietami, którym odmawia się ich podstawowych praw.
 
Usunęłam ciążę
Przerwałam ciążę. I nie mam traumy. A nawet wyrzutów sumienia. Nie jestem nastolatką, ani nikt mnie nie zgwałcił.
 
Kiedyś ”czarownice”, a dziś zwykłe kobiety skazywane są na śmierć...
„Jeśli przeżyje podtapianie i uniesie się, jest czarownicą. Jeśli umrze, jest kobietą”. To się dzieje nadal. Kobiety wciąż cierpią pod żelazną pięścią kościoła.
 
Ratujmy Kobiety
Ostatnia szansa, by uratować polskie kobiety. Do końca lipca zbieramy podpisy pod inicjatywą sprzeciwiającą się całkowitemu zakazowi aborcji
 

najnowsze artykuły

Głaskanki-przytulanki o lekko tantrycznym zabarwieniu
seksualność kobiet » wiadomości
Głaskanki-przytulanki o lekko tantrycznym zabarwieniu
Kiedy ostatni raz ktoś Cię długo i czule przytulał? Bez podtekstów. Bezinteresownie. Po prostu dlatego, że mógł się podzielić własnym ciepłem i życzliwością?
Kiedy ostatni raz długo i uważnie patrzyłaś_łeś komuś w oczy?
 
Voca w radio RAM
seksualność kobiet » kultura
Voca w radio RAM
Na zaproszenie 2 panów z Radia RAM wylądowałam na Marsie. :) A dokładnie w Misji na Marsa. Prowadzący domagali się warsztatów edukacji seksualnej na antenie, co też i zrobiliśmy. :)
 
Ceremonia szacunku dla kobiet, które miały aborcję
seksualność kobiet » aborcja
Ceremonia szacunku dla kobiet, które miały aborcję
Jeśli ktoś jest permanentnie na polu walki, jeśli czerpie z tego wielką satysfakcję, to jego język, będąc projekcją takiego sposobu postrzegania rzeczywistości, pełen będzie słów takich, jak „morderczynie”, czy „zabójczynie”, bo przecież wiadomo, że pole walki służy zabijaniu.
 
Niechaj rodzą się potwory? Tabu kazirodztwa
seksualność kobiet » artykuły
Niechaj rodzą się potwory? Tabu kazirodztwa
Gdy oglądałam pierwszy sezon serialu „Gra o tron”, moją uwagę przede wszystkim zwróciła dwójka bohaterów: Cersei i Jaime Lannisterowie. Cersei i Jaime są rodzeństwem, bliźniętami. W jednym z odcinków uprawiają dziki seks w opustoszałym zamku.
 
Kobieta, która pragnęła mężczyzny
seksualność kobiet » artykuły
Kobieta, która pragnęła mężczyzny
Moja przyjaciółka, nazwijmy ją Diana, wychowywała się bez ojca. Nie pamiętała go, ale w jej domu zawsze się z niego żartowało lub mówiło źle o nim.
 
zobacz też

”Wagina. Nowa biografia” Naomi Wolf - recenzja

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter