dział: wiadomości

Aborcja może być legalna

dodano: 2011.10.08
3000 zł... Masz tyle? Aborcja może być legalna. Póki nie jest, wejdź na www.womenonweb.org. Bilbord o takiej treści zawisł 7.10.2011 rano w w centrum Warszawy (ul. Marszałkowska 3/5).

Około 3000 zł - tyle kosztuje aborcja w prywatnym gabinecie. Legalna i bezpłatna aborcja jest w Polsce praktycznie niedostępna od początku lat dziewięćdziesiątych. Wygrywają na tym lekarze, którzy inkasują nieopodatkowaną zapłatę. Wygrywają politycy, którzy mogą się popisywać pobożnością kosztem naszego zdrowia. Przegrywają kobiety i ich partnerzy, których nie stać na to, żeby zapewnić sobie prywatną opiekę lekarską i obejście prawa.

Co roku ponad 100 000 z nas przerywa ciążę. Tylko w Polsce oznacza to upokorzenie, ogromny ciężar finansowy, ryzyko prawne, zagrożenie zdrowia. Tylko w Polsce (i Nikaragui) gazety poważnie debatują czy zgwałcona czternastolatka ma prawo do aborcji.

Polkom pomaga międzynarodowa organizacja Women On Web, która przesyła pocztą tanie lub bezpłatne środki poronne, zapewniając nam dostęp do bezpiecznej aborcji farmakologicznej do 10 tygodnia. To wstyd, że cały sektor ochrony zdrowia kobiet musiała za nasz rząd przejąć zagraniczna organizacja pozarządowa.


To niesprawiedliwe, że prawo nie dotyczy bogatych. To niesprawiedliwe, że w Polsce nie ma rozsądnej i powszechnie dostępnej edukacji seksualnej, bezpłatnych przedszkoli, dobrej opieki okołoporodowej, refundowanego leczenia bezpłodności, legalnej i bezpiecznej aborcji.

Tylko my możemy to zmienić.

Jeśli nie chcesz być traktowana jak krowa -

Jeśli chcesz żyć w państwie z działającym prawem i dostępną opieką zdrowotną -

Jeśli chcesz żeby twoja córka żyła w normalniejszym kraju -

zaangażuj się w zmianę ustawy.


Grupa Naprawdę Złych Dziewcząt i Nie Tylko

Źródło: Feminoteka 
 

komentuj

autor:


komentarze: (1 - 8)

czytaj wszystkie komentarze:  »
# 12011.10.08, 10:45

V.
Nie wiem, kim są te dziewczęta, ale ich akcja mnie ujęła! Brawo!
# 22011.10.08, 11:27

koteczek
miauu, a mnie to nie do końca się podoba - prawda tam jest napisana; ale jestem przeciwniczką jakichkolwiek billboardów o treści prolajferskiej bądź pro - choice. Nie wróżę też i temu tego, że długo się to w takim stanie utrzyma - znajdą się tacy co to zniszczą. Podobnie jak niszczone są te od siedmiu boleści wystawy prolajferskie.

Tego typu akcje w internecie, wiece - jak najbardziej. Ale coś takiego jakoś kłuje w oczy.

Po co dwie skrajne strony mają się wzajemnie prowokować?

# 32011.10.08, 11:33

Voca
Chociaż z drugiej strony - widzę, że ten bilbord zasłania jakiś inny. Mam nadzieję, że czas ekspozycji tamtego już się skończył. Bo gdyby ktoś zakleił jakiś nasz blibord, na który poszły duże pieniądze, to chyba nie skakałybyśmy z radości, nie? Co uważacie o takich "partyzanckich" akcjach?
# 42011.10.08, 11:36

Voca
Koteczek - ale co konkretnie kłuje w oczy?
# 52011.10.08, 14:31

Wilczyca
@koteczku ale ten billboard pokazuje prawdę, a proliferskie zwyczajnie pokazują nieprawdę, dlatego powinny być niszczone. Jak dla mnie taki billboard powinien być na każdej większej ulicy każdego miasta.
# 62011.10.08, 14:37

Voca
Pytanie tylko - ile kosztuje?:) Bo można się zrzucić i powiesić:)
# 72011.10.08, 14:39

V.
A w sumie to nie w wielkim mieście - w miasteczkach i na wioskach, tam gdzie rządzi bieda do spółki z niewiedzą i "tradycją". W miastach czasem o prawach człowieka słychać. Ale na wsiach i w miasteczkach? Rzadziej!
# 82011.10.09, 09:37

koteczek
Nie przeczę, to pokazuje prawdę a te prolajferskie wystawy z porozrywanymi płodami to zwykłe bzdury. Zawsze zastanawiałam się, skąd oni mają dostęp do czegoś takiego? Czy poronione płody są na użytek tych wystaw przemycane ze szpitali przez nawiedzoną kadrę?

Jako wspólny mianownik - dlatego jestem przeciwko obu skrajnościom - stawiam to, że mogą to widzieć małe dzieci które mają jeszcze czas na zapoznanie się z tym czym jest aborcja. Owszem, ten plakat jest dosyć łagodny w swej formie, dlatego dziecko nie umiejące czytać nie zapyta mamusi: czym jest aborcja? Ale już takie sześcio czy siedmiolatki które rozpoczęły naukę w szkole podstawowej - owszem.

I co odpowiecie wy, matki z Warszawy przechodząc obok?

To właśnie kłuje mnie w oczy, popatrzyłam oczami takiego malucha. . .

Dzieci mają jeszcze czas, a te 6 czy 7 to stanowczo za wcześnie.

Każda inna forma - ok.

podobne artykuły

Seksualne problemy z perspektywy ustawień. Część 2
Wszystko dzieje się po coś. Moje dziecko urodziłam za pomocą sztucznej oksytocyny, przeszłam to, rozumiem to - mówi Anna Brzozowska, terapeutka ustawień rodzinnych. - Czy od tego wzrosłam i spotkałam się z ważnymi tematami? Tak. Czy mogłam mieć inny poród? Nie.
 
Seksualne problemy dużego kalibru
Seksualność a duchowość... Przyznam, że kiedy w 2010 roku wystartowałam portal Seksualność Kobiet, to starałam się go trzymać w nurcie klasycznej edukacji, kultury i pewnych faktów „potwierdzonych naukowo”.
 
Aborcja była moją najlepszą życiową decyzją
Ciąża nie była wynikiem gwałtu, nie była zagrożona. Ale czuję, że zagrażała mi. Wiem, że moje życie by się całkowicie rozsypało, ja bym się rozsypała, wszystko, o co tak długo walczyłam, też by się rozsypało. W tamtym okresie byłabym naprawdę złą, nieradzącą sobie z dzieckiem i prawdopodobnie niekochającą matką z depresją.
 
Moja ciąża to moja sprawa i żaden chłop nie będzie mi nic kazał
Nie widziałam nigdy w tamtej poczekalni kobiet, których ciąża była wynikiem „rozrywkowego” stylu życia.
 
Natalia Przybysz o aborcji
Chciałabym, żeby kobiety przemówiły swoim głosem. Żeby zaczęły mówić o tym doświadczeniu. Tak jak w latach 60. przemówiły Amerykanki. A potem w latach 70. Francuzki. To doświadczenie istnieje, jest częścią kobiecego życia. To indywidualna sprawa i każda kobieta powinna móc zadecydować o tym sama – czy chce urodzić, czy nie. A to, jak do tego potem podchodzimy, czy to był problem, czy nie, to też nasza sprawa – jakie ceremonie będziemy chciały odprawiać, by sobie z tym poradzić. To nie sprawa mężczyzn w rządzie i w Kościele.
 

najnowsze artykuły

Kurs samoświadomości seksualnej: Spotkania Rogatego Boga i Potrójnej Bogini
seksualność kobiet » wiadomości
Kurs samoświadomości seksualnej: Spotkania Rogatego Boga i Potrójnej Bogini
komentarze (1)
We właśnie Wrocławiu rozpoczyna się już szósta edycja popularnego cyklu spotkań-warsztatów dla mężczyzn i kobiet.
 
Kobiety odzyskują głos i wpływ!
seksualność kobiet » wiadomości
Kobiety odzyskują głos i wpływ!
Świat się zmienia, a kobiety stają się coraz bardziej odważne i solidarne.
 
Mit monogamicznej samicy
seksualność kobiet » artykuły
Mit monogamicznej samicy
Poliandria, praktyka kopulacji z licznymi samcami, jest [...] jedną z najbardziej rozpowszechnionych strategii rozrodczych samic. Aż dziw bierze, że dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku naukowcy zaczęli zdawać sobie sprawę z tego, że normę u samic stanowi właśnie poliandria, a nie monogamia (dokonywanie rozrodu z jednym partnerem).
 
Czy rutynowa mammografia sprzyja zdrowiu kobiet?
seksualność kobiet » artykuły
Czy rutynowa mammografia sprzyja zdrowiu kobiet?
komentarze (1)
Zmieńmy konwersację na temat naszych piersi z „jak uniknąć raka piersi i wcześnie go wykryć” na „jak mieć zdrowe piersi i czerpać z nich radość”.
 
Seks po menopauzie i kobiety zasiewające nasiona mądrości
seksualność kobiet » artykuły
Seks po menopauzie i kobiety zasiewające nasiona mądrości
W kulturach celtyckich młodą dziewicę postrzegano jako kwiat; matkę jako owoc; starszą kobietę jako nasiono. Nasiono niesie wiedzę i potencjały wszystkich zawartych w nim składników. Zadaniem kobiety po okresie menopauzy jest zasiewanie w społeczności tej kwintesencji prawdy i mądrości.
 
zobacz też

”Ku pokrzepieniu serc i macic” - Duża książka o aborcji

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter