dział: sztuka nowoczesna

Waginy polskie

Marcelo Zammenhoff
dodano: 2012.02.23
Marcelo Zammenhoff
cykl - projekt ’Waginy Polskie’
(od 2010, projekt w toku)

Projekt został rozpoczęty w 2010 roku, choć tlił się w głowie autora już kilka lat wcześniej. Jego tytuł świadomie nawiązuje do cyklu albumów ’Wenus polska’ z lat ’70 i była to dla autora pierwotna inspiracja.


W przeciwieństwie jednak do głównie estetycznych wartości powyższych albumów, 'Waginy Polskie' niosą zauważalne przesłanie, a może nawet wiele przesłań.


Chodzi tu o zderzenie pewnych zjawisk: patriotycznej symboliki, jej powagi, zacietrzewienia, z całym spektrum kobiecego narządu, który jest w naszej kulturze wciąż wyjątkowym tabu. Może o tym świadczyć już sam fakt, że jedna z łódzkich drukarni odmówiła wydruku kilku pierwszych prac (choć autor nie dowiedział się, mimo wszystko, czy chodziło bardziej o względy religijne, czy może patriotyczne).


A przecież waginy już wielokroć pojawiały się w sztuce i nie powinny budzić takiej sensacji. Jak zatem wygląda sytuacja naszej otwartości i tolerancji?


Pomimo podkreślenia symbolicznej wielowymiarowości pracy, autor przywiązuje jednak także dużą wagę do jej estetycznego znaczenia. Pragnie on (nie pierwszy, jak wiadomo, i pewnie nie ostatni) przedstawić różnorodność tego skrytego na co dzień, kobiecego organu.


Wagina ma w kulturach wiele znaczeń: to naturalny ołtarz. Oznacza m.in. początek i źródło wszystkiego, na co wpadł kiedyś m.in. pan Courbet, malując obraz 'Początek świata'.


Waginy Polskie 00.jpg

Jednak w zestawieniu z, zastosowaną przez autora, symboliką polskości czy patriotyczności, wagina staje się w tym projekcie siłą rzeczy upolityczniona, co może być przez wielu odczytane, jako prowokacja. Gdy się jednak zastanowimy, dojdziemy do wniosku, że mimo owej prowokacji czy ironii, autor nikogo nie uraża, nikogo też nie krytykuje. 


Wręcz przeciwnie: wagina to symbol przyjazny, erotyzm natomiast (o ile tu w ogóle można o nim mówić) "nie nakłania do zła, a wręcz przeciwnie: łagodzi obyczaje, przynosi radość, daje spełnienie, sprawia bezinteresowną przyjemność" (słowa Waleriana Borowczyka). Wagina (i fallus) pojawiają się wszędzie w Azji, jako symbole dobroci, pojednania, płodności, etc. My tu się zajmujemy jednak waginami, gdyż są ładniejsze*.


Waginy Polskie 10.jpg

Jest to wreszcie praca o tożsamości, a wręcz o tematyce społecznej.

Czy waginy mogą nam coś powiedzieć o kondycji społeczeństwa - a przynajmniej jego żeńskiej części? Chyba tak. Dowodem na to może być podobny projekt, wykonany przez duńskie artystki: "Kussomate" - gwarantujący całkowitą anonimowość, kabina z aparatem do fotografowania wagin.


W odróżnieniu do "Wagin polskich", owe "Waginy duńskie" są masowe i bez dekoracji, aparat bowiem rejestruje wręcz całe spektrum żeńskiej populacji Danii (kobiety bowiem, jak się okazuje, bardzo chętnie z niego korzystają), ukazując kompletnie różnorodny stan i formę tej interesującej

nas części ciała.


W docelowym albumie będziemy mogli ujrzeć nazwiska tych spośród modelek, które zdecydują się je ujawnić. A warto poczekać, gdyż niektóre z nich to postacie znane w różnych środowiskach, które przez swój udział w projekcie również pragną podkreślić swój światopogląd. I to właśnie kolejne przesłanie. Choć wiele różnych, innych sensów tego projektu można już dopowiedzieć sobie samemu.


Uwaga: Artysta poszukuje modelek chętnych do udziału w projekcie. Kontakt: marcelozi@op.pl


________________

* - jest to oczywiście również kulturowa sugestia, tak, jak to np., że ponoć wszyscy Polacy mają być katolikami albo,

że dziewczynki mają bawić się lalkami, a chłopcy samochodami.


 

komentuj

autor:


komentarze: (1 - 14)

czytaj wszystkie komentarze:  »
# 12012.02.23, 17:35

Gunia
Zobaczenie wginy na pierwszym zdjęciu zajęło mi 3 dni. Taka jestem roztargniona ostatnimi czasy.
# 22012.02.23, 21:00

anika
Autor musi być wyjątkowo opanowanym i subtelnym człowiekiem, jeśli udaje mu się namówić na tak intymne zdjęcia, zrobić je i utrzymać neutralną atmosferę.
# 32012.02.25, 22:20

Martucha
W S P A N I A L Y projekt !!!!! (a jakie śliczne waginy. . . ) :)
# 42012.03.06, 00:34

eti
Muszę dokładnie przemyśleć, co przeczytałam, ale chyba bardzo mi się ten projekt podoba:P
# 52012.03.26, 20:52

xxx
jeśli album wypadnie "in plus" to projekt ma szansę się obronić;). Problem widzę w warstwie merytorycznej-tekst to bełkot!"Praca o "tożsamości czy wręcz tematyce społecznej"? "symboliczna wielowymiarowość pracy"?"Estetyczne znaczenie" waginy? Brak uzasadnienia i jakiegokolwiek sensu tego, co zostało napisane. Autor nie ma prostego zdania, głównie poprzez fakt dyskursu kulturowego, w którym morze na ten temat. . . Zatem uzasadnienie projektu nie powinno ignorować fundamentalnej wiedzy na tematy zagadnień, o których autor pragnie nam opowiedzieć;) Powodzenia!
# 62012.10.30, 01:24

Szym
Dlazeo nie są wilgotne?
# 72012.10.30, 14:36

Djolizus
taka to próba przemycenia widoku "zakazanego owocu" w sferę sztuki i dyskusji politycznych, więc aby sprawdzić, czy temat się obroni proponuję zrobić dla równowagi serię z fiutkami, niekoniecznie polskimi, może bardziej międzynarodowo, to można by je pomalować w barwy narodowe, a jeśli polskie, to z serii "szlachta polska" - można by te fiutki wtedy postroić w mini fatałaszki szlacheckie z każdej epoki historycznej. . . już widzę te nagłówki w Fakcie i Superaku. . . mimo wszystko są to chwyty po prostu poniżej pasa
# 82012.10.30, 17:42

waGINO
Jeżeli "autor nikogo nie uraża, nikogo też nie krytykuje', to co robi autor? Bo za bardzo nie rozumiem, cóż te waginy dla polityki miałyby znaczyć (oprócz tego, że ją na świat wydały). Nie wiem, czy chcę oglądać coś, co przynajmniej na razie wielkiego przesłania nie niesie. Nie wiem, czy chcę, by to oglądały moje dzieci. Jak na razie wydaje mi się, że autor chce szokować, a szokowanie nie zawsze jest się w stanie samo obronić
# 92013.02.28, 16:34

. kropka
Jak dla mnie - nie. Poważnie, wolę Demko i opisywany wyżej "Kussomate", a nawet album z waginami i twarzami. Ten - umieszcza waginy w idiotycznym kontekście i do tego odbiera ich właścicielki, czyli jest bez sensu.
# 102014.04.29, 17:51

Marcelo Zammenhoff
Jako autor: częściowo zgadzam się z powyższymi komentażami, ale nie do końca; Wolałbym jednak podyskutować, jak projekt będzie ukończony a album wydany.
Natomiast wszyskie posiadaczki wagin, którym się ow projekt podoba, nakłaniam do kontaktowania się ze mną na podany powyżej adres mailowy (lub na fb. ). Nie musicie być koniecznie z Łodzi :>
# 112014.04.29, 22:31

AwaS
Mnie się projekt i zdjęcia bardzo podobają. Dosyć mam tej nadętej, zapyziałej, średniowiecznej polsko-katolickiej hipokryzji i pruderii. Życzę najserdeczniej autorowi i modelkom powodzenia! Gratuluję luzu i poczucia humoru (zdjęcie z flagą genialne, pysznie się uśmiałam)! Pozdrawiam!
# 122014.04.30, 13:30

Agnieszka
Niezłe, ale bym sobie w życiu nie postawiła tego pana koło mojej waginy! ;-)
# 132014.06.17, 09:23

Ithriss
Projekt świetny, jednak by tekst nie był tak prymitywny, proponuję głębsze podejście do tematu, odwołania do Kultu Wielkiej Bogini, staroeuropejskich praktyk pokazywania nagiego łona w celu odstraszeniu wroga, zła, bądź czerpania mocy ( ta tradycja pochodząca z praktyk ludowych została pieknie pokazana w filmie "Niebiańskie żony), hinduskiego kultu Shakti i wiele innych. Powodzenia!
# 142014.06.19, 22:08

AwaS
Ithriss, a ja proponuję jednak trwałe odejście od nawiązywania do kultów i zabobonów religii wszelakich. Marzy mi się, żeby 21. wiek stał się nareszcie czasem rozumu i wiedzy, a gusła odeszły do przeszłości.

podobne artykuły

Waginalny manicure, czyli cipki na paznokcie
Ale dlaczego zaczynam od „Ciało moim domem”, kiedy tak naprawdę chcę pisać o chwilowym zamieszaniu w necie z powodu vaginail? Ano właśnie dlatego, że sądzę, że i vaginail może mieć - przynajmniej dla niektórych osób – podobną moc.
 
Jak się zmienia ciało po porodzie?
Słyszałaś Agnieszkę Chylińską u Wojewódzkiego? Rozklapiocha? To chyba jedyny kobiecy głos „z telewizora”, jaki słyszałam na ten temat. I jestem za niego Agnieszce Chylińskiej bardzo wdzięczna. Chociaż wiem, że inne kobiety nie cierpią tego słowa i tego, że powiedziała o swojej waginie w taki bezceremonialny niedelikatny sposób. I że ktoś w ogóle to na głos powiedział – że rozklapiocha. Bo przecież nie zawsze tak jest! Bo przecież ta joni się obkurcza. Wraca do rozmiarów sprzed ciąży.
 
Poród i masturbacja. Zamiast nacięcia krocza
Dwie łyżeczki masła orzechowego? Mąż ssący Twoje sutki? A może Twoja przyjaciółka ssąca Twoje sutki? A może masturbacja? Czy to nie brzmi jak dobra impreza? Taniec, świece, masaże, muzyka, pieszczoty piersi i łechtaczki, głaskanie ciała, głęboki relaksujący oddech, wanna pełna ciepłej wody? A może jeszcze orgazm porodowy, który przenika Twoje ciało?
 
Sztuka kochania, czyli łysy w kajaku
„Kobiety mi tę książkę wydały” - takie zdanie pada z ust Wisłockiej w ostatnich słowach filmu. I o tym też jest ta historia – o siostrzeństwie. O serdeczności, z jaką bohaterka – lekarka, edukatorka, kobieta - traktuje inne kobiety, jak je wspiera, jak je uczy walczyć o swoje i jak je uczy osiągania orgazmów, słuchając Czerwonych Gitar. O tym też, jak wygląda świat, w którym to mężczyźni rozdają karty – i to zarówno w rządzie, w medycynie, jak i w seksie.
 
Obsesyjnie malowałam kobiece ciało
W tym amoku zorientowałam się, że najbardziej w ciele kobiety pociąga mnie wagina. Od tej pory stała się główną bohaterką moich obrazów. Instynktownie ukazywałam ją w ostrych, intensywnych barwach.
 

najnowsze artykuły

Kobiety odzyskują głos i wpływ!
seksualność kobiet » wiadomości
Kobiety odzyskują głos i wpływ!
komentarze (1)
Świat się zmienia, a kobiety stają się coraz bardziej odważne i solidarne.
 
Mit monogamicznej samicy
seksualność kobiet » artykuły
Mit monogamicznej samicy
Poliandria, praktyka kopulacji z licznymi samcami, jest [...] jedną z najbardziej rozpowszechnionych strategii rozrodczych samic. Aż dziw bierze, że dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku naukowcy zaczęli zdawać sobie sprawę z tego, że normę u samic stanowi właśnie poliandria, a nie monogamia (dokonywanie rozrodu z jednym partnerem).
 
Czy rutynowa mammografia sprzyja zdrowiu kobiet?
seksualność kobiet » artykuły
Czy rutynowa mammografia sprzyja zdrowiu kobiet?
komentarze (1)
Zmieńmy konwersację na temat naszych piersi z „jak uniknąć raka piersi i wcześnie go wykryć” na „jak mieć zdrowe piersi i czerpać z nich radość”.
 
Seks po menopauzie i kobiety zasiewające nasiona mądrości
seksualność kobiet » artykuły
Seks po menopauzie i kobiety zasiewające nasiona mądrości
W kulturach celtyckich młodą dziewicę postrzegano jako kwiat; matkę jako owoc; starszą kobietę jako nasiono. Nasiono niesie wiedzę i potencjały wszystkich zawartych w nim składników. Zadaniem kobiety po okresie menopauzy jest zasiewanie w społeczności tej kwintesencji prawdy i mądrości.
 
Odsłoń cipkę na Wawelu! O rytuale ana-suromai w praktyce
seksualność kobiet » artykuły
Odsłoń cipkę na Wawelu! O rytuale ana-suromai w praktyce
komentarze (6)
Ana-suromai to starożytny rytuał błogosławienia świata i udzielania mu swojej seksualnej mocy poprzez odsłonięcie kobiecych genitaliów. Tak kobiety błogosławiły świat m.in. w starożytnym Egipcie, o czym możemy przeczytać u Herodota i Diodora Sycylijskiego.
 
zobacz też

”Sklepy cynamonowe” - Tłuja na śmietniku

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter