dział: sztuka nowoczesna

Waginy polskie

Marcelo Zammenhoff
dodano: 2012.02.23
Marcelo Zammenhoff
cykl - projekt ’Waginy Polskie’
(od 2010, projekt w toku)

Projekt został rozpoczęty w 2010 roku, choć tlił się w głowie autora już kilka lat wcześniej. Jego tytuł świadomie nawiązuje do cyklu albumów ’Wenus polska’ z lat ’70 i była to dla autora pierwotna inspiracja.


W przeciwieństwie jednak do głównie estetycznych wartości powyższych albumów, 'Waginy Polskie' niosą zauważalne przesłanie, a może nawet wiele przesłań.


Chodzi tu o zderzenie pewnych zjawisk: patriotycznej symboliki, jej powagi, zacietrzewienia, z całym spektrum kobiecego narządu, który jest w naszej kulturze wciąż wyjątkowym tabu. Może o tym świadczyć już sam fakt, że jedna z łódzkich drukarni odmówiła wydruku kilku pierwszych prac (choć autor nie dowiedział się, mimo wszystko, czy chodziło bardziej o względy religijne, czy może patriotyczne).


A przecież waginy już wielokroć pojawiały się w sztuce i nie powinny budzić takiej sensacji. Jak zatem wygląda sytuacja naszej otwartości i tolerancji?


Pomimo podkreślenia symbolicznej wielowymiarowości pracy, autor przywiązuje jednak także dużą wagę do jej estetycznego znaczenia. Pragnie on (nie pierwszy, jak wiadomo, i pewnie nie ostatni) przedstawić różnorodność tego skrytego na co dzień, kobiecego organu.


Wagina ma w kulturach wiele znaczeń: to naturalny ołtarz. Oznacza m.in. początek i źródło wszystkiego, na co wpadł kiedyś m.in. pan Courbet, malując obraz 'Początek świata'.


Waginy Polskie 00.jpg

Jednak w zestawieniu z, zastosowaną przez autora, symboliką polskości czy patriotyczności, wagina staje się w tym projekcie siłą rzeczy upolityczniona, co może być przez wielu odczytane, jako prowokacja. Gdy się jednak zastanowimy, dojdziemy do wniosku, że mimo owej prowokacji czy ironii, autor nikogo nie uraża, nikogo też nie krytykuje. 


Wręcz przeciwnie: wagina to symbol przyjazny, erotyzm natomiast (o ile tu w ogóle można o nim mówić) "nie nakłania do zła, a wręcz przeciwnie: łagodzi obyczaje, przynosi radość, daje spełnienie, sprawia bezinteresowną przyjemność" (słowa Waleriana Borowczyka). Wagina (i fallus) pojawiają się wszędzie w Azji, jako symbole dobroci, pojednania, płodności, etc. My tu się zajmujemy jednak waginami, gdyż są ładniejsze*.


Waginy Polskie 10.jpg

Jest to wreszcie praca o tożsamości, a wręcz o tematyce społecznej.

Czy waginy mogą nam coś powiedzieć o kondycji społeczeństwa - a przynajmniej jego żeńskiej części? Chyba tak. Dowodem na to może być podobny projekt, wykonany przez duńskie artystki: "Kussomate" - gwarantujący całkowitą anonimowość, kabina z aparatem do fotografowania wagin.


W odróżnieniu do "Wagin polskich", owe "Waginy duńskie" są masowe i bez dekoracji, aparat bowiem rejestruje wręcz całe spektrum żeńskiej populacji Danii (kobiety bowiem, jak się okazuje, bardzo chętnie z niego korzystają), ukazując kompletnie różnorodny stan i formę tej interesującej

nas części ciała.


W docelowym albumie będziemy mogli ujrzeć nazwiska tych spośród modelek, które zdecydują się je ujawnić. A warto poczekać, gdyż niektóre z nich to postacie znane w różnych środowiskach, które przez swój udział w projekcie również pragną podkreślić swój światopogląd. I to właśnie kolejne przesłanie. Choć wiele różnych, innych sensów tego projektu można już dopowiedzieć sobie samemu.


Uwaga: Artysta poszukuje modelek chętnych do udziału w projekcie. Kontakt: marcelozi@op.pl


________________

* - jest to oczywiście również kulturowa sugestia, tak, jak to np., że ponoć wszyscy Polacy mają być katolikami albo,

że dziewczynki mają bawić się lalkami, a chłopcy samochodami.


 

komentuj

autor:


komentarze: (1 - 14)

czytaj wszystkie komentarze:  »
# 12012.02.23, 17:35

Gunia
Zobaczenie wginy na pierwszym zdjęciu zajęło mi 3 dni. Taka jestem roztargniona ostatnimi czasy.
# 22012.02.23, 21:00

anika
Autor musi być wyjątkowo opanowanym i subtelnym człowiekiem, jeśli udaje mu się namówić na tak intymne zdjęcia, zrobić je i utrzymać neutralną atmosferę.
# 32012.02.25, 22:20

Martucha
W S P A N I A L Y projekt !!!!! (a jakie śliczne waginy. . . ) :)
# 42012.03.06, 00:34

eti
Muszę dokładnie przemyśleć, co przeczytałam, ale chyba bardzo mi się ten projekt podoba:P
# 52012.03.26, 20:52

xxx
jeśli album wypadnie "in plus" to projekt ma szansę się obronić;). Problem widzę w warstwie merytorycznej-tekst to bełkot!"Praca o "tożsamości czy wręcz tematyce społecznej"? "symboliczna wielowymiarowość pracy"?"Estetyczne znaczenie" waginy? Brak uzasadnienia i jakiegokolwiek sensu tego, co zostało napisane. Autor nie ma prostego zdania, głównie poprzez fakt dyskursu kulturowego, w którym morze na ten temat. . . Zatem uzasadnienie projektu nie powinno ignorować fundamentalnej wiedzy na tematy zagadnień, o których autor pragnie nam opowiedzieć;) Powodzenia!
# 62012.10.30, 01:24

Szym
Dlazeo nie są wilgotne?
# 72012.10.30, 14:36

Djolizus
taka to próba przemycenia widoku "zakazanego owocu" w sferę sztuki i dyskusji politycznych, więc aby sprawdzić, czy temat się obroni proponuję zrobić dla równowagi serię z fiutkami, niekoniecznie polskimi, może bardziej międzynarodowo, to można by je pomalować w barwy narodowe, a jeśli polskie, to z serii "szlachta polska" - można by te fiutki wtedy postroić w mini fatałaszki szlacheckie z każdej epoki historycznej. . . już widzę te nagłówki w Fakcie i Superaku. . . mimo wszystko są to chwyty po prostu poniżej pasa
# 82012.10.30, 17:42

waGINO
Jeżeli "autor nikogo nie uraża, nikogo też nie krytykuje', to co robi autor? Bo za bardzo nie rozumiem, cóż te waginy dla polityki miałyby znaczyć (oprócz tego, że ją na świat wydały). Nie wiem, czy chcę oglądać coś, co przynajmniej na razie wielkiego przesłania nie niesie. Nie wiem, czy chcę, by to oglądały moje dzieci. Jak na razie wydaje mi się, że autor chce szokować, a szokowanie nie zawsze jest się w stanie samo obronić
# 92013.02.28, 16:34

. kropka
Jak dla mnie - nie. Poważnie, wolę Demko i opisywany wyżej "Kussomate", a nawet album z waginami i twarzami. Ten - umieszcza waginy w idiotycznym kontekście i do tego odbiera ich właścicielki, czyli jest bez sensu.
# 102014.04.29, 17:51

Marcelo Zammenhoff
Jako autor: częściowo zgadzam się z powyższymi komentażami, ale nie do końca; Wolałbym jednak podyskutować, jak projekt będzie ukończony a album wydany.
Natomiast wszyskie posiadaczki wagin, którym się ow projekt podoba, nakłaniam do kontaktowania się ze mną na podany powyżej adres mailowy (lub na fb. ). Nie musicie być koniecznie z Łodzi :>
# 112014.04.29, 22:31

AwaS
Mnie się projekt i zdjęcia bardzo podobają. Dosyć mam tej nadętej, zapyziałej, średniowiecznej polsko-katolickiej hipokryzji i pruderii. Życzę najserdeczniej autorowi i modelkom powodzenia! Gratuluję luzu i poczucia humoru (zdjęcie z flagą genialne, pysznie się uśmiałam)! Pozdrawiam!
# 122014.04.30, 13:30

Agnieszka
Niezłe, ale bym sobie w życiu nie postawiła tego pana koło mojej waginy! ;-)
# 132014.06.17, 09:23

Ithriss
Projekt świetny, jednak by tekst nie był tak prymitywny, proponuję głębsze podejście do tematu, odwołania do Kultu Wielkiej Bogini, staroeuropejskich praktyk pokazywania nagiego łona w celu odstraszeniu wroga, zła, bądź czerpania mocy ( ta tradycja pochodząca z praktyk ludowych została pieknie pokazana w filmie "Niebiańskie żony), hinduskiego kultu Shakti i wiele innych. Powodzenia!
# 142014.06.19, 22:08

AwaS
Ithriss, a ja proponuję jednak trwałe odejście od nawiązywania do kultów i zabobonów religii wszelakich. Marzy mi się, żeby 21. wiek stał się nareszcie czasem rozumu i wiedzy, a gusła odeszły do przeszłości.

podobne artykuły

Obsesyjnie malowałam kobiece ciało
W tym amoku zorientowałam się, że najbardziej w ciele kobiety pociąga mnie wagina. Od tej pory stała się główną bohaterką moich obrazów. Instynktownie ukazywałam ją w ostrych, intensywnych barwach.
 
Piękno waginy
Od zawsze zachwycały mnie owalne kształty. Delikatne, opływowe, miękkie. Było w nich coś boskiego i nieskończonego, co kusiło i ciągnęło. Jako młoda dziewczyna skupiłam się głównie na oczach i ustach, gdy dojrzałam olśniło mnie piękno kobiecego ciała... piersi, krągłe biodra, pośladki i ona... wagina.
 
Kobieta pozbawiona pochwy
Powiedz słowo „pochwa”. Jak się czujesz, mówiąc to słowo?

A jak sama określasz własną pochwę?
 
Modelka do cyklu ”Naga Joga”
Poszukuję kobiet w wieku powyżej 20 lat (bez górnej granicy wieku) do sesji zdjęciowej, która posłuży do namalowania prac malarskich z cyklu „Naga Joga”. Oferuję współpracę na zasadzie barteru (pozowanie za obraz), bądź wypłatę honorarium w wysokości ustalonej bezpośrednio z osobą pozującą. Mile widziane osoby z terenu województwa dolnośląskiego. Załączam zdjęcie jednej z moich prac.
Z poważaniem,
Marek Gołębiewski
tel. 728 147 291
 
Zawstydzanie kobiet i wyśmiewanie wstydu, czyli prosta droga do tego, aby z przeciętnej kobiety zrobić cnotko-idiotkę
Zanim sama zaczęłam się zajmować tematem seksualności, to też uważałam, że coś ze mną jest nie tak. Albo w ogóle – z nami, kobietami. Bo czego my się tak wstydzimy? Co jest tak strasznego i zatrważającego w wypowiedzeniu słowa pochwa? Skąd ten rumieniec, gdy mowa o miesiączce? Rumieniec albo grymas. Atak kaszlu albo paraliż całego ciała. No skąd?
 

najnowsze artykuły

Czy rodzenie to babska sprawa i ile byś zapłacił położnej?
seksualność kobiet » książki
Czy rodzenie to babska sprawa i ile byś zapłacił położnej?
komentarze (1)
A przecież, jeśli chcemy dotrzeć do rdzenia seksualności i poznać kobiety w ich seksualnej mocy, to opowieści porodowe będą jednym z tych tematów, w których owa moc najpełniej będzie się manifestować. Dlatego, mężczyzno, jeśli chcesz ujrzeć Boginię w kobiecie, która żyje obok Ciebie, sięgnij po tę książkę!
 
Czy ma być do lizania, czy gryzienia? Gastroseksualna
seksualność kobiet » tożsamości
Czy ma być do lizania, czy gryzienia? Gastroseksualna
Czy gotowanie dla kobiety to obowiązek i codzienność, a dla faceta to rytuał uwodzenia?
Nie zgadzam się! Kocham gotować i jestem gastroseksualna.
 
Sylwestrowe fajerwerki, czyli orgazmy, ejakulacja i nie tylko
seksualność kobiet » seks
Sylwestrowe fajerwerki, czyli orgazmy, ejakulacja i nie tylko
Nie wyglądam, jak idealna, seksowna kobieta według mediów i magazynów mody, a w Sylwestra tego roku przeżyłam seks, o jakim nawet nie śniłam.
 
Zabawa w ujawnianie sekretów - rozstrzygnięcie
seksualność kobiet » wiadomości
Zabawa w ujawnianie sekretów - rozstrzygnięcie
komentarze (1)
”Znów jestem spóźniona”. Znacie to zdanie? Z czym Wam się kojarzy? Z seksem w tle to jest tylko jedna okoliczność. Dziś jednak nie o nią chodzi, ale o dzień spóźnione rozstrzygnięcie naszej zabawy. Ale lepiej późno niż wcale. Dziękuję za Waszą cierpliwość!
 
Lubię seks ze sobą!
seksualność kobiet » masturbacja
Lubię seks ze sobą!
Czy do dobrego seksu potrzebuję kogoś? Czy ktoś najpierw musi dotknąć mnie, bym ja wiedziała, jak dotykać siebie?
Czy odwrotnie - to ja badam i sprawdzam, i potem kieruję czyjąś dłoń, lub pozwalam sprawdzać jemu?
 

zobacz też

”Sklepy cynamonowe” - Tłuja na śmietniku

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter