dział: seks

Nowa definicja gry wstępnej

Barbara De Angelis
dodano: 2010.04.08
Mężczyźni sądzą, że wiedzą, czym jest gra wstępna: to pocałunki, pieszczoty, dotykanie stref erogennych. No cóż, z przykrością muszę ich poinformować, że to zaledwie końcowe etapy gry wstępnej. Dla kobiet gra wstępna rozpoczyna się na godziny, dni, wręcz tygodnie przed samym aktem!

Grą wstępną są wszelkie poczynania, w rezultacie których kobieta się odpręża, ponieważ z malejącym napięciem rośnie jej gotowość na seks. Oznacza to, że poniższa lista zawiera formy gry wstępnej, choć do tej pory do głowy by ci to nie przyszło:

  • Pytaj ją, co jeszcze musi zrobić i proponuj, że częścią ty się zajmiesz,

  • Posprzątaj po kolacji, by mogła wziąć kąpiel,

  • Rób zakupy w określone dni, by mogła chodzić na zajęcia jogi,

  • Pilnuj dzieci, gdy ona się zdrzemnie,

  • Masuj jej stopy wonnymi olejkami.


Być może z pozoru nie są to tradycyjnie romantyczne gesty, rezultat jest jednak taki sam: kobieta poczuje, że partner bierze pod uwagę jej potrzebę odprężenia się i będzie mu wdzięczna.


Grą wstępną jest wszystko, czym kobieta sprawia sobie przyjemność. Mężczyźni zapewne nie orientują się, że kiedy kobieta stwarza nastrój do uprawiania miłości, przygotowując kolację przy świecach, biorąc kąpiel czy wkładając seksowną bieliznę, czasami robi to dla siebie, nie dla partnera. Nie należy pochopnie jej tego wyrzucać. Kobieta, kiedy kocha, wie, co robi. Jeśli takie działania sprawiają, że czuje się pociągająca, należy dać jej na nie czas.


Mam przyjaciółkę, która uwielbia kupować sobie piękną bieliznę. Kiedy mąż widzi ją w nowym nabytku, nieodmiennie komentuje: „Wolałbym, żebyś tego nie kupowała. Wyrzucasz tylko pieniądza, bo i tak za minutę to zdejmiesz”. „On nie rozumie jednego”, wyjaśniła mi przyjaciółka. „ja kupuję to dla siebie. Czas, jaki poświęcam na wybranie i przymierzanie w sklepie, a potem ubierane się w nową rzecz po kąpieli, to dla mnie forma gry wstępnej. Może jego nie podnieca, ale mnie bardzo.”


Grą wstępną jest rozmowa o problemach, jakie dręczą kobietę. Dlaczego? Wyrażanie na głos uczuć pomaga kobietom rozładować napięcie. Kiedy więc partnerka pragnie mówić, głośno myśląc, partner nie powinien myśleć: „Znowu mam tego wysłuchiwać?”, lecz powiedzieć sobie: „To gra wstępna. Im więcej zrzuci z siebie stresu, tym bardziej będzie odprężona i tym chętniej zgodzi się na seks.”


Fragment pochodzi z książki "Sekrety kobiet" Barbary De Angelis, s. 379-380.

 

komentuj

autor:


komentarze: (1 - 17)

czytaj wszystkie komentarze:  »
# 12010.06.13, 00:07

Ali
Grą wstępną jest wszystko, czym kobieta sprawia sobie przyjemność - podoba mi się ta definicja.

Nie lubię pośpiechu. Lubię porozmawiać, zapomnieć o przytłaczającym dniu, wypić kieliszek wina. . . Seks bez odpowiedniego wstępu może i jest fizycznie przyjemny, ale czegoś w tym wszystkim brakuje. . .
# 22010.08.01, 22:43

Marcus52
Ładnie to jest opisane,ale gdzie jest w tym przeciętny mężczyzna przychodzący zmęczony z pracy,myśle że ,kobieta powinna mu w tym pomóc zeby zapomniał o problemach,a napewno wysłuchać jak minął dzien,i po wyżóceniu tego wszystkiego z siebie jest czas na miłość a nie na spełnianie maułżeńskich obowiązków. . .
# 32010.08.03, 09:36

Januaria
O ile się orientuję, to zwykle kobiety są "zmuszane" do spełniania obowiązków małżeńskich. . . To ich samopoczucie nie ma znaczenia, to one są nakłaniane do seksu, który jest byle jaki, szybki, niesatysfakcjonujący, ale za to mężczyzna mógł wszystko z siebie WYRZUCIĆ, odwrócić się na bok i zasnąć. On się poczuł lepiej, ona nadal jest niezaspokojona i - być może - ma poczucie wykorzystania.
# 42010.08.09, 20:37

Cos
@Januaria chyba masz same złe doświadczenia, że taką goryczką czuć w tym co piszesz. . To co wyżej to punkt widzenia kobiety, a ja myślę, że najlepszy jest punkt widzenia obojga i wspólny kompromis bo w takim zaganianym świecie chyba jest trochę mało czasu na takie "podchody". Ludzie mają obowiązki no chyba, że napisało się książkę, np. "Sekrety kobiet", zarobiło mnóstwo kasy i można sobie wymyślać bajkowe scenariusze, które z realnym światem mają niewiele wspólnego. Osobiście uważam, że to jest fajne ale nie w naszych realiach, gdzie trzeba chodzić do pracy po 12-14 godzin, potem jeszcze mieć czas na dzieci a dla nas zostaje 30 minut cenne jak największy diament :)
# 52010.08.10, 11:09

Kobieta
Mężczyźni są różni, każdy z nich za swój fetysz i co innego go podnieca. . . Nie z każdym można porozmawiać o problemach dnia codziennego. Niektórzy sądzą że przyjemność jest przyjemnością a problemy lepiej zostawić choćby w sobie. A tak się nie da. . . Rozmowa jednoczy i wytwarza stan wzajemnego zaufania. Idealny układ kochanek i przyjaciel w jednym. Przecież o tym właśnie, my kobiety marzymy. Ale narzekania jako gra wstępna? Myślę, że jest to wielkie nieporozumienie. Są dni kiedy ma się ochotę na długie rozmowy i wspólne doradzania a są chwile kiedy jest właśnie gra wstępna choćby w postaci słów. Takie rozpalanie zmysłów. . . Żeby tak było to trzeba doskonale się rozumieć i wzajemnie się wyczuć. A wiadomo, że zawsze takie relacje damsko-męsko zawsze będą grą. Kobieta potrzebuje czuć się piękna i uwielbiana bo wtedy czuje się dla mężczyzny ważna a wtedy pięknie mu się odpłaci. Czasami jest to kwestią czasu, ale zapewniam że to się opłaci.
# 62010.09.10, 23:45

ttt
A wiecie co jest najlepszą grą wstępną dla mężczyzn? To jest wtedy,gdy siedzisz na miękkim fotelu, z dobrze wyprofilowanym oparciem, nogi lekko ugięte w kolanach ramiona zgięte w 90 stopni, nogi na pedałach- które sterują minimum dwustoma koniami. . . (mechanicznymi oczywiście). Zaraz wdusisz pedał i usłyszysz jak gwiżdże turbina. . . Młodziki tego nie zrozumieją. . . dlatego im zostawiam taplanie się w rozkisielonych kroczach. . . Ja już dałem się nabrać. DZIĘKUĘ! Idę do garażu!
# 72010.09.11, 00:55

Voca
@TTT - powiało cynizmem:) Mam nadzieję, że i Ty znajdziesz kiedyś spełnienie nie tylko za kierownicą :) Znam mężczyzn, których taka gra wstępna ani trochę nie kręci :) Ale znam i takich, co lubią, aby im zrobić dobrze, gdy pędzą autostradą :)
# 82011.03.02, 20:42

Kamil
Super Kobietą trzeba dogadzać każdego dnia. Robić wszystko na co mają ochotę bo to jest taka gra wstępna. A ciekawe czy kobiety wiedzą że i faceci są spragnieni podobnej gry wstępnej.
# 92011.06.25, 17:11

Wiolka
Wszystko zależy od danej pary. Jeżeli dana para się kocha ,szanuje. . . to i pożąda, a wzniecają płomień swoimi sposobami . Reguła w/w gry wstępnej. . . na prawdę nie przemawia do mnie,to jest jakaś definicja wyjęta z kosmosu. To nieprawda że kobieta potrzebuje dni przed aktem:))) Bajki.
# 102011.06.25, 21:36

Voca
E. . . . nie zawsze miłość i szacunek idą w parze z pożądaniem. Często jest właśnie tak, że im więcej miłości, czułości i intymności to mniej tego pożądania. To, czy i ile kobieta potrzebuje "gry wstępnej" to idnywidualna potrzeba. Na pewno im młodsza i mniej pewna siebie, im mniej obeznana z seksem, tym więcej tego potrzebuje. Szybkie numerki to jedno, pożądanie drugie, a codzienne życie trzecie. Czasami, że seks był dobry wystarczy się tylko podniecić, a czasami też trzeba się wczuć, zapomnieć o złości czy gniewie na partnera itd. Wtedy ta "gra wstępna" bardzo się przydaje. Ale jeśli Ty jej nie potrzebujesz, to gratuluję i zazdroszczę :) Niektóre kobiety potrzebują właśnie dni, żeby się wyluzować i wejść w odpowiedni nastrój, pozwólmy im na to :)
# 112011.06.30, 11:17

rosa
Milosc i szacunek nie generuja automatycznie pozadania. Takie uczucia masz tez dla przyjaciol, rodzicow, rodzenstwa. . . Ale rzeczywiscie trudno znalezc czas na wspolna gre wstepna. A panowie nie musza sie zloscic ze to tylko dla nas a dla nich nie. Nie jestesmy az tak rozni, by nie podniecalo nas to samo:) Moja gra wstepna polega na polozeniu sie na lozku, calowaniu od czasu do czasu, niesmialym dotyku. . . przyjemne, nie musze sie do niczego zmuszac a i moj chlopak uwaza to za cudowne i nie zamierza z tego zrezygnowac. Nie zawsze sprawdza sie zasada, ze im ostrzej tym lepiej. Ale na to potrzeba godzin i checi, by te godziny poswiecic. Ludzie zapracowani i zestresowani raczej nie beda mieli satysfakcjonujacego seksu. . . .
# 122011.06.30, 23:22

Voca
Otóż to. Jak jakiekolwiek pieszczoty można uznać za coś uciążliwego? Z definicji są przyjemne i podniecające. Jeśli ktoś nie ma siły czy czasu na seks, niech poprzestanie na całowaniu. Większości kobiet seks-penetracja, bez odpowiedniego wstępu, sprawi raczej ból niż przyjemność. Osobiście bardziej bym wolała całować się z kimś, niż odbyć stosunek genitalny, gdyby miało to być na zasadzie: no, weź przestań, co za gra wstępna, ja chcę poruchać teraz natychmiast. A teksty o tym, że "faceci mają inaczej", że "faceci tego potrzebują" są po prostu bezmyślne. Jeśli potrzebują rżnięcia bez senstymentów, niech sobie znajdą osobę, która potrzebuje tego samego. Jak nie mają czasu na to, żeby kochać się z nami tak, żeby OBIE strony miały z tego przyjemność, to chyba lepiej z tego seksu zrezygnować w ogóle. Zresztą, to że wielu mężczyzn nie może utrzymać erekcji, wiąże się z tym, że zbyt szybko przystępują do penetracji, nie pozwalając sobie wcześniej na to, aby podniecenie było na tyle duże, żeby erekcję utrzymać. Co nie znaczy, że czasami tzw. gra wstępna jest niezbędna. Nie zawsze przed stosunkiem trzeba się godzinami całować i przytulać, czasem wystarczy zdjąć majtki i już:) Ale - jest ekscytująco i satysfakcjonująco nie dlatego, że żadna z płci nie potrzebuje żadnego preludium do seksu, tylko dlatego, że ten wstęp się odbył, lecz być może wyglądał inaczej niż zwykle. Przecież taką "grę wstępną" często można sobie zrobić samemu. Gdy wracając samochodem do domu przez pół godziny fantazjuje się za kierownicą, tak, że aż cała bielizna jest wilgotna, naprawdę nietrudno wejść do domu, zdjąć majtki i zacząć kopulować z mężem bez żadnego "dzień dobry" i zdejmowania płaszcza. Żeby było nam przyjemnie w czasie seksu-penetracji, nasza wagina musi być dobrze ukrwiona i nawilżona. A do tego potrzeba kilkunastu minut zabaw "okołowaginalnych":) Zresztą, w świecie zwierząt jest tak samo. Taka pani króliczyca, zanim pozwoli się spenetrować panu królikowi, musi odczuć kilkadziesiąt pchnięć po zewnętrznej części genitaliów, co pozwala jej odczuć taki stopień podniecenia, żeby penetracja była dla niej przyjemna.
# 132011.07.01, 10:01

rosa
Roznie bywa:) Jak pisalas, sa dni, w ktorych mozna od razu, sa dni w ktorych podniecenie trzeba "wydobyc" (tez macie takie wrazenie, jakby orgazm byl wlasnie takim "wydobyciem" przyjemnosci na zewnatrz?"):) Ale za te porownanie do krolikow to Ci sie dostanie od niektorych komentatorow tej strony chyba, Voca. . . .

Z mojego skromnego doswiadczenia tez wynika, ze seks nie jest satysfakcjonujacy dla nikogo, gdy mezczyzna chce sie zabrac od razu "do rzeczy" (zreszta nie tylko facet, w przypadku mojego brata jest akurat odwrotnie, ale brak satysfakcji ten sam). Tu jednak napotykamy problem. Rozwazmy taka sytuacje: jest pozno. Mezczyznie sie chce. Kobiecie nie za bardzo. On zaczepia, potem marudzi. Pierwsza mysl: no niech on pojdzie wreszcie spac! Pelne wyrzutow sumienia, bo przeciez kochamy naszego misia, poswiecamy mu hipotetyczne 10 minut, ktore potrafi sie wydluzyc, gdy facet zauwazy brak zainteresowania i poziom jego podniecenia spada. On idzie spac z satysfakcjonujacym orgazmem, ona, wkurzona na brak orgazmu i na strate czasu nie moze zasnac.
Ale odmowic i potem znosic fochy/smutek partnera w jednym lozku? Trudne. Zwlaszcza gdy bardzo na partnerze zalezy:(
# 142011.07.01, 11:59

Voca
Seks nie jest żadnym pieprzonym obowiązkiem. Można odmawiać zawsze i każdemu. A jak partner/ka naprawdę nas kocha i jej/mu na nas zależy, i jest dorosła/y, to nie będzie żadnych fochów, a jak będą - jej/go fochy - jej/go problem. Trochę asertywności! Idąc tym tropem, można usparwiedliwiać gwałt, bo przecież "jemu się tak bardzo chciało".
# 152011.07.01, 12:34

rosa
To trzeba podkreslac. Bo konformiz i brak asertywnosci a) czesto nie jest swiadomy (takie juz mamy spoleczne normy, jemu sie chce bardzoiej niz jej, ale ona go w koncu kocha wiec nie odmawia bo przyjemnosc to taaaki niski motyw:P) b) bywa ze fochy partnera/ki bola bardziej niz kolejny nieudany seks. A jak juz wyzej pisalam, kobieta nie musi lubic seksu, wystarczy ze przekonujaco udaje orgazmy:P Bo przeciez my to metafizyka a poza tym kazda z nas marzy o bobasie i pelnym ciepla domu:P

Przydaloby sie wysmazyc artykulek na ten temat. Bo odmawianie jest trudniejsze niz sie wydaje. Trudno przelamac konformizm. Moze wielu by dodal odwago w drodze po seksualna satysfakcje:)
# 162011.07.01, 17:18

Voca
Rosa, to może coś napiszesz? Może ja coś do tego dopiszę, jeśli będziesz chciała i artykuł pójdzie w świat. Gorąco zachęcam do tego :)
# 172016.04.14, 10:05

Jacek
Dziękuję. Całe życie się uczę.

podobne artykuły

Ileż można? O poczuciu winy, gdy „gra wstępna” trwa „zbyt długo”
Czasami możemy sobie myśleć, że to straszne, że tak długo trzeba się nami zajmować, żebyśmy miały orgazm (lub kilka) lub żebyśmy były fizycznie gotowe na penetrację. Jak to? Cała godzina? Ten biedny mężczyzna... Jak on się tam między moimi udami namęczy... Ach, jesteśmy tak empatyczne, tak bardzo wytresowane do tego, żeby odmawiać sobie przyjemności i myśleć tylko o partnerze.
 
Gra wstępna a pożądanie
Jeżeli chodzi o grę wstępną, pora przestać mylić pobudzenie z pożądaniem. Gra wstępna to nie kilka mechanicznych pociągnięć albo uderzeń języka, które są przyczyną erekcji albo nawilżenia. Jest to mentalny składnik seksu.
 

najnowsze artykuły

Kobiety odzyskują głos i wpływ!
seksualność kobiet » wiadomości
Kobiety odzyskują głos i wpływ!
komentarze (1)
Świat się zmienia, a kobiety stają się coraz bardziej odważne i solidarne.
 
Mit monogamicznej samicy
seksualność kobiet » artykuły
Mit monogamicznej samicy
Poliandria, praktyka kopulacji z licznymi samcami, jest [...] jedną z najbardziej rozpowszechnionych strategii rozrodczych samic. Aż dziw bierze, że dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku naukowcy zaczęli zdawać sobie sprawę z tego, że normę u samic stanowi właśnie poliandria, a nie monogamia (dokonywanie rozrodu z jednym partnerem).
 
Czy rutynowa mammografia sprzyja zdrowiu kobiet?
seksualność kobiet » artykuły
Czy rutynowa mammografia sprzyja zdrowiu kobiet?
komentarze (1)
Zmieńmy konwersację na temat naszych piersi z „jak uniknąć raka piersi i wcześnie go wykryć” na „jak mieć zdrowe piersi i czerpać z nich radość”.
 
Seks po menopauzie i kobiety zasiewające nasiona mądrości
seksualność kobiet » artykuły
Seks po menopauzie i kobiety zasiewające nasiona mądrości
W kulturach celtyckich młodą dziewicę postrzegano jako kwiat; matkę jako owoc; starszą kobietę jako nasiono. Nasiono niesie wiedzę i potencjały wszystkich zawartych w nim składników. Zadaniem kobiety po okresie menopauzy jest zasiewanie w społeczności tej kwintesencji prawdy i mądrości.
 
Odsłoń cipkę na Wawelu! O rytuale ana-suromai w praktyce
seksualność kobiet » artykuły
Odsłoń cipkę na Wawelu! O rytuale ana-suromai w praktyce
komentarze (6)
Ana-suromai to starożytny rytuał błogosławienia świata i udzielania mu swojej seksualnej mocy poprzez odsłonięcie kobiecych genitaliów. Tak kobiety błogosławiły świat m.in. w starożytnym Egipcie, o czym możemy przeczytać u Herodota i Diodora Sycylijskiego.
 
zobacz też

„Dojdź dla mnie” albo Grey nie do końca instruktażowy

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter