dział: mówię: nie!

Powiedz „nie”, gdy myślisz „nie”

dodano: 2015.02.16
Wielu osobom brakuje odwagi, aby odmawiać, gdy nie mają na coś ochoty. Krępują się, że kogoś rozczarują, czują się zobowiązane, boją się stracić czyjąś sympatię. Problem jest dość poważny, jeśli chodzi o mówienie „nie” w relacjach seksualnych.

Na początek przytoczę cytat z czasopisma dla dziewczyn:


Zdarzyło się kolosalne nieporozumienie z moim pierwszym razem. Kiedyś pieściliśmy się. Leżałam na podłodze, on mnie gładził po plecach. W pewnej chwili zapytał: Chcesz tego? Powiedziałam, że tak, bo myślałam, że chodzi mu ciągle o te plecy. Zanim się zorientowałam, przystąpił do dzieła, a mnie było się głupio w takiej sytuacji zacząć tłumaczyć, że źle go zrozumiałam. No i stało się. Nie było to żadne piękne przeżycie, byłam zbyt zaskoczona i przerażona tym, co się dzieje. W myślach powtarzałam sobie: idiotka, idiotka.*


Sytuacja powyższa jest dość drastycznym przykładem nieumiejętności odmawiania. Jest też dość typowa. Dziewczynki od małego uczone są, że nie wolno im się przeciwstawiać, że mają się zgadzać, że lepiej nie mówić „nie”.


Ale może być inaczej. W każdej chwili można powiedzieć: przestań. Zawsze można powiedzieć: było miło, ale już mi się to nie podoba. Zmienić zdanie można dosłownie w każdej chwili. Jeśli się powiedziało A... to wcale nie trzeba od razu mówić Z. Nawet – jeśli już rozłożyłaś nogi, a on nałożył prezerwatywę. Jeśli ty mówisz „nie”, a ktoś mimo twojej odmowy robi swoje – to już jest nadużycie. Przypomina mi się fragment piosenki O.N.A.: <<Z obcym za rękę szłam, a później gwałcił mnie. Kłamałam "dobrze mi">>.


Nie kłam. Powiedz wprost, że czegoś nie chcesz. To jedno słowo może cię uratować przed żałowaniem, że przystałaś na coś, czego nie chciałaś.


Jeśli godzisz się na coś, dla świętego spokoju (np. na pocałunki lub seks z kimś), czuć to od razu. Kiedy jesteś bierna, nie wykazujesz żadnej radości z tego, co się dzieje, leżysz jak kłoda i modlisz się o to, żeby to się już skończyło – nikt nie ma z tego przyjemności. Możecie udawać, że jest fajnie, ale... to tylko udawanie. Najważniejsze jest jednak to, że krzywdzisz w ten sposób siebie.


Nikt nie jest tak ważną, jak Ty, osobą. Niczyje szczęście i samopoczucie nie jest tak ważne, jak Twoje. Pomyśl – czy ty zmuszałabyś swoją przyjaciółkę do czegoś, na co nie ma ochoty? Chciałabyś, żeby później płakała w domu, bo zrobiła coś, czego żałuje? Więc dlaczego zmuszasz siebie?


To nie jest tak, że ktoś cię przestanie lubić. Ludzi się lubi za to, jacy są, a nie za to, że się na wszystko bezrefleksyjnie godzą. Tym bardziej nikt cię nie przestanie kochać!


Jeśli ktoś ci robi przysługę albo zabiera cię na rankę i kupuje kolację za 500 zł, to Cię nie zobowiązuje do „zapłaty w naturze”! Jeśli ktoś ma gest, to ma. A ty możesz mieć swoje zasady i konsekwentnie mówić „nie”, zamiast – przepraszam za wyrażenie – sprzedawać się za jedną kolację, pokój w hotelu lub naprawiony kran w łazience.


* Filipinka, nr 18/1997, s. 28.
VI.jpg
Autorką artykułu jest: 
Voca Ilnicka, edukatorka seksualna, trenerka, twórczyni serwisu Seksualnosc-Kobiet.pl, popularyzatorka pozytywnego i życzliwego podejścia do cielesności i seksualności; autorka e-booka „Seksualność kobiet” (2010) i współautorka „Weź kąpiel w płatkach róż. Jak polubićmiesiączkę” (2010). Warsztaty dotyczące płci i seksualności prowadzi od roku 2007, a warsztaty tylko dla kobiet od 2011 roku. Prowadzi także zajęcia spotkaniowo-przytulankowe dla wszystkich, kursy samoświadomości seksualnej, sporadycznie rozmaite warsztaty, spotkania i wykłady. Tworzy przestrzeń pełną serdeczności dla seksualności zarówno kobiet, jak i mężczyzn (i pozostałych osób). Na jej kanale You Tube można znaleźć wiele krótkich, bezpruderyjnych filmików ukazujących seksualność jako część życia i doświadczenia kobiet.
Tematykę seksualności zgłębia od lat, ucząc się od kobiet takich, jak: dr Betty Dodson, dr Shakti Mari Malan, Nancy Friday, Catherine Blackledge, Deborah Sundahl, Pema Gitama, Natalia Miłuńska, Luna Mierzewicz, Karo Akabal i wielu innych kobiet i mężczyzn. Uczestniczy w warsztatach i kursach edukacji seksualnej, rozwoju osobistego, edukacji dorosłych, tantry, świętej i świadomej seksualności. Jej wypowiedzi, relacje z jej warsztatów oraz wywiady z nią znaleźć można m.in. w „Wysokich Obcasach”, „Sensie”, „Polityce”, „Elle”, „Zwierciadle” itp.

v.ilnicka [at] seksualnosc-kobiet.pl

 
 

komentuj

autor:


komentarze: (1 - 4)

czytaj wszystkie komentarze:  »
# 12012.01.12, 23:03

Filis
Może warto wspomnieć, że czasem możemy mówić też , mimo że wydaje się, ze to nie wypada. Sądzę, że taki sam problem jest z mówieniem "nie" jak i z mówieniem "tak". Za jednym i drugim stoi straszny lęk przed odrzuceniem, tona stereotypów i "wymagań".

Pozdrawiam!
# 22012.01.12, 23:04

Filis
Aaa. . . i wiem, że to stary artykuł, ale jakoś sobie przeglądałam je od nowa i przyszła mi ta myśl :)
# 32012.10.11, 18:37

przeczytalem
to mi sie najbardziej podoba:
''Zawsze można powiedzieć: było miło, ale już mi się to nie podoba. Zmienić zdanie można dosłownie w każdej chwili. Jeśli się powiedziało A. . . to wcale nie trzeba od razu mówić Z. ''

Zmienic zdanie mozna w kazdej chwili!

Czy to dotyczy mezczyzn lub innych sytuacji zyciowych? Ze zmienic zdanie mozna w kazdej chwili, kiedy mi sie cos nie podoba?
Tak! I tego wlasnie powinni uczyc na lekcjach w szkolach juz od najmlodszych lat! Zawsze mozesz zmienic zdanie, jezeli cos ci sie zaczyna niepodobac, a nie tkwic w jakims dziwnym poczuciu ze sie cos obiecalo, ze jak juz sie cos zaczelo, to trzeba to za wszelka cene dokonczyc, ze jak juz sie powiedzialo ''tak'' to nieladnie sie w trakcie wycofywac. . .

A wlasnie ze mozna zmieniac swoje zdanie w kazdej chwili, a szczegolnie w chwili, gdy sie cos przestaje podobac albo gdy na cos nie wyraza sie zgody!
# 42014.04.19, 21:00

lele
Odnośnie mówienia "nie" dla mnie problemem było to, że żeby powiedzieć "nie" zawsze miałam poczucie, że muszę się z tego "nie" wytłumaczyć, podać jakieś rozsądne uzasadnienie. Bo jak to tak można "nie bo nie" ?! Na szczęście już się z tego wyleczyłam. . . Choć trochę czasu mi to zajęło. . . Jednocześnie mam wrażenie, że mężczyźni rzadko kiedy cierpią na wyrzuty sumienia bo odmawiają. Kobietom kulturowo się wkodowuje poczucie winy, które towarzyszy mówieniu "nie" i konieczność sensownego i akceptowalnego (dla mężczyzn w większości przypadków) wyjaśnienia.

podobne artykuły

Seks od nowa
Co zrobić, aby odzyskać radość z seksu? Czy wystarczy kupić kilka gadżetów, przebrać się za stewardessę i bawić w seks telefon? Ian Kerner, autor Kursu Odnowy Seksualnej twierdzi, że to trochę za mało. Znudzonym parom (i singlom), dla których seks stał się nudą, pustką lub obowiązkiem, proponuje miesiąc abstynencji, „odtrucia”, w czasie którego (pojedynczo lub wspólnie) będą pogłębiać refleksję nad swoją seksualnością, odzyskiwać zainteresowanie seksem i sobą wzajemnie.
 
Jak zrobić minetkę? Scenariusz dobrego cunnilingus
Właśnie, jak zrobić minetkę, nie doświadczając drętwienia szczęki i języka?
Jak zrobić minetkę tak, żeby kobiecie było dobrze?
Jak zrobić minetkę skutecznie i – ba – nawet profesjonalnie?
 
12 seksualnych przykazań a zachowania kobiet
W książce „Nasze ciała, nasze życie” możemy znaleźć 12 przesądów i stereotypów, które ograniczają kobiecą seksualność i sprawiają, że kobiety godzą się na rzeczy, których nie chcą. Udają orgazmy, godzą się na seks, kiedy nie mają na niego ochoty, rezygnują z używania prezerwatyw, bo przez nie „mężczyźni nic nie czują”, nie interesują się seksem, bo to kobiecie nie wypada... Lista przykra, lecz prawdziwa. Jak bardzo pasuje ona do naszego zachowania?
 
Wakacyjna Misja na Marsa z Vocą, seks klubami i Świątynią Miłości
Posłuchaj mnie w Misji na Marsa. Z dwoma szalonymi marsjańskimi prowadzącymi rozmawiamy o seksie, skokach w bok i wycofywaniu się z seks-propozycji :)
 
Seks dla mężczyzn, seks dla kobiet
Najpierw trzeba dać sobie przyzwolenie na poznawanie siebie – swojego ciała i pragnień. Kobiety, nawet dorosłe, takiego przyzwolenia nie mają. Jako dziewczynki słyszymy „nie dotykaj się tam”, „nie interesuj się tym”, „dziewczynki takie nie są”, „to robią tylko niegrzeczne chłopaki” - to przekonanie, że nasze ciało nie należy do nas, a naszą seksualność ktoś obudzi, gdy będziemy dorosłe, często zostaje nam na całe życie, o ile świadomie tego nie zmienimy. Nastolatki nie mają prawa do masturbacji, interesowania się seksualnością, nawet miesiączka jest tematem tabu.
 

najnowsze artykuły

Kurs samoświadomości seksualnej: Spotkania Rogatego Boga i Potrójnej Bogini
seksualność kobiet » wiadomości
Kurs samoświadomości seksualnej: Spotkania Rogatego Boga i Potrójnej Bogini
komentarze (1)
We właśnie Wrocławiu rozpoczyna się już szósta edycja popularnego cyklu spotkań-warsztatów dla mężczyzn i kobiet.
 
Kobiety odzyskują głos i wpływ!
seksualność kobiet » wiadomości
Kobiety odzyskują głos i wpływ!
Świat się zmienia, a kobiety stają się coraz bardziej odważne i solidarne.
 
Mit monogamicznej samicy
seksualność kobiet » artykuły
Mit monogamicznej samicy
Poliandria, praktyka kopulacji z licznymi samcami, jest [...] jedną z najbardziej rozpowszechnionych strategii rozrodczych samic. Aż dziw bierze, że dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku naukowcy zaczęli zdawać sobie sprawę z tego, że normę u samic stanowi właśnie poliandria, a nie monogamia (dokonywanie rozrodu z jednym partnerem).
 
Czy rutynowa mammografia sprzyja zdrowiu kobiet?
seksualność kobiet » artykuły
Czy rutynowa mammografia sprzyja zdrowiu kobiet?
komentarze (1)
Zmieńmy konwersację na temat naszych piersi z „jak uniknąć raka piersi i wcześnie go wykryć” na „jak mieć zdrowe piersi i czerpać z nich radość”.
 
Seks po menopauzie i kobiety zasiewające nasiona mądrości
seksualność kobiet » artykuły
Seks po menopauzie i kobiety zasiewające nasiona mądrości
W kulturach celtyckich młodą dziewicę postrzegano jako kwiat; matkę jako owoc; starszą kobietę jako nasiono. Nasiono niesie wiedzę i potencjały wszystkich zawartych w nim składników. Zadaniem kobiety po okresie menopauzy jest zasiewanie w społeczności tej kwintesencji prawdy i mądrości.
 
zobacz też

„Dojdź dla mnie” albo Grey nie do końca instruktażowy

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter