dział: moje ciało

Zaproszenie do działania - lista ginekologów

Czarownica
dodano: 2014.03.11
Za pośrednictwem portalu chciałabym Was do czegoś namówić: stwórzmy razem listę ginekologów przyjaznych kobietom „seksualnie nienormatywnym”. Brzmi dziwnie, śmiesznie? Może komuś wydaje się to niepotrzebne? Żeby Wam wyjaśnić, o co mi chodzi, muszę opisać kawałek swojej historii.

Drogie Siostry;)


W taki sposób – „siostro” – zwróciła się do mnie niedawno Voca i tak mi się to spodobało, że pomyślałam, że mogę to wykorzystać zwracając się do Was. Za pośrednictwem portalu chciałabym Was do czegoś namówić: stwórzmy razem listę ginekologów przyjaznych kobietom „seksualnie nienormatywnym”. Brzmi dziwnie, śmiesznie? Może komuś wydaje się to niepotrzebne? Żeby Wam wyjaśnić, o co mi chodzi, muszę opisać kawałek swojej historii. 


Jestem sobie otóż 32-letnią dziewicą (nie cierpię tego słowa - brzmi jakoś tak średniowiecznie ;), ale innego jeszcze nie wymyślili:/). Nie z powodów religijnych (jestem ateistką), nie z powodów orientacji seksualnej (jestem hetero), nie z powodu „aseksualności”, nie „z wyboru” ani z jakiegokolwiek innego powodu, który ktoś mógłby sobie wyobrazić. Jestem zupełnie „normalna” ;), jeśli mogę się tak wyrazić - pracuję, płacę podatki, mam znajomych, chodzę do kina, nie jestem społecznie wyizolowana. Nie jest mi z tym lekko ani łatwo, ale tak jest i choć mam nadzieję, że kiedyś to się zmieni, to w tym momencie żyję tak a nie inaczej. Oczywiście mogłabym próbować opowiedzieć Wam historię mojego życia ;) i przytoczyć różne fakty z przeszłości, które namieszały mi w głowie i prawdopodobnie wpłynęły na taki stan rzeczy, ale nie ma na to miejsca i nie o to mi chodzi, a zresztą kto by to czytał;). Tą wiedzą na swój temat nie dzielę się z każdym, bo dobrze wiem, że w dzisiejszych czasach taki „styl życia” może budzić, delikatnie mówiąc, zdziwienie (tzn. jeśli nie można go wytłumaczyć żadnym z wymienionych wcześniej powodów). Dlatego właśnie zaliczyłam się do nienormatywnych ;-) – no bo brak seksu to nie jest norma, umówmy się. 


Przechodząc do sedna – o tym, jak bardzo ludzie potrafią być „zdziwieni”, gdy się dowiedzą, miałam okazję boleśnie się przekonać jakieś dwa lata temu podczas wizyty u ginekologa. Poszłam do pierwszej lepszej przychodni, bo termin był dogodny i mieszkałam blisko. W trakcie badania, gdy już leżałam na fotelu (!) i ciężko mi było uciec, a w zasadzie nawet jeszcze wcześniej, kiedy przygotowywałam się do badania, pani doktor użalała się nade mną, dramatycznie pytała „Dlaczego???” (przecież jestem taka ładna), doradzała mi wizytę w Duszpasterstwie Akademickim (!), gdzie mogłabym spotkać kogoś wartościowego („Ach tak, pani niewierząca…”) aż wreszcie nakazała szybko urodzić sobie dzidziusia, żebym na starość nie została sama. Na moją uwagę, że nie chciałabym wychowywać dziecka w pojedynkę, usłyszałam „No i co? Ojciec może umrze, a matka i tak sama zostanie”. Dodam, że swoje wywody pani ciągnęła niewzruszenie pomimo moich stanowczych próśb, aby tego nie robiła (nie chcę o tym rozmawiać, to moja sprawa, jej zadaniem jest tylko mnie zbadać itd.) oraz nawet pomimo tego, że doprowadziła mnie do płaczu. Płakałam, leżąc na fotelu, płakałam przed nią, płakałam pół dnia w domu. Kiedy ochłonęłam, zaczęłam szukać w internecie namiaru, kontaktu do innego lekarza - „z polecenia”. Takiego, który nie będzie mnie upokarzał, a przed wizytą będę mogła spać spokojnie. Znalazłam masę namiarów na lekarzy, którzy świetnie poprowadzą moją ciążę, jeśli zechcę w nią zajść oraz rady, jakich udzielały sobie dziewczyny aseksualne - „Powiedz, że jesteś świecką zakonnicą” względnie ich zapewnienia – dorosłych(!) kobiet, że one do ginekologa chodzić nie będą, bo to jednak za duży stres, a lekarze potrafią być nieprzyjemni. Próbowałam również szukać za pośrednictwem koleżanek, ale tylko nieliczne wiedzą o mojej sytuacji, a same w niej nie są, więc nie mogły mi pomóc.


Od tamtego wydarzenia minęło już sporo czasu. Znalazłam panią doktor, która mój problem kwituje milczeniem – i chwała jej za to – ale terminy przyjęć ma kosmiczne, a ja nawet w przypadku nagłego problemu ze zdrowiem oczywiście nie pójdę do nikogo innego, przypadkowego, bo się boję powtórki tamtej sytuacji. Mam uraz i dobrze o tym wiem, ale wiecie co? Mam też już tego kurwa dość. Dlaczego muszę tłumaczyć się przed lekarzem z tego, że nie byłam w ciąży i z tego, że mam o kawałek jakiejś cholernej błonki „za dużo”? Dlaczego pielęgniarka przy innych pacjentkach prowadzi ze mną rozmowę w stylu: „Pani rodziła?” „Nie.” „Ile poronień?”. A gdybym miała tych poronień 5 i przyszła do poradni leczyć niepłodność, to co, miałabym się do tego głośno przyznać w poczekalni pełnej ciężarnych pacjentek, tak? Gdzie jest ten podstawowy, minimalny poziom wrażliwości i empatii, który każdy pracownik służby zdrowia mieć powinien? Dlatego teraz, po przejściu długiej drogi i ciężkiej pracy nad sobą, zwracam się do Was z propozycją: podzielmy się dobrymi adresami, stwórzmy ogólnopolską listę fajnych lekarzy;-). Podkreślam – nie: dobrych ginekologów – położników. Jeśli jesteś szczęśliwą mamą trójki dzieci, a wszystkie przyszły na świat z pomocą tego samego świetnego pana doktora i wydaje Ci się, że skoro jest miły dla Ciebie, to będzie też miły dla mnie - dzięki, ale nie o to mi chodzi. Szukam lekarzy potrafiących zaakceptować odmienność oraz osób, które tej akceptacji doświadczyły. Nie twierdzę, że szukam wyłącznie innych dziewic , ale być może są sytuacje, w których jesteście zmuszone dzielić się z lekarzem wiedzą na temat swojej seksualności, choć nie macie na to ochoty i obawiacie się jego reakcji.


Przesyłajcie do mnie sprawdzone adresy, najlepiej z komentarzem, dlaczego właśnie tego lekarza polecacie, a ona opublikuje je zbiorczo. Liczę na Waszą pomoc i jestem bardzo ciekawa, co się z tej akcji „urodzi”  i do jakich refleksji nas ona skłoni. Kontakt: geloe@interia.pl


 

komentuj

autor:


komentarze: (1 - 5)

czytaj wszystkie komentarze:  »
# 12014.03.13, 01:43

AwaS
"Dlaczego muszę tłumaczyć się przed lekarzem z tego, że nie byłam w ciąży i z tego, że mam o kawałek jakiejś cholernej błonki „za dużo”? Dlaczego pielęgniarka przy innych pacjentkach prowadzi ze mną rozmowę w stylu: „Pani rodziła?” „Nie. ” „Ile poronień?”.

Czarownico, Siostro droga! :) Nic nie musisz. Więcej asertywności! Na głupie i chamskie pytania się nie odpowiada. Masz prawo do szanowania Twojej prywatności i intymności. Nie jesteś małą dziewczynką wywołaną do odpowiedzi przy tablicy, jako pacjentka masz swoje prawa i nie musisz się godzić na wszystko.
# 22014.03.13, 20:01

Czarownica
AwaS - oczywiście, że "nie muszę", pytanie było takie bardziej retoryczne. Pani pielęgniarka "po prostu" wypełniała moją kartę i miała prawo mnie o to spytać, tylko zrobiła to moim zdaniem bez wyczucia. Mnie akurat pytanie o ciążę nie wzrusza, ale wyobrażam sobie, że wiele kobiet mogłoby, to był po prostu przykład braku wrażliwości, jakiejś zdumiewającej znieczulicy, która w służbie zdrowia się zdarza. O braku akceptacji dla odmienności. O tym między innymi - o kompletnym braku wrażliwości - jest moje opowiadanie. (Zresztą nie tylko w służbie zdrowia mamy z tym problem. ) Z tą pożałowania godną panią doktor akurat próbowałam być asertywna, ale ona była głucha na moją asertywność.

Dziewczyny czekam na dobre adresy ;)
# 32014.03.17, 14:07

magda łabędź
polecam projekt kampanii przeciw homofobii
kobieta. kph. org. pl/
# 42014.03.17, 18:22

Czarownica
Magda Łabędź - tak, znam tę stronę, niestety w Wielkopolskim (bo mnie osobiście na tym najbardziej zależy) "no results". . .
# 52014.03.21, 09:20

Wilcza
W wieku 22 (!) lat usłyszałam od ginekologa to samo. Że dlaczego jeszcze jestem dziewicą, że jak to tak, że już nie powinnam. Od tamtej pory mam straszną awersję do ginekologów. Byłabym bardzo wdzięczna za namiary do dobrego lekarza, który zrozumie moją sytuację.

podobne artykuły

Zdrowa antykoncepcja hormonalna
Nie znam takiej.

W ogóle nie znam antykoncepcji, która byłaby w stu procentach dostępna, w stu procentach skuteczna i w stu procentach nieszkodliwa.
 
Czego nauczyła mnie endometrioza?
”Pewnej nocy we śnie miałam absolutną świadomość własnego ciała. Śniłam, że tysiące białych gołębi wylatuje z mojej macicy. Ogarnęło mnie niewiarygodne poczucie lekkości i obudziłam się, płacząc ze szczęścia”
 
”Voca i Karo o seksie gadajo”: Like a virgin
W kulturze tkwi bardzo mocny podział – w zakresie kobiecej seksualności – na madonnę i ladacznicę, dziewicę i dziwkę. Co więcej, możemy być albo cnotliwymi, aseksualnymi dziewicami, albo „dziwkami”, które pozwalają sobie na wyrażanie seksualności i na to, żeby mieć życie seksualne. Kultura nie przewiduje wzorca, w którym łączy się szlachetność dziewicy i zmysłowość kobiety seksualnej.
 
Prawiczek po trzydziestce, czyli późna inicjacja seksualna
Gdy trafiają do mnie osoby w wieku lat 30-40 lat, które jeszcze nie przeszły inicjacji seksualnej, często widzę, że koszty takiego opóźniania inicjacji są dla nich spore. Wiąże się to z rosnącą obawą przed wchodzeniem w relacje intymne i z różnymi obawami np.: przed niepowodzeniem i kompromitacją (czy stanę na wysokości zadania, czy nie zostanę wyśmiany itp.). Im dłużej czekamy, tym obawy są silniejsze i trudniej je pokonać.
 
Dziewica
A teraz... miałam 33 lata i byłam dziewicą. Dzie-wi-cą! Tylko w przeciwieństwie do Maryi nie miałam dziecka, w żaden cudowny sposób nie zostałam matką. Tęskniłam do miłości i do macierzyństwa. Ale na drodze stała ta moja wada, skaza.
 

najnowsze artykuły

Czy chcesz, żeby on kojfnął w łóżku? „Zapładniacze” bez recepty, „reproduktorki” bez antykoncepcji – róbcie dzieci za wszelką cenę!
seksualność kobiet » mówię: nie!
Czy chcesz, żeby on kojfnął w łóżku? „Zapładniacze” bez recepty, „reproduktorki” bez antykoncepcji – róbcie dzieci za wszelką cenę!
komentarze (2)
Zaburzenia erekcji są aż nazbyt często oznaką poważniejszych schorzeń, o czym się zapomina, traktując także mężczyzn przedmiotowo.
 
Pigułka po - ostatnie chwile, aby ją kupić bez recepty. Tylko do 22 lipca 2017
seksualność kobiet » wiadomości
Pigułka po - ostatnie chwile, aby ją kupić bez recepty. Tylko do 22 lipca 2017
Dziś i jutro ostatnie dwa dni pigułki po. Od niedzieli będzie ona dostępna tylko na receptę. Życzymy, abyście trafiali i trafiały do życzliwych lekarzy ”bez sumienia”. :P
 
Jak dopieścić partnera? Powiedz mu, że uwielbiasz...
seksualność kobiet » artykuły
Jak dopieścić partnera? Powiedz mu, że uwielbiasz...
komentarze (1)
Co to za człowiek? Jakie są jego fantazje? Jakie są jego marzenia? Co lubi w łóżku? Czego chce doświadczyć? Czy ujawnił Ci swoje tajemnice?
 
Cycki w porno i cycki w tramwajach, czyli moje życie bez stanika
seksualność kobiet » moje ciało
Cycki w porno i cycki w tramwajach, czyli moje życie bez stanika
komentarze (3)
Moje życie bez stanika jest takie samo, jak ze stanikiem, tylko, ku własnemu zdziwieniu, mogę teraz swobodniej oddychać.
 
Dlaczego Twoja dziewczyna zmienia się w jędzę?
seksualność kobiet » artykuły
Dlaczego Twoja dziewczyna zmienia się w jędzę?
komentarze (3)
Heteroseksualni mężczyźni powinni sobie zadać pytanie: „czy chcę mieć za żonę Boginię czy jędzę?”
Bo fizjologia nie przewiduje dla kobiet stanów pośrednich.
 


zobacz też

”Romantyczna kochanka” kontra rzeczywistość

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter