dział: moje ciało

Mamo, co to jest łechtaczka?

dodano: 2009.04.28
Naszą seksualność kształtują doświadczenia i wspomnienia z dzieciństwa. Prawdopodobnie nauczono nas, że seks jest wstydliwy, zły, brudny, grzeszny i zakazany. Wiele dzieci i dorastających młodych osób zostało seksualnie wykorzystanych przez dorosłych. W rodzinach nie rozmawia się otwarcie o seksie, nie szanuje granic i nie dostrzega potrzeb dzieci. Kiedy dorastamy, a nasze ciała się zmieniają i stają się dla nas tajemnicą, odbieramy te zmiany jako przerażające. Narażone na wpływ mediów postrzegamy siebie przez pryzmat obowiązujących modeli atrakcyjności.

Przez te wszystkie oddziaływania wiele z nas traci szacunek do indywidualnego wymiaru naszych ciał – ich kształtów, zapachów, odruchów i zmysłowych reakcji. Często czujemy się z tym wszystkim samotne, odizolowane, niedopasowane, dziwne. Oczekując pomocy od najbliższych nam kobiet – naszych matek – nie dostajemy jej, gdyż one same często źle się czują ze swoją kobiecością. Potrzebujemy czasu – często kilku lub nawet kilkudziesięciu lat – i pozytywnych doświadczeń, aby pozbyć się tych negatywnych odczuć. Potem, jako matki, staramy się nauczyć swoje córki lepszego stosunku do ciała i seksualności, choć często tak trudno przekroczyć dziedzictwo naszego wychowania.


<<Pewnego dnia kąpałam się z moją trzyletnią córeczką. Leżałam w wannie, a ona siedziała między moimi nogami. „Mamo, nie masz fiutka” – stwierdziła moja córka. „To prawda” – odparłam – „mężczyźni mają penisy, a kobiety łechtaczki”. Zapadła cisza. „A gdzie masz łechtaczkę, mamusiu?” – zapytała. No dobrze, i co teraz? Co mam robić – przyznaję, że spanikowałam. Wzięłam głęboki oddech, pomyślałam, że nie chcę się zaczerwienić, rozchyliłam wargi płciowe i pokazałam jej łechtaczkę. Nie było tak strasznie.


„Chcesz zobaczyć swoją?” – zapytałam. „Tak” – odpowiedziała. Nie było dla niej wcale takie proste zobaczyć swoją małą łechtaczkę spod fałd brzuszka. Moja córka zaczęła się śmiać, kiedy delikatnie dotknęłam jej łechtaczki – „Tutaj”.>>


W Polsce bardzo niewiele matek potrafi rozmawiać ze swoimi dorastającymi córkami na temat seksualności i życia seksualnego. Nic dziwnego – jako nastolatki same często nie doświadczyły takiego kontaktu ze swoimi matkami. Jeśli czują bliskość ze swoim dzieckiem, mogą nie wiedzieć, jak rozmawiać, są pełne obaw, czy nie powiedzą „za dużo” i czy będą umiały odpowiedzieć na wszystkie pytania. Dlatego też rozmowy dotyczące seksu, jeśli już się pojawiają, obracają się wokół miesiączki i higieny. To bardzo ważne tematy, ale są i inne, równie ważne.


Dziewczynki potrzebują wsparcia i akceptacji dla ich zmieniającego się ciała. Gdy nie zrozumieją tych przemian, trudno będzie im je zaakceptować. Wtedy rodzą się kompleksy i zahamowania. Inny ważny temat to poczucie własnej wartości, w którego kształtowaniu tak wielką rolę odgrywają najbliższe osoby, zwłaszcza matki czy starsze siostry. I tak naprawdę nie liczy się to, czy posiadamy fachową wiedzę z zakresu biologii czy seksuologii. Ważne jest, czy uświadomimy naszym córkom, że posiadają siłę, że są mocne. Do tego potrzebna jest miłość oraz umiejętność jej okazywania.


Dzięki własnemu rozwojowi, lekturom i rozmowom z przyjaciółkami i partnerami niektóre kobiety są w stanie przekazać swoim córkom pozytywny stosunek do ich ciał i do seksualności. I nie powinny się tego bać. To może być nowe, fascynujące doświadczenie. Przecież nasze „dojrzewanie” seksualne nigdy się nie kończy.Cytowany fragment pochodzi z książki "Nasze ciała, nasze życie". Książka "Nasze ciała, nasze życie" jest dostępna w księgarniach w całej Polsce. Może także zostać zamówiona w biurze wydawcy: Fundacja Współpracy Kobiet NEWW-Polska, ul. Miszewskiego 17/100, 80-239 Gdańsk, Polska

 

komentuj

autor:


komentarze: (1 - 1)

czytaj wszystkie komentarze:  »
# 12011.09.23, 18:05

ola
moja córka ma 10 lat razem się kąpiemy ja jej zawsze pokazuję łechtaczke sikanie ona też chce zaglądac na swoją łechtaczke daje jej lusterko na podłoge i pokazuje to tutaj nie jest to straszne tylko miłe

podobne artykuły

Uzdrawianie doświadczenia miesiączki i przygotowanie córek
Wiele kobiet, jak te, o których czytałaś w tym rozdziale rozdziale, uzdrowiło bolesne doświadczenie związane z menstruacją i zaczęto odzyskiwać należne nam dziedzictwo: cielesną i menstruacyjną mądrość. Czyniąc to, kobieta przekazuje następnemu pokoleniu bardziej pozytywny obraz ciała i lepszy kontakt z cielesnością. W ten sposób uwalnia siebie i inne kobiety od patriarchalnej degradacji kobiecości i zwiększa szansę uzdrowienia kobiecych cyklów.
 
Byłam frajerką
Z ciężkiego okresu gimnazjum i liceum wyciągnęłam jeden wniosek: dziewczyny dzielą się na dwie kategorie; pierwsze – to są te, tak zwane „popularne dziewczyny”, modnie ubrane, zawsze w nienagannym makijażu, uwielbiane przez chłopców, uczęszczające na wszelkie „melanże” w okolicy. No i są jeszcze te drugie: niepopularne, nudne, dziewice, te z dobrymi ocenami, niepojawiające się na imprezach.
 
Po omacku
Mam dziewiętnaście lat, i jestem świadoma, czym jest seks.

Nie brzmi zbyt rewolucyjnie, prawda?
 
Kształtowanie się seksualności u kobiet
Seksualność jest integralną częścią osobowości każdego człowieka, częścią której rozwój zależy od zaspokojenia podstawowych ludzkich potrzeb, takich jak potrzeba kontaktu, intymności, przyjemności, wyrażania uczuć, czułości, miłości. Pełen rozwój seksualności jest warunkiem koniecznym dla indywidualnego, międzyludzkiego oraz społecznego zdrowia.
 

najnowsze artykuły

Kurs samoświadomości seksualnej: Spotkania Rogatego Boga i Potrójnej Bogini
seksualność kobiet » wiadomości
Kurs samoświadomości seksualnej: Spotkania Rogatego Boga i Potrójnej Bogini
Wraz z Wiosną we Wrocławiu rozpoczyna się już piąta edycja popularnego cyklu spotkań-warsztatów dla mężczyzn i kobiet.
 
Jak mam pragnąć męża, który o mnie nie dba? Frustracja kontra rodzina
seksualność kobiet » seks
Jak mam pragnąć męża, który o mnie nie dba? Frustracja kontra rodzina
Pamiętam naszą pierwszą noc. Kochaliśmy się osiem godzin. Potem nieraz o tym myślałam. Dlaczego facet potrafi najpierw kochać cię osiem godzin, kłaść ci głowę na brzuchu, pieścić twoje piersi, robić ci dobrze ustami przez godzinę, a potem to wszystko mija.
 
O komunikacji w seksie. Voca w radiu RAM
seksualność kobiet » seks
O komunikacji w seksie. Voca w radiu RAM
Jak skomunikować się z partnerem czy partnerką w seksie i w związku? Jak udzielać sobie informacji zwrotnej? Jak mówić o swoich uczuciach i fantazjach? O tym właśnie rozmawiamy w Misji na Marsa w Radiu RAM. Przepytają mnie Marcin Furmański i Krzysztof Janoś. Dziękuję za wspólną podróż!
 
Bądź bardziej kobieca, ukryj swój okres!
seksualność kobiet » miesiączka
Bądź bardziej kobieca, ukryj swój okres!
Babeczki, bądźcie bardziej kobiece, schowajcie swój okres - mówi nam kultura. Mówi to ustami osób każdej płci. Co świetnie widać na filmiku Skit Box ”I got tha flow”. Ale kobiety z tego wideo chcą być sobą, nie stosować się do norm społecznych za wszelką cenę i - właśnie - nie ukrywać swojej kobiecości.
 
Czułość i seks – czego tak naprawdę pragniesz?
seksualność kobiet » seks
Czułość i seks – czego tak naprawdę pragniesz?
Pod rozległym pojęciem seksu mieści się też niedostrzeżona jako odrębny impuls potrzeba bycia obejmowanym, otaczanym troską innej osoby, niańczonym i zapewnianym o miłości nie dlatego, że przyniosło się do domu pensję czy upiekło placek, ale po prostu dlatego, że się istnieje.
 
zobacz też

”Podryw na nauczyciela”, czyli seks, który nie uzdrawia

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter