dział: miesiączka

Urlop z okazji miesiączki - dostaniesz go w Azji. W Japonii od 70 lat!

Voca
dodano: 2017.08.23
Jak to się dzieje, że kraje azjatyckie, takie jak Japonia, Chiny, Korea, Indonezja, Tajwan czy afrykańska Zambia, wprowadziły urlopy miesiączkowe (Japonia już 70 lat temu (!), Korea ponad 15 lat temu), a w Polsce ten pomysł wciąż jest powijakach (żeby nie napisać, że bulwersuje, śmieszy i w ogóle odstręcza?).

urlop-miesiaczkowy.jpg

Jedna z dobrych dusz ostatnio podesłała mi link do tego artykułu z Polityki.  A ja się dzielę:

"Jak na razie płatny urlop wprowadziły już niektóre korporacje. Zastanawiał się nad tym pomysłem także włoski rząd. Wolne menstruacyjne obowiązuje już w kilku azjatyckich krajach (...)

Japonia 

W Japonii urlop menstruacyjny wprowadzono w 1947 roku pod nazwą seirikyuuka, co oznacza „wolne fizjologiczne”. Zakres wolnego jest nieuregulowany i leży w gestii konkretnych firm czy przedsiębiorstw.

Korea Południowa 

Od 2001 roku kobiety mają prawo do odebrania jednego wolnego dnia w czasie trwania miesiączki. Niestety, jedynie niewielka część żeńskiej populacji z tego przywileju korzysta, bo temat kobiecej menstruacji to wciąż temat tabu.

Tajwan 

Urlop menstruacyjny wprowadzono w Tajwanie cztery lata temu w ramach poprawki do ustawy o Równości Kobiet i Mężczyzn w Zatrudnieniu. Przyznaje ona kobietom prawo do trzech dni miesięcznego urlopu, oprócz 30 dni zwolnienia chorobowego oferowanego wszystkim pracownikom.

Indonezja 

Teoretycznie Indonezyjkom przysługują dwa dni w miesiącu z powodu bolesnych miesiączek. W praktyce niewiele firm respektuje te zasady.

Chiny 

W Chinach, jak i innych azjatyckich państwach, panuje przekonanie, że kobiety niewypoczywające w czasie okresu, gorzej przechodzą poród. Dlatego mieszkanki chińskich prowincji: Shanxi i Hubei mają prawo do urlopu menstruacyjnego. W prowincji Anhui o konieczności urlopu musi poświadczyć lekarz.

Zambia 

Raz w miesiącu każda pracująca kobieta ma prawo wziąć dzień wolnego zwany Dniem Matki, bez podawania konkretnego powodu. Przysługuje on też bezdzietnym kobietom."

Tyle "Polityka". Ja mam nadzieję, że lada dzień i Polska wprowadzi taki urlop - nie tylko w pracy, ale także i dla dziewczyn w szkole! Nie wiem, jak Ty, ale ja w trakcie okresu wolałabym leżeć na łące i patrzyć w słońce, zamiast pisać klasówkę z matematyki.
 

komentuj

autor:


komentarze: (1 - 1)

czytaj wszystkie komentarze:  »
# 12017.08.28, 19:23

mona
jeszcze 4 lata temu, dałabym chyba wszystko za takie zwolnienie. . . moje bóle byly na tyle silne, ze czasami lądowałam na izbie przyjec plus do tego jeszcze inne dolegliwości typu wymioty czy omdlenia ;/ nic nie pomagalo - srodki rozkurczowe ewentualnie pomagaly zasnac, ale to tez tylko na chwile ;/ w wieku 29 lat zdecydowalam sie wkładke hormonalną levosert, która uregulowała mój cykl. probelm leżał w gosodarce hormonalnej, na szczescie po 3 mscach okres zaczal sie pojawiac w "normalnej-ludzkiej" formie

podobne artykuły

Oddajemy krew Ziemi
Ja podlewam nią kwiaty. Przyjaciółka zostawią ją w miejscach mocy. Jeszcze inna wylewa wraz z wodą po prostu przed domem. W ten sposób księżycowa krew wraca do Ziemi. Wiem, że jest nas coraz więcej, coraz więcej kobiet uczestniczy w tym niekończącym się rytuale.
 
Ciało zaczęło mówić, a ja byłam zmuszona słuchać - Alexandra Pope o cyklu i menopauzie
Angielskie słowo blessing (błogosławieństwo) pochodzi od dawnego bloedsen, czyli „krwawić”.
 
Period Fest, czyli święto miesiączki w Poznaniu
Już jutro startuje chyba pierwszy taki (?) miesiączkowy festiwal w Polsce. Będą wykłady, warsztaty, koncerty, i wystawa ”Czerwona”.
Dzieje się! A ja się bardzo cieszę!
 
Bądź bardziej kobieca, ukryj swój okres!
Babeczki, bądźcie bardziej kobiece, schowajcie swój okres - mówi nam kultura. Mówi to ustami osób każdej płci. Co świetnie widać na filmiku Skit Box ”I got tha flow”. Ale kobiety z tego wideo chcą być sobą, nie stosować się do norm społecznych za wszelką cenę i - właśnie - nie ukrywać swojej kobiecości.
 
Mama podarowała mi wstyd seksualności. Aby mnie chronić
Mnie też matka nauczyła wstydu, podarowała mi ten wstyd, bo w tamtym czasie, tamtym miejscu i przy tamtej świadomości, to był jedyny dar, który znała i który mogła mi przekazać, by mnie jakoś chronić.
 

najnowsze artykuły

Oddajemy krew Ziemi
seksualność kobiet » miesiączka
Oddajemy krew Ziemi
Ja podlewam nią kwiaty. Przyjaciółka zostawią ją w miejscach mocy. Jeszcze inna wylewa wraz z wodą po prostu przed domem. W ten sposób księżycowa krew wraca do Ziemi. Wiem, że jest nas coraz więcej, coraz więcej kobiet uczestniczy w tym niekończącym się rytuale.
 
Seksualne problemy z perspektywy ustawień. Część 2
seksualność kobiet » problemy
Seksualne problemy z perspektywy ustawień. Część 2
Wszystko dzieje się po coś. Moje dziecko urodziłam za pomocą sztucznej oksytocyny, przeszłam to, rozumiem to - mówi Anna Brzozowska, terapeutka ustawień rodzinnych. - Czy od tego wzrosłam i spotkałam się z ważnymi tematami? Tak. Czy mogłam mieć inny poród? Nie.
 
Jeden prosty sposób na zaakceptowanie swojego ciała
seksualność kobiet » moje ciało
Jeden prosty sposób na zaakceptowanie swojego ciała
A właściwie tej jego części, za którą... hym... nie przepadasz.:) Robiłam i dla mnie zdziałał cuda! :)
 
Tantra, która rozsadzi Ci mózg i skonfrontuje Cię z morzem lęków
seksualność kobiet » literatura
Tantra, która rozsadzi Ci mózg i skonfrontuje Cię z morzem lęków
komentarze (2)
Gdy pierwszy raz wzięłam ją do rąk, zdziwiłam się jej ciężarem. Pięćset stron? Toż to encyklopedia!
 
Seksualne problemy dużego kalibru
seksualność kobiet » problemy
Seksualne problemy dużego kalibru
Seksualność a duchowość... Przyznam, że kiedy w 2010 roku wystartowałam portal Seksualność Kobiet, to starałam się go trzymać w nurcie klasycznej edukacji, kultury i pewnych faktów „potwierdzonych naukowo”.
 zobacz też

”Pizduś”, ”cipeusz” itp. Kogo chcesz obrazić?

Sonda

Jestem
  • Kobietą
  • Mężczyzną
  • Inne

zobacz wyniki »
subskrybuj nasz newsletter